موقع دندان درد چه قرصی (بدون نسخه) بخوریم؟

موقع دندان درد چه قرصی (بدون نسخه) بخوریم؟ یکی از راه‌ هایی که برای تسکین موقت استفاده می‌ شود استفاده از مسکن بدون نسخه (OTC) است. درد دندان عقل، عفونت لثه و... از علل شایع درد دندان است. در ادامه روش انتخاب درست مسکن برای تسکین موقت دندان درد معرفی شده است.

دندان درد می تواند به دلایل مختلفی به وجود آید. اگر دچار دندان درد شدید و نمی توانید بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کنید می توانید از برخی از داروهای بدون نسخه برای تسکین موقت درد دندان که در ادامه معرفی شده  استفاده نمایید.

داروهای مسکن بدون نسخه برای مصارف دندانپزشکی

دندان درد دارید اما نمی توانید بلافاصله به دندانپزشک مراجعه کنید. چه کار می توانید بکنید؟ یکی از راه‌ هایی که برای تسکین موقت استفاده می‌ شود استفاده از مسکن بدون نسخه (OTC) است.  چند گزینه وجود دارد که دندانپزشکان توصیه می کنند که مؤثرترین آنها هستند. با این حال، اقدامات احتیاطی نیز وجود دارد که باید قبل از مراجعه به داروخانه، آنها را مورد توجه قرار دهید.

علل شایع درد دندان

داروهای مسکن بدون نسخه در دندان‌ پزشکی برای مهار درد تعدادی از مشکلات دندانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  • درد دندان عقل
  • ناراحتی از بیماری پیشرفته لثه و عفونت لثه.
  • درد دندان آبسه کرده.
  • درد و ناراحتی از دندان ترک خورده یا شکسته.

علل شایع درد دندان

انتخاب صحیح مسکن بدون نسخه برای درمان موقت دندان درد

انتخاب داروی مسکن بدون نسخه که مناسب شما باشد شامل درک چگونگی مهار درد است. مهمتر از همه، باید بدانید که آیا آنها برای شما بی خطر هستند یا نه. مصرف برخی از داروهای ضد درد با برخی شرایط پزشکی می تواند باعث مشکلات جدی شود. همچنین، اگر داروهای تجویز شده مصرف می کنید، باید از تداخل های احتمالی دارویی آگاه باشید. بهتر است قبل از مصرف هر نوع مسکن بدون نسخه با پزشک، دندانپزشک یا داروساز خود صحبت کنید. از اهمیت یکسان پیروی کردن از دستورالعمل های مصرف روی برچسب است. با اینکه این داروها بدون یک نسخه در دسترس هستند، اما می‌توانند عوارض جانبی جدی ایجاد کند و مصرف بیش از حد آن ممکن است. همچنین, نباید آنها را برای مدت زمان طولانی مصرف کرد. بهتر است هرچه سریعتر با دندان پزشک خود در مورد درد دندان تماس بگیرید.

1. ایبوپروفن

محبوب ترین داروی مسکن بدون نسخه که در دندانپزشکی استفاده می شود، ایبوپروفن است. مارک های معروف شامل موترین و ادویل است و در قرص ها، کپسول های ژلاتینی و فرمولاسیون سوسپانسیون خوراکی موجود است. ایبوپروفن, یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) است, برای درد دندان بسیار مناسب عمل می کند زیرا باعث کاهش التهاب می شود، که در بیشتر درد و دردهای مربوط به دندان شایع است. افرادی که داروهای خاصی مصرف می کنند نباید از ایبوپروفن استفاده کنند. این شامل آسپرین، داروهای مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین, رقیق کننده خون، لازیکس (فوروزماید)، کورتیکواستروئیدها، لیتیوم و متوترکسات است. با استفاده طولانی مدت از ایبوپروفن، می توانید معده، کلیه ها و کبد را تحریک کرده یا به آنها آسیب برسانید. یک خطر قلبی عروقی نیز در ارتباط با آن وجود دارد.

محبوب ترین داروی مسکن بدون نسخه برای درمان دندان درد

2. استامینوفن

تیلنول رایج ترین مارک استامینوفن است. این یکی دیگر از داروهای بدون نسخه رایج است که برای مهار درد دندان استفاده می شود، به خصوص برای افرادی که قادر به مصرف ایبوپروفن نیستند. استامینوفن در قرص ها، کپسول های ژلاتینی و فرمولاسیون سوسپانسیون خوراکی موجود است. استامینوفن داروی مسکن است و خاصیت ضد التهابی ندارد. همچنین در تعدادی از داروهای دیگر یافت می شود. حتما در مورد مصرف آن با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید تا از دوز توصیه شده روزانه تجاوز نکنید و یا تداخل دارویی را تحمل نکنید. در دوزهای زیاد، استامینوفن نیز ممکن است منجر به آسیب کبد شود. هم چنین نباید در هنگام مصرف این مسکن، الکل بنوشید زیرا این ترکیب می‌تواند موجب آسیب کبد شود.

همچنین بخوانید: همه چیز درباره استامینوفن

3. آسپرین را روی دندان خود قرار ندهید

آن را یک افسانه یا راه حل قدیمی برای همسران بنامید, اما یک اسطوره رایج وجود دارد که قرار دادن آسپرین روی دندان باعث تسکین درد می شود. این درست نیست و می تواند بیشتر به دندان شما آسیب برساند. قرص را طبق دستور ببلعید و درد به زودی فروکش خواهد کرد.

برای دندان درد چه قرصی مصرف کنیم

راه های بیشتر برای تسکین موقت درد دندان

به عنوان یک گزینه جایگزین برای درمان درد، می توانید چند مورد دیگر را امتحان کنید تا به طور موقت تسکین پیدا کنید.

  • از خوردن غذاها و نوشیدنی های بسیار سرد یا گرم و همچنین غذاهایی که قند یا اسید زیادی دارند خودداری کنید.
  • بین دندان هایی که باعث درد می شوند، نخ دندان بکشید و هر گونه ذره غذایی که ممکن است بر درد آن افزوده شود را از بین ببرید.
  • هنگام خوابیدن، سرتان را بالا ببرید تا کمی از فشار را کم کنید.
  • دهان خود را با آب نمک گرم بشویید.
  • برای برخی از انواع دندان درد، روغن میخک برای تسکین درد ممکن است استفاده شود.
از
2
رای