جنسیت عروس هلندی؛ آموزش تصویری و گام به گام روش تعیین جنسیت عروس هلندی

جنسیت عروس هلندی؛ آموزش تصویری و گام به گام روش تعیین جنسیت عروس هلندی عروس هلندی نر تمایل دارند زمان بیشتری را در کنار آینه گذراند، خمیده و آواز خوانده و آینه را بررسی کنند. اگر پرنده سریعا علاقه خود را به آینه از دست داد، با احتمال بیشتری ماده است.

عروس هلندی یک پرنده بومی استرالیا، مانند گونه های دیگر نظیر طوطی کاکلی سینه صورتی و طوطی کاکلی سیاه دم زرد است. عروس هلندی های بالغ، معمولا رنگ «خاکستری معمولی»، یک بدن خاکستری با سر زرد رنگ دارند. تشخیص آنها معمولا بر اساس پرهای زینتی آسان است. تشخیص عروس های هلندی با رنگ های دیگر دشوار است، اما تفاوت های رفتاری کافی و نشانه های ظریفی وجود دارد، که با استفاده از آنها می توانید درست حدس بزنید. از چندین منبع اطلاعاتی برای این منظور استفاده کنید و صرفا به یک ویژگی اکتفا نکنید، زیرا عروس های هلندی دارای مقدار بسیاری تنوع رفتاری و فیزیکی هستند.

روش های تشخیص جنسیت عروس هلندی

روش 1: شناسایی جنسیت عروس های هلندی از روی ویژگی های فیزیکی

1. تا زمان بلوغ پرهای زینتی پرنده صبر کنید

عروس های هلندی نابالغ نر و ماده، یکسان به نظر می رسند. پس از تقریبا شش تا نه ماهگی، پرهای پرنده شروع به رشد کرده و یک پوششی از پرهای زینتی ایجاد می شود، که معمولا بر اساس جنسیت آنها رنگین تر و متغیر است.

 • یک پوشش پرهای بی رنگ یا خسته کننده، می تواند نشانه ای از تغذیه نامناسب پرنده باشد، اگرچه تنها چند پر به طور کامل، به عنوان پرهای زینتی روشن پرنده محسوب می شوند.
 • یک جعبه آشیانه برای پرندگان جوان فراهم نکنید، زیرا این می تواند باعث تحریک تخم گذاری یا تخم گذاشتن شود، که باعث آسیب به پرنده های ماده می شود.

روش تشخیص جنسیت عروس هلندی

2. بررسی کنید که آیا پرهای زینتی عروس هلندی، استاندارد است

عروس های هلندی بدون جهش ژنتیکی، معمولا دارای پرهای خاکستری با سر زرد رنگ و گونه های دایره ای نارنجی رنگ هستند. آنها را می توان با استفاده از مراحل زیر شناسایی کرد. اگر شکل عروس هلندی شما با علائم فوق مطابقت ندارد، اجداد آنها با پرهای زینتی غیر عادی پرورش یافته بودند، و یک چالش بزرگ تر در انتظار شما است. چند مشخصه شناسایی برای این نژادها در ادامه ذکر شده است، اما اغلب باید به نشانه های رفتاری تکیه کنید.

تشخیص جنسیت عروس هلندی

3. دم پرنده را به دقت بررسی کنید

در نژادهای عروس هلندی خاکستری، ماده های بالغ (و همه نابالغ ها) علامت هایی در پایین دم خود دارند. آن ها اغلب دارای نوارهای افقی متناوب خاکستری، تیره خاکستری یا سفید خاکستری یا زرد خاکستری هستند، اما بعضی از ماده ها دارای نقاط یا الگوی نامنظم با پس زمینه خاکستری هستند. اگر هیچ کدام از این علائم را مشاهده نمی کنید، عروس هلندی را نگه دارید تا دم آن در جلوی نور روشن قرار گیرد و از نزدیک بررسی کنید. اگر هنوز هم هیچ یک از علائم فوق را مشاهده نکردید، احتمالا عروس هلندی نر است.

