علائم و روش های درمان اسهال گربه چیست؟

علائم و روش های درمان اسهال گربه چیست؟ پروبیوتیک ها «باکتری های» روده ای مفیدی را به دستگاه گوارش وارد می کند که سیستم گوارشی را متعادل ساخته و اسهال را برطرف کند. یک گزینه ساده و خوشمزه برای گربه، فورتی فلورا است.

همه گربه ها در زمان هایی با مشکلات گوارشی مواجه هستند و ابتلا به اسهال غیر طبیعی نیست. به طور معمول، اسهال یک روز طول می کشد و خود به خود درمان می شود. در زمان هایی دیگر، اسهال ممکن است چند روز طول بکشد و باعث کم آبی بدن، لاغری و بی حالی شود. هنگامی که گربه این علائم را دارد، شما باید از طریق دارو او را درمان کرده و رژیم غذایی او را در نظر بگیرید.

روش های درمان اسهال گربه

روش 1: درمان اسهال گربه با دارو

1. از زمان مراجعه به دامپزشک مطلع باشید

اگر گربه یا بچه گربه شما به اسهال مبتلا شده که بیش از چند روز طول کشیده است، اگر او دچار استفراغ شده و یا بی حال به نظر می رسد (خسته تر از معمول به نظر می رسد)، نیاز به مراجعه به دامپزشکی دارد. با دامپزشک خود تماس بگیرید و در صورتی که دامپزشک قصد تجزیه و تحلیل نمونه را دارد، می توانید نمونه ای از مدفوع او را همراه با خود داشته باشید.

روش درمان اسهال گربه

2. گربه خود را نزد دامپزشک ببرید

نمونه ای از مدفوع تازه که کمتر از 12 ساعت از آن می گذرد، با خود ببرید. مقدار کمی خون قرمز در مدفوع ممکن است یک مساله جزئی باشد. اگر مدفوع سیاه یا چسبناک باشد (یا «به رنگ قیر»)، ممکن است به این معنی باشد که خون هضم شده از معده است و ممکن است زخم معده اتفاق افتاده باشد. دامپزشک احتمالا برخی آزمایش ها (آزمایش خون، تجزیه تحلیل مدفوع برای انگل های داخلی، اشعه ایکس و سونوگرافی) انجام خواهد داد و داروهایی تجویز خواهد کرد.

  • اگر دامپزشک، انگل های روده ای در مدفوع گربه پیدا کند، داروهای مناسب تجویز می شود. اگر مساله انگل روده ای نباشد،  دامپزشک ممکن است داروهایی برای کاهش سرعت اسهال مانند مترونیدازول، پردنیزولون یا تایلوزین تجویز کند.

 داروها درمان اسهال گربه در خانه

3. به گربه داروهای تجویزی بدهید

گربه را در یک اتاق کوچک قرار داده و در را ببندید. گربه را به آرامی در دست چپ خود قرار داده (اگر شما راست دست هستید) و او را در صورتیکه قصد فرار داشت، با حوله مانند یک پیله ابریشم بپوشانید. دارو را با استفاده از سرنگ (یا قطره چشمی) در دهان گربه قرار داده و در زمان های مشخصی به او بدهید.

  • مطمئن شوید که گربه این دارو را قورت می دهد و آن را بیرون نمی ریزد. هنگام تجویز داروهای مایع، دامپزشک باید همراه با آن سرنگ و قطره چشمی تجویز کند. هیچ ضرری ندارد که جهت اطمینان، درخواست یک سرنگ یا قطره چشم اضافی کنید.
  • ممکن است بخواهید با سرنگ دوم مقدار کمی آب با دمای اتاق به گربه بدهید: این کار به پاکسازی طعم دارو از دهان گربه کمک می کند.

درمان اسهال گربه با دارو

4. دقت کنید که آیا بهبودی در وضعیت گربه حاصل می شود

از دامپزشک خود بپرسید که چه زمانی بعد از مصرف داروها باید انتظار بهبودی داشت. برخی از بیماری های مزمن، مانند بیماری التهابی روده ممکن است برای چند ماه و یا شاید تا آخر عمر گربه باقی بمانند. اگر برنامه درمان برای گربه اثر بخش بود، اسهال باید بهبود یافته و یا به طور کامل درمان شود.

  • نشانه های بیماری التهابی روده (IBD) عبارتند از: کاهش وزن، کم آبی بدن، اسهال و استفراغ. دامپزشک باید آزمایش های لازم را انجام دهد تا تعیین کند که آیا گربه شما دارای IBD، اسهال مزمن مرتبط با سرطان روده یا اسهال منظم است.

