آموزش تصویری طرز تهیه روغن میخک خانگی و روش استفاده از آن

آموزش تصویری طرز تهیه روغن میخک خانگی و روش استفاده از آن روغن میخک یک درمان طبیعی برای رفع دندان درد و التهاب گلو است. اما باید پیش از مصرف با پزشک مشورت نمایید. در ادامه طرز تهیه روغن میخک خانگی به صورت گام به گام و تصویری آموزش داده شده است.

میخک گیاهی با چندین خاصیت شیمیایی از جمله اوژنول است. روغن میخک یک درمان طبیعی است که می تواند به طور مستقیم بر روی لثه ها اعمال شود تا درد ناشی از عمل دندان پزشکی یا به دلیل کشیدن دندان که «حفره خشک» نامیده می شود را درمان کند. روغن میخک را می توانید به عنوان یک درمان موقتی برای دندان درد و التهاب گلو استفاده کنید. روغن میخک هنگام اعمال بر روی پوست، بی خطر است. به خاطر داشته باشید که استفاده مکرر از روغن میخک در دهان یا بر روی لثه می تواند گاهی اوقات منجر به آسیب به لثه، پوست و غشاء مخاطی شود. قبل از اعمال روغن میخک بر بدن خود، همیشه با پزشک یا دندان پزشک خود مشورت کنید.

روش تهیه روغن میخک خانگی

الف: جمع آوری مواد و لوازم ضروری روغن میخک

1. میخک را از فروشگاه های مواد غذایی محله خود خریداری کنید

می توانید خود میخک یا دانه های میخک را از فروشگاه های مواد غذایی خریداری کنید. اگر تصمیم گرفتید که از خود میخک (گیاه کامل) استفاده کنید، باید حداقل 5 تا 10 دانه گیاه کامل را خریداری کنید تا روغن کافی برای پر کردن یک ظرف شیشه ای 30 گرمی تهیه شود. اگر تصمیم گرفتید تا از دانه های میخک استفاده کنید، حداقل یک تا دو قاشق چایخوری دانه های میخک را برای تهیه یک ظرف شیشه ای 30 گرمی روغن احتیاج دارید.

 • به خاطر داشته باشید که هر چه گیاه یا دانه میخک بیشتری استفاده کنید، روغن میخک شما قوی تر می شود. اگر روغن شما قوی تر و پرمایه تر شود، باید دوز مصرفی روغن میخک خود را تنظیم کنید.
 • اگر از دانه های میخک استفاده می کنید، ممکن است تصمیم بگیرید که بعد از تهیه روغن، دانه ها را با صافی از روغن خارج کنید. این فقط به سلیقه شما بستگی دارد و ربطی به تهیه یک بطری روغن میخک موثر ندارد.

طرز تهیه روغن میخک در خانه

2. یک بطری روغن زیتون فوق العاده طبیعی تهیه کنید

روغن زیتون به عنوان روغن حامل اثر کرده و به استخراج خواص میخک کمک می کند. می توانید از روغن زیتون خالص یا از روغن زیتون بسیار خالص (تهیه شده تنها از فشردن دانه های زیتون و بدون فرآوری صنعتی) استفاده کنید.

 • مقدار روغن زیتون مورد نیاز برای روغن میخک، بستگی به این دارد که شما قصد تهیه چه میزان روغنی را دارید. برای تهیه 30 گرم روغن میخک، به بیشتر از 30 گرم روغن زیتون نیاز نخواهید داشت.

مواد لازم برای تهیه روغن میخک

3. یک شیشه تیره ضد عفونی شده برای نگه داشتن روغن پیدا کنید

یک بطری شیشه ای تیره و ضد عفونی شده، اطمینان حاصل می کند که دوز روغن فاسد یا آلوده نشده است. برای استفاده آسان از روغن میخک، از یک بطری شیشه ای یا قطره چشمی استفاده کنید.

 • برای ذخیره کردن روغن میخک می توانید از یک ظرف شیشه ای تمیز با درب عایق هوا استفاده کنید. می توانید بطری شیشه ای را در یک کیسه کاغذی قرار داده و در مکان تاریکی نگهداری کنید تا اطمینان حاصل شود که روغن فاسد نمی شود.

