غذاهای مضر، عوامل و کارهایی که منجر به پوکی استخوان می شود

غذاهای مضر، عوامل و کارهایی که منجر به پوکی استخوان می شود غذاهای مضر برای پوکی استخوان کدامند؛ عوامل موثر در پوکی استخوان و برای سلامت استخوان از چه چیزهایی باید اجتناب کرد و کارهای مضر برای استخوان ها در سلام دنیا بخوانید.

برخی از غذاها و نوشیدنی ها و یا حتی انجام کارهای روزمره که دچار عادت برای ما شده است موجب بروز پوک شدن استخوان ها می شوند، در این مطلب از سلام دنیا درباره غذاهای مضر و کارهایی که منجر به پوکی استخوان می شود صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

برای سلامت استخوان از چه چیزهایی باید اجتناب کرد

غذاهای مضر برای پوکی استخوان

1. از غذاهای مضر برای پوکی استخوان: نمک زیاد

هر چه نمک بیشتری بخورید، کلسیم بیشتری از دست می دهید، به این معنی که نمک به سلامت استخوان ها  کمکی نمی کند. غذاهایی مانند نان، پنیر، چیپس و کلمبیا بیشترین میزان را دارند. لازم نیست نمک را به طور کامل حذف کنید، اما کمتر از 2300 میلی گرم سدیم در روز را مصرف کنید.

1غذاهای مضر برای پوکی استخوان

2. از غذاهای مضر برای پوکی استخوان: نوشیدن الکل

وقتی با دوستان بیرون هستید، یک دور دیگر ممکن است سرگرم کننده به نظر برسد. اما برای جلوگیری از پوکی استخوان، باید میزان مصرف الکل را محدود کنید. بیش از یک نوشیدنی در روز برای زنان و دو نوشیدنی برای مردان توصیه نمی شود. الکل می تواند در نحوه جذب کلسیم بدن شما اختلال ایجاد کند.


حتما بخوانید: علائم هشدار دهنده پوکی استخوان چیست؟


3. از غذاهای مضر برای پوکی استخوان: زیاده روی در برخی نوشیدنی ها

نوشابه های بیش از حد با طعم کولا می تواند به استخوان های شما آسیب برساند. در حالی که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، برخی مطالعات از دست دادن استخوان را با کافئین و فسفر موجود در این نوشیدنی ها مرتبط می دانند. کارشناسان دیگر معتقدند که آسیب زمانی ایجاد می شود که شما به جای شیر یا سایر نوشیدنی های حاوی کلسیم، نوشابه مصرف کنید. فنجان های زیاد قهوه یا چای نیز می تواند کلسیم استخوان را از بین ببرد. 

4. از غذاهای مضر برای پوکی استخوان: کاسه سبوس گندم با شیر

چه چیزی سالم تر از سبوس گندم 100% به نظر می رسد؟ اما وقتی آن را با شیر می خورید، بدن شما کلسیم کمتری جذب می کند. نگران سایر مواد غذایی مانند نان که ممکن است حاوی سبوس گندم باشد نباشید. اما اگر از طرفداران مواد غلیظ هستید و مکمل کلسیم مصرف می کنید، حداقل 2 ساعت بین سبوس و قرص خود فاصله بگذارید.

 غذاهای مضر برای پوکی استخوان2

عوامل موثر در پوکی استخوان

5. از عوامل موثر در پوکی استخوان : تماشای افراطی تلویزیون و فیلم

خوب است که از نمایش فیلم مورد علاقه خود لذت ببرید. اما گذراندن ساعت‌های طولانی در مقابل یک صفحه نمایش که در مقابل مبل شما قرار دارد بسیار طاقت فرسا است. وقتی استراحت کردن به عادت تبدیل می شود، به اندازه کافی حرکت نمی کنید و استخوان هایتان سلامت خود را از دست می دهند.

ورزش آنها را قوی تر می کند. زمانی که پاها و ساق های شما وزن بدن شما را تحمل می کنند برای استخوان ها بسیار مفید است. برای اسکلت شما بهتر است، که استخوان ها و ماهیچه های شما را مجبور  کند در برابر گرانش کار کنند.


حتما بخوانید: تاثیرات مثبت و منفی تلویزیون بر کودکان و راه محافظت از آنها


دوچرخه سواری و پوکی استخوان

6. از عوامل موثر در پوکی استخوان : مایل ها دوچرخه سواری

هنگامی که در آخر هفته هنگام سر کار رفتن رکاب می زنید یا ساعت ها  دوچرخه سوار می شوید، قلب و ریه های شما قوی تر می شوند ولی استخوان های شما چه. از آنجایی که دوچرخه سواری فعالیتی برای تحمل وزن نیست، برخلاف پیاده روی، دویدن، تراکم استخوان شما را افزایش نمی دهد.