 • نژاد عروس هلندی لوتینو، یا پرندگان زرد یا سفید کم رنگ هستند که می توانند گونه های دایره ای زرد رنگ داشته باشند، و گونه های ماده را می توان با نقاط زرد رنگ در زیر بال ها و علامت هایی در زیر دم ها شناسایی کرد. ممکن است لازم باشد برای تشخیص آنها از نور روشن استفاده کنید.

روش تشخیص عروس هلندی نر و ماده

4. چهره های آنها را مقایسه کنید

در نژاد معمولی عروس هلندی خاکستری، نرها عموما دارای چهره واضح تر با نقاط نارنجی رنگ واضح بر روی صورت روشن خود هستند. صورت ماده ها دارای نقاط نارنجی رنگ روشن تر، و معمولا دارای زمینه زرد و خاکستری بیشتری هستند.

 • در برخی نژادها، تنها نرها بعد از رشد پرها، دارای صورت زرد رنگ هستند، در حالی که ماده ها همان صورت قهوه ای و خاکستری دوران نابالغی را حفظ می کنند.
 • عروس هلندی ها اغلب دارای صورت های سفید هستند، اما هیچ گاه بدن سفید رنگ ندارند و گاهی اوقات نرها هیچ گونه لکه ای بر روی گونه خود ندارند و ماده ها دارای لکه های کم رنگ روی گونه هستند که با پرهای بدن آنها مطابقت دارد.

چگونه عروس هلندی نر و ماده را تشخیص دهیم

5. پرهای زینتی آنها را با هم مقایسه کنید

نرهای نژاد عروس هلندی با پرهای خاکستری تمایل به داشتن پرهای زینتی تیره تر و ماده ها پرهای زینتی روشن تری دارند. این یکی از روش های کمتر قابل اعتماد برای تشخیص است، اما ممکن است نتایج آزمایشات دیگر را تصدیق نماید. نژادهایی با پرهای زینتی به رنگ غیر خاکستری، به ندرت با این روش قابل تشخیص هستند.

 • در برخی از نژادها، ماده ها دارای نقاط زرد کم رنگ در زیر بال های خود هستند.
 • در نژاد عروس هلندی مرواریدی، که دارای نقاط سفید رنگ (مروارید) بر روی بدن غیر سفید رنگ خود هستند، نرها «مرواریدها» را پس از رشد پرهای مجدد از دست می دهند، در حالی که ماده ها آنها را حفظ می کنند.

تشخیص جنسیت عروس هلندی از روی پرهای زینتی

6. عروس هلندی را نزد دامپزشک ببرید

آخرین آزمایش که بر روی آناتومی فیزیکی تکیه می کند، باید توسط یک دامپزشک انجام شود. افراد بی تجربه می توانند در حین این کار به طور جدی به پرنده صدمه برسانند و بعید به نظر می رسد که در نهایت بتوانند جنسیت آن را تشخیص دهند. در مورد جنسیت عروس هلندی، از دامپزشک سوال بپرسید، او احتمالا استخوان های لگن پرنده را بررسی می کند، که این استخوان ها در پرنده های ماده عریض تر است. حتی این روش نیز یک راه قابل اعتماد برای تشخیص جنسیت پرنده نیست، زیرا بین هر کدام از پرنده ها تفاوت وجود دارد.

 • در عروس هلندی های مسن تر، این روش با احتمال بیشتری جواب گو است، به خصوص اگر پرنده به نژاد پرنده های بالغی تعلق داشته باشد که قبلا تخم گذاری کرده اند.
 • اگر می خواهید کاملا مطمئن شوید، درخواست آزمایش DNA نمایید.

تشخیص عروس هلندی نر و ماده توسط دامپزشک

روش 2: شناسایی جنسیت عروس های هلندی بر اساس رفتار آنها

1. به صدای پرندگان دقت کنید

اگر چه قانون محکم و قطعی در مورد آن وجود ندارد، اما معمولا پرنده نر صحبت کردن را می آموزد. چه آنها یک عبارت را یاد بگیرند و چه یاد نگیرند، نرها تمایل دارند بیشتر صحبت کرده و بیشتر سوت بزنند، در حالی که عروس های هلندی ماده تمایل دارند تا بیشتر سکوت کرده و بیشتر صدای هیس و ناهنجار دارند.

