آموزش تربیت گربه خانگی؛ روش صحیح برخورد و تنبیه کردن گربه

آموزش تربیت گربه خانگی؛ روش صحیح برخورد و تنبیه کردن گربه چگونه گربه ها را تنبیه کنیم ؛ آموزش روش های تربیت گربه خانگی ؛ نحوه صحیح برخورد و تنبیه گربه و پیشگیری از گاز گرفتن، پرخاشگری و بی ادبی گربه و یاد دادن نظم و انظباط به گربه در سلام دنیا بیاموزید.

وقتی گربه خود را دوست دارید، تربیت کردن او دشوار است. حتی زمانی که حالش بد است، می تواند آنقدر ناز باشد که نخواهید سر او فریاد بزنید یا به او بگویید اشتباه می کند. ممکن است مواقع دیگری وجود داشته باشد که گربه شما بتواند شما را دیوانه کند، اما هر تلاشی برای تربیت او بی نتیجه می ماند. حتی ممکن است از خود بپرسید: «آیا من صاحب گربه‌ ام یا گربه‌ ام صاحب من است؟» اگر روش‌های درست تربیت و تنبیه گربه را بیاموزید، می‌توانید به گربه‌تان بیاموزید که چگونه رفتار بهتری داشته باشد. در این مطلب سلام دنیا، ما به آموزش روش های تربیتی گربه؛ آماده شدن برای انضباط گربه؛ نحوه صحیح برخورد با گربه و سوالات متداول مربوطه پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

آموزش روش های تربیتی گربه


حتما بخوانید: روش تشخیص، درمان و پیشگیری از عفونت چشم گربه و بچه گربه


1. تربیت صحیح گربه از طریق آمادگی برای انضباط 

1. عوارض را بشناسید

آموزش گربه ها می تواند آسان یا دشوار باشد. سگ ها بیشتر مشتاق هستند که صاحبان خود را راضی کنند و این امر آموزش آنها را نسبت به گربه ها آسان تر می کند. با این حال، گربه ها را می توان آموزش داد تا زمانی که درک کنید که گربه ها چگونه فکر می کنند و با انسان هایشان تعامل دارند. تربیت گربه به صبر و حوصله زیادی نیاز دارد، به خصوص که انگیزه دادن به او بسیار سخت است.

تربیت صحیح گربه از طریق آمادگی برای انضباط  1

2. محرک گربه خود را پیدا کنید

هر گربه چیزی دارد که باعث می شود یاد بگیرد به شما گوش کند. این کلید برای آموزش، محرک گربه شما نامیده می شود. این به طور کلی به معنای خوشمزه ترین خوراکی است که او کاملاً آن را دوست دارد و دیوانه می شود. برای برخی از گربه‌ها، این می‌تواند تکه‌های ماهی تن باشد، در حالی که برای برخی دیگر، طعم کوچک مرغ پخته شده این کار را انجام می‌دهد.

 • از هر خوراکی که استفاده می‌کنید، آن را در دسترس داشته باشید و آماده باشید تا در لحظه‌ای که گربه‌تان از دستور شما اطاعت کرد، پاداش دهید.
 • اگر گربه کاری را که شما می خواهید انجام نمی دهد، هرگز کتک نزنید. او در نهایت به خاطر آن از شما رنجیده می شود و از گوش دادن به شما امتناع می کند. 

تربیت صحیح گربه از طریق آمادگی برای انضباط  2

3. عاشق گربه خود باشید

اولین قدم برای نظم دادن به گربه این است که او را مجبور کنید به حرف شما گوش دهد. این اتفاق نمی افتد مگر اینکه یک رابطه گرم و محبت آمیز با گربه خود ایجاد کنید. این را نمی توان به اندازه کافی تحت فشار قرار داد. مهم است که از ابتدای رابطه با گربه خود رابطه خوبی برقرار کنید. این تضمین می کند که او به شما احترام می گذارد، می خواهد شما را راضی کند و به دستورات شما گوش می دهد.