اگر یک دوچرخه سوار مشتاق هستید، بهتر است مدتی را در اتاق وزنه به برنامه خود اضافه کنید و آن را با فعالیت هایی مانند تنیس، پیاده روی، رقص و شنا ترکیب کنید (مقاومت آب به استخوان های شما کمک می کند).

7. از عوامل موثر در پوکی استخوان : کشیدن سیگار

هنگامی که شما به طور منظم دود سیگار را استنشاق می کنید، بدن شما نمی تواند بافت استخوانی سالم جدیدی را به این راحتی تشکیل دهد. هر چه بیشتر سیگار بکشید بدتر می شود. افراد سیگاری شانس بیشتری برای ابتلا به پوکی استخوان دارند و زمان بیشتری برای بهبود نیازدارند. اما اگر ترک کنید، می توانید این خطرات را کاهش دهید و سلامت استخوان های خود را بهبود ببخشید، هرچند ممکن است چندین سال طول بکشد.

8. از عوامل موثر در پوکی استخوان : گذراندن مدت زمان زیاد در محل کار

شاید شما نیاز به بیرون رفتن بیشتری داشته باشید. بدن ویتامین D را در نور خورشید می سازد. فقط 10-15 دقیقه چندین بار در هفته می تواند این کار را انجام دهد. اما زیاده روی نکنید. قرار گرفتن بیش از حد در آفتاب می تواند خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهد. 


حتما بخوانید: درمان خانگی کمبود ویتامین D


سن، رنگ پوست، زمان سال و محل زندگی شما می تواند تولید ویتامین D را دشوارتر کند. کرم ضد آفتاب هم همینطور. غلات، آب میوه ها و شیرهای غنی شده (از جمله بادام، سویا، برنج یا سایر شیرهای گیاهی و همچنین لبنیات کم چرب) را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. و از پزشک خود بپرسید که آیا به مکمل ویتامین D نیاز دارید یا خیر.

عوامل موثر در پوکی استخوان1

9. از عوامل موثر در پوکی استخوان : نسخه های دارویی

برخی از داروها، به خصوص اگر مجبور به مصرف طولانی مدت آنها باشید، می توانند تأثیر منفی بر استخوان های شما داشته باشند. برخی از داروهای ضد تشنج و گلوکوکورتیکوئیدها مانند پردنیزون و کورتیزون می توانند باعث تحلیل استخوان شوند. اگر شرایطی مانند آرتریت روماتوئید، لوپوس، آسم و بیماری کرون دارید، ممکن است از داروهای ضد التهابی مانند گلوکوکورتیکوئیدها استفاده کنید.

10. از عوامل موثر در پوکی استخوان : کم وزن بودن

وزن کم بدن، BMI 18.5 یا کمتر، به معنای احتمال شکستگی و پوکی استخوان بیشتر است. اگر استخوان ریز هستید، ورزش های تحمل وزن انجام دهید و از پزشک خود بپرسید که آیا در رژیم غذایی خود به کلسیم بیشتری نیاز دارید یا خیر. اگر مطمئن نیستید که چرا کمبود وزن دارید، از پزشک خود نیز در این مورد سوال کنید. آنها می توانند بررسی کنند که آیا رژیم غذایی نامناسب یا یک بیماری پزشکی دیگر دلیل آن است.

عوامل موثر در پوکی استخوان2

11. از عوامل موثر در پوکی استخوان : افتادن و زمین خوردن

هنگامی که در کودکی زمین خوردید، احتمالاً دوباره بلند شده اید. با افزایش سن، زمین خوردن خطرناک تر می شود، به خصوص اگر استخوان های ضعیفی داشته باشید. شکستگی استخوان ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا بهبود یابد. در بزرگسالان مسن تر، اغلب می تواند شروع نزولی باشد که بازگشت از آن دشوار است. با وسیله های ایمنی مانند میله های دستگیره و تشک های ضد لغزش در خانه راحت تر راه بروید. برای جلوگیری از زمین خوردن، خانه خودرا مرتب کنید و وسایل را از سر  راه خود بردارید.

سخن آخر

با ورزش صحیح و به اندازه و مصرف مواد غذایی کلسیم دار در زمان مناسب از پوکی استخوان های خود جلوگیری خواهید کرد. امیدواریم از این مطلب استفاده و لذت برده باشید.


مقالات مرتبط:

ورزش مناسب پوکی استخوان با 8 تمرین ساده

سرطان استخوان چیست و نرخ بقا در این بیماری چقدر است؟

از
5
رای