درمان های خانگی و پزشکی استفراغ گربه و روش های جلوگیری از آن

درمان های خانگی و پزشکی استفراغ گربه و روش های جلوگیری از آن اگر گربه شما در منزل استفراغ می کند، می توانید به بهتر شدن حال او کمک کنید. برای تعیین اینکه چرا گربه استفراغ می کند، درباره تغییرات که در رژیم غذایی، میزان تشنگی یا رفتار او ایجاد شده است فکر کنید.

اگر گربه شما در منزل استفراغ می کند، می توانید به بهتر شدن حال او کمک کنید. به استفراغ گربه خود نگاه کنید و به رفتاری که از خود بروز می دهد نیز دقت کنید. اگر گربه شما به سرعت بهبود نیافت و شما احساس می کنید یک بیماری اساسی علت این استفراغ است، با دامپزشک تماس بگیرید. پس از معاینه حیوان خانگی، دامپزشک برای او یک برنامه درمانی مشخص ارائه می دهد تا گربه شما سلامت خود را بدست آورد.

روش های درمان استفراغ گربه 

روش 1: مراقبت از گربه در خانه

1. به هر نوع تغییر در رژیم غذایی، تشنگی یا رفتار گربه توجه کنید

برای تعیین اینکه چرا گربه استفراغ می کند، درباره تغییرات که در رژیم غذایی، میزان تشنگی یا رفتار او ایجاد شده است فکر کنید. با یادآوری اینکه آخرین بار گربه شما چه چیزی خورده است، شروع کنید. به این توجه کنید که آیا گربه شما بیش از حد معمول آب می خورد یا کمتر. همچنین، به ظرف خاک گربه نگاه کنید تا ببینید هر چند وقت یکبار از آن استفاده می کند و آیا حیوان دچار اسهال است.

 • برای مثال، به این فکر کنید که آیا گربه شما در مدت زمان کوتاهی مقدار زیادی غذای مرطوب خورده است. یا دقت کنید که آیا گربه اخیراً غذای زیادی نمی خورد و بیش از حد خسته به نظر می رسد.
 • توجه داشته باشید که استفراغ می تواند نشان دهنده یک مشکل اساسی در زمینه سلامت حیوان خانگی شما باشد. گربه ها می توانند به راحتی دچار کمبود آب بدن شوند، بنابراین اگر در طی چند ساعت چندین مرتبه استفراغ کرد یا بیش از 1 روز متوالی استفراغ داشت، باید او را پیش دامپزشک ببرید.

علائم استفراغ گربه

2. اگر در استفراغ گربه خود غذای هضم نشده مشاهده کردید، وعده های او را کمتر کنید

اگر در استفراغ مقادیری غذای هضم نشده وجود دارد و بنظر می رسد گربه شما بعد از استفراغ کردن خوب است، ممکن است نشان دهنده این باشد که مقدار زیادی غذا را به سرعت خورده است. برای جلوگیری از استفراغ بعد از غذا خوردن، به آرامی غذا را در اختیار او بگذارید. وعده های غذایی کوچکتر را با فاصله زمانی و در جاهای مختلف قرار دهید تا گربه شما به دنبال غذا بگردد.

 • اگر بیش از یک گربه دارید و نمی توانید در هنگام غذا خوردن آنها را کنترل کنید، بهتر است به طور جداگانه آنها را تغذیه کنید. به این ترتیب هر کدام وعده کوچکی را در اختیار خواهد داشت.

روش جلوگیری از استفراغ گربه بعد از غذا خوردن

3. رنگ و بافت استفراغ را بررسی کنید

برای نشان دادن به دامپزشک از آن عکس بگیرید. رنگ، بافت و مقدار استفراغ می تواند در تعیین علت بروز آن به دامپزشک کمک کند. برای مثال، اگر در استفراغ خون وجود دارد، ممکن است نشان دهنده آسیب در معده باشد، در حالی که زرد بودن آن می تواند نشانه التهاب در اطراف مجرای صفراوی باشد.

 • معمولاً استفراغ گربه ها دارای بوی تندی نیست، اما اگر استفراغ بویی شبیه غذای هضم نشده دارد، می تواند نشان دهنده مسدود بودن روده حیوان باشد.

تشخیص علل استفراغ گربه از روی رنگ و بافت آن

4. هر روز گربه خود را برس بکشید تا از جمع شدن مو در معده جلوگیری کنید

برای اینکه گربه شما موهای خود را لیس نزند و توپی از مو در معده او ایجاد نشود، باید هر روز موهای او را برس بکشید. این کار از خورده شدن موهای زیاد جلوگیری می کند. می توانید برس های گربه را از اکثر فروشگاه های حیوانات خانگی تهیه کنید.

راه پیشگیری از هربال (جمع شدن مو در معده)در گربه

5. در صورت یافتن مقادیر زیاد مو در استفراغ گربه خود، به دنبال درمان آن باشید

طبیعی است که گربه ها گاهی موها خود را با استفراغ بیرون بدهند، اما اگر گربه شما هر چند روز یکبار توپ هایی از مو را استفراغ می کند، باید به دنبال درمان او باشد. یک داروی بدون نسخه خریداری کنید و دستورالعمل های مصرف را دنبال کنید.

 • برای استفاده از اکثر داروهای مربوط به این مشکل، باید دارو را بالای دهان گربه بمالید تا آن را لیس بزند.

