28 خاصیت عالی روغن میخک برای سلامتی، پوست و مو + عوارض جانبی آن

28 خاصیت عالی روغن میخک برای سلامتی، پوست و مو + عوارض جانبی آن روغن میخک از جوانه های خشک شده گل میخک (Eugenia caryophyllata) تهیه می شود و دارای خواص زیادی برای سلامتی و پوست می باشد. از جمله فواید روغن میخک برای سلامتی: درمان دندان درد، جوش و... می باشد.

فواید روغن میخک برای سلامتی شامل: درمان انواع مشکلات پوستی، دندان درد، سوء هاضمه، سرفه، آسم، سردرد، استرس و ناخالصی های خونی است. این مزایا را می توان به خاصیت بی حس کنندگی، ضد میکروبی، ضد قارچی ضد عفونی کنندگی، ضد ویروسی، آفرودیزیاک و خواص تحریک کنندگی آن نسبت دارد. مهم ترین و شایع ترین استفاده از روغن میخک، مراقبت از دندان است. انواع مختلف خمیر دندان، دهان شویه ها، داروهای مراقبت از دندان حاوی این روغن به عنوان یک ماده اساسی هستند.

روغن میخک چیست؟

روغن میخک از جوانه های خشک شده گل میخک (Eugenia caryophyllata) تهیه می شود. این گیاه خواص دارویی زیادی دارد و به طور موضعی جهت تسکین درد استفاده می شود. این روغن سرشار از فنیل پروپانوئیدهای تهیه شده از گیاه است که ترکیب اصلی آن، اوژنول است. سایر ترکیبات فعال زیستی، شامل تیمول، کارواکرول و سینامالدئید است. روغن میخک رنگی از زرد کم رنگ تا قهوه ای مایل به طلایی دارد. این روغن، عطر ادویه ها را داشته و مشابه با میخک است. از این روغن همچنین به عنوان عطر و طعم دهنده استفاده می شود.

خواص روغن میخک برای سلامتی

اگرچه روغن میخک در درجه اول به علت مراقبت از دندان ها شناخته می شود، اما محدود به این فایده نمی شود. این روغن قدرتمند می تواند از چندین طریق ذکر شده در فهرست زیر شما را متعجب کند:

1. روغن میخک آکنه را درمان می کند

روغن میخک اغلب برای بیماران مبتلا به آکنه توصیه می شود، زیرا دارای خاصیت ضد میکروبی قوی است. تحقیقات نشان می دهد که این روغن می تواند باکتری های استافیلوکوکوس را از بین ببرد. این باکتری می تواند باعث ایجاد جوش های آکنه، کورک، جوش، زخم های پوستی، بثورات، تاول ها، تحریک کننده ها و سندرم پوسته پوسته شدن استافیلوکوک شود. جهت درمان آکنه می توانید:

 • چند قطره از روغن میخک را با یک قاشق غذا خوری روغن نارگیل یا جوجوبا مخلوط کنید 
 • آن را با کمک یک توپ پنبه ای بر روی ناحیه آسیب دیده اعمال کنید.
 • همچنین می توانید 2 تا 3 قطره از روغن را با یک قاشق غذا خوری عسل خام ترکیب کرده و آن را اعمال کنید.
 • آن را یک مرتبه در روز بشویید.

خواص روغن میخک برای درمان آکنه

2. مراقبت از پوست

اوژنول موجود در روغن میخک دارای خاصیت جوانسازی و تحریک کنندگی پوست است که می تواند باعث افزایش جریان خون به پوست و درخشندگی آن شود. می توانید آن را در بسیاری از محصولات به منظور کاهش اثرات پیری، مانند چین و چروک، آویزان شدن و لکه بر روی پوست مشاهده کنید. در خانه، روغن میخک را می توان با روغن های حامل ترکیب کرد و از آن برای شستن صورت و یا به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی استفاده کرد. از این روغن همچنین می توان برای درمان زگیل، زونا، جوش های ناشی از گرمازدگی که دچار خارش شده، و بهبود زخم ها استفاده کرد.

3.  روغن میخک عفونت کاندیدا را بهبود می بخشد

کارواکرول و اوژنول در روغن میخک، خاصیت ضد قارچی و ضد باکتریایی دارند، بر اساس مطالعه ای که در مجله میکروبیولوژی و ایمونولوژی دهان و دندان منتشر شده است، از آن می توان برای درمان کاندیدیازیس ناشی از قارچی به نام کاندیدا آلبیکنس استفاده کرد. این نوع عفونت های مخمر به طور معمول در دهان، بینی، گوش، ناخن ها، دستگاه گوارش و مهبل اتفاق می افتد. این روغن همچنین در از بین بردن انگل های روده موثر است که می تواند باعث کاهش اسهال و علائم دیگر شود. برای پاک کردن روده با روغن میخک، از روغن به میزان کمی استفاده کنید. اما بهتر است که این کار را تحت نظر پزشک انجام دهید.

