چگونگی از بین بردن کک در خانه، لباس و حیوانات با ترفندهای ساده

چگونگی از بین بردن کک در خانه، لباس و حیوانات با ترفندهای ساده چگونگی از بین بردن کک در خانه ؛ کک چیست ، علائم وجود کک در خانه و تفاوت کک با ساس و راه های از بین بردن کک در خانه ، از لباس و از بدن حیوانات بالغ در سلام دنیا بخوانید.

کک ها اغلب به عنوان آفاتی در نظر گرفته می شوند که بیشتر حیوانات خانگی مانند سگ و گربه را تحت تأثیر خود قرار می دهند. توجه داشته باشید که حتی یک خانه بدون حیوانات خانگی هم نیز می تواند گاهی در معرض آلودگی کک قرار گیرد. وقتی که کک ها به مبلمان، تخت ها و فرش ها هجوم آورند، آن زمان است که مشکل جدی می شود و سلامت انسان را به خطر می اندازد. در این مطلب سلام دنیا، ما به نحوه چگونگی خلاص شدن از شر کک در خانه؛ ️ترفندهای از بین بردن کک در خانه و از بین بردن حشره کک در حیوانات بالغ پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

کک چیست؟

کک ها حشرات کوچک خونخوار متعلق به دسته حشرات Siphonaptera - گروهی از حشرات که شامل هزاران حشره انگلی بدون بال هستند - می باشند. کک های بالغ حدود 1/8 اینچ طول دارند و بدن آنها به رنگ قهوه ای تیره می باشد. رنگ قهوه ای تیره یک ویژگی محسوب می شود، چرا که به کک ها این اجازه را می دهد که به راحتی به خز نفوذ کنند و به پوست برسند. کک ها دارای بخش های دهانی تیزی برای سوراخ کردن پوست، پنجه هایی قوی برای چسبیدن و پاهای عقبی قوی هستند که به آنها اجازه می دهد مسافت های طولانی را بپرند. کک ها به خوبی برای عملکرد خود یعنی جست‌وجوی میزبانی پشمالو و خونگرم، خوردن وعده‌های غذایی خون و تولید مثل سازگار می باشند. خلاص شدن از شر کک به ویژه به دلیل سرعت تولید مثل حشرات و توانایی آنها در مقاومت در برابر آفت کش ها بسیار سخت می باشد.

 از بین بردن کک از خانه

خلاص شدن از شر کک

برای خلاص شدن از شر کک شما باید مراحل پیش رو را در فواصل زمانی معین دنبال کنید. از آنجایی که حیوانات خانگی پشمالو هدف اصلی کک ها هستند، برخورد با حیوانات خانگی شما و بستر و محل خواب آنها تمرکز اصلی استراتژی های ریشه کنی می باشد. توصیه می‌شود که صاحبان حیوانات خانگی قبل از شروع یک برنامه کنترل با دامپزشک خود صحبت کنند و اقداماتی را برای آماده کردن خانه خود برای درمان کک انجام دهند. بهترین روش کنترل کک یک رویکرد چهار مرحله ای می باشد که به تمام مراحل چرخه زندگی کک حمله های لازم را می کند.


حتما بخوانید: درمان جای نیش کک با روش های خانگی و دارو


1. خلاص شدن از شر کک: درمان حیوانات خانگی برای کک های بالغ 

خلاص شدن و رهایی حیوانات خانگی از دست کک های بالغ با درمان حیوان های خانگی با محصولی که دامپزشک یا فروشگاه حیوانات خانگی آن را به شما توصیه می کند، صورت می پذیرد. درست است که صابون ها، شامپوها و شانه های بدون نسخه هم نیز در دسترس هستند، اما خب توصیه می شود صاحبان حیوانات خانگی حتی در هنگام استفاده از این محصولات با دامپزشک خود مشورت کنند.

استفاده از شامپو با یک محصول دارویی باید همزمان با تمیز کردن خانه خود برای خلاصی از دست کک ها انجام شود. مطمئن شوید که حیوان خانگی تا زمانی که هم خود و هم خانه عاری از کک نشده است، بیرون از خانه نگهداری شوند تا دوباره آلوده نشوند. کک های بالغ بیشتر وقت خود را بر روی حیوانات خونگرم پشمالو می گذرانند، پس بنابراین هدف اولیه شما باید حیوانات خانگی شما باشند.

