7 اثر و عوارض جانبی نوشابه های انرژی زا بر روی کودکان و نوجوانان

7 اثر و عوارض جانبی نوشابه های انرژی زا بر روی کودکان و نوجوانان برخی از نوجوانان برای بالا بردن استقامت، نوشیدنی انرژی زا مصرف می کنند. طعم نوشیدنی، قیمت، سهولت در دسترس بودن از دلایل احتمالی جذب نوجوانان به نوشیدنی های انرژی زا می باشد که دارای عوارض جانبی بر روی سلامت آنها است.

طبق یک مطالعه، یک سوم نوجوانان (12-17 سال) به طور مرتب نوشابه انرژی زا مصرف می کنند. نوشیدنی های انرژی زا حاوی شکر، کافئین، مواد افزودنی و همچنین محرک های قانونی مانند ال-کارنیتین، تائورین و گوارانا هستند. اگرچه این محرک ها برای بهبود توجه، هوشیاری و انرژی شناخته شده اند، اما مطالعات روی این مواد انجام نشده است. برخی از نوجوانان برای بالا بردن استقامت، نوشیدنی انرژی زا مصرف می کنند. آن ها معمولا برای بیدار ماندن در شب یا برای احساس انرژی قبل از هر مسابقه یا رویداد نوشیدنی های انرژی زا می‌نوشند. اما این حق تا چه حد برای آن ها مناسب یا بی خطر است؟ این مقاله را بخوانید که در آن درباره ایمنی و اثرات نوشیدنی‌ های انرژی‌ زا در بدن نوجوان به شما می‌گوییم.

انواع نوشیدنی های انرژی زا

نوشیدنی انرژی زا می توانند از دو نوع باشند:

  • نوشیدنی هایی که داخل ظروف هستند، مشابه نوشابه
  • قرص های انرژی زا که در ظروف کوچک قرار می گیرند

در هر دو دسته، کافئین یک ماده اصلی است. طبق آکادمی اطفال آمریکا، نوشیدنی های انرژی زا حاوی مقادیر زیادی کافئین و مواد محرک هستند، که نباید در رژیم عادی نوجوانان وجود داشته باشد.

انواع نوشیدنی های انرژی زا

چرا نوجوانان ممکن است دوست داشته باشند که نوشیدنی انرژی زا بنوشند؟

نوشیدنی های انرژی زا می توانند فواید آنی را ارائه دهند. براساس اظهارات دانشکده بهداشت عمومی هاروارد T.H. چان، آزمایش های کنترل شده نشان از بهبود عملکرد ورزشکاران جوان به دلیل نوشیدنی های انرژی زا دارد. اما این موسسه اظهار داشت، “اکثر مطالعات ارتباط با تاثیرات منفی بر سلامتی را نشان می‌دهد”. نوشیدنی‌ های انرژی‌ زا دستاوردهای کوتاه‌ مدت انرژی و هوشیاری را تامین می‌کنند. اما تحقیقات نتیجه می گیرند که اثرات منفی نوشیدنی های انرژی زا بر مزایای کوتاه مدت مثبت تأثیر می گذارد.

یک مطالعه در مورد درک نوشیدنی انرژی زا در انگلستان نشان داد که طعم، تبلیغ، قیمت، سهولت دسترسی و تأثیرپذیری از همسالان مهمترین عوامل موثر بر مصرف نوشیدنی انرژی زا در کودکان و جوانان است. لازم به ذکر است که تولید کنندگان در قیمت‌گذاری "ارزش پول" و سایر فعالیت‌های بازاریابی که ممکن است باعث جذاب شدن این نوشیدنی شوند، در نظر گرفته شده‌اند.

محققان به این نتیجه رسیدند که " فقدان یک عامل مهم، نشان می‌دهد که احتمالا چشم اندازی در تلاش برای رسیدگی به این مساله وجود ندارد. ” این بدان معنی است که هیچ دلیل واحدی برای جذابیت نوشیدنی انرژی زا وجود ندارد. ترکیبی از چندین عامل به همراه سهولت در دسترس بودن، دلیل احتمالی جذب نوجوانان به نوشابه‌ های انرژی‌ زا می‌باشد. این امر باعث می شود تا نوجوانان و والدین آن ها عوارض نوشیدنی های انرژی زا را دریابند.