فواید روغن میخک برای پوست

4. مراقبت از دندان

تحقیقی منتشر شده در مجله دندان پزشکی نشان می دهد که روغن میخک می تواند جایگزین بنزوکائین به عنوان ماده موضعی قبل از وارد کردن سوزن در جراحی های دندانی استفاده شود. از خاصیت میکروب کشی و بی حس کنندگی روغن میخک می توان برای تسکین دندان درد، درد لثه، و زخم های دهانی به طور موثر استفاده کرد. برای دندان درد، می توانید یک قطره روغن را مستقیما روی دندان اعمال کنید.

 • به جای آن، می توانید با استفاده از یک توپ پنبه ای آن را بر روی دندان بمالید.
 • یک قاشق چایخوری روغن زیتون را با 2 تا 3 قطره روغن میخک مخلوط کنید.
 • یک توپ پنبه ای را در داخل آن خیس کنید.
 • آن را بر روی دندان ملتهب مالیده و آن توپ پنبه ای را گاز بگیرید (دندان های خود را محکم بر روی آن فشار دهید).
 • اگر مشکلی ندارید برای 10 دقیقه و یا کمتر آن را در داخل دهان خود نگه دارید.
 • دهان خود را با آب گرم بشوئید.
 • همچنین می توانید از این ترکیب به عنوان دهان شویه برای از بین بردن بوی بد دهان استفاده کنید.

5.  درمان حفره خشک

روغن میخک به عنوان یک روش درمانی برای تسکین حفره خشک توصیه می شود، حفره خشک یک بیماری دردناک دندان است که پس از کشیدن دندان دائمی بزرگسالان رخ می دهد. این امر به علت خاصیت ضد التهابی و ضد میکروبی قوی روغن است. تحقیقات انجام شده در مجله دندان پزشکی نشان می دهد که این روغن توانایی جایگزینی بنزوکائین به عنوان بی حسی موضعی در معالجه دندان پزشکی را دارد.

از خواص روغن میخک چه می دانید

6. درد دندان را تسکین می دهد

مطالعه ای منتشر شده در مجله دندان پزشکی بریتانیا، در مورد مشکل دندان در نوزادان توصیه می کند که از روغن میخک به عنوان «جایگزین کامل» استفاده شود. خواص دارویی روغن میخک به عنوان یک مرهم تسکین دهنده در دندان نوزادان عمل می کند. این روغن را در مقدار بسیار زیاد رقیق شده، می توان بر روی لثه کودک اعمال کرد. خاصیت ضد عفونی کننده و تسکین دهنده روغن می تواند درد را کاهش داده و ناراحتی را تسکین دهد.

عفونت کاندیدا را درمان می کند

کارواکرول و اوژنول در روغن میخک دارای خاصیت ضد قارچی کاندیدا آلبیکانس هستند. در مطالعه ای منتشر شده در مجله میکروبیولوژی و ایمونولوژی دهان و دندان، کارواکرول و اوژنول به عنوان اجزاء ضد قارچی طبیعی برای مطالعات آزمایشگاهی و داخل بدن مورد استفاده قرار گرفتند. نتایج مطالعه نشان داد که کارواکرول و اوژنول دارای خاصیت ضد قارچی هستند. از این رو، می توان از آنها برای بهبود کاندیدیازیس ناشی از قارچ کاندیدا آلبیکانس استفاده کرد. این عفونت های مخمری به طور معمول در دهان، بینی، گوش، ناخن ها، دستگاه گوارش و مهبل اتفاق می افتند. این روغن همچنین جهت از بین بردن انگل های روده موثر است، که می تواند باعث کاهش اسهال و علائم دیگر شود. جهت پاکسازی روده با روغن میخک، مقادیر کمی از آن را در فواصل زمانی کم مصرف کنید. اما بهتر است این کار را تحت نظر پزشک انجام دهید.

7. میل جنسی را افزایش می دهد

روغن میخک از گیاه میخک تهیه شده، که یک ماده قدرتمند آفرودیزاسیک محسوب می شود. وجود 2 تا 3 قطره روغن در آب می تواند به افزایش میل جنسی، افزایش گردش خون به اندام های جنسی و جلوگیری از انزال زودرس کمک کند.