 از بین بردن کک از خانه

2. خلاص شدن از شر کک: از بین بردن لاروها در خانه

شما باید در این مرحله هر بستری را که حیوان خانگی شما با آن در تماس بوده است - به ویژه تخت خودش و ملحفه ها و پتوهای اعضای خانواده که حیوان با آنها می خوابد - را بشویید. فرش ها را در هر جایی از خانه که حیوان خانگی بر روی آن بوده است را جاروبرقی بکشید. با هجوم شدید کک، این امکان وجود دارد که مجبور به شستن تمام ملافه های خانه و شاید حتی مبلمان خود هم شوید. برای اطمینان از از بین رفتن حشره، از آب گرم و دمای گرم بر روی لباس و خشک کن استفاده کنید.

3. خلاص شدن از شر کک: تمیز کردن خانه

فرش ها، اثاثیه یا چارچوب های خود را با یک محصول آفت کش که به طور خاص به عنوان تنظیم کننده رشد حشرات داخلی (IGR) برای کک ها برچسب گذاری شده است، تمیز کنید. این نوع از مواد شیمیایی با ایجاد اختلال در چرخه تولید مثل کک ها قبل از رسیدن به مرحله بزرگسالی آن ها را از بین می برند. سه ماده شیمیایی اصلی - فنوکسی کرب، پیری پروکسی فن و متوپرن - در IGR ها استفاده می شود. از این میان، متوپرن - نسبتاً بی خطر - یک آفت کش بیولوژیک به جای یک آفت کش سمی در نظر گرفته می شود.


حتما بخوانید: ساخت اسپری خانگی دفع حشرات با موم زنبور عسل و اسطوخودوس


از هر اسپری که استفاده می کنید، حتماً مطمئن شوید که از محصولی با برچسب برای استفاده در داخل ساختمان در هنگام اسپری کردن داخل خانه و از اسپری مورد تایید خارج از منزل برای استفاده در فضای باز استفاده کنید. اگر که حیوان شما وقت خود را در فضای باز سپری می کند، استفاده از یک محصول در فضای باز در حیاط می تواند یک گزینه ای مناسب برای شما تلقی شود. بر روی مناطقی که حیوانات خانگی شما در آن استراحت می کنند نیز متمرکز شوید. قبل از بازگشت یا بازگرداندن حیوانات خانگی به خانه، اجازه دهید آفت‌کش (به طور کلی حدود سه تا پنج ساعت) کاملاً خشک شود. این زمان برای اطمینان از پاکسازی کامل خانه بسیار مهم است.

 از بین بردن کک از خانه

4. خلاص شدن از شر کک: پیگیری لازم

برای خلاص شدن از شر همه کک ها در تمام مراحل چرخه زندگی، حداقل دو روش اضافی IGR را طی پنج تا 10 روز پس از اولین استفاده دنبال کنید. شما باید برای مدتی بهداشت را رعایت کنید تا دوباره کک ها به خانه شما باز نگردنند. برای اطمینان پیدا کردن از اینکه تمام تخم ها و شفیره ها از بین رفته اند، فرش ها و اثاثیه خود را روزانه به مدت چند هفته جاروبرقی بکشید و رختخواب حیوانات خانگی خود را هر هفته بشویید.

دلیل پیدایش کک

کک ها در محیط های گرم و مرطوبی که در آن حیوانات خونگرم برای تهیه غذا وجود دارند رشد می کنند. این حشرات برای زنده ماندن باید وعده های غذایی خون داشته باشند. در آب و هوای سردتر، کک ها می توانند در طول ماه های تابستان تکثیر و در زمستان تا حد زیادی ناپدید شوند. حیوانات خانگی که وقت خود را در فضای باز می گذرانند، شایع ترین قربانیان کک و شایع ترین علت هجوم کک های داخل خانه هستند.

جلوگیری از کک

شما باید در کنار استفاده از IGR ها که به جلوگیری از تخم ریزی و عدم امکان رشد لاروها کمک می کنند، از محصولات کنترل کک هم نیز استفاده کنید. این نوع از محصولات می توانند به شکل قرص - که ماهی یک بار به حیوان خانگی داده می شوند - و یا داروهای موضعی باشند. توجه داشته باشید که از محصولاتی استفاده کنید که برای نوع و سن حیوان خانگی شما برچسب گذاری شده است.


حتما بخوانید: از بین بردن کنه در خانه


بسیاری از این محصولات حاوی مواد فعال برای از بین بردن کنه و کک هم نیز هستند. در مناطق گرمتر، محصولات باید در تمام طول سال استفاده شوند. در آب و هوای شمالی که حشرات در زمستان نسبتاً غیر فعال می شوند، گاهی اوقات استفاده از محصولات می تواند به فصول بالقوه کک محدود شود. حتماً هر یک از گزینه ها را با دامپزشک خود در میان بگذارید.

