خواص میخک برای سلامتی، سرطان + خطرات، عوارض و کاربردهای آن

خواص میخک برای سلامتی، سرطان + خطرات، عوارض و کاربردهای آن میخک غنچه گل از درخت میخک است و دارای مزایایی متعددی برای سلامتی از جمله: سلامت دهان، کاهش قند خون و... دارد. با این حال استفاده از روغن میخک دارای عوارض جانبی مانند التهاب پوست، افزایش خونریزی و... می باشد.

میخک غنچه گل از درخت میخک هستند و منشاء اصلی پیدایش این گیاه در کشور اندونزی می باشد. آنها ادویه محبوبی هستند که مردم در غذاهایی مانند: سوپ ها، تاس کباب، گوشت ها، سس ها و دم پختک ها استفاده می کنند. اسم این گیاه از ریشه لاتین clavus گرفته شده است و به معنی ناخن است چون شکل میخک خشک شده شبیه به ناخن می باشد. مردم سال های زیادی از میخک در پخت و پز و داروهای قدیمی استفاده می کردند، اما اخیرا دانشمندان مطالعه در مورد مزایای بالقوه سلامت میخک را آاغاز کرده اند. مطالعه کنید تا در مورد مزایای بالقوه سلامت، مصارف و مضررات استفاده از میخک بیشتر بدانید.

مزایای میخک برای سللامتی

1. سلامت دهان

محققان در حال بررسی روغن میخک به عنوان روش طبیعی برای حفظ سلامت دهان هستند چون روغن میخک می تواند بروی پلاک، التهاب لثه و باکتری های دهان اثر بگذارد. محققان تاثیرات دهان شویه گیاهی حاوی میخک و نعناع را با روغن درخت چای که بطور تجاری به عنوان دهان شویه اصلی در دسترس هست، را با هم مقایسه کردند.

مزایای میخک برای سلامتی

2. دیابت

در بررسی بر روی موش ها مشخص شد که میخک ترکیبی به نام نیجرسین را آزاد می کند که این ماده مقاوت انسولین در سلول های عضلات موش ها را کاهش می دهد. موش هایی که دیابت داشتند و نیجرسین مصرف کردند مقاومت کمی نسبت به انسولین و بهبود تعادل گلوکز، ترشح انسولین و عملکرد سلولی بتا داشتند. مطالعه حیوانی دیگری اثر پودر غنچه میخک با نشانه های آزمایشگاهی بروی نمونه موش های مبتلا به دیابت را بررسی کرد، آنها متوجه شدند موش هایی که پودر میخک دریافت کرده بودند در مقایسه با موش های گروه کنترل که پودر میخک مصرف نکرده بودند، سطح قند خون کمتری داشتند.

3. سرطان

بسیاری از داروهای گیاهی و ادویه ها سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند که این مواد شیمیایی در کاهش بخشی از صدمات سلولی که می توانند منجر به سرطان شوند، نقش دارند. براساس گفته های متخصصان تغذیه امروزی "بیان شده است که فقط 1/2 قاشق چای خوری پودر میخک حاوی آنتی اکسیدان بیشتری نسبت به یک فنجان بلوبری می باشد". محققان در یک بررسی آزمایشگاهی متوجه شدند که عصاره میخک می تواند رشد انواع سلول های سرطانی چندگانه را کند سازد. عصاره میخک مرگ سلول را در سرطان سلول های روده بزرگ را افزایش داد. مطالعه مشابه ای اثر عصاره میخک بر روی رشد تومور در موش ها را بررسی کرد. تومورها در موش هایی که با عصاره میخک درمان شدند در مقایسه با موش های گروه کنترل رشد قابل توجه کمتری داشتند. محققان در بررسی دیگری اثر اقدامات متفاوت عصاره میخک بر سلول های سرطانی پستان را بررسی کردند و آنها متوجه شدند که روغن اصلی میخک و عصاره اتانول میخک هر دو برای سلول سرطانی پستان سمی بودند.

خواص میخک برای سرطان

4. چاقی

دانشمندان اثرات بالقوه میخک را روی چاقی هم مورد بررسی قرار دادند. آنها در مطالعه بر روی موش ها فهمیدند که عصاره میخک بیماری چاقی ناشی از رژیم غذایی با چربی بالا را کاهش می دهد. موش هایی که عصاره میخک دریافت کرده بودند در مقایسه با موش های گروه کنترل وزن، چربی شکمی و چربی کبد کم تری داشتند.

