روش و نکات مهم از بین بردن لکه و شستن لباس با شامپو

روش و نکات مهم از بین بردن لکه و شستن لباس با شامپو شستن لباس ها با دست و با استفاده از شامپو زمانی که به لباس شویی یا مواد شوینده دسترسی ندارید؛ یکی از ساده ترین روش های تمیز کردن لباس و لکه زدایی آن است. شامپو بچه یکی از بهترین انتخابها برای شستن لباس با دست می باشد.

زمانی که ماشین لباسشویی در اختیار ندارید یا در مسافرت هستید، می توانید با استفاده از شامپو لباس ها را با دست بشویید. توجه داشته باشید که شامپو را نباید درون ماشین لباسشویی بریزید زیرا این احتمال وجود دارد که کف زیادی ایجاد کند و باعث بیرون آمدن حباب ها از واشر شود. لباس های خود را با دست در سینک یا لکه ها را با آب و شامپو بشویید.

روش های شستن لباس با شامپو بدون ماشین لباسشویی

روش 1: شستشوی دستی لباس ها با شامپو

1. بسته به پارچه لباس، سینک ظرفشویی را با آب گرم یا سرد پر کنید

دستورالعمل های مراقبت در مورد هر لباسی که می خواهید بشویید را بخوانید. اگر هیچ برچسبی روی لباس وجود ندارد، برای اطمینان تنها از آب سرد استفاده کنید.

 • برای پارچه هایی نخی، کتانی و مواد مصنوعی از آب گرم استفاده کنید. اگر لباس های شما به شدت کثیف هستند از آب داغ استفاده کنید.
 • چنانچه لباس های سفید را با لباس های قرمز یا تیره می شویید، از آب سرد استفاده کنید.
 • برای پارچه های ظریف مثل ابریشم و توری از آب سرد استفاده کنید.
 • در حالی که شاید بتوان لباس هایی که فقط باید خشکشویی بشوند را نیز با دست شست، اما بهتر است برای آنها از پاک کننده های حرفه ای استفاده کنید.

شستشوی دستی لباس ها با شامپو

2. یک قاشق چایخوری (4.9 میلی لیتر) شامپوی ملایم به آب اضافه کنید

یک شامپوی ملایم که رنگی نیست را درون آب حل کنید و هم بزنید تا آب کف آلود شود. شامپو کودک یک انتخاب عالی است زیرا به خوبی مواد شوینده لباسشویی کار می کند و عطری تازه و لطیف به جا می گذارد.

 • اگر مطمئن نیستید که شامپو شما ته رنگ دارد، باید بدانید انواعی که رنگی صورتی دارند، تقریباً همیشه رنگی هستند.
 • از مخلوط های شامپو و نرم کننده های 2 در 1 استفاده نکنید، زیرا دارای روغن هایی هستند که به الیاف لباس می چسبند.
 • اگر بیش از 3800 میلی لیتر مایع استفاده می کنید، ممکن است نیاز به اضافه کردن 1 قاشق چایخوری دیگر (4.9 میلی لیتر) شامپو داشته باشید.

شستن لباس با شامپو بچه

3. لباس را درون آب قرار دهید و اجازه بدهید 2 تا 5 دقیقه خیس شود

1 یا 2 قطعه لباس را درون آب قرار دهید و هوای داخل آن را خارج کنید تا کل لباس خیس شود. بگذارید 5 دقیقه خیس شود، و آب و شامپو بتواند به الیاف آن نفوذ کند.

 • برای لباس های خیلی کثیف، بگذارید 10 دقیقه خیس شود.
 • اگر در حال شستن لباس های کوچک مانند لباس زیر هستید، می تواند 4 یا 5 تا را با هم بشویید.  
 • اگر یک تی شرت یا شلوار را می شویید، هر بار فقط یکی را بشویید.

چگونه با شامپو لباس بشوییم

4. آب کف دار را در همه قسمت های آلوده پارچه مالش دهید

بیشتر قسمت های کثیف لباس را نگه دارید و از انگشتان برای مالش دادن آن در آب و صابون استفاده کنید. با پارچه های نازک به ملایمت رفتار کنید و از کشیدن یا فشردن بیش از حد الیاف خودداری کنید.