چرا نوجوانان ممکن است دوست داشته باشند که نوشیدنی انرژی زا بنوشند؟

7 اثر و عوارض جانبی نوشیدنی های انرژی زا بر روی نوجوانان

طبق اعلام مرکز ملی بهداشت مکمل و یکپارچگی ایالات متحده، مصرف نوشیدنی های انرژی زا می تواند اثرات منفی بر سلامت نوجوان بگذارد. مقادیر زیاد کافئین و مواد افزودنی در نوشیدنی های انرژی زا می تواند برای سلامتی نوجوانان مضر باشد. در اینجا اثرات نامطلوب مصرف منظم نوشیدنی انرژی زا آورده شده است:

1. براساس یک گزارش، نوجوانانی که مرتباً نوشیدنی های انرژی زا مصرف می کنند ممکن است در معرض خطر مشکلات خواب، یادگیری ضعیف و عملکرد ضعیف قرار بگیرند. ممکن است در معرض خطر بالاتر استفاده از مواد مخدر، سیگار و یا الکل قرار گیرد.

2. شوبا باشکار، متخصص کودکان در بیمارستان کودکان سنت لوئیس، می گوید که نوشیدنی های انرژی زا از نظر ارزش غذایی ضعیف، سرشار از مواد قندی و کافئین بالا هستند. نوشیدن این نوشیدنی ها به طور مرتب می تواند برای نوجوانان مضر باشد.

3. طبق تحقیقات دانشگاه چاپمن، 40٪ از نوجوانان (13 تا 19 سال) که نوشیدنی های انرژی زا مصرف می کنند عوارض جانبی مانند بی خوابی، حالت تهوع و استفراغ، لرزش، سردرد و درد شکم را تجربه می کنند. در برخی موارد شدید، ممکن است نوجوان دچار تشنج شود.

عوارض جانبی نوشیدنی های انرژی زا برای نوجوانان

4. موسسات ملی بهداشت اظهار می‌ دارند که مصرف مقادیر زیاد نوشیدنی‌ های انرژی‌ زا ممکن است موجب اختلال در الگوهای خواب شده و همچنین ممکن است باعث افزایش رفتار پرخطر (مصرف مواد مخدر، مصرف دخانیات، جنگ) شود.

5. نوشیدنی های انرژی زا حاوی گوارانا، کافئین، کراتین، جینسنگ، تورین و مقادیر مختلف ویتامین ها، پروتئین، کربوهیدرات ها، اسیدهای آمینه و مواد معدنی هستند. مخلوطی از این ترکیبات به همراه کافئین می تواند منجر به کم آبی بدن شود زیرا کافئین ادرار آور است.

6. طبق اظهارات دانشگاه یوتا، نوشیدنی های انرژی زا ممکن است حاوی بیش از 500 میلی گرم کافئین باشد که معادل 14 قوطی نوشابه های کافئین دار است. همچنین این مقدار کافئین می تواند با سمیت کافئین همراه باشد.

7. برخی انواع نوشیدنی های انرژی زا می توانند حاوی الکل باشند. تولید کنندگان نوشیدنی های انرژی زای الکلی به دلیل ممنوعیت اداره غذا و داروی ایالات متحده، کافئین و سایر مواد محرک را استفاده نمی کنند. با این حال، این نوشیدنی ها هنوز هم به عنوان “نوشیدنی های انرژی زا” به فروش می رسند زیرا نوشیدنی ها بدون محرک اضافی دوباره تولید می شوند. توجه داشته باشید که خطر ابتلا به این عوارض جانبی تنها در صورتی وجود دارد که نوجوان به طور مرتب نوشیدنی های انرژی زا بنوشند. گاهی اوقات ممکن است هیچ مشکلی جدی ایجاد نکند.

مضرات نوشیدنی های انرژی زا بر روی نوجوانان

نوجوانان چه مقدار نوشیدنی های انرژی زا می توانند بنوشند؟

هیچ محدوده ایمنی برای مصرف نوشیدنی انرژی زا برای نوجوانان وجود ندارد. برخی نوجوانان ممکن است فکر کنند که نوشیدنی‌ های انرژی‌ زا به آن ها کمک می‌کند بیدار بمانند، عملکرد را تقویت کرده و یا حتی به رشد کمک کنند. با این وجود هیچ مدرک علمی برای اثبات این اثرات برای سلامتی کلی یک نوجوان وجود ندارد. آن ها باید در مورد اثرات بد نوشیدنی های انرژی زا آموزش ببینند و به مصرف آب و خوردن میوه تازه ترغیب شوند تا در حین انجام تمرینات نیازهای بدن را برآورده سازند.

از
9
رای