روش ساخت اسپری خانگی دفع حشرات با موم زنبور عسل و اسطوخودوس

روش ساخت اسپری خانگی دفع حشرات با موم زنبور عسل و اسطوخودوس حشرات علاوه بر ایجاد خارش و آزار دهنده بودن، می توانند حامل بالقوه عفونت و بیماری های خطرناک باشند. خوشبختانه، روش هایی برای ایجاد دافع پشه ها به طور طبیعی وجود دارد که کارساز است.

اگر قصد پیاده روی دارید یا می خواهید در صحرا اردو بزنید، مهم است تا به خاطر داشته باشید که از خودتان در برابر حشرات محافظت کنید. حشرات علاوه بر ایجاد خارش و آزار دهنده بودن، می توانند حامل بالقوه عفونت و بیماری های خطرناک باشند. خوشبختانه، روش هایی برای ایجاد دافع پشه ها به طور طبیعی وجود دارد که کارساز است. با استفاده از روغن های طبیعی و سایر مواد طبیعی مانند موم زنبور عسل و اسطوخودوس می توانید یک دافع حشرات موثر علیه حشرات آزاردهنده ایجاد کنید.

طرز تهیه اسپری خانگی دفع حشرات با مواد طبیعی

روش اول: ساختن دافع حشرات با روغن طبیعی

1. برای اسپری خود یک روغن اسانس را انتخاب کنید

بوی قوی روغن های اسانس مانع از این می شود که حشرات شما را نیش بزنند. انواع مختلفی از روغن های اسانس وجود دارد که با توجه به ترجیحات شخصی تان می توانید آنها را تهیه کنید. برخی از محبوب ترین روغن های اساسی که می تواند برای دفع پشه ها استفاده شود شامل نعناع، اسطوخودوس، اکالیپتوس، شمعدانی، رزماری، میخک، مریم گلی، دارچین و آویشن است. مشخص کنید که کدام رایحه را بیشتر از سایرین دوست دارید و از آن به عنوان مبنایی برای دافع حشرات با روغن های اسانس استفاده کنید.

 • سیترونلا، ژرانیول و روغن neem احتمالاً مؤثرترین مواد دور کننده طبیعی پشه ها هستند، اگرچه ممکن است تا زمانی که تجاری باشند مؤثر نباشند.
 • می توانید روغن های اسانس را به صورت آنلاین خریداری کنید.
 • همچنین می توانید انواعی از روغن اسانس را با هم ترکیب کرده تا یک مخلوط با رایحه ای منحصر به فرد ایجاد کنید.

دور کننده طبیعی حشرات

2. یک بطری 4 اونسی (118.29 میلی لیتر) اسپری را با 2 اونس آب (59.1471 میلی لیتر) آب مقطر پر کنید

اگر آب مقطر در دسترس ندارید، از آب شیر جوشانده استفاده کنید. از یک لیوان اندازه گیری برای اندازه گیری دقیق 2 اونس (59.1471 میلی لیتر) آب استفاده کنید.

 • اگر آب را جوشانده اید، صبر کنید تا خنک شود.

روش درست کردن اسپری دفع حشرات در خانه

3. 1 اونس (29.57 میلی لیتر) ودکا اضافه کنید

یک اونس (29.57 میلی لیتر) ودکا اضافه کرده، یا اگر فندق جادوگر در دسترس دارید، از آن استفاده کنید. هنگامی که ودکا در بطری شما قرار دارد، درب بطری را گذاشته و بطری را در جهت بالا و پایین تکان دهید تا دو مایع به خوبی با هم مخلوط شوند.

 • این ودکا یا فندق جادوگر به عنوان امولسیفایر عمل می کند و به ترکیب آب و روغن کمک می کند.

دستورالعمل درست کرن اسپری دفع حشرات با اسطوخودوس

4. 50 تا 75 قطره روغن اسانس را در درون بطری اسپری کنید

هر ترکیبی از روغن اسانس را می توانید استفاده کنید، اما اطمینان حاصل کنید که حداقل 50 تا 75 قطره از روغن به طور کلی در داخل بطری می ریزد. اطمینان حاصل کنید که هنوز فضای کافی در بطری اسپری برای تکان دادن همه ترکیبات وجود دارد.

