حشره ساس چیست و از چی بدش میاد؛ از بین بردن ساس با روشهای خانگی

حشره ساس چیست و از چی بدش میاد؛ از بین بردن ساس با روشهای خانگی حشره ساس چیست، از کجا میاد و از چی بدش میاد؛ بهترین سم برای از بین بردن ساس منزل با وایتکس، سرکه، اسپری مخصوص از بین بردن ساس تختخواب در منزل و علائم گزیدگی ساس در سلام دنیا.

ساس، حشره‌ی با جثه ی بسیار ریز اما خون‌خوار و مزاحم است! زمانی که به خانه هجوم می آوردند و در وسایل خانه لانه می گزینند معمولا از بین بردن آنها خیلی دشوار است. در این مطلب سلام دنیا شما را با حقایقی در مورد ساس، علائم گزش ساس و روش‌های خانگی برای از بین بردن حشره ساس آشنا خواهیم کرد.

حشره ساس چیست

ساس، حشره‌ای بسیار کوچک و بدون بال است که از خون موجودات خونگرم تغذیه می‌کند. در حقیقت انسان، یکی از بهترین میزبان‌های ساس محسوب می شود. زمانی که ساس ها به خانه هجوم می آورند اغلب در درز و شکاف‌ها و مکان‌های تاریک پناه می گیرند و مشکلات فراوانی را برای ساکنین خانه ایجاد کنند. اگرچه ساس ها موجودات بسیار کوچکی هستند، اما قابل‌ مشاهده‌اند. این موجودات تقریبا به‌ اندازه‌ی دانه‌ی خشخاش هستند. طول ساس های بالغ در حدود 6 میلی‌متر است و ظاهر بدن‌ قبل از غذا خوردن، بیضی و تخت است. بعد از غذا خوردن، اندازه‌ی دو برابر پیدا می کند. این حشرات مزاحم به رنگ سفید و روشن تا قهوه‌ای تیره و نارنجی تیره متغیر هستند.

حشره ساس چیست

ساس از کجا میاد

همانطور که گفته شد ساس ها اغلب برای رشد و تکثیر به مکان های تاریک پناه می برند، مکان هایی مانند صندلی های چوبی، مبلمان ، کمد، تخت، تشک و فرش ها، بیشترین فعالیت را برای ساس دارند. در پاسخ به این سوال که ساس از کجا می آید باید گفت که این حشره موذی از طریق مبلمان ، رختخواب ، وسایل دست دوم می تواند وارد خانه و مکانهای مختلف شود. به همین دلیل سعی کنید هیچوقت رختخواب یا وسایلی که مرتب از آن استفاده می کنید را در محیط های آلوده قرار‌ ندهید. دام ها و حیوانات یکی دیگر از شیوه های انتقال این حشرات موذی و مزاحم هستند.


حتما بخوانید: بهترین درمان های خانگی برای نیش پشه


ساس از چی بدش میاد

1. الکل

 ساس ها از بوی الکل متنفرند. بنابراین برای از بین بردن و جلوگیری از تخم گذاری ساس می توانید در مکانهایی که مشکوک هستید این حشرات موذی در ان وجود دارند، الکل اسپری کنید. در نتایج تحقیقات مشخص شد که الکل موجب تحریک بدن ساس می شود و بدن آنها را خشک می کند بعد از مدتی آنها از بین می روند.

2. روغن درخت چای

در صورتی که به الکل حساسیت دارید میتواند از روغن درخت چای به عنوان دافع ساس استفاده کنید. روغن درخت چای ماده موثری برای مبارزه با باکتری ها و آکنه است و می تواند برای از بین بردن ساس هم ماده خوبی  باشد.روغن درخت چای را در جایی که ساس‌ها لانه کرده اند،اسپری کنید.

ساس از چی بدش میاد:روغن درخت چای

3. روغن اسطوخودوس

اسطوخودوس گیاهی با خواص دفع حشرات شناخته شده است. برای از بین بردن ساس میتوانید روغن اسطوخودوس را در اطراف خانه اسپری کنید. در صورتی که ساس در تخت خواب نفوذ کرده باشد اسپری کردن این روغن روی تخت هم می تواند برای از بین بردن تمامی این موجودات موذی موثر باشد.برای جلوگیری از گزش نیش ساس استفاده از محصولات مراقبت از پوست حاوی اسطوخودوس هم مفید است.

4. نعناع تازه

یکی دیگر از مواردی که ساس ها از آن بدشان می آید و اصلا تحمل بوی آن را هم ندارند، نعناع است. به طور کلی نعناع گیاهی با خاصیت دفع حشرات است و بوی تند نعناع برای حشرات خوشایند نیست. نعناع تازه بوی تندی دارد و با تحت تاثی قرار دادن سیستم عصبی ساس باعث از بین رفتن آنها می شود. جوشاندن نعناع در یک قابلمه آب روش مناسبی برای پخش شدن بوی آن در خانه و از بین بردن ساس است.

