6 عارضه جانبی مصرف بیش از حد ویتامین D؛ علائم مسمومیت با ویتامین D کدام است؟

6 عارضه جانبی مصرف بیش از حد ویتامین D؛ علائم مسمومیت با ویتامین D کدام است؟ ویتامین D در جذب کلسیم، عملکرد ایمنی و حفظ سلامت استخوان، عضلات و قلب نقش دارد. ویتامین D دو نوع دارد: D2 که در گیاهان است و D3 زمانی که در معرض آفتاب باشید تولید می شود.

ویتامین D برای سلامتی بسیار مهم است. به عنوان یک هورمون، نقش بسیاری در حفظ و عملکرد سلول های بدن ایفا می کند. اکثر مردم ویتامین D کافی ندارند، بنابراین مصرف مکمل ها رایج هستند. با این حال، مصرف بیش از حد ویتامین D باعث ایجاد سم در بدن می شود؛ اگر چه نادر است. این مقاله در مورد شش عوارض جانبی بالقوه مصرف این ویتامین مهم بحث است.

علائم مسمومیت با ویتامین D

ویتامین D در جذب کلسیم، عملکرد ایمنی و حفظ سلامت استخوان، عضلات و قلب نقش دارد. وقتی پوست شما در معرض نور خورشید قرار می گیرد، بدن شما به طور طبیعی ویتامین D تولید می کند. با این حال، صرف نظر از ماهی های چرب، غذاهایی که غنی از ویتامین D، وجود دارد. علاوه بر این، برای اکثر مردم در معرض آفتاب قرار گرفتن برای تولید ویتامین D کافی نیست.

به همین دلیل کمبود آن بسیار رایج است. در واقع، برآورد شده است که حدود 1 میلیارد نفر در سراسر جهان به اندازه کافی از این ویتامین دریافت نمی کنند. مکمل ها بسیار رایج هستند و هر دو ویتامین D2 و ویتامین D3 را می توان در فرم مکمل مصرف کرد. ویتامین D3 در پاسخ به تابش خورشید تولید می شود و در محصولات حیوانی یافت می شود، در حالی که ویتامین D2 در گیاهان یافت می شود.

ویتامین D3 به میزان قابل توجهی بیشتر از D2 افزایش می یابد. مطالعات نشان داده است که هر 100 آی یو (IU) اضافی ویتامین D3 که در روز مصرف می کنید سطح ویتامین D خون را 1 نانوگرم در میلی لیتر افزایش می دهد. با این حال، مصرف دوزهای بسیار بالایی از ویتامین D3 برای مدت طولانی ممکن است باعث ایجاد بیش از حد آن در بدن شود. مسمومیت با ویتامین D زمانی که سطح خون بالاتر از 150 نانوگرم در میلی لیتر (375 نانومول / لیتر) افزایش می یابد، رخ می دهد. از آنجا که ویتامین D در چربی بدن ذخیره می شود و به آرامی به جریان خون منتقل می شود، اثرات سمیت ممکن است چند ماه بعد از قطع مصرف مکمل ها ادامه یابد. همچنین ممکن است به طور تصادفی مصرف بیش از حد ویتامین D به همراه مکمل های دیگر که حاوی مقادیر بسیار بالاتری از آن هستند و یا دریافت از طریق رژیم غذایی و قرار گرفتن در معرض آفتاب منجر به بالا رفتن این ویتامین در خون شود.

حتما بخوانید : تفاوت بین ویتامین D و ویتامین های D3 و D2 

در زیر 6 عارضه جانبی مصرف بیش از حد ویتامین D آورده شده.

D مسمومیت با ویتامین

خطرات بالا بودن ویتامین d در بدن

6 عارضه جانبی مصرف بیش از حد ویتامین D

1. سطح ویتامین D موجود در خون را افزایش می دهد

دستیابی به سطح کافی ویتامین D در خون شما ممکن است باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و محافظت از بیماری های مانند پوکی استخوان و سرطان شود. با این حال، توافق جهانی در مورد دامنه مطلوب برای این سطوح وجود ندارد. اگر چه سطح ویتامین دی 30 نانوگرم در میلی لیتر (75 نانومول در لیتر) به اندازه کافی در نظر گرفته می شود، شورای ویتامین D توصیه می کند که سطوح 40-80 نانوگرم در میلی لیتر (100-200 نانومول در لیتر) حفظ شود و چنین بیان شود که هر مقداری بیش از 100 ng / ml ممکن است مضر باشد. علیرغم این واقعیت که افراد زیادی در حال مصرف مکمل های ویتامین D هستند، ولی تعداد کمی دچار افزایش بیش از حد آن در سطح خون شده اند.

یک مطالعه اخیر در مورد داده های بیش از 20،000 نفر طی یک دوره 10 ساله مورد بررسی قرار گرفت. این یافته نشان داد که تنها 37 نفر سطح بالای 100 نانوگرم در میلی لیتر داشتند. تنها یک نفر دچار سمیت واقعی در 364 نانوگرم در میلی لیتر شد. اگر چه تنها دوزهای بسیار زیاد می توانند باعث سمیت شوند، حتی حامیان قوی این مکمل ها توصیه می کنند که حداکثر  10،000 آی یو (IU) در روز مصرف شود.