روش دور کردن پشه ها با مواد طبیعی

5. محلول را به خوبی تکان دهید و آن را بر روی پوست اعمال کنید.

روغن موجود در مخلوط با مایعات دیگر از هم جدا هستند، بنابراین مهم است که قبل از هر بار استفاده، بطری را به خوبی تکان دهید تا همه مواد تشکیل دهنده با هم ترکیب شوند.

 • می توانید دافع حشرات را ذخیره کرده تا بعدا از آن استفاده کنید، اما آن را از تابش مستقیم نور خورشید دور نگه دارید.
 • عموما ماندگاری روغن های اسانس بین 1 تا 3 سال است.
 • هر دو ساعت یک بار دافع حشرات را اسپری کنید.

اسپری دور کننده حشرات در خانه

روش دوم: ساختن اسپری دفع حشرات با موم زنبور عسل

1. موم زنبور عسل و روغن نارگیل را را با درجه حرارت متوسط گرم کنید

یک چهارم پیمانه (56 میلی لیتر) روغن نارگیل را در داخل قابلمه ریخته و تکه های موم زنبور عسل را در آن بریزید. از یک ملاقه یا قاشق بزرگ چوبی برای مخلوط کردن آن در قابلمه استفاده کنید، تا زمانی که تکه های موم زنبور عسل ذوب شده و با روغن نارگیل ترکیب شوند.

ساختن اسپری دفع حشرات با موم زنبور عسل

2. در یک قابلمه جداگانه آب را به جوش آورده و آن را از روی حرارت خارج کنید

سه چهارم پیمانه (177.44 میلی لیتر) از آب را در درون یک قابلمه جداگانه بریزید و درب قابلمه را بر روی آن بگذارید. شعله گاز را بر روی درجه حرارت زیاد تنظیم کرده و آب را به دمای جوش (بر روی قابلمه پر از حباب می شود) برسانید. وقتی آب به جوش آمد، آن را از روی حرارت بردارید.

راه های طبیعی برای دور کردن حشرات موذی

3. جوش شیرین را در درون آب بریزید

وقتی قابلمه را از روی حرارت خارج کردید، می توانید سه چهارم قاشق غذاخوری (3.45 گرم) جوش شیرین را به آن اضافه کنید. آب و جوش شیرین را مخلوط کنید تا زمانی که با هم به خوبی ترکیب شوند.

ساخت اسپری دفع حشرات با جوش شیرین

4. آب را در مخلوط موم زنبور عسل و روغن ترکیب کنید

به آرامی آب را در داخل مخلوط موم زنبور عسل بریزید که قبل آن را تهیه کرده بودید. همانطور که آب را به موم زنبور عسل اصافه می کنید، مخلوط را هم بزنید. این محلول ها به راحتی مخلوط نمی شوند، بنابراین تا زمانی که ترکیب می شوند، مخلوط و آب را به آرامی اضافه کنید.

ساخت بهترین اسپری های خانگی دور کننده حشرات

5. مخلوط را در درون یک ظرف بریزید و آن را سرد کنید

مخلوط را به یک کاسه یا ماهیتابه مخصوص پخت اضافه کرده و ماهیتابه یا کاسه را در داخل یخ قرار دهید تا مخلوط سرد شود. به جای آن، می توانید مخلوط را 10 دقیقه در درون فریزر قرار دهید تا خنک شود. مخلوط را در فریزر برای مدت طولانی نگه ندارید زیرا در غیر این صورت منجمد می شود.

چگونه پشه ها را دور کنیم

6. قطره های روغن اسانس را به داخل مخلوط اضافه کنید

حداقل 50 قطره روغن اسانس را به آن اضافه کنید. می توانید از ترکیبات روغن های اساسی از جمله مرکبات، رزماری، چوب سدر، لیموترش، اکالیپتوس یا درخت چای استفاده کنید.

