برای زیاد شدن خون قاعدگی چی بخوریم؛ درمان کم شدن خون قاعدگی

برای زیاد شدن خون قاعدگی چی بخوریم؛ درمان کم شدن خون قاعدگی برای زیاد شدن خون قاعدگی چی بخوریم، درمان کم شدن خون قاعدگی در طب سنتی و روش های خانگی و داروهای گیاهی و دمنوش و گیاهان که خونزیری قاعدگی را زیاد می کند را در سلام دنیا بخوانید.

عوامل مختلفی نظیر استرس،عدم تخمک گذاری، بارداری، تغییرات وزنی و...می توانند باعث کم شدن خون قاعدگی شوند. کم شدن خون قاعدگی می تواند فقط یکبار رخ بدهد. اما در صورتی که این مشکل ادامه پیدا کند یا علائم شدید دیگری هم ایجاد شود باید برای درمان حتما به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات مصرف برخی مواد غذایی می تواند به زیاد شدن خون قاعدگی کمک کند. در این مطلب سلام دنیا به بررسی اینکه برای زیاد شدن خون قاعدگی چی بخوریم و درمان کم شدن خون قاعدگی با مواد غذایی و درمان های پزشکی و طب سنتی خواهیم پرداخت.

برای زیاد شدن خون قاعدگی چی بخوریم

1. درمان کم شدن خون قاعدگی با جعفری

سابقه استفاده از جعفری برای القا خون قاعدگی به قرن ها قبل باز می گردد. وجود دو ماده به نام آپیل و میریستیسین در جعفری به عنوان تحریک کننده انقباضات رحم شناخته شده اند که  می تواند با تحریک رحم منجر به خونریزی قاعدگی شوند.
طرز استفاده : برای این منظور باید روزانه 6 گرم برگ جعفری خشک مصرف کنید.که برای هر بار 2 گرم مصرف می شود،این مقدار برگ جعفری خشک را با  150 میلی لیتر آب بجوشانید. یا دو بار در روز چای جعفری بنوشید.

 جعفری:برای زیاد شدن خون قاعدگی چی بخوریم

2. درمان کم شدن خون قاعدگی با زیره

دانه های زیره و جعفری به یک خانواده تعلق دارند و به همین دلیل از اثربخشی یکسانی برای القا خون قاعدگی برخوردار هستند.


حتما بخوانید: علت کم شدن خون قاعدگی چیست


3. درمان کم شدن خون قاعدگی با پاپایا

این میوه یکی از موثرترین داروی خانگی برای زیاد شدن خون قاعدگی شناخته شده است. مصرف پاپایای خام با تحریک انقباضات در رحم می تواند برای القا خون قاعدگی موثر عمل کند. محققان این خاصیت پاپایا را به کاروتن موجود در ان نسبت داده اندواین ماده با تحریک هورمون استروژن باعث ایجاد قاعدگی می شود.
طرز استفاده:می توانید پاپایا را هم بصورت خام و هم بصورت آب پاپایا دو بار در روز مصرف کنید.برای اثرگذاری بهتر می توانید یک فنجان آب پاپایا (حدود 200 میلی لیتر) یا یک کاسه پاپایای تازه رسیده را در اواسط چرخه قاعدگی خود میل کنید.

4. درمان کم شدن خون قاعدگی با زنجبیل

نوشیدن چای زنجبیل به دلیل خاصیت قویی که در تحریک جریان قاعدگی دارد،یکی از موثر ترین درمان های زیاد شدن خون قاعدگی محسوب می شود.اما مصرف چای زنجبیل برخلاف جعفری می تواند باعث بروز مکشلاتی مانند اسیدیته شود.

زنجبیل:برای زیاد شدن خون قاعدگی چی بخوریم

5. درمان کم شدن خون قاعدگی با دانه های شنبلیله

نوشیدن آب دانه شنبلیله برای القا و زیاد شدن خون قاعدگی توصیه شده است.
طرز استفاده: دانه شنبلیله را به اب اضافه کنید و بجوشانید،بعد ان آب را صاف کنید و بنوشید.

6. درمان کم شدن خون قاعدگی با انار

یکی دیگر از مواردی که برای زیاد شدن خون قاعدگی توصیه شده است نوشیدن آب دانه های انار است.

طرز استفاده: حداقل 10 تا 15 روز قبل از شروع قاعدگی آب انار خالص را سه بار در روز بنوشید. در روش جایگزین می توانید از ترکیب آب انار با آب نیشکر با نسبت مساوی استفاده کنید و چهار بار در روز آن را بنوشید.

7. درمان کم شدن خون قاعدگی با دانه کنجد

مصرف دانه کنجد می تواند به القا و زیاد شدن خون قاعدگی کمک کند. اما برای جلوگیری از ایجاد گرمای زیاد در بدن توصبه می شود دانه کنجد را در حد متوسط میل کنید.

