چربی خون بالا در سگ ها؛ علائم، علل، تشخیص و درمان کلسترول بالای سگ

چربی خون بالا در سگ ها؛ علائم، علل، تشخیص و درمان کلسترول بالای سگ هیپرلیپیدمی به طور طبیعی با میزان بیش از حد چربی و مواد چرب در خون مشخص می شود. هیپرلیپیدمی می تواند ناشی از بیماری وراثتی در بعضی از نژادهای خاص سگ ها باشد. لرزش، درد شکمی و... از علائم چربی خون بالا در سگ ها است.

به طور طبیعی جذب کیلو میکرون ها سرم تری گلیسیرید را به مدت 3-10 ساعت افزایش می دهد، اما بعضی از حیوانات بیش از 12 ساعت بعد از خوردن غذا سطوح کلسترول و تری گلیسیرید بالایی دارند که این مشکل یکی از شاخصه های اصلی هیپرلیپیدمی (چربی خون بالا) است.

هیپرلیپیدمی (چربی خون بالا) در سگ ها

هیپرلیپیدمی به طور طبیعی با میزان بیش از حد چربی و مواد چرب در خون مشخص می شود. بعد از غذا خوردن مواد مغذی از بدن حیوانات عبور کرده و وارد روده کوچک می شود، کیلو میکرون یک ذره کوچک از چربی مایع است که 30-60 دقیقه بعد از خوردن غذا جذب رودها می شود. کیلو میکرون ها گروهی از چربی ها و شامل هر دو تری گلیسیرید و کلسترول می باشند و در طی فرآیند هضم چربی از خون ایجاد می شوند. به طور طبیعی جذب کیلو میکرون ها سرم تری گلیسیرید را به مدت 3-10 ساعت افزایش می دهد، اما بعضی از حیوانات بیش از 12 ساعت بعد از خوردن غذا سطوح کلسترول و تری گلیسیرید بالایی دارند که این مشکل یکی از شاخصه های اصلی هیپرلیپیدمی است. قسمت شفاف خون یعنی سرم را زمانی سرم لیپتیک می دانند که سطوح تری گلیسیرید اندازه گیری شده آن بیشتر از 200 میلی گرم باشد.

گاهی اوقات سطوح تری گلیسیرید ها در سرم حیوانات می تواند حتی بیشتر از 1000 میلی گرم باشد و به حالت شیری و کدر می شود. از لحاظ پزشکی به این حالت شیری شدن گفته می شود. بیماری های خاصی مانند دیابت شیرین و کم کاری تیروئید می توانند باعث کاهش آنزیم لیپوپروتئین لیپاز (LPL) که مسئول حل چربی ها است، شوند. همان طور که کبد لیپوپروتئین بسیار کم چگال (VLDL) تولید می کند، بیماری هایی مانند دیابت شیرین، چاقی و کم کاری تیروئید می توانند بر کبد اثر بگذارند، و در نهایت باعث افزایش سطوح چربی در خون شوند. بیماری های دیگری مانند سندرم نفروتیک باعث می شوند کبد کلسترول بیشتری تولید کند. از طرف دیگر، اگر خود کبد بیمار شود ممکن است اصلا قادر به دفع کلسترول نباشد. همچنین هیپرلیپیدمی می تواند ناشی از بیماری های وراثتی در بعضی از نژادهای خاص سگ ها باشد.

هیپرلیپیدمی (چربی خون بالا) در سگ ها

علائم و انواع چربی خون (کلسترول)

علائم هیپرلیپیدمی شامل لرزش، دردهای شکمی، اختلال در سیستم عصبی، زخم روی پوست و مشکلات پوستی می باشد، و این برآمدگی ها پر از چربی زرد کم رنگ مایل به نارنجی هستند (یعنی، این برآمدگی ها با مایع چرب، روغنی پر شده است).

دلایل بروز هیپرلیپیدمی (کلسترول بالا) در سگ ها

1. افزایش جذب تری گلیسیرید یا کلسترول

  • بعد از خوردن غذا به ویژه غذاهای چرب

2. افزایش تولید تری گلیسیرید یا کلسترول

  • سندرم نفروتیک(بیماری کلیوی دژنراتیو)

3. کاهش پاکسازی سطوح تری گلیسیرید یا کلسترول

  • عملکرد غدد تیروئیدی
  • عملکرد بیش از حد غده آدرنال
  •  دیابت شیرین
  • التهاب لوزالمعده
  • انسداد مجرای صفرا (کلستاز)
  • بارداری
  • نقص آنزیم ها در پاک سازی چربی یا چربی هایی که حامل پروتئین هستند
  • ارث بری

دلایل بروز هیپرلیپیدمی (کلسترول بالا) در سگ ها

تشخیص کلسترول بالا در سگ ها

دامپزشک تان از طریق انجام آزمایشات فیزیکی بر روی سگ و در نظر گرفتن علائم، رژیم غذایی و احتمالاتی که ممکن است باعث تشدید این مشکل شوند تشخیص را انجام خواهد داد. لازم است سابقه سلامت سگ تان را به او ارائه بدهید. احتمالا سگ شما به بستری شدن در بیمارستان نیاز خواهد داشت، از این رو برای 12 ساعت باید گرسنه بماند. دامپزشک بعد از 12 ساعت یا بیشتر درخواست آزمایش شاخصه شیمیایی خون، شمارش کامل خون، نمونه سرم برای آنالیز بیوشیمیایی و آنالیز ادراری را می کند. اگر تری گلیسیرید بیشتر از 150 میلی گرم و یا کلسترول بیشتر از 300 میلی گرم باشد، سگ تان به عنوان بیمار هیپرلیپیدمی تشخیص داده می شود. نتایج آزمایشات خون و آنالیز ادرار به دامپزشک اجازه رد بیماری های اساسی مختلفی که باعث هیپرلیپیدمی می شوند را خواهد داد.

ممکن است دامپزشک تان بسته به نتایج آزمایش خون آزمایشات بیشتری را برای hyperadrenocorticism (افزایش ترشح هورمون های قشر غده فوق کلیوی) یا هیپوتیروئیدی (کم کاری غده تیروئید) را انجام دهد. احتمالا این آزمایشات به بررسی فعالیت لیپوپروتئین لیپاز (LPL) سگ تان مرتبط می باشند.

درمان چربی خون بالا در سگ ها

در ابتدا، درمان با تغییر رژیم غذایی در حال حاضر سگ شما که حاوی چربی کمتر از 10 درصد از شروع خواهد شد. اگر این کار موثر نبود، ممکن است درمان های متناوب پزشکی تحت نظر دامپزشک تان تجویز شود.

تشخیص و درمان چربی خون بالا در سگ ها

زندگی و کنترل

دامپزشک تان برنامه ای را مطابق نوبت ها تعیین خواهد کرد، بنابراین سطوح تری گلیسیرید او کنترل می شود. نگرانی اصلی در این مرحله جلوگیری از احتمال فعالیت کشنده بیماری مزمن  لوزالمعده است که در نتیجه میزان غیر طبیعی چربی در خون به وجود می آید.

منبع: petmd

از
5
رای