2. سطح کلسیم خون را بالا می برد

ویتامین D به بدن کمک می کند که کلسیم دریافتی از مواد غذایی را جذب کنیم. در واقع، این یکی از مهمترین نقش های آن است. با این حال، در صورت مصرف بیش از حد ویتامین D، کلسیم خون ممکن است افزایش یابد که باعث ایجاد علائمی می شود که نه تنها ناخوشایند بلکه خطرناک هستند.

علائم هایپرکلسمی یا سطح بالای کلسیم خون عبارتند از:

  • پریشانی گوارشی، مانند استفراغ، تهوع و درد معده
  • خستگی، سرگیجه و سردرگمی
  • تشنگی بیش از حد
  • تکرر ادرار

حتما بخوانید: درمان خانگی و سریع تکرر ادرار

محدوده طبیعی کلسیم خون 8.5-10.2 میلی گرم بر دسی لیتر (2.1-2.5 mmol / l) است. در یک مطالعه موردی، یک مرد مسن با مصرف 50000 آی یو (IU)  ویتامین D روزانه برای شش ماه، بارها و بارها در معرض علائم مربوط به میزان کلسیم بالا بوده است.

 افزایش سطح کلسیم D عوارض جانبی مصرف بیش از حد ویتامین

3. تهوع، استفراغ و تضعیف اشتها 

بسیاری از عوارض جانبی ویتامین D بیش از حد به کلسیم بیش از حد در خون مربوط می شود. این شامل حالت تهوع، استفراغ و اشتهای کم است. با این حال، این علائم در هر شخصی با سطح بالایی از کلسیم وجود ندارد.

4. درد معده، یبوست یا اسهال

درد معده، یبوست و اسهال شایع ترین شکایت های گوارشی است که اغلب به عدم تحمل غذا یا سندرم روده تحریک پذیر مرتبط است. با این حال، آنها همچنین می توانند نشانه ای از افزایش سطح کلسیم ناشی از مسمومیت با ویتامین D نیز باشند. این علائم ممکن است در افرادی که دوزهای بالایی از ویتامین D دریافت می کنند تا کمبود آن را تصحیح کنند، رخ دهد.

در یک مطالعه موردی، پس از مصرف مکمل های نامرغوب ویتامین D، یک پسر دچار درد معده و یبوست شد، در حالی که برادرش با سطح بالایی از ویتامین D در خون هیچ بیماری را تجربه نکرد. در مطالعه دیگری، یک کودک 18 ماهه که 50 هزار واحد ویتامین D3 به مدت سه ماه دریافت کرد، اسهال، درد معده و سایر علائم را تجربه کرد. این علائم پس از قطع مصرف مکمل ها حل شد.

D درد معده، از عوارض مسمومیت با ویتامین

حتما بخوانید : علائم کمبود ویتامین دی در بدن

5. از دست دادن استخوان از خطرات بالا بودن ویتامین d

از آنجا که ویتامین D نقش مهمی در جذب کلسیم و متابولیسم استخوان دارد، دریافت کافی برای حفظ استخوان های قوی ضروری است. با این حال، مصرف بیش از حد ویتامین D نیز می تواند سلامت استخوان ها را به خطر بیندازد. اگر چه بسیاری از علائم ویتامین D بیش از حد، به مقدار بالای کلسیم خون مربوط می شود، برخی محققان نشان می دهند که مگادوز ها ممکن است سبب کم شدن ویتامین K2 در خون شوند.

یکی از مهمترین وظایف ویتامین K2 این است که کلسیم را در استخوانها و خارج از خون حفظ کند. اعتقاد بر این است که سطح ویتامین D بسیار بالا می تواند فعالیت ویتامین K2 را کاهش دهد. برای محافظت از خود در مقابل از دست دادن استخوان، از مصرف بیش از حد مکمل های ویتامین D و مصرف مکمل ویتامین K2 اجتناب کنید. شما همچنین می توانید غذاهای غنی از ویتامین K2 مانند لبنیات و گوشت و رژیم غذایی گیاهی، مصرف کنید.

6. نارسایی کلیه از عوارض مصرف بیش از حد ویتامین D

مصرف بیش از حد ویتامین D اغلب باعث آسیب کلیه می شود. در یک مطالعه موردی، یک مرد برای نارسایی کلیه، افزایش سطح کلسیم خون و سایر علائمی که پس از دریافت تزریق ویتامین D به وسیله دکتر تجویز شد، بستری شد. در یک مطالعه 62 نفر که تزریق ویتامین D بیش از حد داشتند، هر فرد چه با کلیه های سالم و چه با کلیه های بیمار، نارسایی کلیه را تجربه کرد. نارسایی کلیه با هیدراتاسیون خوراکی یا داخل وریدی و داروها درمان می شود.

D نارسایی کلیه از عوارض جانبی مصرف بیش از حد ویتامین


مقالات مرتبط:

بهترین زمان مصرف ویتامین D

از
4
رای