11 خاصیت کدو تنبل برای سلامتی، جلوگیری از عفونت قارچی و کم خونی

11 خاصیت کدو تنبل برای سلامتی، جلوگیری از عفونت قارچی و کم خونی کدو تنبل یک راه آسان برای دریافت آنتی اکسیدان ها، کاروتنوئیدها و عوامل ضد التهابی است. تقویت سیستم ایمنی بدن، کنترل دیابت و از بین بردن نقص لوله عصبی از خواص عالی کدو تنبل است.

مزایای کدو تنبل برای سلامتی عبارتند از:

 • فراهم کردن مواد مغذی برای بدن
 • تقویت سیستم ایمنی
 • کنترل دیابت
 • مبارزه با التهاب
 • مبارزه با عفونت
 • کمک به سلامت ریه ها
 • درمان نقایص عصبی
 • سلامت چشم
 • جلوگیری از کم خونی
 • بهبود تراکم استخوان
 • بهبود هضم

خواص کدو تنبل چیست؟

کدو تنبل بخشی از خانواده کدوها است. اغلب به دلیل وجود دانه های درون آن به عنوان یک میوه معرفی می شود و در بعضی موارد مردم ترجیح می دهند آن را خام بخورند. کدو تنبل یک محصول وارداتی از کشور کلمبیا بوده است.

کدو تنبل یک گیاه گلدار است که معمولا به صورت پخته شده سرو می شود. دانه ها و شکوفه های آن نیز پخته شده و قابل خوردن هستند. انواع مختلف کدو تنبل وجود دارد که خوراکی هستند. این میوه ها برای چندین ماه پس از برداشت قابل نگهداری هستند. احتمالا کدو تنبل ترکیبی از کدو حلوایی و کدو سبز است. در اینجا 11 دلیل وجود دارد که کدو تنبل را در بخشی از رژیم غذایی خود قرار دهید.

کدو تنبل چیست و چه خواصی دارد

11 مزیت و خواص کدو تنبل برای سلامتی

1. مواد مغذی

این گیاه انباری از مواد مغذی است؛ حاوی ویتامین ها و مواد معدنی طبیعی بسیاری است. حاوی ویتامین هایی مانند ویتامین C، ویتامین E، ویتامین B6 و ترکیباتی مانند نیاسین، تیامین، فولات، اسید پانتوتنیک، کلسیم و آهن است. مواد معدنی مانند مس، منیزیم و پتاسیم نیز در آن فراوان یافت می شود. کدو تنبل به طور کلی یک راه آسان برای دریافت آنتی اکسیدان ها، کاروتنوئیدها و عوامل ضد التهابی است.

2. تقویت سیستم ایمنی

هر غذایی که به قدرت سیستم ایمنی شما را بیفزاید، یک برکت است. ویتامین C یکی از قویترین آنتی اکسیدان ها است. دیگر مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها مانند منیزیم، پتاسیم و مس نیز باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند. سیستم ایمنی قوی یک مدافع برای اندام های حیاتی مانند قلب، ریه ها و دستگاه گوارش از مشکلات کشنده ای مانند حمله قلبی و سرطان می باشند. متابولیسم سلولی باعث ایجاد رادیکال های آزاد می شود که DNA سلول ها را تحت تأثیر قرار داده، بدن را تضعیف و حساس به بیماری می کند. اضافه کردن کدو تنبل به رژیم غذایی می تواند یک راه عالی برای اجتناب از آسیب های خطرناک سلول باشد.

خواص کدو تنبل برای سلامتی

3. کنترل دیابت

دیابت یک بیماری است که زندگی هزاران نفر در سراسر جهان را تحت تأثیر گذاشته است. این بیماری را می توان از طریق یک رژیم غذایی سالم همراه با مقدار زیادی از سبزیجات و میوه ها، مدیریت کرد. ویتامین های B complex برای افزایش فعالیت متابولیک در بدن ضروری است. بسیاری از انواع کدو تنبل ها منبع فیبر رژیمی هستند که به تنظیم میزان قند در بدن کمک می کند. پکتین یک پلی ساکارید است که سطح قند خون را کنترل می کند و در فرآورده های موجود در کدو تنبل یافت می شود.

4. ضد التهاب

عفونت معمولا باعث التهاب می شود. التهاب در هر بخشی از بدن بوجود می آید و تنها به بیماری هایی نظیر آرتروز و نقرس محدود نمی شود. کدو تنبل حاوی اسیدهای چرب مانند امگا 3 و کاروتنوئیدها مانند زاکسانتیین، لووتیان و بتا کاروتن است که بسیار ضد التهابی هستند. اثرات ضد التهابی کدو تنبل برای انواع آرتروز بسیار سودمند است. مطالعات نشان داده اند که اجزای ضد التهاب کدو تنبل به طور خاص دوازدهه و معده را هدف قرار می دهند. خواص کدو تنبل برای بیماری های قلبی و دیابت نوع 2 بسیار فراوان است.