5. پودر دارچین

پودر دارچین یکی دیگر از مواردی است که برای ساس ها اصلا خوشایند نیست، بنابراین می توانید برای از بین بردن این حشرات موذی از پودر دارچین استفاده کنید.

6. لیمو

 رایحه مرکباتی مانند لیمو برای ساس حکم مرگ را دارد. با استفاده از آب لیموی تازه می توانید ساس ها را از بین ببرید. برای این منظور آب لیمو تازه را در اطراف محل و خانه اسپری کنید.

ساس از چی بدش میاد:لیمو

7. نعناع فلفلی

نعناع فلفلی به دلیل رایحه تندی که دارد گزینه مناسبی برای دور نگه داشتن ساس ها است. ساس ها و سایر آفات از رایحه تند نعناع متنفرند.

علائم ساس در منزل

در صورتی که بر روی وسایل هایی مانند تشک خواب، ملافه ها، چوب ها لکه های تیره یا خون را مشاهده کردید و با گزیدگی های مکرر و سوزش دار که اثری از جای نیش را بر روی پوست برجا نمی گذارد مواجه شدید یا با تماس بدنی به وسایلی که قبلا هیچ حساسیتی برای شما ایجاد نمی کردند دچار خارش شدیدی،شدید،می‌تواند علائم  هجوم این حشره موزی به خانه شما باشد.


حتما بخوانید: روش ساخت اسپری خانگی دفع حشرات


گزیدگی ساس

اکثر ساس ها زمان خواب را برای تغذیه از بدن میزبان خود انتخاب می‌کنند. از آنجایی که مکیدن خون باعث هیچ دردی نمی‌شود، به همین دلیل فرد میزبان اصلا متوجه گزش ساس نمی‌شود. زمانی که ساس خون میزبان را میمکد کمی از بزاق دهان خود را وارد پوست میزبان می‌کند. در صورتی که طی چند هفته به‌طور مستمر فقط از خون یک میزبان تغذیه کنند، ممکن است فرد نسبت به بزاق ساس و مواد شیمیایی موجود در آن حساسیت زیادی پیدا کند. به همین دلیل ممکن است تعداد زیادی از افراد در نهایت در مقابل گزش این حشرات دچار واکنش آلرژیک شوند. ساس هم مانند کنه در یک ردیف نیش می زند و در هر ردیف می توانید جای دو تا سه گزش را ببینید. احتمالا به این دلیل است که بعد از توقف مکیدن مجددا در نزدیکی همان محل قبلی به کار خود ادامه می دهد.

گزیدگی ساس

جای گزش ساس ممکن است بعد از 14 روز ظاهر شود، ولی معمولا طی روزهای اول هم مشخص می‌شود. گزش ساس ها در مقایسه با گزش کک ها بزرگ‌تر است و معمولا نقطه‌ی قرمزی در وسط آن وجود ندارد. جای گزش ساس ها دچار تورم و قرمزی می‌شود.اکثر افرادی که دچار گزش ساس می شوند هیچ علائمی ندارند و حتی متوجه هم نمی‌شوند. به همین دلیل،به راحتی متوجه حضور و هجوم این حشرات و از بین بردن آنها، نمی شوید. البته بعضی از افراد که دچار گزش می شوند ممکن است بیمار شوند و حالت تهوع را تجربه کنند. ازآنجایی که گزش ساس باعث بروز خارش می شود، احتمال دارد به دلیل خاراندن پوست اسکار یا عفونت پوستی ایجاد شود.

ساس تختخواب

در زبان انگلیسی، به این حشرات «bedbug» یا همان حشره‌ی تختخواب گفته می شود، چرا که تختخواب انسان‌ها  مکان بسیار مطلوبی برای زندگی این حشرات موذی است. از جمله محیط های مناسب زندگی ساس ها می توان به مبل‌های راحتی، تشک تخت، لباس و سایر وسایل نرم و پارچه‌ای اشاره کرد. طول ساس تختخواب به طور متوسط ​​5 میلی متر است و بدن بیضی شکل و مسطح دارد. بنابر اعلام آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) ، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) ، و وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA)ساس تختخواب یک آفت بهداشت عمومی محسوب می شود، اما اما ساس های تختخواب مانند اکثر آفات بهداشت عمومی ،به عنوان عامل انتقال یا شیوع بیماری شناخته نمی شوند. برای بررسی و شناسایی آلودگی احتمالی می توانید علائمی مانند لکه های زنگ زده یا مایل به قرمز روی تختخواب یا تشک های که به دلیل خرد شدن ساس تخواب ایجاد شده،یا لکه های تیره بسیار کوچک که مانند لکه های خون است را در مان تعویض ملافه جستجو کنید.