تشخیص عروس هلندی نر و ماده از روی صدا

2. به پرنده یک آینه بدهید

عروس هلندی نر تمایل دارند زمان بیشتری را در کنار آینه گذراند، خمیده و آواز خوانده و آینه را بررسی کنند. اگر پرنده سریعا علاقه خود را به آینه از دست داد، با احتمال بیشتری ماده است.

شناسایی جنسیت عروس هلندی براساس رفتار آنها

3. مراسم اظهار عشق عروس هلندی نر را تماشا کنید

عروس هلندی نر معمولا تلاش می کنند تا به پرنده ماده اظهار عشق کنند، اما آنها گاهی این رفتار را بدون اینکه پرنده دیگری در اطراف آنها باشد، انجام می دهند:

 • او با منقار خود به اشیاء آهسته و پیوسته ضربه می زند تا توجه ماده را جلب کند.
 • اگرچه از سوت زدن، ضربه زدن استفاده می کنند، اما پرش سریع نیز انجام داده و سر و صدا ایجاد می کنند.
 • بال های خود را باز می کنند، و هنگامی که از پشت به بال ها نگاه کنید، به شکل قلب به نظر می رسد.

شناسایی عروس هلندی نر و ماده از روی اظهار عشق

4. مراسم اظهار عشق عروس هلندی ماده را تماشا کنید

پرنده های ماده تمایل کمتری به اظهار عشق دارند که در نهایت منجر به پیوند و جفت گیری می شود، و معمولا این رفتارها را از خود بروز نمی دهند، مگر اینکه یک عروس هلندی نر وجود داشته باشد:

 • نشستن بر روی نشیمنگاه پرنده، بی سر و صدا جیک جیک کردن، و دم خود را بالا بردن.
 • اگر تلاش می کند تا به پرنده نر غذا دهد، یا با او پیوند برقرار کرده و یا قصد انجام این کار را دارد.

آموزش تصویری تشخیص عروس هلندی نر و ماده

5.  به خود ارضایی آنها توجه کنید

صاحبان با تجربه پرندگان، متوجه شده اند که پرنده مقعد (پایین بدن) خود را با پرها، اشیاء و یا حتی دست صاحب خود سایش می دهد. برخی از پرنده ها این کار را روزانه و یا حتی بیشتر انجام می دهند. این عادت خود ارضایی بیشتر در عروس هلندی های نر وجود دارد، اما استثناء نیز وجود دارد.

 • خود ارضایی پرنده نر معمولا شامل سایش با شیء یا ایستادن بر روی آن و سایش مقعد می شود.
 • خود ارضایی عروس هلندی های ماده نیز می تواند مشابه باشد، اما ممکن است همچنین شامل حرکت دادن یک شیء با دم های خود و خم کردن بدن به سمت جلو باشد.

روش ساده تشخیص جنسیت عروس هلندی

6. تخم گذاری پرندگان را بررسی کنید

تعجبی ندارد که تنها پرندگان ماده قادر به تخم گذاری هستند، اما این روش در صورتی که چند پرنده در یک قفس باشند، کمکی به شناسایی نمی کند. اگر می خواهید به طور قطعی از جنسیت پرنده ها مطمئن شوید، برای هر پرنده یک قفس و آشیانه جداگانه تهیه کنید، یا یک دوربین برای ضبط حوادث آینده در داخل قفس قرار دهید.

 • برای ماده های زیر 18 ماه، نباید یک آشیانه جداگانه فراهم کنید، زیرا تخم گذاری اغلب باعث مشکلات جدی در پرندگان نابالغ می شود.
 • برداشتن تخم ها، پرندگان را به تخم گذاری بیشتر تحریک می کند.
 • در نظر داشته باشید که تخم پرنده ممکن است بارور شود، اگر چه در این صورت فعالیت جفتی بین دو پرنده باید واضح باشد.

جنسیت عروس هلندی و روش تشخیص آن

منبع: wikihow

از
64
رای