 • اگر به تازگی گربه ای به دست می آورید، به او توجه زیادی کنید. اگر به آن پاسخ داد، زمانی را با او در آغوش بگیرید. اگر نه، سعی کنید با او صحبت کنید و تا جایی که می توانید او را نوازش کنید و هر چند وقت یک بار به او غذا بدهید. این ممکن است از چند روز تا چند هفته طول بکشد، بسته به مدت زمانی که او طول می کشد تا با شما و محیط جدید خود گرم بگیرد.

تربیت صحیح گربه از طریق آمادگی برای انضباط 3

4. وقت خود را با یک بچه گربه صرف کنید

اگرچه مهم است که به محض شروع هر رفتار بدی گربه خود را تنبیه کنید، اما وقت بگذارید و در نظر بگیرید که با چه کسی سر و کار دارید. برخی از عوامل خاص گربه وجود دارد که ممکن است بر نحوه واکنش حیوان خانگی شما به تلاش‌های شما برای نظم و انضباط تأثیر بگذارد. اگر بچه گربه دارید، باید از او انتظار داشته باشید که بسیار پرخاشگر، کنجکاو و بی تجربه باشد. ممکن است طول بکشد تا یک بچه گربه درست و نادرست را بیاموزد، بنابراین تا زمانی که او متوجه می شود صبور باشید.


حتما بخوانید: آموزش تغذیه بچه گربه تازه متولد شده با شیشه شیر


 • از سوی دیگر، داشتن بچه گربه می تواند یک مزیت باشد. اگر شما تنها صاحبی هستید که بچه گربه داشته است، می توانید بر اعمال او تأثیر بیشتری داشته باشید.

تربیت صحیح گربه از طریق آمادگی برای انضباط 4

5. با گربه های مسن تر برخورد کنید

اگر به تازگی گربه ای بزرگتر می گیرید، اگر گربه ای مسن را به فرزندی قبول می کنید به یاد داشته باشید که گربه بزرگتر ممکن است در راه او قرار بگیرد. او ممکن است به نوع خاصی از نظم و انضباط عادت کرده باشد و شما باید بیشتر تلاش کنید تا به گربه نشان دهید چه چیزی اشتباه و درست است.

 • با این حال، گربه‌های مسن‌تر می‌توانند فهمیده‌تر باشند و ممکن است آنقدر مشتاق رفتار نادرست نباشند. 

تربیت صحیح گربه از طریق آمادگی برای انضباط 5

6. تجربه قبلی حیوان خانگی خود را در نظر بگیرید

قبل از اینکه گربه خود را تربیت کنید، به این فکر کنید که گربه شما قبل از اینکه او را بگیرید چه نوع زندگی داشته است. اگر گربه یا بچه گربه شما از یک پرورش دهنده است و به درمان خوب، آراستگی و تغذیه خوب عادت کرده است، پس گربه شما نباید از آسیب های گذشته رفتار کند. اگر گربه از یک خانه بدرفتار بیرون آورده شد ممکن است مجبور شوید کمی بیشتر با گربه خود کار کنید.

 • به یاد داشته باشید که گربه های فرزندخوانده یا مورد آزار و اذیت ممکن است از محیط های جدید و شما بترسند و مشکوک باشند، بسته به تجربیات گذشته او با صاحبان دیگر.

تربیت صحیح گربه از طریق آمادگی برای انضباط 6

7. به شخصیت گربه خود توجه کنید

شخصیت گربه ها می تواند به اندازه شخصیت صاحبانشان متنوع و پیچیده باشد. برای درک شخصیت گربه خود چند سوال از خود بپرسید. چه نوع گربه ای دارید؟ آیا او را به عنوان یک سنجاب، مشتاق به لطف، تنبل یا دوست داشتنی توصیف می کنید؟ شخصیت منحصر به فرد گربه شما می تواند به شما در تصمیم گیری در مورد نحوه واکنش در شرایط خاص کمک کند.


