7 علامت و عوارض که نشان دهنده نوشیدن بیش از حد قهوه است

7 علامت و عوارض که نشان دهنده نوشیدن بیش از حد قهوه است قهوه باعث می شود که بیشتر احساس هوشیاری کنید، اما گاهی این احساس به چیزهای دیگری تبدیل می شود. نوشیدن بیش از حد قهوه و اعتیاد به آن باعث ایجاد عوارض جانبی می شود. از علائم مصرف زیاد قهوه: سردرد، دلهره و ... است.

عوارض جانبی مصرف بیش از حد قهوه می تواند پنهان باشد. در اینجا مطلبی وجود دارد که چطور اعتیاد به قهوه می تواند به سلامت شما آسیب برساند.

7 نشانه مصرف بیش از حد قهوه

1. احساس اضطراب می کنید

فکر کردن به رویدادها یا موعد مقرر کاری در آینده می تواند میل شما برای برداشتن لیوان راحت قهوه تان را تحریک کند. سازمان ملی سلامت روان توصیه می کند افرادی که از اضطراب رنج می برند از مصرف کافئین خودداری کنند. چرا؟ چون براساس گفته Everyday Health کافئین می تواند تاثیرات اضطراب را با گرفتن خواب صحیح یا درگیر کردن با واکنش فرار یا درگیری با دیگران بدتر کند. به جای نوشیدن قهوه، تعدادی تمرین نفس عمیق کشیدن یا مدیتیشن کاهش استرس را امتحان کنید.

مضرات نوشیدن بیش از حد قهوه برای سلامتی

2. مشکل معده دارید

ممکن است دردهای معده را با خوردن غذاهای فاسد یا گرفتگی عضلات مرتبط بدانید. اما باید قهوه صبحگاهی تان را به این لیست اضافه کنید. دانشمندان اروپایی متوجه شدند که ترکیبات مشخصی در قهوه ترشح اسید معده توسط سلول های معده شما را تحریک می کند. براساس WebMD، مصرف داروهای بدون نسخه مانند قرص جویدنی تامز (Tums) می توانند برای کوتاه مدت اسید معده را خنثی کنند، اما اگر شک دارید که قهوه باعث درد معده شما باشد، بهتر است به تغییر عادت نوشیدن قهوه فکر کنید تا احساس بهتری داشته باشید.

نشانه های نوشیدن زیاد قهوه

3. تپش قلب دارید

این احساس که قلب شما سریع تر می تپد می تواند ترسناک باشد. ممکن است احساس کنید قلب تان می خواهد از قفسه سینه تان بیرون بزند. براساس WebMD، اغلب این تپش قلب می تواند به دلیل مصرف کافیئن، نیکوتین و حتی الکل باشد. در بعضی موارد تپش قلب می تواند منجر به سرگیجه و حتی حمله های غش کردن، شود. متاسفانه، پرهیز از مصرف کافئین تنها راه حل رها شدن از مشکل تپش قلب می باشد.

4. دچار اسهال می شوید

همه می دانند که قهوه به دلیل خاصیت ملین بودنش می تواند به داشتن دفع مزاج منظم کمک کند. براساس بنیاد بین المللی اختلالات عملکرد دستگاه گوارش (IFFGD)، نوشیدن بیشتر از 2 یا 3 فنجان در روز احتمالا شما را دچار اسهال می کند. اگر مشکل اسهال را نمی توانید کنترل کنید IFFGD ترک تدریجی مصرف کافئین را به شما توصیه می کند.

عوارض خوردن زیاد قهوه برای سلامتی

5. از نشانه های نوشیدن بیش از حد قهوه این است که نمی توانید بخوابید

بی خوابی یک نشانه آشکار مصرف بیش از حد کافئین است. حتی اگر قسم هم بخورید که نوشیدن قهوه هیچ تاثیری بروی شما ندارد هنوز هم این نوشیدنی مطبوع می تواند چرخه خواب شما را دچار مشکل کند. براساس کلینیک مایو، قهوه می تواند در بدن شما به مدت 14 ساعت باقی بماند و ساعت هایی که در طول شب بیدار می شوید را افزایش و کلا زمان خواب شما را کاهش دهد. برای حل این مشکل سعی کنید آخرین فنجان قهوه را دیرتر از زمان عصر ننوشید.

بی خوابی؛ از نشانه های نوشیدن بیش از حد قهوه

6. دچار دلهره می شوید

قهوه باعث می شود که بیشتر احساس هوشیاری کنید، اما گاهی اوقات این احساس به چیزهای دیگری تبدیل می شود. زمانی که احساس دلهره و ترس می کنید. براساس Livestrong، کافئین به سیستم عصبی مرکزی شما سرعت می بخشد و باعث می شود احساس هیجان و بی قراری پیدا کنید. از خوردن قهوه چهارم خودداری کنید و این لرزش و بی قراری را متوقف کنید.

اتفاقات ناشی از اعتیاد به قهوه

7. سردرد دارید

براساس مطالعه کلینیک Cleveland، مصرف مقدار متوسط کافئین با کمک داروهای مسکنی که کارآمد هستند می توانند به تسکین سردرد کمک کنند تا احساس بهتری داشته باشید. به همین دلیل در بسیاری از داروهای سردرد بدون نسخه کافئین را به عنوان ماده ای  موجود در آن پیدا می کنید. با این حال، اگر بصورت دائمی بیش از حد قهوه می نوشید (روزانه بیش تر از 500 میلی گرم یا معادل 5 فنجان قهوه ) باید به فکر ترک کردن کافئین باشید. علائمی که محقق Johns Hopkins مشخص کرد شامل سردرد، خستگی می باشد. به آهستگی مصرف کافئین خود را کاهش دهید و به تمامی منابع ممکن در رژیم غذایی تان از جمله قهوه، داروهای سردرد، چای، نوشابه و نوشیدنی انرژی زا دقت کنید.

علامت های نشان دهنده نوشیدن زیاد قهوه

از
4
رای