فواید روغن میخک برای زود انزالی

8. روغن میخک خاصیت ضد عفونی کنندگی دارد

روغن میخک به دلیل خاصیت ضد عفونی کنندگی، برای جلوگیری از بروز عفونت استفاده می شود. این روغن می تواند برای زخم ها، بریدگی ها، خارش، مرض قارچی پا وزشکار، عفونت قارچی، کبودی ها، گرمازدگی و انواع دیگر آسیب ها مفید باشد. همچنین می توان از آن برای درمان نیش و گزیدگی حشرات استفاده کرد. ماهیت این روغن بسیار قوی است و همیشه باید به صورت رقیق از آن استفاده شود. این روغن باید به دقت توسط افرادی که پوست حساس دارند، مورد استفاده قرار بگیرد.

9.  سیستم ایمنی را تقویت می کند

هم گیاه میخک و هم روغن میخک، برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید هستند. خاصیت ضد ویروسی آنها توانایی تصفیه خون و افزایش مقاومت در برابر بسیاری از بیماری ها را دارد، زیرا آنتی اکسیدان های موجود در روغن میخک بدن را از وجود رادیکال های آزاد خطرناک حفظ می کنند. این امر به ایجاد ایمنی و مبارزه با بسیاری از بیماری ها کمک می کند.

10. حاوی آنتی اکسیدان بالا

اوژنول موجود در روغن میخک، یک آنتی اکسیدان قوی و دارای فعالیت انعقادی رادیکال آزاد است. این ماده دارای تعداد زیادی آنتی اکسیدان است و از نظر ظرفیت جذب رادیکال های اکسیژن (ORAC)، دارای ارزش بالایی است، به این معنا که مصرف مقادیر کم و یا استفاده از آن بر روی پوست می تواند استرس اکسیداتیو را کاهش دهد و از بروز بیماری های مزمن جلوگیری کند.

مزایای روغن میخک برای سلامتی و پوست

11. روغن میخک گردش خون را افزایش می دهد

اوژنول موجود در روغن میخک، به تحریک گردش خون کمک می کند. با افزایش گردش خون، اکسیژن رسانی به سیستم های خون و اندام ها افزایش پیدا کرده و این امر باعث متابولیسم بیشتر می شود.

12. کمک به هضم غذا

از روغن زیتون به طور سنتی برای درمان مشکلات مربوط به معده مانند: سوء هاضمه، اسهال، نفخ و شکم درد استفاده می شود. چند قطره روغن که بر روی معده مالیده می شود، می تواند به کاهش گاز معده کمک کرده و به از بین بردن سموم بدن کمک کند.

13. از بروز زخم معده جلوگیری می کند

بر اساس یک مطالعه تحقیقاتی، روغن میخک می تواند به تحریک سنتز مخاط، به عنوان یک عامل مهم محافظت کننده از دستگاه گوارش، کمک کند. به همین دلیل است که روغن و اوژنول، دو ترکیب اصلی آن به محافظت از دستگاه گوارش کمک می کنند و از بروز زخم معده و ورم معده جلوگیری می کنند.

خواص روغن میخک برای زخم معده

14. دارای خواص ضد التهابی

فلاونوئیدهای موجود در روغن میخک دارای خواص ضد التهابی قوی هستند. این روغن طبیعی قدرتمند، برای درمان انواع التهاب بدن از دندان درد، لثه های ملتهب، جوش های پوستی، یا درد عضلات یا مفاصل تا التهاب در روده استفاده می شود.

15. حالت تهوع را کاهش می دهد

روغن میخک برای کاهش حالت تهوع و استفراغ مفید است. شما می توانید گاهی اوقات از آن به عنوان آروماتراپی استفاده کنید. از طرف دیگر، برای استنشاق طولانی مدت آن، می توانید یک قطره از آن را بر روی بالش خود در طول شب بریزید. برای رهایی از حالت تهوع ناشی از دریازدگی یا حالت تهوع ناشی از مسافرت با وسایل نقلیه، چند قطره از روغن میخک را بر روی یک دستمال ریخته و استشمام کنید. این کار به آرامش بدن کمک کرده و حس سرگیجه را تسکین می دهد.

16.  سلامت قلب

روغن میخک می تواند به چندین روش سلامت قلب را بهبود ببخشد. تحقیقات انگلیسی منتشر شده در مجله انگلیسی داروشناسی، نشان داد که اوژنول موجود در روغن میخک ضمن کاهش فشار خون سیستمیک، به گشاد شدن شریان ها کمک می کند. یکی دیگر از ترکیبات فعال زیستی موجود در روغن میخک، ستیل اوژنول است که یک مهارکننده قوی پلاکت خون است. این ماده از تشکیل ترومبوس یا لخته خون جلوگیری می کند.

