علائم بیماری پوستی پیودرما در سگ، علت و درمان عفونت پوست پیودرم

علائم بیماری پوستی پیودرما در سگ، علت و درمان عفونت پوست پیودرم پیودرما چیست؛ علائم بیماری پوستی پیودرما در سگ یا گربه ؛ علت عفونت پوستی پیودرم در سگ، روش های تشخیص و درمان و جلوگیری از پیودرم (pyoderma) در حیوانات خانگی در سلام دنیا بخوانید.

پیودرما یک بیماری پوستی خارش دار و ناراحت کننده است، اما به طور کلی جدی تر از آنچه هست به نظر می رسد. سگ هایی با شرایط زمینه ای که بر پوست، سیستم غدد درون ریز یا سیستم ایمنی آنها تأثیر می گذارد، در برابر این نوع عفونت که از باکتری های طبیعی ناشی می شود و باعث ایجاد جوش های قرمز و ضایعات پوسته پوسته می شود، آسیب پذیرترین هستند. برخی از موارد خفیف در عرض چند هفته خود به خود برطرف می شوند. برخی دیگر ممکن است برای بهبودی نیاز به آنتی بیوتیک درمانی موضعی یا خوراکی داشته باشند. در این مطلب سلام دنیا درباره اینکه پیودرما چیست، علائم بیماری پوستی پیودرما در سگ ها ، روش های تشخیص و علت و درمان عفونت پوست پیودرم در سگ ها ، صحبت کردیم. با ما همراه باشید.

پیودرما چیست؟

پیودرما یک عفونت باکتریایی عمومی پوست است که برجستگی‌های پر از چرک ایجاد می‌کند که به ضایعات پوسته‌ای در نواحی کم مو یا چین‌های پوستی تبدیل می‌شود. اغلب نشان دهنده یک بیماری زمینه ای است. از آنجایی که پیودرما می تواند در نتیجه یک بیماری زمینه ای رخ دهد که ایمنی سگ را به خطر می اندازد، ارزیابی دامپزشکی توصیه می شود. پیودرما شبیه عفونت پوست انسان است و می تواند توسط باکتری های مشابه ایجاد شود. 


حتما بخوانید: 10 درمان خانگی و طبیعی برای یبوست سگ ها


علائم پیودرما در سگ ها

علائم پیودرما بیشتر در چانه و شکم که موهای سگ کم است، آشکار است.

علائم

  • پوسچول (برجستگی های کوچک پر از چرک)
  • پاپول ها (برجستگی های کوچک و برجسته)
  • کلارت های اپیدرمی (ضایعات دایره ای با پوسته در اطراف لبه ها)
  • پوسته پوسته شدن پوست

پوسچول ها و پاپول های مشخصه به دلیل خراشیدگی یا به عنوان یک دوره طبیعی عفونت می ترکند و باعث ایجاد ضایعات دایره ای می شوند که پوسته پوسته می شوند. از آنجایی که ضایعات پیودرما ممکن است خارش دار باشد، سگ ممکن است نواحی آسیب دیده پوست را خراش دهد و به طور بالقوه باعث قرمزی، خونریزی و آسیب پوستی بیشتر شود. اگر پیودرمی سگ شدید باشد، ناراحتی ممکن است باعث افسردگی، بی حالی و بی میلی او به غذا شود.

علائم پیودرما در سگ ها

علت پیودرما در سگ چیست؟

علت خاص پیودرما به طور کامل شناخته نشده است، زیرا فقط افراد خاصی این مشکل را از باکتری هایی که به طور طبیعی روی پوست همه سگ ها وجود دارد ایجاد می کنند. اگر سگی دارای سیستم ایمنی ضعیف، اختلال غدد درون ریز یا آسیب پوستی باشد که اجازه نفوذ باکتری را می دهد، در این صورت نسبت به پیودرما آسیب پذیرتر است. عوامل دیگری که ممکن است خطر را افزایش دهد عبارتند از:


