تفاوت های بین ویتامین D و ویتامین های D3 و D2 چیست؟

تفاوت های بین ویتامین D و ویتامین های D3 و D2 چیست؟ ویتامین D یکی از مهمترین ویتامین ها است که برای رشد و نمو بدن ضروری است. تفاوت مهم ویتامین D2 و D3 این است که زمان مجاز برای نگهداری ویتامین D2 کوتاهتر از ویتامین D3 است

اگر برایتان یک سری از ویتامین ها تجویز شده است و نگران عوارض آنها هستید، در اینجا نکاتی درباره ویتامین D را آورده ایم که لازم است بدانید. ویتامین D یکی کاملترین ویتامین ها است که برای رشد و نمو مورد نیاز بدن انسان است. ویتامین D در دو شکل موجود است، کلوکلسیفرول و ارگوکالسیفرول که به نام های ویتامین D3 و ویتامین D2 شناخته می شوند.

تفاوت بین ویتامین D و ویتامین D3

1. ویتامین D به دو شکل پیدا می شوند. ویتامین D2 توسط گیاهان یا قارچ ها تولید می شود. شما می توانید آن را از طریق خوراکی های غنی شده مثل آبمیوه، شیر یا غلات بدست آورید. اما ویتامین D3 زمانی ساخته می شود که بدن نور خورشید در سطح پوست را سنتز می کند. اساساً این ویتامین از طریق قرار گرفتن پوست در معرض اشعه های UVA و  UVB بوجود می آید. ویتامین D3 همچنین می تواند با مصرف محصولات حیوانی هم بدست می آید.

جالب توجه است که بخاطر تولید آن در بدن، ویتامین D در واقع به عنوان هورمون شناخته می شود نه ویتامین! ویتامین D اهمیت زیادی دارد زیرا تولید فسفر و کلسیم در بدن را تنظیم می کند.

2. ویتامین D که شما می توانید بدون تجویز پزشک و به شکل دارو خریداری کنید در صورت عدم نظارت می تواند بسیار مضر باشد. یکی از فرم های ویتامین D، یعنی ویتامین  D2 در بدن به مواد مختلفی تجزیه می شود. برخی از این مواد می تواند برای بدن بسیار مضر باشد. ویتامین D3 در بدن به موادی به نام کلسیترول تجزیه می شود که دارای خواص ضد سرطانی بسیار مهمی است.

3. مکمل های ویتامین D ممکن از گیاهان یا حیوانات تهیه شوند. با این حال، اگر به دنبال مکمل های ویتامین D3 هستید، تنها باید به دنبال مکمل های حیوانی باشید.

تفاوت بین ویتامین D و D2 ویتامین D3

4. ویتامین D به طور متداول به بعضی از مواد غذایی اضافه می شود و آنها را مفیدتر می کند. با این حال، اگر به طور خاص به دنبال ویتامین D3 هستید، باید به دنبال شکل قرص یا محلول آن باشید. معمولاً ویتامین D3 را در غلات و آبمیوه ها پیدا نمی شود.   

5. دیگر تفاوت مهم ویتامین D2 و D3 این است که زمان مجاز برای نگهداری ویتامین D2 کوتاهتر از ویتامین D3 است. و اگر به شکل مکمل های ویتامین مصرف شود، این مسئله باعث کاهش سودمندی آن می شود. با این حال برخی محققان احساس می کنند که اثر آنها مشابه هم است.

خلاصه:

1. ویتامین D توسط گیاهان و حیوانات تولید می شود. ویتامین D3، به عنوان فرآورده های فرعی سنتز به طور خاص در پوست حیوانات یافت می شود.  

2. ویتامین D در همه شکل های آن سودمند نیست. ویتامین D2، یکی از فرم های ویتامین D است که می تواند در بدن مضر باشد. ویتامین D3 برای بدن خوب است.

3. می توانید ویتامین D را از غذاها غنی شده یا قرص ها دریافت کنید. با این حال، ویتامین D3 به شکل قرص یا مایع در دسترس است و به ندرت در غذاها پیدا می شود.

4. مکمل ها برای دو نوع ویتامین منابع متفاوتی دارند.

5. ویتامین D2 دارای مدت زمان نگهداری کوتاهتری نسبت به ویتامین D3 است.

تفاوت بین ویتامین D2 و D3

از
4
رای