لخته خون در پریودی نشانه چیست؛ درمان لخته شدن خون قاعدگی

لخته خون در پریودی نشانه چیست؛ درمان لخته شدن خون قاعدگی لخته خون در پریودی نشانه چیست؛ با علت کم و لخته شدن خون در پریودی، علت سیاه و لخته بودن خون، وهمچنین درمان گیاهی و خانگی لخته شدن خون قاعدگی، در سلام دنیا آشنا شوید.

کم و زیاد شدن خون و همینطور لخته شدن خون در دوران قاعدگی موجب ایجاد نگرانی در خانم ها می شود، در این مطلب از سلام دنیا درباره نشانه لخته خون در پریودی ، علت کم شدن و لخته شدن خون در پریودی، علت سیاه و لخته بودن خون پریودی، درمان گیاهی لخته شدن خون پریود، لخته خون در پریودی دختر نشانه چیست صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

لخته خون در پریودی نشانه چیست

وجود لخته خون در زمان پریودی همیشه باعث نگرانی نیست، بلکه گاهی نیز طبیعی است این بروز این مشکل در همه بانوان یکسان نیست و مقدار و دفعات آن می تواند متفاوت باشد، اما مشاهده لخته خون بزرگ می تواند نشانه ای از وجود یک مشکل باشد که باید با پزشک در میان گذاشت تا علت آن را بررسی کند. پزشک با انجام آزمایش خون ، سونوگرافی از لگن و تجویز داروهای هورمونی به مداوا می پردازد.

علت کم شدن و لخته شدن خون در پریودی

علاوه بر لخته خون در زمان پریودی گاهی حجم خون و مدت خونریزی به شدت پایین می آید، و دوره ای که باید 5 تا 7 روز ادامه پیدا کند به یکباره به زمان کوتاهتری تبدیل می شود، اگر این اتفاق ادامه دار باشد یعنی چندین ماه رخ دهد مراجعه شما به پزشک الزامی می باشد، پزشک با پیدا کردن علت آن مشکل شما را بررسی خواهد کرد، دلایل کم شدن خون در زمان پریودی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در زیر به آن اشاره کرده ایم: 

  • جلوگیری از بارداری بوسیله دارو
  • کم شدن قاعدگی بعد از مصرف قرص ال دی
  • شیردهی و کم شدن خون قاعدگی
  • مصرف داروی خاص و کم شدن خون قاعدگی
  • سندرم تخمدان پلی کیستیک و کم شدن خون قاعدگی

حتما بخوانید: تنبلی تخمدان (سندروم تخمدان پلی کیستیک) چیست 


  • نارسایی زودرس تخمدان و کم شدن خون قاعدگی
  • کم شدن خون قاعدگی در یائسگی
  • ابتلا به زخم رحم
  • اختلال تیروئید و کم شدن خون قاعدگی

علت کم شدن دوره قاعدگی

علت سیاه و لخته بودن خون پریودی

زمانی که پریود هستید با گذشت چند روز امکان دارد که خون های قاعدگی تیره تر از روز اول باشند به طوریکه رنگ آن از رنگ قرمز روشن به قهوه ای تیره و یا سیاه در می آید که در اکثر مواقع موجب نگرانی نیست و این خون قدیمی بدن است که به آرامی از بدن خارج می شود.

درمان لخته شدن خون قاعدگی

اگر برای درمان لخته شدن خون در زمان قاعدگی به پزشک مراجعه کنید، ممکن است در ابتدا برایتان داروهایی تجویز کند که هورمون هایتان متعادل کند و یا داروهای کنترل لخته شدن خون بدهد، اگر که ازدواج کرده باشید توصیه کند که از روش دیگری برای پیشگیری از باردار شدن استفاده کنید . برای درمان این مشکل از گیاهان دارویی نیز می توانید استفاده کنید.

درمان گیاهی لخته شدن خون پریود

برخی از گیاهان دارویی می توانند به درمان لخته شدن خون بپردازند، در ادامه نام تعدادی از آنها را آورده ایم:

1. زرشک :

زرشک بخاطر رنگ دانه های قرمزش از قدیم دارویی برای خون سازی، باز کردن دیواره رگ های خونی و بهبود گردش خون موثر بوده است.+


حتما بخوانید: خواص و مضرات زرشک برای قاعدگی


2. چای کوهی:

اگر به دنبال رقیق شدن خون به طور معجزه آسایی هستید از چای کوهی به صورت دمنوش استفاده کنید.

3. چای سبز:

نوشیدن این نوع چای بخاطر وجود ترکیباتش موجب انعطاف پذیری رگ های خونی می شود، می توانید از این گیاه به صورت روزانه استفاده کنید. همینطور دمنوش های گیاهی پودر فلفل قرمز، آویشن، مرزنجوش، زردچوبه، کلم، سیر، پیاز، روغن زیتون، کلم بروکلی، گل کلم، کاهو نیز برای مشکل شما موثر عمل می کنند.

4. نعنا:

یک فنجان دمنوش نعناع می تواند استرس ناشی از مشکلات روزانه شما را از بین برده و خون شما را رقیق کند.

5. دارچین:

دارچین را می توانید روزانه به هرشکلی استفاده کنید تا از غلظت خونتان کاسته شود.

6. زنجبیل:

این گیاه بخاطر اسید سالیسیلاتی که دارد در درمان لخته شدن خون در زمان پریودی بسیار موثر عمل می کند.

درمان گیاهی لخته شدن خون در پریودی

لخته خون در پریودی دختر نشانه چیست

همینطور که عنوان شد با خارج شدن خون به صورت لخته در ابتدا نباید نگران شد اما اگر این عمل همراه با علائم دیگری همراه بود و تعداد دفعاتش بیشتر شد ، فرد باید به پزشک مراجعه کند.

سخن آخر

با ادامه یافتن مشکل خروج لخته خون در زمان پریودی از بدن و درمان نکردن آن فرد دچار کمبود آهن، ضعف و بی‌حالی می‌شود،پس با دیدن علائمی چون لخته خون بزرگ، خون ریزی شدید و درد فراوان حتما به دنبال مداوای خود باشید.


مقالات مرتبط:

سریع ترین روش باز شدن قاعدگی با 12 داروی گیاهی 

رنگ خون قاعدگی؛ چه چیزی روی رنگ خون قاعدگی تاثیر می گذارد؟
 

از
10
رای