آموزش تصویری روش های درمان و پیشگیری از یبوست گربه ها

آموزش تصویری روش های درمان و پیشگیری از یبوست گربه ها اگر متوجه شده اید که گربه تان زمان زیادی را در جعبه دفع مدفوع خود سپری می کند، ممکن است به یبوست دچار شده باشد. چندین درمان خانگی وجود دارد که می توانید امتحان کنید تا باعث شود که گربه احساس راحتی بیشتری داشته باشد

در گربه ها نیز مانند انسان ها، ممکن است چیزی مسدود شده و دفع مدفوع دچار مشکل شود. اگر متوجه شده اید که گربه تان زمان زیادی را در جعبه دفع مدفوع خود سپری می کند، ممکن است به یبوست دچار شده باشد. چندین درمان خانگی وجود دارد که می توانید امتحان کنید تا باعث شود که گربه احساس راحتی بیشتری داشته باشد و دامپزشک می تواند مشاوره و داروهای مناسبی برای کمک به گربه ارائه دهد.

راهکارهای درمان و جلوگیری از یبوست گربه

روش اول: تعیین اینکه آیا گربه دچار یبوست شده است

1. نظارت کنید که آیا گربه به طور عادی ادرار می کند

گربه ممکن است دو تا سه مرتبه در روز دفع ادرار کند. زور زدن برای دفع ادرار به علت عفونت مثانه، سنگ مثانه یا انسداد، از مشکلات جدی محسوب می شوند و بسیار متفاوت از یبوست هستند. جعبه دفع مدفوع گربه خود را بررسی کرده تا مشخص شود که روزانه چقدر مدفوع می کند.

علائم یبوست گربه

2. بررسی کنید که گربه چه میزان دفع مدفوع می کند

اگر گربه زمان زیادی را در جعبه دفع مدفوع سپری می کند، ممکن است یبوست داشته باشد، اما همچنین ممکن است به اسهال نیز دچار باشد. در صورت ابتلا به اسهال، گربه ها مدت زمان طولانی را در جعبه دفع مدفوع سپری می کنند. ممکن است میزان کمی مدفوع تولید می کنند، که می تواند با یبوست اشتباه گرفته شود.

 • یک گربه سالم یک بار در روز دفع مدفوع می کند. مدفوع گربه باید سفت باشد و شکل خودش را حفظ کند.
 • در بسیاری از دفعات این گونه به نظر می رسد که گربه اسهال دارد، اما اختلالات دیگری نیز وجود دارد که در ابتدا شبیه به هم به نظر می رسند. نیاز است تا با دقت مراقب گربه خود باشید تا مشخص شود که مشکل دیگری وجود ندارد.

میزان دفعات دفع مدفوع گربه سالم چقدر است

3. به دنبال علائم یبوست باشید

گربه ممکن است یکی یا بیش از یکی از علائم زیر را داشته باشد. اگر این گونه است، با دامپزشک خود تماس بگیرید تا در مورد یبوست احتمالی در گربه خود با او صحبت کنید.

 • زور زدن در هنگام تلاش برای دفع مدفوع
 • مدفوع کوچک، سفت یا خشک
 • مدفوع پوشیده شده از مخاط یا خون
 • بی اشتهایی
 • کاهش وزن
 • بی حالی
 • استفراغ
 • علائم ناراحتی شکم

نشانه های یبوست گربه

4. ترتیب مراجعه به مطب دامپزشک را دهید

اگر متوجه شده اید که گربه مدت زمان زیادی را در جعبه دفع مدفوع سپری می کند یا اگر مشکوک به یبوست هستید، سریعا او را برای آزمایش نزد دامپزشک ببرید. دامپزشک می تواند تشخیص دهد که آیا گربه نیاز به دارو یا تغییر در رژیم غذایی مانند مصرف غذاهای پر از فیبر دارد.