تذکر: میخک یک رقیق کننده طبیعی خون است و نباید همراه با سایر رقیق کننده های خون استفاده شود.

روغن میخک برای سلامت قلب

17.  خواص ضد باکتریایی

روغن میخک دارای خاصیت ضد التهابی و ضد قارچی قوی است و می تواند مانع از رشد کپک، مخمر، و باکتری ها شود. بر اساس تحقیقات، ترکیبات موجود در روغن، می تواند تعدادی از باکتری های  گرم منفی و ترکیزه ی گرم مثبت را از بین ببرد.

18.  روغن میخک استرس را کاهش می دهد

روغن میخک دارای خاصیت گرم کنندگی بدن و رایحه ای تند است که بلافاصله حس شما را تازه می کند. استفاده موضعی یا بلع به صورت رقیق، می تواند به رفع خستگی روانی و فرسودگی روانی کمک کند. روغن میخک را به دلیل خاصیت ضد التهابی، می توان با روغن های حامل ترکیب کرد. و از آن به عنوان روغن ماساژ استفاده کرد، که به کاهش استرس و تنش در بدن کمک می کند.

19.  سردرد را برطرف می کند

روغن میخک حاوی بسیاری از فلاونوئیدها است که ضد التهابی بوده و به کاهش تنش در رگ های خونی که باعث سردرد می شوند، کمک می کند. جهت تسکین فوری سردرد، می توان چند قطره روغن میخک را با نمک مخلوط کرده و آن را بر روی پیشانی بمالید.

خاصیت روغن میخک در تکسین فوری سردرد

20.  تسکین دهنده درد

از روغن میخک به طور معمول جهت تسکین درد استفاده می شود. در صورت اعمال چند قطره ار روغن بر روی ماهیچه ها و عضلات دردناک، باعث تسکین فوری درد و تورم می شود.

21. مشکلات تنفسی را درمان می کند

روغن میخک دارای خاصیت خنک کنندگی و ضد التهابی است و اغلب از آن جهت تمیز کردن مجاری بینی استفاده می شود. این اکسپکتورانت برای درمان بیماری های تنفسی مختلف از جمله سرما خوردگی، سرفه، برونشیت، آسم، سینوزیت و سل مناسب است.

22.  گوش درد را تسکین می دهد

مخلوطی از روغن گرم میخک و روغن کنجد، یک درمان مناسب برای گوش درد است، زیرا اثرات بی حس کنندگی درد دارد.

23. روغن میخک دیابت را کنترل می کند

روغن میخک به دلیل پتانسیل های لازم برای کمک به درمان دیابت، مورد بررسی قرار گرفته است. یک مطالعه حیوانی که در مجله بین المللی داروشناسی منتشر شد، اثرات روغن میخک و همچنین زنجبیل را برای موش های صحرایی مبتلا به دیابت بررسی کرده است. در این مطالعه مشخص شد که روغن ها، مواد آنتی اکسیدانی هستند که می توانند به کنترل دیابت و علائم ناشی از این بیماری کمک کنند.

روغن میخک دیابت را کنترل می کند

24. خاصیت ضد سرطانی

بر اساس گزارشی که در ژورنال تحقیقات و درمان تومورشناسی منتشر شده است، اسید اولئانولیک که یک جزء فعال زیستی روغن میخک است، در مطالعات اولیه به کاهش خطر رشد تومور کمک کرده است. عصاره میخک و همچنین روغن آن می توانند از پیشرفت سرطان جلوگیری کنند.

25. مراقبت از مو

اثرات گرم کنندگی روغن میخک، به افزایش گردش خون در پوست سر کمک کرده و باعث تحریک فولیکول های مو می شود، بنابراین رشد مو را تقویت می کند. چند قطره از روغن میخک به همراه 1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل یا روغن جوجوبا، می تواند به جلوگیری از ریزش مو، تقویت رشد موهای سالم و درمان طاسی کمک کند.

26. از کبد محافظت می کند

مطالعات انجام شده نشان می دهد که ترکیبات فعال زیستی در روغن میخک، می تواند به ارتقاء سلامت کبد کمک کند. آنها می توانند به جلوگیری از بروز بیماری کبد چرب کمک کرده و علائم سیروز کبدی را تسکین دهند.

