یکشنبه، 26 آبان 98

از بین بردن پشه؛ روش های خانگی و مؤثر برای خلاص شدن از شر پشه ها

از بین بردن پشه؛ روش های خانگی و مؤثر برای خلاص شدن از شر پشه ها برای دفع پشه ها در خارج از خانه، از نزدیک شدن به آب های راکد خودداری کنید، زیرا مکانی است که پشه ها در آن پرورش می یابند. در صورت امکان آب راکد را خالی کنید تا از جذب پشه به خانه خود جلوگیری کنید.

چه در فضای باز، از هم نشینی با خانواده و دوستان لذت ببرید و چه به تنهایی سعی در خوابیدن داشته باشید، وزوز و نیش زدن پشه ها می تواند در طول شب آزار دهنده باشد. برای دفع پشه ها در خارج از خانه، از نزدیک شدن به آب های راکد خودداری کنید، زیرا مکانی است که پشه ها در آن پرورش می یابند. همچنین می توانید از مواد دافع حشرات، و شمع های مخصوص استفاده کنید و باغ را با دافع حشرات مخصوص حیاط سم پاشی کنید. اگر پشه ها در طول شب در داخل خانه شما را آزار می دهند، توری پنجره نصب کنید تا آنها را بیرون از خانه نگه دارید، و برای محافظت بیشتر در هنگام خواب در زیر پشه بند بخوابید.

روش های ساده و مؤثر دور کردن پشه ها 

الف: دفع پشه ها از فضای باز

1. تمام آب راکد را از باغ خود خارج نمایید

کل باغچه را برای هر گونه تجمع آب در اسباب بازی ها، بشقاب های زیر گلدان های گل، استخر کودکان و سطل ها بررسی نمایید. در صورت امکان همه این مناطق را از آب راکد خالی کنید تا از جذب پشه به خانه خود جلوگیری کنید.

 • مناطق دیگر که اغلب در باغ ها دارای آب راکد هستند لاستیک های بلااستفاده، سطل زباله و حمام پرنده است.
 • اگر باغ شما دارای مناطقی از آب راکد است که نمی توان آن را از بین برد، مانند حوضچه، به سادگی در شب از این مناطق دور بمانید و هر گونه دورهمی در فضای باز را تا حد ممکن دور از آب برگزار کنید.
 • نگران جذب پشه ها به استخر آب نباشید. مشروط بر این که فیلتر به درستی کار کند و به خوبی با کلر ترکیب شود، پشه ها به آن جذب نمی شوند.

دفع پشه ها در فضای باز

2. هنگام بیرون ماندن در شب از دافع حشرات استفاده نمایید

برچسب دفع حشره را با دقت مطالعه کنید و هر چند بار که لازم باشد از آن استفاده نمایید. آن را بر روی کودکان بزرگ تر از دو ماه نیز اعمال کنید.

 • دافع حشرات معمولا حاوی DEET، ایکاریدین، روغن لیمو یا اکالیپتوس هستند که همه آنها برای دفع حشرات موثر هستند.
 • دافع حشرات را مستقیما بر روی صورت خود اسپری نکنید؛ زیرا می تواند چشم ها را تحریک نماید. ابتدا آنها را روی دستان خود اسپری نمایید، و سپس آن را روی صورت خود مالش دهید.

چطور پشه های فضای باز خانه را از بین ببریم

3. هر چه می توانید، صورت خود را بپوشانید

کفش های جلو بسته و لباس هایی که بازوها و پاها را می پوشانند به تن کنید. در صورت امکان، رنگ های روشن را انتخاب کنید، زیرا پشه ها اغلب جذب رنگ های تیره می شوند.

 • به دلیل گرمای تابستان، لباس های نازک بهترین گزینه هستند.

بهترین روش های دفع پشه ها در شب

4. از استفاده از هر گونه محصولات مخصوص بدن با بوی قوی خودداری نمایید

بسیاری از عطرهای قوی، ادکلن ها و لوسیون ها می توانند پشه ها را به سمت شما جذب نمایند. از این محصولات زمانی که در داخل خانه هستید استفاده نمایید، یا از آنها زمانی که هوا سردتر شد، استفاده نمایید. 

 • رایحه های گل ها به خصوص برای پشه ها جذاب هستند.

از بین بردن پشه ها در منزل و فضای بیرون

5. هر گونه فضای بیرونی که قصد استفاده از آن را دارید، با دافع حشرات مخصوص حیاط سم پاشی نمایید

بطری دافع حشرات را به شلنگ وصل کنید و طبق دستورالعمل، محیط باغ خود را اسپری نمایید. این کار معمولاً حدود 24 ساعت قبل از برنامه ریزی برای استفاده از منطقه در شب انجام می شود.