 • بردن گربه دچار یبوست شده به مطب دامپزشک را برای مدت زیادی به تاخیر نیاندازید. این مساله ممکن است نشان دهنده یک مشکل جدی تر از تنها مشکل یبوست باشد. گربه می تواند برای نگه داشتن و تغییر رنگ تا دفع مدفوع، به مشکلات زیادی از جمله انسداد روده بزرگ و مگاکولون (بزرگ شدن روده بزرگ) دچار شود.

چه زمانی برای یبوست گربه باید به دامپزشک مراجعه کرد

روش دوم: درمان یبوست گربه

1. از دامپزشک خود بپرسید که آیا به مداخله پزشکی برای درمان گربه نیاز است

ممکن است نیاز به تنقیه گربه و استفاده از آرام بخش باشد تا مدفوع گربه به صورت دستی برداشته شود. هر چه گربه برای مدت طولانی تری به یبوست دچار باشد، مدفوع سفت تر شده و حتی دفع آن دشوارتر خواهد بود. تنقیه، روان کننده ای است که از طریق مقعد وارد روده می شود تا انسداد را نرم کرده و به دفع مدفوع گربه کمک کند.

 • این تنقیه ممکن است به سادگی یک میکروتنقیه باشد که با اندازه گیری دمای بدن گربه، به روش مشابهی به گربه القا می شود.
 • برای یبوست های جدی تر، ممکن است آرام بخش یا یک بی حس کننده عمومی به منظور شستشوی روده برای از بین بردن انسداد لازم باشد.
 • گاهی اوقات، ممکن است علت اصلی آن تومور باشد و نیاز به برداشتن تومور از طریق جراحی دارد. اگر گربه به مگاکولکون در اثر یبوست طولانی مدت دچار شده باشد، که در آن ماهیچه های کولون دیگر نمی توانند مدفوع را از بدن خارج کنند، کولون را باید به وسیله جراحی از بدن گربه خارج کرد.

راه های درمان یبوست در گربه ها

2. داروهای تجویز شده توسط دامپزشک را به گربه بدهید

اگر دامپزشک برای کنترل یبوست داروهایی را تجویز کرده است، ممکن است نیاز به قطره چکان یا سرنگ برای دادن دارو به گربه داشته باشید.

 • حتما داروها را از قبل اندازه گیری کرده و آماده کنید. همچنین یک غذا به عنوان جایزه بر روی کف دست خود برای گربه آماده کنید.
 • درست قبل از اینکه دارو را به گربه بدهید، به او یک غذا به عنوان جایزه بدهید.
 • گربه را بر روی یک سطح عریض مانند تخت یا پیشخوان آشپزخانه قرار دهید به گونه ای که پاهای پشتی گربه به صورت پشت به شما قرار داشته باشد. او را به آرامی برای قوت قلب نوازش کرده و صورت او را لمس کنید.
 • به سر او رسیده و با انگشت شست و انگشت دوم، فک فوقانی او را از ناحیه مفصل فک نگه داشته و فشار دهید. دهان گربه باز می شود. ممکن است با پنجه در انجام کارهایتان مداخله ایجاد کند. اینکه همزمان شخص دیگری شانه های گربه را نگه داشته باشد، به شما کمک می کند.
 • سرنگ یا قطره چکان را در دست غالب خود نگه دارید. قطره چکان را به آرامی بین دندان های پشتی (یا جانبی) گربه ریخته که وارد قسمت عقب دهان گربه شود. سپس ظرف دارو را از دهان گربه خارج کنید.
 • فورا به گربه یک غذا به عنوان جایزه بدهید تا ذهن او را از چیزی که الان اتفاق افتاد، دور کنید. اگر گربه تقلا می کند و یا کنترل او دشوار است، او را محکم در یک حوله حمام بپیچید.
 • هنگام دادن داروی مایع به گربه، اطمینان حاصل کنید تا قطره یا سرنگ را در داخل آب داغ بشوئید و آن را تنها برای یک حیوان استفاده کنید. بعد از اتمام مصرف دارو، لوازم مخصوص دارو را دور بریزید.