حتما بخوانید: علت های اسهال سگ و راه های درمان آن


  • شرایط زندگی غیربهداشتی (ازدحام بیش از حد، نبود سرویس بهداشتی)
  • آلودگی شدید کک یا جرب
  • آلرژی غذایی
  • بیماری تیروئید یا سایر عدم تعادل هورمونی

به نظر می رسد برخی از نژادها مستعد ابتلا به انواع خاصی از پیودرما هستند، از جمله بول تریر استافوردشایر ، بولداگ، بوکسر ، پکن، پاگ و شارپیس. 

چگونه دامپزشکان پیودرما را در سگ ها تشخیص می دهند؟

دامپزشک شما یک معاینه فیزیکی و آزمایشات سیتولوژی پوست را برای تعیین وجود آلودگی های باکتریایی، قارچی یا کنه انجام می دهد. این به شناسایی پیودرما و تایید یا رد سایر علل التهاب پوست کمک می کند. 

هنگامی که پیودرما تشخیص داده شد، آزمایشات بیشتری باید انجام شود تا مشخص شود که آیا بیماری زمینه ای وجود دارد که عفونت پوست را تسهیل کرده است یا خیر.

چگونه دامپزشکان پیودرما را در سگ ها تشخیص می دهند؟

نحوه درمان پیودرما

درمان پیودرما به طور کلی آسان است. برخی موارد حتی ممکن است بدون درمان یا با شامپوی دارویی به تنهایی برطرف شوند. اگر پیودرمای سگ نسبت به بهبودی مقاوم به نظر می رسد، ممکن است یک دوره آنتی بیوتیک موضعی یا خوراکی کمک کند. تمیز و خشک نگه داشتن پوست نیز باعث تسریع بهبودی می شود. 

پیش آگهی سگ های مبتلا به پیودرما

پیودرما به طور کلی تهدید کننده زندگی نیست و معمولاً موضعی باقی می ماند و به ندرت گسترش می یابد یا منجر به عفونت های عمیق تر پوست می شود. یک سگ ممکن است به طور متناوب علائمش بیشتر شود، اما رسیدگی به هر گونه مشکل زمینه ای آلرژیک، سیستم ایمنی، یا غدد درون ریز می تواند به کاهش فراوانی و شدت مشکلات کمک کند.


حتما بخوانید: گرمازدگی در سگ چه علائمی دارد و درمان آن


پیودرما یک بیماری مستقیما مسری نیست، همانطور که زرد زخم در افراد وجود دارد. باکتری های درگیر معمولاً هنگامی که افراد یا حیوانات دیگر با پوست سالم و سیستم ایمنی در معرض آنها قرار می گیرند مشکلی ایجاد نمی کنند. رعایت بهداشت خوب پس از تماس با سگ مبتلا به پیودرما برای محدود کردن گسترش این باکتری ها همچنان ایمن ترین است.

چگونه از پیودرما جلوگیری کنیم

از آنجایی که علت خاص پیودرما به طور کامل شناخته نشده است، پیشگیری 100٪ امکان پذیر نیست. تمیز و سالم نگه داشتن لباس سگ و پیگیری منظم مراقبت های دامپزشکی برای کنترل هر گونه شرایط زمینه ای اقدامات محافظتی خوبی هستند.

سخن آخر

پیودرما یک بیماری پوستی خارش دار و ناراحت کننده است، علائم پیودرما بیشتر در چانه و شکم که موهای سگ کم است، آشکار است، هنوز علت خاص پیودرما به طور کامل شناخته نشده است اما جای نگرانی نیست زیرا درمان پیودرما به طور کلی آسان است. ما در این مطلب سلام دنیا ، به بررسی بیماری پوستی پیودرما در سگ از علائم تا درمان پرداختیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

علت مدفوع خواری سگ و راه های جلوگیری از آن

علائم چربی خون بالا در سگ ها و درمان آناز
1
رای