مزایای روغن میخک برای سلامتی و مو

27.  درمان تبخال

روغن میخک دارای خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی قوی است که به مهار تبخال سیمپلکس کمک می کند. این ویروس می تواند باعث ایجاد زخم های مسری در دهان (تبخال دهانی) و یا تبخال در ناحیه دستگاه تناسلی شود.

28. وبا را درمان می کند

روغن میخک رقیق شده در آب، به عنوان یک داروی سنتی برای پیشگیری و درمان وبا استفاده می شود.

استفاده های دیگر از روغن میخک

 • دافع حشرات: روغن میخک به عنوان یکی از اجزاء دافع حشرات و یا شمع های دافع حشرات استفاده می شود، زیرا بخار آن برای حشرات بسیار تاثیرگذار است. به طور سنتی، چند قطره روغن میخک بر روی بالش ها ریخته می شد تا حشرات را دور کند.
 • آرایشی و بهداشتی: این یک ماده رایج در کرم ها و لوسیون های آرایشی است. در درجه اول از آن به عنوان روغن ماساژ استفاده می شود.
 • سیگار میخک: در گذشته، در کشور اندونزی، روغن میخک به سیگار افزوده می شد. با این وجود، به اندازه سایر سیگار ها مضر است.
 • صابون ها و عطرها: به دلیل داشتن رایحه قدرتمند، خاصیت تسکین دهنده و خاصیت ضد عفونی کنندگی روغن میخک، اغلب از آن به عنوان یک ماده فعال در صابون ها و عطرها استفاده می شود.
 • آروماتراپی: روغن میخک با بسیاری از روغن های اساسی از جمله ریحان، رزماری، گلاب، دارچین، گریپ فروت، لیمو، جوز هندی، نعناع، پرتغال، اسطوخودوس و شمعدانی، به خوبی ترکیب می شود. این باعث می شود روغن میخک به عنوان یک عنصر محبوب در آروماتراپی و سایر ترکیبات گیاهی شناخته شود.

کاربردهای روغن میخک

عوارض جانبی روغن میخک 

اگر روغن میخک در مقادیر زیاد استفاده شود، می تواند با حس سوزش زیادی همراه باشد. همیشه توصیه می شود در صورتی که قبلا از یک اسانس روغن استفاده نکرده اید و یا از آن برای کودکان استفاده می کنید، برای اولین بار مقدار کمی از آن را مصرف کرده و مراقب باشید. عوارض جانبی روغن میخک به شرح زیر است:

 • آلرژی و اثرات سمی: به دلیل دارا بودن اوژنول، مقدار زیاد آن ممکن است باعث ایجاد واکنش های آلرژی زا یا اثرات سمی شود.
 • مشکلات روده: این روغن می تواند باعث ناراحتی معده به خصوص برای کودکان شود.
 • کاهش قند خون بدن: این روغن می تواند باعث کاهش قند خون شود. بنابراین افراد مبتلا به دیابت باید مراقب باشند.
 • اختلالات خونریزی: افراد مبتلا به اختلالات خونریزی مانند هموفیلی و یا افرادی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند، باید از مصرف این روغن اجتناب کنند.
 • زنان باردار و و زنانی که در حال شیردهی به فرزند خود هستند، مجاز به استفاده از روغن میخک نیستند، زیرا مشخص نیست که این ترکیب قوی می تواند به شیر مادر و از این طریق به نوزاد منتقل شود یا خیر.
 • همچنین بیماران باید قبل از جراحی یا شروع جراحی های دندان پزشکی، مصرف روغن میخک را متوقف کنند، زیرا این کار خطر خونریزی را افزایش می دهد.

مانند هر تغییر در رژیم یا مکمل های غذایی، بهتر است قبل از تجویز یا اضافه کردن روزانه این روغن به رژیم غذایی روزانه یا هفتگی خود، ابتدا با پزشک مشورت کنید.

عوارض جانبی روغن میخک 

روغن اوژنیک چیست؟

روغن اوژنیک در اصل یک اسانس روغن میخک است. این روغن به صورت زرد کم رنگ، زرد یا بی رنگ است که به صورت شیمیایی از روغن میخک گرفته شده است. این ماده همچنین در اسانس های برگ بو و دارچین یافت می شود. همچنین با نام اوژنول شناخته می شود، اغلب به عنوان ضد عفونی کننده و ماده بی حس کننده نیز استفاده می شود. با این وجود، به دلیل غلظت بالای آن، در صورت رقیق نشدن آن با روغن های حامل یا هنگامی که در مقادیر زیاد مصرف شود، می تواند برای کبد مضر باشد.

منبع: organicfacts

از
13
رای