داروهای تجویز شده برای درمان یبوست گربه

3. کدو تنبل پوره شده یا کدو گردویی را به غذای گربه خود اضافه کنید

اگر دفع مدفوع گربه کاملا متوقف نشده است و او هنوز هم به طور عادی عمل کرده و غذا می خورد، سعی کنید تا مقداری پوره کدو تنبل یا کدو گردویی را به غذای گربه اضافه کنید تا فیبر را به غذای گربه اضافه نمایید. می توانید از کدو تنبل کنسرو شده نیز استفاده کنید.

 • چند قاشق چایخوری کدو تنبل را به غذای گربه اضافه کنید. غذاهای کنسرو شده توصیه می شود، زیرا در مقایسه با غذای خشک، پنهان کردن کدو تنبل در آن آسان تر است. بعضی از گربه ها ممکن است طعم کدو تنبل را دوست داشته باشند، در حالی که سایر گربه ها ممکن است غذاهای کنسرو شده را دوست داشته باشند که کدو تنبل به صورت مخلوط شده در یک چیز خوشمزه پنهان شده است.

غذاهای مناسب برای درمان یبوست گربه

روش سوم: جلوگیری از بروز یبوست در گربه

1. برای گربه یک رژیم غذایی کامل تهیه کنید

اطمینان حاصل کنید که گربه یک رژیم غذایی کامل مناسب برای گربه ها را مصرف می کند. اگر مطمئن نیستید که به گربه چه غذایی بدهید، از دامپزشک در مورد یک برنامه غذایی سوال بپرسید.

 • ممکن است گربه نیاز به یک رژیم غذایی با فیبر بالا نیاز داشته باشد تا یبوست مزمن درمان شود. درصورت لزوم، دامپزشک می تواند در تعیین آن به شما کمک کند.

چطور از یبوست گربه جلوگیری کنیم

2. رژیم غذایی گربه را کاملا به غذاهای کنسرو شده تغییر دهید

دادن غذاهای کاملا کنسرو شده به گربه به درمان یبوست گربه کمک می کند. غذاهای کنسرو شده حاوی 75 درصد یا بیشتر آب هستند که به هضم و دفع مناسب کمک می کند.

غذاهای کاملا کنسرو شده به گربه به درمان یبوست گربه کمک می کند

3. به گربه در حد متوسط ماهی بدهید

اگرچه یک رژیم غذایی کاملا تهیه شده از ماهی، مواد مغذی مورد نیاز گربه را فراهم نمی کند، اما تن ماهی ممکن است به تحریک اشتها کمک کند. ماهی های چرب مانند خالی مخالی و ساردین ممکن است به حل مشکلات یبوست کمک کنند.

رژیم غذایی برای پیشگیری از یبوست گربه

4. اطمینان حاصل کنید که گربه تان به آب تازه دسترسی دارد

کم آبی بدن گربه می تواند باعث بروز یبوست شود. علاوه بر این، اگر گربه فقط غذاهای خشک می خورد، نیاز است تا در مقایسه با مصرف غذای کنسرو شده، آب بیشتری بنوشد.

 • یک کاسه آب شیرین را در یک مکان در دسترس گربه قرار دهید که ترجیحا در کنار ظرف غذای گربه باشد
 • برخی از گربه ها ترجیح می دهند تا از آب جاری مانند چند قطره آب چکیده شده از سینک ظرف شویی یا ظرف چشمه آب گربه، آب بنوشند.

کم آبی بدن گربه می تواند باعث بروز یبوست شود

5. وزن گربه خود را تحت کنترل نگه دارید

یبوست در گربه های چاق شایع تر از یبوست در گربه هایی با وزن طبیعی است. به یک منبع مانند نمودار نمره دهی وزن بدن مراجعه کنید تا مشخص شود که آیا گربه بیش از حد چاق است. این نمودار بین حالات خیلی لاغر، لاغر، متوسط، چاق و خیلی چاق تفاوت ایجاد می کند.

