برای دندان درد چی خوبه؛ درمان خانگی دندان درد شدید و فوری

برای دندان درد چی خوبه؛ درمان خانگی دندان درد شدید و فوری برای دندان درد چی خوبه ؛ درمان خانگی دندان درد چیست ؛ بهترین مسکن و درمان دندان درد خانگی و گیاهی ؛ درمان دندان درد شدید و خفیف فوری با میخک، وانیل در سلام دنیا بخوانید.

دندان درد می تواند از یک درد ملایم تا یک درد شدید غیر قابل تحمل در دندان و ناحیه اطراف فک متفاوت باشد. برخی از مهم ترین علل دندان درد: خالی شدن دندان، عفونت، خرابی ریشه دندان، شکستگی دندان، بیماری لثه، خالی شدن دندان پر شده و اختلال مفصل فک است. ما در این مطلب سلام دنیا قصد داریم در باره اینکه چه چیزی برای دندان درد خوب است و درمان دندان درد شدید  و خفیف با 10درمان خانگی، گیاهی، میخک، سیر، نمک و  وانیل صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

برای دندان درد چی خوبه

دندان درد (نمودار پایین را مشاهده نمایید) هنگامی رخ می دهد که ناحیه مرکزی دندان که پالپ نامیده می شود؛ تحریک یا ملتهب شود. پالپ شامل چندین پایانه عصب شدیدا حساس است.


حتما بخوانید: بهترین قرص و مسکن دندان درد چیست


پالپ می تواند به علل مختلف تحریک شده یا ملتهب شود که برخی از این علل در بالا اشاره شد. اگر دندان درد دارید، بهتر است قبل از آنکه مشکل جدی تر شود، با دندان پزشک مشورت نمایید. همچنین می توانید از برخی درمان های طبیعی به منظور تسکین موقت درد استفاده نمایید.

علت های دندان درد

درمان دندان درد با 10 مورد از بهترین روش های خانگی و گیاهی 

1. درمان دندان درد با نمک و فلفل

مخلوط نمک و فلفل می تواند زمانی که دندان شدیدا حساس شده، بسیار مفید باشد؛ زیرا هر دو ماده دارای خواص ضد باکتری، ضد التهابی و ضد درد هستند.

 • مخلوطی با مقدار برابر از فلفل و نمک معمولی تهیه کنید و چند قطره آب در آن بریزید تا حالت خمیری پیدا کند.
 • خمیر را مستقیما بر روی دندان آسیب دیده خود قرار دهید و برای چند دقیقه صبر کنید.
 • این کار را روزانه و به مدت چندین روز انجام دهید.

2. درمان دندان درد با سیر

استفاده از سیر می تواند دندان درد را به میزان زیادی تسکین دهد. سیر دارای آنتی بیوتیک و دیگر خواص دارویی است که می تواند در کاهش درد موثر باشد.

 • مخلوطی از سیر خرد شده (یا پودر سیر) را با نمک معمولی یا نمک سیاه تهیه کنید و آن را مستقیما بر روی دندان آسیب دیده خود قرار دهید تا درد را کاهش دهد، می توانید برای رهایی از درد یک یا دو حبه سیر را بجویید.
 • این درمان طبیعی را برای چندین روز ادامه دهید.

درمان خانگی دندان درد با سیر

3. درمان دندان درد با گل میخک

گل میخک دارای خواص ضد التهابی، ضد باکتری، آنتی اکسیدان و بی حس کنندگی بوده که به تسکین دندان درد کمک کرده و با عفونت مبارزه می کند.

 • دو گل میخک را به طور کامل آسیاب کنید. آن را با مقدار کمی روغن زیتون و یا هر روغن سبزی دیگری مخلوط کنید و بر روی دندان آسیب دیده خود قرار دهید.
 • روش دیگر این است که یک گلوله پنبه ای را به روغن میخک آغشته نموده و آن را مستقیما بر روی دندان خود قرار دهید. یا مخلوطی از چند قطره روغن میخک با نصف لیوان آب تهیه نموده و از آن به عنوان دهان شویه استفاده کنید.

حتما بخوانید: درمان سریع دندان درد در شب کودکان و بزرگسالان


4. درمان دندان درد با پیاز

پیاز دارای خواص ضد عفونی کننده و ضد میکروبی است که دندان درد را کنترل می کند. پیاز می تواند از طریق کشتن میکروب هایی که باعث درد شده، دندان درد را تسکین دهد.

 • با مشاهده اولین نشانه های دندان درد، پیاز خام بجویید تا درد آن را تسکین دهد.
 • اگر قادر به جویدن پیاز نیستید، یک تکه پیاز خام را مستقیما بر روی دندان یا لثه قرار دهید.