نشانه های بیماری التهابی روده در گربه

روش 2: تغییر رژیم غذایی گربه

1. هر تغییری در رژیم غذایی گربه را در نظر بگیرید

اگر اسهال در مدت یک تا دو روز بعد از تغییر غذای گربه یا معرفی یک غذای جدید اتفاق بیافتد، این بیماری می تواند ناشی از تغییر رژیم غذایی باشد. به همان رژیم غذایی قبل بازگردید که مشکلی ایجاد نمی کند و مدفوع ممکن است به حالت عادی بازگردد. هنگامی که مدفوع پایدارتر می شود، سعی کنید که رژیم غذایی را با گذشت زمان تغییر دهید و مقدار کمی غذای جدید در طی زمان به او بدهید.

اسهال گربه نشانه چیست

2. اگر گربه به غذای خاصی آلرژی دارد، آن را در نظر بگیرید

اگر شما معتقد هستید که گربه به غذای خود حساسیت دارد، سعی کنید رژیم غذایی او را تغییر دهید. حساسیت غذایی (آلرژی)، که برای گربه ها اتفاق می افتد، ممکن است دلیل اسهال باشد. بنابراین، هنگام تغییر غذا، اطمینان حاصل کنید که مواد غذایی تشکیل دهنده غذای جدید، متفاوت از غذای قبلی است. در غیر این صورت، تغییر محسوسی در وضعیت گربه ایجاد نخواهد شد.

  • دامپزشک همچنین می تواند رژیم غذایی با فیبر بالا را برای گربه شما امتحان نماید. این روش ممکن است شامل استفاده از یک رژیم غذایی تجویزی که تنها از طریق کانال های دامپزشکی در دسترس است و در قفسه های فروشگاه حیوان خانگی یافت نمی شود، باشد. غذاهای کارخانه رویال کانین، رژیم های تجویزی هیل و شرکت های غذای گربه پورینا،  دارای یک زیر مجموعه دامپزشکی از رژیم های غذایی هستند که برای شرایط ویژه پزشکی ایجاد شده اند.

درمان خانگی اسهال گربه

3. به تدریج یک رژیم غذایی جدید معرفی کنید

برای برخی از حیوانات خانگی، شما ممکن است به تدریج یک رژیم غذایی جدید معرفی کنید. نسبت مناسب ممکن است از 90 درصد مواد غذایی فعلی و 10 درصد از مواد غذایی جدید تشکیل شده باشد. به تدریج این نسبت را برای غذای جدید افزایش دهید تا در مدت ده روز به مواد غذایی تماما جدید برسید. اجازه دهید که خود گربه به شما بگوید که به چه میزان سریع می توانید غذای گربه را تغییر دهید.

  • برخی از گربه ها ممکن است 10 درصد غذای جدید را برای 3 تا 5 روز قبل از اینکه بخواهید 10 درصد دیگر به آن اضافه نمایید، ترجیح دهند. هیچ قانون سخت و سریع وجود ندارد و این مسابقه نیست.

درمان اسهال گربه با تغییر رژیم غذایی

در مان اسهال بچه گربه در خانه

4. از متاموسیل استفاده کنید

نصف قاشق چای خوری متاموسیل بدون طعم دهنده را یک یا دو بار در هفته و به مدت 5 تا 7 روز به غذای گربه خود اضافه نمایید که ممکن است به بهبود او کمک کند. کنسرو کدو تنبل نیز می تواند همین اثر را داشته باشد. هر دو ماده متاموسیل و کنسرو کدو تنبل سرشار از فیبر هستند.

روش درمان اسهال گربه با متاموسیل

5. پروبیوتیک را به رژیم غذایی گربه اضافه کنید

پروبیوتیک ها «باکتری های» روده ای مفیدی را به دستگاه گوارش وارد می کند که سیستم گوارشی را متعادل ساخته و اسهال را برطرف کند. یک گزینه ساده و خوشمزه برای گربه، فورتی فلورا است که یک محصول پورینا بدون تجویز دامپزشک (OTC) است.

درمان اسهال گربه با پروبیوتیک

6. آب فراوان برای گربه تهیه کنید

با ادامه داشتن اسهال، گربه ممکن است آب زیادی از دست بدهد و بدن او کم آب شود. برای تشخیص کمبود آب، به آرامی پوست نرمال نرم را در پشت گردن گربه لمس کنید. هنگامی که بدن یک گربه به طور معمول از آب کافی برخوردار باشد، پوست به عقب بر می گردد. اگر پوست آسیب دیده آرام شده یا باقی بماند، بدن گربه کم آب است. اگر بدن گربه به نظر کم آب است، او را نزد دامپزشک ببرید.

روش تشخیص کمبود آب بدن ناشی از اسهال گربه

منبع: wikihow

از
24
رای