خطرات، عوارض جانبی و ملاحظات در مورد مصرف میخک

براساس اطلاعات مرکز بین المللی بیوتکنولوژی، روغن میخک با خطرات متعددی وابسته بوده است. ممکن است این روغن باعث التهاب پوست، چشم، بینی یا واکنش حساسیت زا بر روی پوست شود. همچنین این ماده قابل اشتعال است و اگر قورت داده شود و به جریان هوا برسد می تواند کشنده باشد. در یک مورد گزارش شد که کودک 15 ماهه بعد از مصرف 10 میلی لیتر روغن میخک با مشکلات کبدی مواجه شد. حادثه دیگری مربوط به کودک 2 ساله ای بود که 5 تا 10 میلی لیتر روغن میخک خورده بود. کودکان با مشکلات متعدد پزشکی از جمله: کما، صدمات کبدی و مشکلات لخته خون مواجه شدند. میخک می توانند خون ریزی یا واکنش بدن به داروی وارفارین (ضد انعقاد خون) را افزایش دهند. صحبت کردن با پزشک متخصص در مورد مصرف هر یک از محصولات گیاهی موضوع مهمی است چون آنها می توانند عوارض جانبی بالقوه و اثر متقابل این داروها را بررسی کنند.

خطرات و عوارض جانبی میخک

موارد مصرفی میخک

میخک به خاطر طعم و بوی عالی شناخته شده هستند و می توانند به صورت پودر شده یا خود غنچه میخک برای پخت و پز استفاده شوند. بسیاری از غذاها حاوی میخک هستند و این گیاه جز ترکیبی از ادویه خاص از جمله سس گوجه فرنگی و سس ووستشیر هم می باشد. در تولید بعضی از عطرها برای رایحه آنها از میخک استفاده می شود و روغن میخک به عنوان روغن اصلی مورد استفاده قرار می گیرد. میخک به طور معمول به عنوان یک داروی قدیمی هندی در طب ایورودا استفاده می شد. آنها از این دارو در گذشته برای بی حس کردن هم استفاد می کردند.

نحوه مصرف میخک

میخک پودر شده می تواند به روش هایی مانند دارچین و زنجبیل مصرف شود و هم می تواند به عنوان طعم دهنده در سس سیب، جو دوسر، مافین (نوعی شیرینی) و غذاها استفاده شود. در دستور تهیه کیک زنجبیلی با رویه پنیر خامه ای از میخک پودر شده استفاده می شود. گاهی اوقات از میخک برای دم کردن چای هم استفاده می شود، نوشیدنی که از ترکیب چای و ادویه ها و شیر معروفی در هند و پاکستان تهیه می شود. دستور تهیه این چای زنجبیل به همراه هل و ترکیب میخک می باشد. میخک می تواند در غذاهای مطبوع استفاده شود، همان طور که در پخت مرغ با کنگر فرنگی، دارچین و لیمو می توان از میخک به عنوان طعم دهنده استفاده کرد؛ در پخت ملایم گوشت گوساله با هویج و شلغم هم می شود.

روش استفاده از میخک

اطلاعات مواد مغذی میخک

براساس پایگاه داده های دپارتمان بین المللی کشاورزی و مواد مغذی ایالات متحده، 1/2گرم یا 1 قاشق چای خوری پودر میخک حاوی:

  • کالری: 6 کیلو
  • پروتئین: 1.3 گرم
  • چربی کلی: 2.7 گرم 
  • کربوهیدرات: 1.38 گرم 
  • فیبر: 0.7 گرم

همین مقدار پودر میخک هم 1.263 میلی گرم منگنز را برای شما فراهم می کند که معادل 63 درصد ارزش روزانه منگنز است.

نتیجه

میخک یک ادویه معطر است که می تواند به عنوان طعم دهنده به غذاهای زیادی افزوده شود. مزیت های بالقوه پزشکی میخک در حال بررسی هستند، اما تحقیقات بیشتری لازم است. افراد باید در مورد کاربرد و بی ضرر بودن میخک به عنوان داروی گیاهی با متخصصان پزشکی گفتگو کنند.

منبع: medicalnewstoday

از
1
رای