 از بین بردن کک از خانه

کاهش کک‌ در حیاط خانه

 • مکرراً خاک را در معرض نور خورشید - با چمن زنی مناسب برای از بین بردن کک - قرار دهید.
 • زیاد آبیاری نکنید، چرا که کک ها در محیط های مرطوب رشد می کنند.
 • لانه‌ سگ و سگ‌ ها را اغلب با حشره‌کش مخصوص کک درمان کنید.
 • چمن و باغ را مرتباً شخم بزنید تا آشغال ها و مکان های پرورش کک را از بین ببرید.
 • جمعیت جوندگان را کنترل کنید، زیرا موش‌های صحرایی، موش‌ها، اپوسوم‌ها و سایر جوندگان حاملان اصلی کک می باشند.
 • درز های خانه خود را که جوندگان می توانند از طریق آنها وارد خانه شوند را ببندید.

جلوگیری از نیش کک

CDC چندین استراتژی را برای جلوگیری از نیش کک توصیه می کند:

 • از یک دافع حشرات حاوی DEET، پیکاریدین، IR3535، روغن اکالیپتوس لیمو (OLE)، پارامنتان-دیول (PMD)، یا 2-اندکانون که در فهرست ثبت شده EPA فهرست شده است، استفاده کنید.
 • پوست خود را با لباس‌های بلند و شلوار بپوشانید تا در معرض گزش قرار نگیرید. ساق پاها و پاها در برابر نیش کک بسیار آسیب پذیر هستند.
 • لباس‌های فضای باز و وسایل کمپینگ را با محصولاتی حاوی 0.5 درصد پرمترین - یک آفت‌کش بی‌خطر ساخته شده از عصاره گل، بپوشانید. (در چندین بار شستشو لباس هم دوام خواهد داشت).  شما می توانید به جای این کار لباس هایی را که قبلاً با پرمترین پوشانده شده اند را خریداری کنید.
 • هرگز به حیوانات وحشی یا حیوانات اهلی ناآشنا غذا ندهید و یا آن ها را لمس نکنید.

علائم وجود کک در خانه

کک در مقابل ساس

از آنجایی که علائم گزش هر دو بسیار شبیه به هم هستند، تشخیص اینکه آیا با مشکل کک یا ساس مواجه هستید یا خیر، دشوار می شود. هر دو حشره بسیار کوچک هستند، بنابراین شناسایی بصری می تواند کمی چالش برانگیز باشد.

 • گزش ساس: با نیش ساس، شما به ندرت گزش را در زمان وقوع احساس می‌کنید (ممکن است چندین روز طول بکشد تا خارش بر روی پوست شما نمایان شود) علائم پوستی شبیه نیش پشه است و معمولاً به صورت خطی در سراسر پوست شما دیده می شود. گزش ساس گاهی اوقات ارغوانی رنگ است.  اگر که هیچ حیوان خانگی در خانه خود ندارید، به احتمال زیاد نیش شما ناشی از نیش ساس می باشد.

حتما بخوانید: حشره ساس چیست و از چی بدش میاد


 • گزش کک‌: گزش کک‌ کاملاً شبیه به گزش ساس‌ها و گزش پشه می باشد، اما خب توجه داشته باشید که بیشتر در چین‌های پوست (آرنج، پشت زانو، کمر، کشاله ران و غیره) دیده می‌شود تا در فضای باز پوست. نیش کک هم نیز همانند نیش ساس، ممکن است که بلافاصله حس نشود. نیش کک اغلب به صورت سه گزش کوچک در فاصله نزدیک به هم ظاهر می شود. اگر خارش شما با خاراندن مکرر سگ یا گربه شما همزمان شود، احتمال اینکه کک شما را گاز گرفته باشد، زیاد می شود.

 از بین بردن کک از خانه

سوالات متداول در مورد حشره کک

1. چرخه زندگی کک چگونه است؟

کک ها چهار مرحله چرخه زندگی - یعنی تخم، لارو، شفیره و دوره بالغ را می گذرانند. یک کک بالغ، پس از یافتن غذای خونی، به دنبال جفت می گردد و سپس وارد مرحله تخم‌گذاری - اغلب در یک منطقه سایه‌دار و مرطوب - می شود. تخمها در عرض یک تا ده روز (در شرایط گرم و مرطوب سریعتر) بیرون می آیند. پس از 5 تا 20 روز لاروها با بافتن پیله وارد مرحله شفیرگی می شوند. کک ها تا حد زیادی در برابر حشره کش ها برای روزها یا هفته ها - تا زمانی که کک های بالغ آماده بیرون آمدن از پیله شوند - مصون هستند.