 • برای مثال اگر پیراهنی را می شویید، روی ناحیه زیر بغل تمرکز کنید.

شستن لباس با دست با استفاده از شامپو

5. لباس ها را برداشته و آن را زیر آب تمیز بشویید

لباس را از سینک یا تشت حاوی آب و شوینده بردارید، اگر لباس را با آب گرم شسته اید، از آب گرم برای آبکشی آن استفاده کنید و همینطور برعکس. اطمینان حاصل کنید که کل پوشاک به خصوص قسمت هایی که قصد تمیز کردن آن را داشته اید را به خوبی بشویید.

 • شما می توانید از همان سینک، وان یا یک سینک دیگر برای آبکشی استفاده کنید.

ترفند شستن لباس با شامپو

6. لباس ها را به آرامی بچلانید

لباس های خیس را روی سینک نگه دارید و فشار ملایمی به آن وارد کنید تا آب اضافی آن خارج شود. از چلاندن خیلی محکم لباس ها خودداری کنید زیرا با این کار باعث کشیده شدن الیاف آن می شوید.

 • همچنین می توانید یک حوله تمیز را روی میز پهن کنید و لباس مرطوب را روی آن قرار دهید. سپس حوله و لباس را با هم بپیچید (مانند رول) تا رطوبت آن گرفته شود.

شامپوی مناسب برای شستن لباس ها

7. لباس را در معرض هوا خشک کنید یا از خشک کن استفاده کنید

راهنمای شستشوی لباس را از روی برچسب بررسی کنید تا ببینید که باید چطور آن را خشک کنید، آن را آویزان کنید یا اینکه از حرارت کم یا زیاد خشک کن استفاده کنید. اگر درباره چگونگی آن مطمئن نیستید، لباس را صاف آویزان کنید تا خشک شود زیرا شکل بهتری را حفظ می کند.

 • برای صاف خشک کردن لباس، یک حوله را روی میز قرار دهید و لباس را در بالای آن بگذارید، شکل آن را درست کنید و تا جای ممکن چروک ها را برطرف کنید. 2 ساعت صبر کنید و سپس آن را برگردانید تا پشت لباس در معرض هوا قرار گیرد.
 • برای آویزان کردن، لباس را صاف کنید و با دست هایتان بالای آن را بگیرید تا چین و چروک ها صاف شوند. سپس در محلی که جریان هوای مناسبی دارد آویزان کنید تا خشک شود.  
 • اگر می توان لباس را درون خشک کن قرار داد اما شما در اختیار ندارید، از سشوار با حرارت پایین برای خشک کردن دستی آن استفاده کنید.

راهنمای شستشوی لباس با دست

روش 2: از بین بردن لکه ها با استفاده از شامپو

1. از بین بردن لکه ها تا جای ممکن

اگر لکه روی لباس شما بخاطر قهوه، چای، شراب، آبجو یا سس سویا است، قسمتی که دچار لکه شده است را در سریعترین زمان ممکن زیر آب خنک بشویید. اگر لکه ناشی از چیزی جامد (یا نیمه جامد) مانند بستنی یا کره بادام زمینی است، از یک حوله کاغذی برای رفع آن کمک بگیرید. سعی نکنید آن را برس بکشید زیرا این لکه ها پخش می شوند.

 • برای مثال، اگر با لکه سس کچاپ روبرو هستید، از یک حوله کاغذی یا دستمال استفاده کنید تا جای ممکن سس گوجه فرنگی را بدون پخش کردن آن پاک کنید.  
 • برای برداشتن مواد جامد شاید بتوانید از چاقوی کره خوری یا یک قاشق استفاده کنید.