 • قبل از استفاده از آن، برچسب محصول دافع حشرات را با دقت بخوانید تا بررسی کنید که مواد دافع در اطراف کودکان و حیوانات خانگی بی خطر باشد.
 • این کار برای دفع موقت پشه ها از فضای بیرون خانه موثر است.

روش های موثر برای دفع پشه ها در زمان خواب

6. شمع های ژرانیول یا سیترونلا را در هر 15 اینچ (38 سانتی متر) در فضای بیرون قرار دهید

شمع ها را روشن کنید و از لحاظ استراتژی آنها را در محلی که از آن استفاده می کنید، قرار دهید. برخی از شمع ها را می توان آویزان کرد، در حالی که برخی دیگر باید بر روی یک سطح قرار گیرند. پشه ها توسط ژرانیول و سیترونلا دفع می شوند و این یک راه حل موقت و مؤثر برای دفع حشرات در دورهمی های شبانه است.

راهکار مقابله با پشه ها در فضای باز

ب: دور کردن حشرات از داخل خانه

1. برای تمام پنجره اتاق هایی که در آن می خوابید، توری نصب کنید

می توانید توری های پیش ساخته را از فروشگاه های بهسازی منزل تهیه کنید یا می توانید خود یک قالب مناسب ساخته و بر روی قاب پنجره قرار دهید. می توانید با قرار دادن مناسب توری ها در پنجره، خودتان آنها را نصب کنید یا می توانید یک شخص حرفه ای را استخدام کنید که این کار را برای شما انجام دهد.

 • توری های پنجره این امکان را می دهند تا در روزهای گرم تابستان کمی پنجره را باز کنید، اما همچنان پشه ها و حشرات دیگر را از خود دور نگه دارید. نصب توری بر روی پنجره اتاق خواب ها موثرترین روش برای دور نگه داشتن پشه ها در تابستان است.

راه دور کردن پشه از داخل خانه

2.  نوار درب را نصب کنید

یک نوار درب در پایین هر دربی که شکاف بزرگی در پایین آن قرار دارد، نصب نمایید. آنها با برش نوارها برای اندازه شدن در درب نصب شده و با چسب یا پیچ نصب می شوند. نوارهای درب برای نصب ساده و ارزان هستند.

 • می توانید نوارهای درب را از فروشگاه های بهسازی منزل تهیه کنید. نوارهای درب همچنین مزیت حفظ هوا در داخل خانه را دارند. به این معنا که دمای اتاق با احتمال بسیار کمتری تحت تاثیر دمای بیرون از خانه قرار می گیرد.

روش هایی برای دور ماندن از نیش پشه ها

3. زیر یک پشه بند بخوابید

در بالای تخت خود یک پشه بند نصب کنید به این صورت که سر و سایر قسمت های بالایی بدن محافظت شود. همچنین می توانید پشه بندهایی را که همراه با حشره کش هستند، برای محافظت بیشتر خریداری نمایید.

 • مطمئن شوید که بین پشه بند و پوست بدن فاصله باشد؛ در غیر این صورت، پشه ها می توانند بر روی پشه بند نشسته و باز هم شما را نیش بزنند.

روش های ساده برای دفع پشه ها

روش های دیگر

1. یک پنکه روشن کنید تا هوای اطراف را عوض کند

یک پنکه پایه دار یا پنکه سقفی هر دو کار تغییر هوای اطراف را انجام می دهند، که پرواز پشه ها را در این شرایط دشوار می کند. همچنین به خنک نگه داشتن شما در شب های گرم تابستان کمک می کند.

 • پشه ها به وسیله کربن دی اکسید جذب می شوند، بنابراین یک فن همچنین به انتقال دی اکسید کربن بازدم بدن شما نیز کمک می کند.

راهکار دور کردن پشه ها در شب

2. از کویل پشه بدون دود استفاده کنید

یک رطوبت ساز پشه وصل کنید، و اجازه دهید که چند ساعت قبل از خواب کار کند. همچنین می توانید از تایمر آن استفاده کنید تا به طور خودکار خاموش شود.

 • این بدان معناست که تا زمانی که به رختخواب می روید، هر گونه پشه در اتاق مرده است.
 • بخارسازهای پشه پلاگین یک گزینه جایگزین بی خطر برای کویل های پشه هستند. هیچ مدرکی در مورد خطرات سلامتی مرتبط با استفاده از این موارد وجود ندارد.

روش های دفع پشه ها

منبع: wikihow

از
1
رای