شرایط نگهداری از روغن میخک خانگی

4. از پارچه پنیر سازی یا یک صافی قهوه برای صاف کردن روغن استفاده کنید

هنگامی که میخک و روغن با هم ترکیب شدند و زمان کافی برای ته نشینی داشتند، می توانید تصمیم بگیرید که میخک در داخل روغن باقی مانده و یا میخک ها را از روغن خارج کنید.

 • می توانید یک پارچه پنیرسازی را از فروشگاه های طبخ محلی خریداری کرده و یا یک صافی فیلتر قهوه تهیه کنید.

خواص روغن میخک

ب: تهیه روغن میخک

1. گیاه های میخک را در داخل ظرف شیشه ای قرار دهید

اگر از گیاه کامل میخک استفاده می کنید، از دستان تمیز خود برای قرار دادن 5 تا 10 گیاه میخک در داخل یک ظرف شیشه ای 30 گرمی استفاده کنید. اگر از دانه های میخک استفاده می کنید، می توانید یک چهارم پیمانه دانه های میخک را در داخل یک بطری شیشه ای 340 گرمی بریزید.

 • اگر تصمیم دارید از مقادیر بالاتری از میخک ها در روغن استفاده کنید، به خاطر داشته باشید که روغن، قوی تر خواهد بود و ممکن است در هنگام استفاده از آن بر روی پوست، نیاز به استفاده کمتر از آن داشته باشید.

مراحل درست کردن روغن میخک در خانه

2. ظرف شیشه ای را تا 2.5 سانتی متر بالاتر از گیاه میخک، از روغن زیتون پر کنید

هنگامی که میخک ها در داخل ظرف شیشه ای قرار دارند، به آرامی روغن زیتون را تا زمانی که 2.5 سانتی متر بالاتر از میخک شود، در داخل ظرف شیشه ای بریزید. اگر از دانه های میخک استفاده کردید، یک پیمانه روغن زیتون را در داخل یک شیشه 340 گرمی بریزید. اجازه دهید تا یک پیمانه از روغن زیتون کاملا در داخل ظرف شیشه ای ریخته شود.

چگونه روغن میخک خانگی درست کنیم

3. درب ظرف شیشه ای را بسته و آن را تکان دهید

قبل از تکان دادن ظرف شیشه ای برای 3 تا 4 مرتبه، اطمینان حاصل کنید که درب آب به خوبی بسته شده است. این کار اطمینان حاصل می کند که روغن زیتون و میخک با هم ترکیب می شوند.

آموزش تصویری ساخت روغن میخک خانگی

4. اجازه دهید که ظرف شیشه ای برای 10 تا 14 روز ته نشین شود

میخک و روغن زیتون برای ترکیب شدن به زمان نیاز دارند تا روغن زیتون بتواند خواص شیمیایی میخک را استخراج کند. باید اجازه دهید که ظرف شیشه ای در یک مکان تاریک و سرد باقی بماند و اطمینان حاصل کنید که فضا برای جلوگیری از هر گونه آلاینده روغن، مناسب است.

زمان مورد نیاز برای تهیه روغن میخک

5. در صورت تمایل، میخک ها را از روغن خارج کنید

بعد از 10 تا 14 روز، روغن میخک قابل استفاده خواهید داشت. می توانید تصمیم بگیرید که دانه ها یا گیاه های میخک را در داخل روغن نگه داشته و یا میخک ها را از روغن خارج کنید. این به سلیقه شما بستگی دارد و برای استفاده از روغن میخک ضروری نیست.

 • برای خارج کردن میخک ها، پارچه پنیرسازی یا صافی قهوه را بر روی یک ظرف شیشه ای تمیز قرار دهید. پارچه یا صافی را با استفاده از یک نخ پلاستیکی در اطراف بالای شیشه، در همان مکان نگه دارید. سپس میخک ها از روغن خارج می شوند.
 • اگر تصمیم دارید که میخک ها یا دانه های میخک را از روغن بیرون نیاورید، می توانید مجددا با پر کردن ظرف شیشه ای از روغن زیتون و اجازه دادن برای خیس خوردن به مدت 10 تا 14 روز، چندین مرتبه دیگر از این میخک ها استفاده کنید. بعد از دو یا سه بار استفاده، باید میخک های قدیمی را با میخک های جدید جایگزین کنید.