کک‌های بالغ تا زمانی که حرکت اطراف یا گرمای بدن را احساس نکنند خود را نشان نمی دهند. به محض تخم گذاری، ماده های بالغ برای تهیه غذا به میزبان خونگرم می چسبند - این زمانی است که حیوانات خانگی اغلب کک های بیرون از خانه را برداشته و به داخل خانه می آورند. پس از تغذیه، کک های بالغ به دنبال جفت می گردند و چرخه جدیدی را آغاز می کنند. کک ها می توانند یک نسل کامل را در عرض چند روز که شرایط مساعد است تکمیل کنند، اما اگر هیچ میزبان خونی بلافاصله در دسترس نباشد ممکن است سال ها این امر طول بکشد.

 از بین بردن کک از خانه

2. کدام کک ها باعث شیوع بیماری می شوند؟

کک یکی از جدی ترین ناقلین بیماری در تمام تاریخ ثبت شده است. مرگ سیاه یا طاعون بوبونیک که درصد زیادی از جمعیت جهان را طی چندین موج در قرون وسطی از بین برد، ناشی از کک هایی بود که باکتری های موش های آلوده را گرفته و با گاز گرفتن انسان ها آن را منتقل می کردند. طاعون هنوز هم گاهی توسط کک ها منتقل می شود، اگرچه به لطف آنتی بیوتیک های مدرن، دیگر همان بیماری کشنده سابق نیست. کک ها به عنوان حشرات خونخوار می توانند انواع بیماری های دیگر از جمله تیفوس را نیز منتشر کنند. 2500 گونه کک در سرتاسر جهان - تقریباً 300 گونه در آمریکای شمالی - یافت می شود. از این میان، چهار گونه احتمالی ناقل بیماری هستند:


حتما بخوانید: علائم طاعون خیارکی مرگ سیاه (طاعون بوبونیک) چیست


 • کک گربه (Ctenocephalides felis) می‌تواند برخی از انواع تیفوس و بیماری خراش گربه (CSD) را منتقل کند. معمولاً همه انواع حیوانات اهلی خونگرم و نه فقط گربه ها را آلوده می کند. به ندرت مشخص شده است که حامل باکتری طاعون باشد. کک آفتی است که اغلب حیوانات خانگی را در آمریکای شمالی هجوم می‌آورد و اغلب انسان‌ها را نیش می‌زند.
 • کک‌های سگ (Ctenocephalides canis) حامل اصلی کرم نواری Dipylidium caninum هستند که می‌توانند سگ‌ها، گربه‌ها و حتی انسان‌ها را آلوده کنند. علیرغم نامش، به عنوان یک آفت برای سگ ها بسیار رایج نیست.
 • کک سنجاب زمینی (Oropsylla montana) با سنجاب های زمینی مرتبط است و به عنوان عاملی در گسترش باکتری طاعون در آمریکای شمالی شناخته شده است.
 • کک‌های موش شرقی (Xenopsylla cheopis) شایع‌کننده طاعون و تیفوس هستند. برخی از بیماری ها به طور غیرمستقیم در زمانی که قربانی گاز گرفته می شود، پخش می شود. سایر بیماری ها مانند تیفوس و انگل هایی مانند کرم نواری مستقیماً از طریق نیش کک هایی که عوامل بیماری زا را از منابع دیگر مانند جوندگان یا حیوانات وحشی گرفته اند منتقل می شوند.
سخن آخر

کک ها حشرات کوچک خونخوار متعلق به دسته حشرات Siphonaptera - گروهی از حشرات که شامل هزاران حشره انگلی بدون بال هستند. کک ها به خوبی برای عملکرد خود یعنی جست‌وجوی میزبانی پشمالو و خونگرم، خوردن وعده‌های غذایی خون و تولید مثل سازگار می باشند. خلاص شدن از شر کک به ویژه به دلیل سرعت تولید مثل حشرات و توانایی آنها در مقاومت در برابر آفت کش ها بسیار سخت می باشد.


مقالات مرتبط:

فراری دادن مورچه ها از خانه با 3 ترفند ساده و فوری

10 مورد از مؤثرترین و بهترین درمان های خانگی برای نیش پشهاز
3
رای