خواص کدو تنبل یا حلوایی برای دیابت

5. جلوگیری از عفونت های قارچی

دانه ها در انواع مختلف کدو تنبل خوراکی هستند و دارای مزایای سلامتی مختلف می باشند. آنها دارای خواص ضد میکروبی و ضد انگلی هستند که بدن را از عفونت ها و انگل هایی مانند کرم حلقوی و کرم های روده ای محافظت می کنند. عفونت های فصلی می تواند به سیستم ایمنی بدن آسیب بزند؛ سوپ کدو تنبل می توانند برای بهبود عفونت ها بسیار سودمند باشند.

6. سلامت ریه

این گیاه منبع قوی ویتامین A است که باعث کاهش قابل توجهی در بیماری مزمن انسدادی ریه، به ویژه در افرادی که به طور مداوم در معرض دود سیگار و مواد سرطان زا قرار دارند، است. آنتی اکسیدان بتا-کریپتوکسانتین به مبارزه با بیماری هایی مانند سرطان ریه کمک می کند و به جلوگیری از آسیب های ریه ناشی از رادیکال های آزاد کمک می کند. آلودگی هوا همچنین می تواند بسیار مضر باشد و باعث اختلالات تنفسی شود که ممکن است اثرات طولانی مدت داشته باشد. خوردن یک رژیم غذایی غنی از ویتامین A می تواند پاسخی مناسب برای بسیاری از بیماری های مرتبط با ریه باشد.

خواص کدو تنبل برای سلامت ریه

7. از بین بردن نقص لوله عصبی

اسید فولیک ماده معدنی است که به بدن کمک می کند تا آهن را به طور موثرتری جذب کند. تعداد مؤلفه های سلامت در خون به خصوص برای زنان باردار بسیار ضروری است. نقص های لوله عصبی به علت کمبود اسید فولیک در بدن بوجود می آید. اضافه کردن کدو تنبل و دیگر اشکال کدو به رژیم غذایی برای از بین بردن نقص لوله عصبی می تواند بسیار مفید باشد.

8. سلامت چشم

کدو تنبل حاوی بتا کاروتن است که جزء ویتامین های A است که چشم را از آسیب های اکسیداتیو حفظ می کند. بدن برای جذب ویتامین A به مواد غذایی نیاز دارد، کدو تنبل می تواند تقریبا نیاز روزانه ویتامین A بدن را تامین کند. بتا کاروتن یک آنتی اکسیدان است که چشم ها را از آسیب های اکسیداتیو محافظت می کند و مانع از استرس زودرس می شود. شبکیه به شدت حساس به آسیب ناشی از رادیکال های آزاد است. خوردن ماهیچه به طور منظم می تواند به محافظت چشم از آب مروارید، مسائل بینایی و گلوکوم کمک کند.

خواص کدو تنبل برای چشم و جلوگیری از عفونت قارچی

9. جلوگیری از کم خونی

در هر 10 گرم کدو تنبل حدود 60 میلی گرم آهن موجود می باشد. این مقدار کافی برای جلوگیری از کمبود آهن در بدن و جلوگیری از ابتلا به کم خونی است. کدو تنبل می تواند به بدن برای تنظیم سطح هموگلوبین و تعداد گلبول های قرمز کمک کند. کدو تنبل همچنین غنی از مواد معدنی مانند منیزیم، پتاسیم، مس و اسید فولیک است. این مواد برای تنظیم تعادل خون در بدن ضروری است و بدن را از بیماری های ناشی از کمبود آهن محافظت می کند.

10. بهبود و تقویت تراکم استخوان 

کدو تنبل منبع خوبی از کلسیم است و در هر 100 گرم کدو تنبل 22 میلی گرم کلسیم وجود دارد. علاوه بر این، کدو تنبل منبع عالی پتاسیم و منیزیم است که تراکم استخوان را افزایش می دهد. از دست دادن تراکم استخوان با بالا رفتن سن اتفاق می افتد و می تواند علت بیماری های متعدد باشد.

خواص کدو تنبل برای بهبود تراکم استخوان و کم خونی

11. کمک به هضم بهتر

یک سیستم گوارش سالم می تواند یک بدن سالم را تضمین کند؛ اکثر بیماری ها از روده شروع می شود. هنگامی که بدن قادر به جذب مواد مغذی از غذا نیست، باعث بیماری های مختلف و کاهش توانایی بدن می شود. کدو تنبل غنی از فیبر رژیمی است که به تنظیم حرکات روده صاف و حفظ یک سیستم گوارش سالم کمک می کند.

از
19
رای