راه درمان تجمع مو در معده گربه

6. اگر گربه شما به تازگی جراحی داشته است، میزان غذای او را کاهش بدهید

اگر گربه شما هر نوع جراحی داشته است و استفراغ می کند، برای آن روز دیگر هیچ غذایی به حیوان ندهید. در عوض، برای جلوگیری از کم آبی، از آب تازه زیاد استفاده کنید. سپس صبح روز بعد غذای کمی به گربه خود بدهید. اگر حیوان دوباره استفراغ کرد، با دامپزشک تماس بگیرید.

 • دامپزشک ممکن است شماره تلفنی برای مراقبت های بعد از عمل به شما بدهد که در صورت استفراغ گربه با پزشک تماس بگیرید.

راه درمان استفراغ گربه

7. برای کاهش اضطراب گربه، مدتی را در کنار او بگذرانید

اگر هیچ چیز غیر عادی در استفراغ گربه خود نمی بینید و حیوان شما جراحی نداشته است، ممکن است دچار اضطراب شده باشد. این احتمال به خصوص وقتی وجود دارد که گربه شما سعی در جلب توجه شما به شکل های دیگر مانند ادرار کردن در جایی به جز خاک مخصوص و رفتارهای خربکارانه داشته باشد. سعی کنید روزانه حداقل 10 دقیقه گربه خود را نوازش کنید. شما همچنین می توانید:

 • فضاهای مخفی زیادی در اختیار گربه قرار دهید
 • اسباب بازی های جدید برای او فراهم کنید
 • مکان هایی برای بالا رفتن گربه تعبیه کنید
 • غذاهای او را به شکلی پنهان کنید تا با گشتن آن را پیدا کند

نکات مهم برای درمان استفراغ گربه

روش 2: دریافت مراقبت پزشکی

1. اگر گربه شما چندین بار در روز استفراغ کرد، با یک دامپزشک تماس بگیرید

توجه داشته باشید که گربه شما چند مرتبه در روز استفراغ می کند. در حالی که اکثر گربه ها هر چند وقت یک بار استفراغ می کنند، اگر حیوان شما هر روز یا چند بار در یک روز استفراغ کرد، دچار یک مشکل اساسی پزشکی است و نیاز به درمان دارد.

چه زمانی برای استفراغ گربه باید به دامپزشک مراجعه کرد

2. در استفراغ یا اسهال به دنبال خون باشید

وقتی برای معاینه گربه خود به پزشک مراجعه می کنید، او از شما سوال می کند که آیا در استفراغ گربه خود خون دیده اید یا حیوان خانگی شما اسهال دارد. دیدن خون یک علامت جدی برای لزوم بردن گربه به دامپزشکی است.

در استفراغ یا اسهال گربه به دنبال خون باشید

3. به تغییرات رفتار گربه خود توجه کنید

همچنین باید توجه کنید که آیا اشتهای گربه شما تغییر کرده است یا میزان انرژی او با قبلاً متفاوت است. برای مثال، اگر گربه شما خسته یا بی حال است، به دامپزشک خود بگویید.

 • رفتار گربه شما نشان دهنده خوبی برای احساسی است که دارد. اگر گربه دارای بیماری باشد، احتمالاً متوجه خواهید شد که مثل همیشه رفتار نمی کند.

نشانه های مریض بودن گربه

4. گربه خود را برای معاینه پزشکی ببرید

از دامپزشک سوال کنید آیا لازم است نمونه استفراغ را برای آزمایش به همراه ببرید. دامپزشک یک معاینه کامل جسمی را انجام می دهد، از گرفتن دمای بدن گربه تا لمس شکم او.

مراجعه به دامپزشک از راههای درمان استفراغ گربه

5. برنامه تغذیه دامپزشک خود را دنبال کنید

از آنجایی که معده گربه بسیار حساس است، ممکن است دامپزشک به شما بگویید که 6 تا 24 ساعت به حیوان خود غذا ندهید. اگر گربه شما بعد از این زمان دیگر استفراغ نکرد، می توانید مقدار کمی از غذاهایی مانند مرغ آب پز و برنج به او بدهید.

 • اگر استفراغ گربه همچنان ادامه دارد، مجدداً با پزشک تماس بگیرید تا در مورد داروی لازم سوال کنید.
 • حتی اگر غذا دادن به گربه منع شده اید، مقدار زیادی آب به او بدهید. نوشیدن مایعات زیاد به جلوگیری از کمبود آب بدن گربه کمک می کند.

اقدامات مهم برای رفع استفراغ گربه

6. داروهای گربه را طبق دستور پزشک بدهید

بسته به علت استفراغ، دامپزشک ممکن است دارو را برای جلوگیری از استفراغ گربه به او بدهد. اگر یک مشکل پزشکی مانند زخم های باکتریایی یا بیماری روده ای باعث استفراغ می شود، پزشک آنتی بیوتیک یا کورتیکواستروئید تجویز می کند.

دارو برای جلوگیری از استفراغ گربه

7. در صورت لزوم جراحی انجام دهید

اگر آزمایش های بیشتر نشان دهنده این است که تومور یا چیزی روده گربه را مسدود کرده است، ممکن است حیوان خانگی شما نیاز به جراحی داشته باشد. برای جراحی برنامه ریزی کنید تا تومور یا جسم خارجی از بدن بیرون آورده شود. بعد از جراحی لازم است برنامه تغذیه ای مناسب که جراح به شما می دهد را دنبال کنید.

روش های درمان استفراغ گربه چیست

از
18
رای