ساس تختخواب

چگونه ساس را از بین ببریم

برای آنکه بتوانیم ساس ها را از بین ببریم و از رشد آنها جلوگیری کنیم باید اقدامات زیر را در نظر داشته باشید:

 • سمپاشی منازل
 • نظافت مرتب و همیشگی خانه
 • شستن تشک ها و وسایل خواب با شوینده های قوی
 • بستن ترک ها و درزهای دیوارها
 • از خرید لوازم دست دوم خودداری کنید یا حداقل قبل از ورود به منزل آنها را تمیز کنید
 •  کارتن و لوازم چوبی قدیمی را از خانه خارج کنید

چگونه ساس را از بین ببریم:شستن تشک ها و وسایل خواب با شوینده های قوی

بهترین سم برای از بین بردن ساس

قطعا هیچ روشی مانند سمپاشی برای از بین بردن ساس موثر نیست و مهمترین موضوعی که باید برای از بین بردن ساس در نظر داشته باشید، بستن درزهای دیوار، کف منزل، تمام سوراخ های روی دیوار ، شیارهای روی سقف و... و در ادامه سمپاشی تمام  وسایل خانه است. سم پاشی خانه باید طوری باشد که سم به تمام وسایل خانه (دیوارها، کف منزل ، رختخواب، تختخواب، البسه، لوازم چوبی، عروسکها، کمد، قاب روی دیوار، داخل شومینه، داخل شاسی مبل ها، میز تلویزیون، پرده ها و …. ) پاشیده شود، البته این کار باید توسط فردی که در این زمینه مهارت دارد، انجام شود.

بهترین سم برای از بین بردن ساس شرکت سمپاشان است که سال ها در زمینه مبارزه با آفات تجربه دارند و برای از بین بردن حشره ساس از بهترین سم ها استفاده می کنند، و برای شهرستان ها هم فروش محصولات بصورت آنلاین را دارند. محصولات این شرکت خارجی و تاییدیه وزارت بهداشت را دارند و از جمله قویترین سم برای کشتن ساس شامل سولفاک ترکیه ، آیکون های القاری با دوز 10 ، 20 و 50 ، سم فایکام اسپانیا و چینی هستند.

بهترین سم برای از بین بردن ساس

از بین بردن ساس با سرکه

استفاده از محلول سرکه روشی موثری برای کشتن ساس ها است.برای این منظور مقداری سرکه سفید را داخل یک بطری اسپری بریزید و به مناطقی که مشکوک هستید که ساس در آن وجود دارد مانند چارچوب تخت، طاقچه اتاق خواب، شکاف و درز سطوح و داخل مبلمان اسپری کنید.این محلول برای کشتن آفات کوچک اثرگذار است. احتمالا باید این روش را هر هفته تکرار کنید تا مانع از تخم گذاری ساس ها و آلوده شدن خانه شوید.


حتما بخوانید: 60 کاربرد فوق العاده سرکه سیب برای نظافت منزل


از بین بردن ساس با وایتکس

استفاده  از مواد سفید کننده نظیر وایتکس برای تمیز کردن کف و دیوارهای خانه برای از بین بردن ساس موثر است.

خاک دیاتومه برای از بین بردن ساس

در صورتی که امکان شستشوی برخی وسایل وجود نداشت، می توانید از خاک دیاتومه برای از بین بردن ساس ها استفاده کنید. خاک دیاتومه ماده طبیعی است و خواص سایشی دارد و از بقایای فسیل جلبک های کوچک تهیه شده است می تواند با جذب چربی ها و روغن های محافظ آب از لایه بیرونی اسکلت خارجی برای رفع این حشرات موذی موثر عمل می کند.

خاک دیاتومه برای از بین بردن ساس

اسپری مخصوص از بین بردن ساس

استفاده از برخی روغن های گیاهی نظیر روغن درخت چای و روغن اسطوخودوس می توانند به عنوان مواد اصلی در از بین بردن برخی از ساس ها موثر عمل کند. با ترکیب روغن های زیر، می توانید اسپری برای از بین بردن ساس در خانه تهیه کنید.

مواد لازم برای تهیه اسپری مخصوص از بین بردن ساس

 • 1 قاشق غذاخوری روغن فندق خالص
 • 1 فنجان آب
 • 5 قطره روغن ترنج
 • 5 قطره روغن چوب سدر
 • 5 قطره روغن اسطوخودوس

روش تهیه اسپری مخصوص از بین بردن ساس

همه مواد را در یک بطری اسپری بریزید و ترکیب کنید و در اطراف تخت و ملحفه های خود اسپری کنید.

سخن پایانی:

ساس ها حشرات ریز اما خونخواری هستند که از خون موجودات خونگرم تغذیه می کنند. ساس ها با پناه بردن یه مکان های تاریک مانند درزهای دیوار،تخت خواب، کمدها و... تخم گذاری و تکثیر می شوند و از بین بردن آنها دشوار است. بهترین روش برای از بین بردن آنها تمیز کردن خانه و سم پاشی کامل وسایل و خانه است.


مقالات مرتبط:

فواید حشرات برای انسان چیست 

فراری دادن مورچه ها از خانه با 3 ترفند ساده و فوری
 

از
1
رای