طرز استفاده: روزانه حدود 15 روز قبل از تاریخ معمول قاعدگی خود دانه کنجد را در حد متوسط میل کنید. در روش دیگر می توانید یک قاشق چای خوری دانه کنجد را برای دو بار در روز با آب گرم میل نمایید. 


حتما بخوانید: سریع ترین روش باز شدن قاعدگی با 12 داروی گیاهی و روش طبیعی


8. درمان کم شدن خون قاعدگی با مواد غذایی غنی از ویتامین C

مقادیر بالای ویتامین C می تواند سطح استروژن در بدن که باعث قاعدگی می شود را افزایش دهند. با افزایش سطح این هورمون در بدن رحم دچار تحریکات انقباضی می شود و به این ترتیب خونریزی قاعدگی ایجاد می شود. علاوه براین ویتامین C با کاهش سطح پروژسترون باعث تجزیه دیواره های رحم و در نتیجه شروع قاعدگی می شود.از جمله مهمترین مواد غذایی غنی از ویتامین C می توان به مرکبات ، کیوی و سبزیجاتی مانند گوجه فرنگی ، کلم بروکلی و فلفل دلمه ای و...اشاره کرد.

برای زیاد شدن خون قاعدگی چی بخوریم:مواد غذایی غنی از ویتامین C

درمان کم شدن خون قاعدگی

درمان مشکلات قاعدگی نظیر کم شدن خون قاعدگی به علت بروز مشکل بستگی دارد. در برخی  موارد،پزشک با تجویز قرص‌های ضدبارداری یا درمان‌های هورمونی می‌توانند قطع شدن یا کم شدن خون قاعدگی را به حالت عادی برگرداند.

درمان کم شدن خون قاعدگی در طب سنتی

درمان کم شدن خون قاعدگی در طب سنتی براساس مزاج رحم خانم و علت بروز مشکل انجام می شود.علاوه بر مراحل درمان، رعایت نکات غذایی و اقدامات خاص در درمان کم شدن خون قاعدگی موثر هستند. درمان کم شدن خون قاعدگی در طب سنتی شامل:

 • اصلاح شیوه زندگی ( اصلاح خواب، تغذیه خوب، ورزش و رفع استرس)
 • تجویز دارو
 • اعمال یداوی (ماساژ، بادکش، حجامت و …)

درمان کم شدن خون قاعدگی در طب سنتی

نکات تغذیه ای برای درمان کم شدن خون قاعدگی در طب سنتی:

 • مصرف نخودآب (گوشت، نخود، کمی برنج، زعفران، ادویه)
 • مصرف سبزیجات تازه، غلات کامل سبوسدار (گندم، جو و…)، آجیل های بدون نمک، سیب، زرده تخم مرغ عسلی، نان سبوس دار، روغن زیتون، گردو، کنجد، میوه خشک، بادام، فندق، توت خشک.
 • مصرف غذاهای که طبع سرد و تر دارند و بلغم زا هستند به همراه ادویه های مصلح آنها (عسل، زعفران، زیره، زنجبیل، سیاه دانه، هل، دارچین، نعنا، آویشن، زنیان و …)
 • مصرف این مواد غذایی برای سوء مزاج سرد و خشک: جوجه مرغ فربه، زرده تخم مرغ نیم برشت، حریره از گندم با شکر و روغن بادام، انجیر خشک، مویز.

اقدامات خاص برای درمان کم شدن خون قاعدگی در طب سنتی:

 • در موقع ظرف شستن یا استفاده از آب، حتما از پیش بند استفاده کنید تا از خیس شدن ناحیه شکم و رحم جلوگیری شود.
 • در روزهای اولیه خونریزی از حمام یا شستشو بدن با آب سرد خودداری کنید.
 • در موقع راه رفتن روی سرامیک از پاپوش یا دمپایی استفاده کنید تا از انتقال سرما از اندام ها به رحم جلوگیری شود.
 • پوشش مناسب از ناف تا نوک پا داشته باشید.
 • ناحیه زیر شکم را با روغن هایی مانند بابونه و قسط ماساژ دهید.
سخن پایانی:

برخی خانم ها در دوره های قاعدگی خود به دلایل مختلفی کم شدن خون قاعدگی را تجربه می کنند.مصرف برخی مواد غذایی و رعایت درمان ها و راهکارهای طب سنتی که در این مطلب ارائه کرده ایم می تواند به زیاد شدن خون قاعدگی کمک کند.


مقالات مرتبط:

لخته خون در پریودی نشانه چیست

کاهش سریع درد پریودی و درمان دل درد قاعدگی با دمنوش، معجون و قرصاز
3
رای