حتما بخوانید: نحوه نگهداری از گربه بعد از زایمان


 • گربه‌هایی که به راحتی می‌ترسند هنگام تنبیه واکنش ظریف‌تری خواهند داشت. شما باید قبل از اقدام به نظم و انضباط ابتدا روی جلب اعتماد او کار کنید.
 • یک گربه پرخاشگر باید توسط یک رفتارشناس حیوانات ارزیابی شود تا هنگام تلاش برای تنبیه گربه آسیب نبینید.

آموزش روش های تربیتی گربه

2. تربیت صحیح گربه از طریق آموزش به گربه 

1. برای نیازهای او خروجی فراهم کنید

برای اینکه گربه دچار مشکل نشود، ابزار و راه هایی برای بیان رفتار طبیعی گربه خود در اختیار گربه قرار دهید. گربه ها عاشق دویدن، گاز گرفتن، خراشیدن و کاوش در طبیعت هستند، بنابراین مهم است که گزینه های مناسبی برای بازی کردن با گربه خود در اختیار او قرار دهید تا او یک خروجی برای نیازهای خود داشته باشد. این همچنین می‌تواند از بسیاری از مسائل انضباطی که به وجود می‌آیند جلوگیری کند، زیرا او در کل رضایت بیشتری خواهد داشت. راه های زیادی وجود دارد که می توانید به گربه خود کمک کنید تا نیازهای درونی گربه خود را بیان کند.


حتما بخوانید: آموزش تصویری روش های درمان و پیشگیری از یبوست گربه ها


 • یک پست خاراندن برای گربه خود تهیه کنید. مطمئن شوید که یک یا چند پایه خراش در اطراف خانه دارید تا گربه شما بتواند آن ها را خراش دهد. این کار از خراشیدن مبلمان، دیوارها یا سایر اشیایی که نباید انجام دهد، جلوگیری می کند.
 • اسباب بازی هایی برای جویدن و گاز گرفتن گربه خود داشته باشید. جویدن اسباب‌بازی‌ها و توپ‌های کوچک می‌تواند به گربه شما کمک کند تا بدون گاز گرفتن یا آسیب رساندن به شما در این فرآیند از غرایز درونی خود استفاده کند. این همچنین می‌تواند او را از خوردن اشیایی که نمی‌خواهید بجود باز دارد.
 • فضایی برای بچه گربه ها یا زمین بازی در خانه خود ایجاد کنید که او بتواند در تمام طول روز از آن استفاده کند. گربه‌ها عاشق پریدن، بالا رفتن و کاوش هستند، بنابراین یک باشگاه ورزشی در جنگل گربه‌ها تهیه کنید یا گوشه‌ای از خانه خود را ایجاد کنید که گربه‌پسند باشد تا بتواند بدون خراب کردن ملک شما بدود.

آموزش روش های تربیتی گربه

2. به رفتار خوب پاداش دهید

مهم است که به گربه خود بگویید وقتی کار خوبی انجام می دهد. این به او کمک می کند یاد بگیرد که این رفتار باید تکرار شود. رفتارهای خوب می تواند از استفاده درست از جعبه زباله، خوردن و نوشیدن مناسب غذای او، استفاده از وسیله خراشیدن او به جای مبلمان، و بازی با اسباب بازی های او به جای وسایل شما متغیر باشد. همچنین مهم است که سازگار باشید. تا جایی که می توانید به بچه گربه خود برای رفتار مثبت پاداش دهید تا بداند در مسیر درستی قرار دارد. پذیرایی ها روش های رایج برای پاداش دادن به گربه هستند. با این حال، زیاده روی نکنید، زیرا می تواند باعث افزایش وزن گربه شما شود.

 • شما همچنین می توانید با توجه به گربه خود به او پاداش دهید. صحبت کردن با گربه با صدای آرام بخش، نوازش او یا اجازه دادن به او در نوازش می تواند به او کمک کند که بداند از کاری که انجام می دهد قدردانی می کنید.