از بین بردن لکه ها با استفاده از شامپو

2. یک قطره شامپو را روی یک دستمال مرطوب بریزید

یک قسمت از یک دستمال را با آب مرطوب کنید و یک مقدار شامپو به اندازه نخود روی آن بمالید. سپس، از آن برای مالش دادن روی لکه استفاده کنید. بسته به نوع لکه از آب سرد یا گرم استفاده کنید.

 • لکه های حاصل از عرق، استفراغ، چرک، گریس، روغن، رنگ (از جمله مارکرها) و محصولات گوجه فرنگی را با آب گرم بشویید.
 • آب سرد برای لکه های خون، چای، قهوه، سودا، شراب، آبجو، سس سویا و ژله موثر است.

چگونه با کمک شامپو لکه های لباس را پاک کنیم

3. لکه را با پارچه پاک کنید، در صورت لزوم دوباره آب و شامپو روی آن بکار ببرید

در مورد لکه های عمیق، برگرداندن پارچه به سمت دیگر و تمیز کردن لکه از آن سمت نیز ممکن است به از بین بردن لکه ها کمک کند. دوباره پارچه را خیس کنید و در صورت نیاز شامپوی بیشتری استفاده کنید.

 • اگر لکه به راحتی از بین نمی رود، از حرکات کوچک و ملایم برای مالیدن لکه کمک بگیرید. مراقب باشید که لکه به قسمت های بیشتری از لباس پخش نشود.
 • ناحیه لکه دار را به نواحی مجاور خود مالش ندهید زیرا این کار می تواند باعث پخش شدن و عمیق تر شدن در لباس شود.

لکه را با پارچه پاک کنید، در صورت لزوم دوباره آب و شامپو روی آن بکار ببرید

4. ناحیه دچار لکه را آبکشی کنید و لباس را طبق معمول بشویید

ناحیه ای که دچار لکه بوده است را زیر شیر آب نگه دارید و شامپو را بشویید، دمای آب باید همان دمایی باشد که برای از بین بردن لکه استفاده کردید. اگر لکه به طور کامل از بین رفته است، لباس را با استفاده از مواد شوینده معمولی بشویید. اما چنانچه لکه هنوز وجود دارد، دوباره آن را با آب و شامپو لکه زدایی کنید.

 • اگر نمی توانید لباس را با مواد شوینده ماشین لباسشویی بشویید، آن را با آب و شامپو در سینک خیس کنید.
 • اگر مواد شوینده ندارید، از روش سینک استفاده کنید، شامپو را درون ماشین لباسشویی نریزید این کار می تواند کف زیادی بوجود بیاورد و موجب بهم ریختگی شود.

روش لکه زدایی لباس با آب و شامپو

5. لباس را آویزان کنید یا در محلی به صورت صاف قرار دهید تا خشک شود

به راهنمای روی برچسب لباس دقت کنید تا بهترین روش خشک کردن برای لباس خود را پیدا کنید. اگر هنوز هم اثری از لکه مشاهده می کند، مجدداً آن نقطه را خیس کرده و شستشو دهید.

 • هرگز لباس را با لکه در خشک کن قرار ندهید زیرا تمیز کردن آن سخت تر می شود.

بهترین روش خشک کردن برای لباس

نکات مهم پیش از شستن لباس ها با دست

 • توجه داشته باشید که قسمت هایی از لباس مانند یقه ها، سرآستین ها و سرشانه ها در صورت شستشوی با دست ممکن است شکل خود را از دست بدهند. مطمئن شوید که آنها را پس از شستشوی به بهترین شکل در می آورید و در صورت امکان از پاک کننده های حرفه ای برای تمیز کردن استفاده می کنید.
 • آب سرد باعث ماندگاری طولانی تر رنگ ها نسبت به آب گرم و داغ می شود.
هشدارها
 • اگر لباس دارای پلی آمید یا ویسکوز است، آن را خیس نکنید. بهتر است آن را به خشک شویی ببرید.
 • اگر روی برچسب آن نوشته است که "قابل شستشو" نیست، آن را نشویید و به خشک شویی ببرید یا از مواد تمیز کننده خشک (در مورد چرم و جیر) استفاده کنید.
از
3
رای