نحوه تهیه روغن میخک در منزل

ج: استفاده از روغن میخک

1. دهان خود را با آب نمک گرم بشویید

قبل از استفاده از روغن میخک در دهان خود، دهان خود را با محلول آب نمک گرم بشوئید. این کار باعث شستن دهان با فشار آب زیاد می شود و اجازه می دهد تا روغن میخک به طور موثری برای مساله دندان پزشکی شما عمل کند.

 • اگر از روغن میخک به عنوان دافع حشرات استفاده می کنید، نیازی به شستن دهان خود قبل از اعمال آن بر روی پوست نخواهید داشت. استفاده ار روغن میخک بر روی پوست، می تواند تا 5 ساعت پشه ها را دفع کند.

روش استفاده از روغن میخک خانگی

2. برای اعمال روغن میخک از یک توپ پنبه ای استفاده کنید

یک توپ پنبه ای تمیز را در داخل روغن میخک خیس کنید. سپس به آرامی آن را بر روی لثه یا دندان دردناک خود قرار دهید. سعی کنید هر چقدر روغن میخکی را که می توانید بر روی آنها اعمال کنید.

 • می توانید برای این منظور از یک دستمال کاغذی استفاده کنید و یک دستمال کاغذی را در داخل روغن میخک خیس کرده و آن را بر روی لثه یا دندان دردناک خود قرار دهید.

طرز مصرف روغن میخک برای دندان درد

3. اگر دندان درد شما شدید است، به دندان پزشک مراجعه کنید

نشان داده شده است که روغن میخک می تواند دردهای دندانی را کنترل کرده و به عنوان یک راه حل موقتی برای مشکلات دندانی مانند کانال ریشه و تجمع پلاک دندان (تجمع باکتری ها)، موثر باشد. اما شما نباید از روغن میخک به عنوان یک درمان دائم پزشکی برای برطرف کردن هر یک از مشکلات دندان پزشکی خود استفاده کنید. اگر مساله دندان پزشکی شما شدید است و نیاز به مراقبت پزشکی دارد، به دندان پزشک مراجعه کنید.

فواید روغن میخک و طرز تهیه عصاره آن

4.  از خطرات استفاده از روغن میخک، مطلع باشید

اگرچه روغن میخک به عنوان یک درمان طبیعی که به طور موثر عمل می کند، شناخته شده است، اما همچنین مشکلات سلامتی مرتبط با استفاده از روغن میخک نیز وجود دارد. هیچ گاه روغن میخک را بر روی پوست آسیب دیده خود اعمال نکنید، و از میزان زیادی روغن میخک استفاده نکنید. عوارض جانبی استفاده بیش از حد از روغن میخک، شامل: درد دهان، استفراغ، گلو درد، مشکل در تنفس، نارسایی کلیه و آسیب کبدی است.

 • به خاطر داشته باشید که کودکان نباید در دهان خود از روغن میخک استفاده کنند، زیرا می تواند باعث عوارض جانبی شدید مانند تشنج و آسیب کبدی شود. اگر باردار یا در حال شیردهی هستید، باید از مصرف روغن میخک اجتناب کنید، زیرا اطلاعات قابل اعتماد کافی برای تایید روغن میخک جهت استفاده از این شرایط پزشکی وجود ندارد.
 • اگر برنامه ریزی جراحی به هر شکلی در دو هفته آینده را دارید، نباید از روغن میخک استفاده کنید. روغن میخک حاوی اوژنول است که لخته شدن خون را کند می کند و منجر به خون ریزی در حین و بعد از عمل جراحی می شود.
 • در صورت مصرف داروهای ضد انعقادی یا داروهای ضد لخته شدن خون، به عنوان مثال آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن، کلوپیدوگرل، دیکلوفناک یا دالتپارین، از روغن میخک استفاده نکنید.

خطرات روغن میخک برای سلامتی

منبع: wikihow

از
7
رای