آموزش روش های تربیتی گربه

3. با گربه خود بازی کنید

یک راه برای کمک به گربه شما برای رفتار مناسب و همچنین به عنوان راهی برای پاداش دادن به او این است که با او بازی کنید. وقتی هر دوی شما در اطراف خانه هستید، یک اسباب بازی تعاملی گربه را بیرون بیاورید که او به شما نیاز دارد تا با آن بازی کنید. برای مثال، بسیاری از گربه‌ها عاشق اسباب‌بازی‌های آویزان هستند، مانند چوب‌هایی با پر یا اشیاء براق در پایین. هر زمان که می توانید برای بازی با اسباب بازی وقت بگذارید. گربه شما ورزش بسیار خوبی خواهد داشت و احساس می کند که دوستش دارید.

 • یک گزینه برای صاحب تنبل نشانگر لیزری است. برخی از گربه‌ها برای نشانگر لیزری کاملا دیوانه می‌شوند و می‌توانید آن را در یک اتاق از راحتی کاناپه خود حرکت دهید. برخی از مردم اعتراض می کنند که نشانگر لیزری ظالمانه است زیرا گربه هرگز نمی تواند نقطه قرمز را بگیرد ، در حالی که برخی دیگر استدلال می کنند که این بیشتر در مورد تعقیب و گریز است.

آموزش روش های تربیتی گربه

3. تربیت صحیح گربه از طریق انضباط گربه

1. تغییر جهت دادن و تقویت رفتار خوب

مواقعی وجود دارد که گربه شما به گونه ای رفتار می کند که نیاز به انضباط دارد. هنگامی که این اتفاق می افتد، سعی کنید دوباره توجه خود را بر روی کاری که اجازه انجام آن را دارند متمرکز کنید. هنگامی که توجه خود را به آن معطوف کردند، آنها را به خاطر رفتار خوبشان تحسین کنید.


حتما بخوانید: درمان های خانگی و پزشکی استفراغ گربه و روش های جلوگیری از آن


 • برای مثال، اگر گربه شما روی پیشخوان می پرد، توجه او را به یک اسباب بازی روی زمین هدایت کنید. هنگامی که او به پایین پرید و شروع به بازی کرد، به او توجه و عشق بیشتری نشان دهید تا نشان دهید که کار درست را انجام داده است.

2. گربه خود را از موقعیت خارج کنید

دو راه وجود دارد که می توانید گربه خود را از موقعیتی که در آن رفتار نادرست دارد، دور کنید. شما می توانید بچه گربه خود را جدا کنید. برای مثال اگر گربه شما ممکن است شام شما را بخورد می توانید او را در زمان شام به اتاق خواب خود تبعید کنید. اگرچه میو کردن او در کنار در ممکن است قلب شما را بشکند، اما به او می‌آموزد که اشتباهاتش را تکرار نکند.

 • همچنین می توانید پس از گرفتن بند گردن او را از اتاق خارج کنید. اگر گربه‌تان با شما بداخلاقی می‌کند و گاز می‌گیرد یا می‌خراشد، می‌توانید از بند گردن او را بگیرید و بگویید «نه». اگر همچنان بد است، او را بردارید و به اتاق دیگری ببرید و همچنان نه بگویید.
 • هرگز یک گربه را از روی کتف بلند نکنید. ممکن است به گربه شما آسیب برساند و او بتواند با خاراندن شما به شما آسیب برساند. توجه داشته باشید که گاز گرفتن گربه می تواند به سرعت به یک عفونت خطرناک تبدیل شود. 
 • قرار دادن گربه در یک اتاق مجزا به او فرصت خنک شدن را می دهد.
 • یک پلاگین گیاهی نیز می تواند به گربه شما کمک کند تا آرام شود.

آموزش روش های تربیتی گربه

3. تله هایی تنظیم کنید

می‌توانید برای گربه‌تان تله‌هایی بچینید تا از رفتارهای بد او جلوگیری کنید. به عنوان مثال، اگر گربه شما مستعد حمله به رول دستمال توالت شما است، یک بطری آب خالی را روی رول قرار دهید تا اگر بخواهد با رول بازی کند، می افتد. اگر گربه شما مستعد پریدن روی میز آشپزخانه است، نوار یا فویل دو طرفه را روی سطح نصب کنید، بنابراین او آن را با یک حس ناخوشایند مرتبط کند. این موانع فیزیکی ممکن است به او نظم و انضباط مورد نیاز را بدهد.