روغن های اساسی برای ساخت اسپری دفع حشرات

7. آن را مخلوط کرده و مواد دافع حشرات را در ظرف شیشه مربا بریزید

مواد دافع حشرات را به گونه ای مخلوط کنید که روغن نارگیل و موم زنبور عسل با روغن های اسانس مخلوط شود. مواد دافع حشرات را در داخل ظرف شیشه ای مربا ریخته تا بتوانید دیرتر از آن استفاده کنید. دافع حشرات را مستقیما بر روی پوست خود اعمال کنید تا حشرات را از خود دور کنید.

 • مواد دافع حشرات را در معرض گرمای شدید قرار ندهید، زیرا در غیر این صورت ممکن است ذوب شود.

دور کننده های طبیعی پشه ها

روش سوم: استفاده از مواد معمول موجود برای ساخت دافع حشرات

1. یک دافع حشرات با عصاره وانیل تهیه کنید

5 اونس (147.86 میلی لیتر) از روغن بچه، 2 قاشق غذاخوری (9.85 میلی لیتر) عصاره وانیل و 5 قاشق غذاخوری (73.93 میلی لیتر) از آب مقطر را در داخل یک کاسه بریزید.  می توانید پس از آن روغن را به بطری اسپری منتقل کنید، یا تنها کافی است تا مخلوط را بر روی پوست بمالید. به خاطر داشته باشید که مخلوط را با هم ترکیب کنید تا زمانیکه همه مواد با هم به خوبی مخلوط شوند.

 • ممکن است برخی از افراد آلرژی پوستی به وانیل داشته باشند، پس حتما قبل از مالش وانیل بر روی تمامی پوست، آن را بر روی قسمت کمی از پوست جهت امتحان کردن، اعمال کنید.

یک دافع حشرات با عصاره وانیل تهیه کنید

2. از روغن نارگیل و نغناع برای ایجاد دافع حشرات استفاده کنید

یک سوم پیمانه (78.86 میلی لیتر) روغن نارگیل را با 15 قطره نعناع در داخل یک کاسه بریزید. به هم زدن آن ادامه دهید تا به خوبی با هم مخلوط شوند. اگر روغن خیلی داغ و مایع شد، می توانید مخلوط را در داخل یخچال قرار دهید تا سفت شود. وقتی آماده شد، می توانید این مخلوط را بر روی پوست خود مالش دهید تا از پوست در برابر نیش حشرات محافظت کنید.

از روغن نارگیل و نغناع برای ایجاد دافع حشرات استفاده کنید

3. سیر، روغن معدنی و آبلیمو را با هم ترکیب کنید

دو یا سه حبه سیر را ریز ریز کرده و آن را در داخل یک کاسه کوچک همراه با دو قاشق غذاخوری روغن معدنی (29.57 میلی لیتر) بریزید. قبل از مخلوط کردن دو فنجان (480 میلی لیتر) آب و یک قاشق غذاخوری آب لیمو، اجازه دهید تا سیر به مدت 24 ساعت در داخل روغن معدنی خیس بخورد. مخلوط را از صافی رد کرده و مایع باقی مانده را در داخل بطری اسپری بریزید.

 • این دافع حشرات، بوی شبیه به بوی سیر دارد، پس اگر این بو را دوست ندارید، از مصرف آن اجتناب کنید.

آموزش درست کردن اسپری دفع حشرات خانگی

4. از اسطوخودوس به عنوان دافع حشرات استفاده کنید

روغن های موجود در گلبرگ های اسطوخودوس می توانند حشرات را از شما دور نگه دارند. اگر گیاه اسطوخودوس دارید، کمی از برگ های آن را له کرده و آن را بر روی گردن و در پشت گوش های خود مالش دهید. می توانید روغن اسانس اسطوخودوس را به صورت آنلاین یا فروشگاه نزدیک محل زندگی تان نیز خریداری کنید. روغن را بر روی پوست خود ماساژ دهید تا پشه ها را از خود دور کنید.

درست کردن اسپری دفع کننده حشرات با اسطوخودوس

از
7
رای