بهترین درمان خانگی دندان درد

5. درمان دندان درد با آنقوزه

مشکلات دندان پزشکی مانند دندان درد و خونریزی لثه ها می تواند در خانه و با استفاده از آنقوزه درمان شود.

 • به سادگی یک یا نصف قاشق چای خوری پودر آنقوره را با دو قاشق چای خوری آبلیمو مخلوط نموده و کمی به آن حرارت دهید. از یک پد پنبه ای برای قرار دادن محلول بر روی دندان خود استفاده نمایید. این کار باعث تسکین سریع درد می شود.
 • همچنین آنقوره سرخ شده در کره نیز می تواند درد دندان خالی شده را به میزان زیادی تسکین دهد.

6. درمان خانگی دندان درد با آب نمک گرم

یک لیوان آب گرم و نمک ساده می تواند دندان درد را تسکین دهد.

 • مخلوطی از یک قاشق نمک معمولی با یک لیوان آب گرم تهیه کنید و با آن دهان خود را به طور کامل بشویید.
 • این کار به کاهش التهاب و تورم کمک می کند و با باکتری هایی که باعث عفونت می شوند، مبارزه می کند.

درمان طبیعی دندان درد در خانه

7. درمان دندان درد با برگ های آمرود

برگ های تازه آمرود می تواند دندان درد را تسکین دهد که به لطف خواص ضد التهابی، ضد درد و ضد میکروبی آنهاست.

 • به سادگی یک یا دو برگ نازک آمرود را بجویید تا زمانی که آب برگ وارد عمل شده و بر دندان شما اثر کند. همچنین می توانید از برگ های خام اسفناج به این منظور استفاده کنید.
 • درمان دیگر این است که چهار یا پنج برگ آمرود را در آب قرار داده و آن را بجوشانید. اجازه دهید که محلول سرد، گرم شده و سپس مقداری نمک به آن بیافزایید. از محلول به عنوان دهان شویه استفاده کنید.

حتما بخوانید: بهترین دعای دندان درد شدید فوری و قوی از ائمه


8. درمان دندان درد با عصاره وانیل 

عصاره وانیل یک درمان خانگی مشهور دیگر برای درمان دندان درد است که درد را تسکین می دهد. علاوه بر این، وانیل خواص آرام بخشی دارد.

 • یک اسفنج پنبه ای را در داخل عصاره وانیل فرو کنید و آن را بر روی ناحیه آسیب دیده دندان قرار دهید.
 • این کار را چندین بار در روز انجام دهید تا درد تسکین یابد.

درمان درد دندان

9. درمان دندان درد با آب جوانه گندم

جوانه گندم به صورت طبیعی دارای خواص ضد باکتری است که به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند و درد را تسکین می دهد. آب جوانه گندم را تهیه نموده و از آن به عنوان دهان شویه استفاده کنید. با این کار سموم موجود در لثه جذب می شود، رشد باکتری ها متوقف شده و عفونت را کنترل می کند. اگر مایل باشید، می توانید به سادگی جوانه گندم را بجویید.

10.  درمان دندان درد با قطعات یخ

یخ می تواند با بی حس کردن عصب دندان، دندان درد را تسکین دهد.

 • یک قطعه یخ کوچک را در یک پارچه پنبه ای بپوشانید و آن را بر روی گونه خود و در نزدیکی دندان به مدت چند دقیقه نگه دارید. اگر خرابی به عصب دندان رسیده باشد، تماس با یخ سرد می تواند منجر به درد بیشتر شود.
 • تکنیک طب فشاری که می تواند دندان درد را تسکین دهد این است که یک قطعه یخ را برای چند دقیقه بین انگشت اشاره و انگشت شصت خود قرار دهید.

علاوه بر امتحان این روش های درمانی، از تماس با دندان پزشک خود اطمینان حاصل کنید. برخی از مشکلات دندان و لثه نیاز به درمان های سخت گیرانه تری نسبت به درمان های خانگی دارد.

موثرترین درمان خانگی دندان درد

سخن آخر

از مهمترین علل دندان درد: خالی شدن دندان و عفونت است. بهتر است در زمان دندان درد به پزشک مراجعه نمایید اما می توان از درمان های خانگی و طبیعی نیز برای تسکین موقت درد استفاده کرد. دندان درد زمانی رخ می دهد که ناحیه مرکزی دندان که پالپ نامیده می شود؛ تحریک یا ملتهب شود. 10 مورد از بهترین روش های درمان خانگی دندان درد شامل: سیر، آنقوزه و ... است. عصاره وانیل درمان خانگی مشهور دندان درد است.

منبع: top10homeremedies


مقالات مرتبط:

علت دندان درد در بارداری و درمان خانگی و گیاهی آن

نحوه مصرف قرص ناپروکسن برای دندان درداز
7
رای