 • از گذاشتن تله هایی که ممکن است گربه شما را بترساند یا به آن آسیب برساند، خودداری کنید. چیزهایی مانند تشک های غلتکی واقعا می توانند گربه شما را بترسانند. شما می خواهید آنها منضبط باشند نه بترسند.

آموزش روش های تربیتی گربه

4. مقاوم باش

مهم نیست که چه مجازاتی به گربه خود می دهید، مهم است که گربه خود را به طور مداوم تنبیه کنید تا او بداند که شما در مورد رفتار بدش جدی هستید. هر بار که گربه کاری را انجام می دهد که قابل قبول نیست، به سرعت واکنش نشان می دهد، بنابراین او رفتار بد را با تنبیه مرتبط می کند. اگر مجازات را برای بعد بگذارید، او نمی داند که چرا تنبیه می شود و ممکن است از شما بترسد.

آموزش روش های تربیتی گربه

سوالات متداول

1. چگونه می توانم به گربه ام احساس دوست داشتنی بودن دهم؟

علاوه بر نوازش، نشان دادن عشق به گربه به معنای برآورده کردن تمام نیازهای اولیه گربه نیز است. علاوه بر غذا و سرپناه، این شامل زمان بازی، توانایی بالا رفتن، فرصتی برای ورزش کردن پنجه ها (خراشیدن!) و شکار (حتی اگر اسباب بازی باشد) نیز می شود. برآوردن این نیازها منجر به رفتار بهتر می شود.

2. وقتی گربه‌ام بعد از اینکه بیش از یک روز کامل نبودم روی تختم مدفوع می‌کند چه باید بکنم؟

گربه‌ها اغلب روی وسایل یا مکان‌هایی مدفوع می‌کنند که بوی شدید چیزی را که به امنیت مرتبط می‌کنند، می‌دهد. در این حالت، او ممکن است روی تخت شما مدفوع کند، زیرا به او کمک می‌کند تا زمانی که شما دور هستید احساس نزدیکی و اطمینان خاطر داشته باشد. برای حل این مشکل، مطمئن شوید که او همیشه یک سینی زباله تمیز داشته باشد و چیزی که بوی شما می دهد (یک تی شرت یا جامپر) را روی محل خواب مورد علاقه اش قرار دهید. همچنین سعی کنید از یک پخش کننده فرمون گربه استفاده کنید که سیگنال های اطمینان بخشی را ارسال می کند. او را تنبیه نکنید، زیرا این تنها باعث افزایش احساس ناامنی می شود.

3. من چهار گربه دارم که تمام خانه ام را کثیف می کنند چه می توانم بکنم؟

این نیاز به فداکاری و صبر قابل توجهی دارد. سینی زباله (یکی برای هر گربه به علاوه یک یدکی) در مکان های مختلف اطراف خانه تهیه کنید. تمام قسمت هایی را که گربه ها قبلا علامت گذاری کرده اند را کاملاً خوشبو کنید، زیرا عطر آنها را به سمت عقب می کشد. کاسه های غذا را در مناطقی که اغلب مدفوع می کنند قرار دهید، زیرا گربه کمتر در نزدیکی غذا خاک می زند. هرگز گربه را تنبیه نکنید، زیرا این باعث افزایش اضطراب و نیاز به سمپاشی برای ایجاد قلمرو او می شود. به هر گربه توجه ویژه ای داشته باشید و در نقطه ای از روز بازی کنید. سعی کنید به گربه ها اجازه دهید به فضای باز دسترسی داشته باشند.


مطالب مرتبط:

بهترین روش نگهداری و پرورش فنچ در منزل

آموزش تصویری روش تعیین جنسیت عروس هلندیاز
3
رای