 • اگر هر گونه سوالی داشتید، با دامپزشک خود مشورت کنید.

ارتباط بین وزن گربه با یبوست

6. کمی روغن زیتون را به قوطی کنسرو اضافه کنید

روغن زیتون می تواند به عنوان روان کننده روده عمل کرده و به دفع مدفوع کمک کند. یک چهارم تا نصف قاشق چایخوری روغن زیتون را به کنسرو غذای گربه اضافه کنید.

 روغن زیتون برای جلوگیری از یبوست گربه

7. پوسته اسفرزه را امتحان کنید

اسفرزه، پوسته ای از دانه های بارهنگ است که معمولا برای کمک به هضم و سلامت روده استفاده می شود (مارک های رایج آن برای درمان یبوست انسان ها شامل Metamucil و Fiberall است). برندهای مخصوص حیوانات در فروشگاه های لوازم حیوانات اهلی موجود است.

 • یک چهارم تا نصف قاشق چایخوری پوسته اسفرزه را به غذای کنسرو شده اضافه کنید تا فیبر به رژیم غذایی اضافه شود که به گربه در هضم غذا کمک کند.

پوسته اسفرزه برای درمان یبوست گربه

8. موهای بلند گربه را کوتاه کنید

اگر گربه تان موهای بلندی دارد، موها را در اطراف پشت گربه اصلاح کنید تا مانع از گره خوردن موها به هم شوید. این کار باعث تمیز شدن این ناحیه می شود. این کار همچنین می تواند مانع از بروز یبوست شود. هنگامی که مدفوع با مو در هم پیچیده می شود، مدفوع می تواند در داخل مقعد نگه داشته شود و باعث یبوست شود.

روش های که مانع از بروز یبوست در گربه می شود

9. به طور منظم موهای بلند گربه را مرتب کنید

گربه هایی با موهای بلند همچنین در هنگام تمیز کردن خودشان میزان زیادی از این موها را قورت می دهند. با نظافت منظم، پوشش بدن گربه را خالی از این موهای ریخته شده نگه دارید.

 • ممکن است نیاز باشد تا سالی یک یا دو مرتبه موهای گربه را کوتاه کنید تا پوشش مویی بدن گربه را مدیریت نمایید.

راه درمان و پیشگیری از یبوست گربه ها

10. به گربه هایی با موهای بلند درمان هربال (انباشته بدن مو در معده) بدهید

برخی از گربه ها، به خصوص گربه هایی با موهای بلند ممکن است به درمان هربال نیاز داشته باشند تا میزان مو هضم شده در دستگاه گوارشی آنها کاهش پیدا کند. داروهای هربال گربه در انواع طعم های مختلف مانند تن ماهی موجود است که روغن کاری روده را بر اساس مواد ساخته شده از نفت انجام می دهد. گربه هایی با موهای بلند از دریافت داروی هربال چند مرتبه در هفته سود می برند تا مانع از جمع شدن مو در دستگاه گوارش آنها شود.

 • برخی از محصولات متداول شامل Laxatone و Petromalt است که در تیوب به فروش می رسند. می توانید آنها را به عنوان غذای جایزه یا در ترکیب با غذای او برای مصرف راحت تر به گربه بدهید.

درمان هربال (انباشته بدن مو در معده) در گربه

11. جعبه دفع مدفوع گربه را تمیز نگه دارید

یک جعبه دفع مدفوع تمیز، گربه را تشویق می کند تا به طور منظم از آن استفاده کند. اگر یک گربه دارید، یک روز در میان آن را به هم بزنید (زیر رو رو کنید) و اگر بیش از یک گربه دارید، این کار را هر روز انجام دهید.

 • برخی از گربه ها شدیدا جعبه دفع مدفوع معطر را دوست ندارند، بنابراین از نوع فاقد رایحه استفاده کنید.

جعبه دفع مدفوع گربه را تمیز نگه دارید

از
8
رای