روش های تشخیص، درمان و پیشگیری از عفونت چشم گربه و بچه گربه

روش های تشخیص، درمان و پیشگیری از عفونت چشم گربه و بچه گربه عفونت چشم معمولا با باکتری و ویروس ایجاد میشوند. عفونت ویروسی خود به خود برطرف می شود و سیستم ایمنی بدن گربه با عفونت مبارزه می کند. عفونتهای باکتریایی با پمادهای موضعی چشم یا قطرات حاوی آنتی بیوتیک درمان میشوند.

سلامت چشم ها بخش مهمی از سلامت کلی گربه است و باید به طور مرتب توسط صاحبان گربه تحت بررسی قرار بگیرد. اگر مشکوک به عفونت هستید، دانستن اینکه باید به دنبال چه چیزی بگردید و چگونه عمل کنید، برای جلوگیری از بروز مشکلات طولانی مدت برای چشم گربه مهم است. تشخیص زودرس برای شما این امکان را فراهم می کند که تصمیم بگیرید آیا می توانید مشکل را در خانه کنترل کنید یا اینکه مراجعه به مطب دامپزشک ضروری است. اگر شک دارید، همیشه بهتر است که به دنبال مشاوره حرفه ای باشید، زیرا برخی از مشکلات می توانند خطرناک باشند و به طور بالقوه می توانند باعث نابینایی شوند.

روش های تشخیص، درمان و پیشگیری از عفونت چشم گربه و بچه گربه

بخش اول: بررسی چشم گربه برای عفونت

1. به دنبال علائم عفونت چشم باشید

در صورت مشکلی در چشمان گربه، هوشیار باشید. علائم می توانند شامل یک یا ترکیبی از موارد زیر باشند:

 • چشمک زدن یا چشم ها را بسته نگه داشتن: این مساله عادی نیست و نشان دهنده این است که چشم گربه دچار درد شده یا ناراحت کننده است. این می تواند نتیجه آسیب (خراش به چشم) عفونت، افزایش فشار به چشم، یک جسم خارجی به دام افتاده در زیر پلک ها، یا التهاب داخل چشم ها باشد.
 • پلک های متورم: این مساله خود به خود مشخص است، اما پلک های متورم و پف کرده یک علامت قطعی است که مشکلی وجود دارد- معمولا تروما، عفونت یا حساسیت.
 • ترشح از چشم گربه: همه گربه ها مایعات چسبناکی در گوشه داخلی چشم خود دارند، به خصوص هنگامی که تازه بیدار شده و هنوز شسته نشده اند. مایعات عادی معمولا شفاف و رنگ زنگ زدگی است. در حقیقت، هر چه مایع شفاف در تماس بیشتری با سطح هوا قرار بگیرد، خشک شده و رنگ زنگ زدگی به خود می گیرد- این طبیعی است. ترشح به رنگ زرد یا سبز نشان دهنده عفونت است.
 • سفیده های ملتهب چشم: سفیدی چشم باید به همان اندازه سفید باشد. اگر رنگ صورتی مایل به قرمز است و رگ های خونی قرمز شده در اطراف آن وجود دارد، غیر طبیعی است و می تواند نشانه ای از آلرژی، عفونت یا گلوکوم باشد (افزایش فشار در داخل چشم).
 • از بین رفتن سطح براق: چشم سالم از سطح بسیار انعکاسی برخوردار است و وقتی با دقت نگاه کنید که انعکاس ها چگونه است، دارای سطح لبه صاف و بدون آسیب دیدگی هستند. اگر به سطح چشم نگاه می کنید و مات به نظر می رسد، پس دیدن انعکاس سخت است یا سطح انعکاسی آسیب دیده یا ناهموار است، این حالت غیر طبیعی است. این می تواند نشان دهنده خشکی چشم باشد (به اندازه کافی مایعات اشکی وجود ندارد) یا زخم بر روی سطح چشم است.

علائم عفونت چشم گربه

2. چشمان گربه را در روز روشن بررسی کنید

با توجه به مشکل احتمالی، چشمان گربه را در نور مناسب بررسی کنید. با مقایسه یک چشم با دیگری، تصمیم بگیرید که کدام چشم غیر طبیعی است و یادداشت کنید که کدام چشم غیر طبیعی بوده است. وجود درد چشم را با دقت بررسی کرده و یک لیست ذهنی از آنچه که می بینید، مانند رنگ ترشح، هر گونه التهاب در سفیدی چشم ها، درد و ... را تهیه کنید.

چشمان گربه را در روز روشن برای علائم عفونت بررسی کنید

3. ارزیابی کنید که آیا نیاز است گربه را نزد دامپزشک ببرید

نیاز است تا برخی از عفونت ها به جای خانه، توسط دامپزشک بررسی شوند. اگر هر یک از علائم زیر را مشاهده می کنید، نیاز است تا به دامپزشک مراجعه کنید:

 • ناراحتی قابل مشاهده (بستن چشم ها)
 • ترشح زرد یا سبز
 • سطح مات چشم ها
 • بزرگ شدن رگ های خونی در سطح چشم ها

درمانی که برای عفونت چشم گربه باید به دامپزشک مراجعه کنید

بخش دوم: مراقبت از عفونت چشم در خانه

1. ترشح چشم ها را تمیز کنید

اگر گربه آب ریزش چشم یا ترشح دارد، پنبه ای از جنس پشم را مرطوب کرده تا ماده چسبناک را تمیز کنید. این کار را به هر میزان که لازم است، انجام دهید، که برای بسیاری از گربه ها با عفونت زیاد به معنی هر یک ساعت تمیز کردن است.

 • بعد از آن چشم گربه را با حوله خشک کنید.
 • وقتی پنبه از جنس پشم خشک شد، یک تکه پنبه تازه را استفاده کنید. برای هر چشم از یک پنبه جداگانه استفاده کنید.

مراقبت از عفونت چشم در خانه

2. برای چشم های بچه گربه، احتیاط بیشتری کنید

برای بچه گربه های مبتلا به عفونت چشم غیر معمول نیست که پلک های آنها با ترشحات بسته شود. تمیز کردن چشم های آنها بسیار مهم است، زیرا این عفونت می تواند در پشت پلک ها ایجاد شود و سپس باعث کوری شود.

 • اگر پلک ها با ترشح چسبناک بسته شده اند، یک توپ پنبه ای از جنس پشم را در مقداری آب جوش از قبل آماده شده (و خنک شده) خیس کنید. به طور مرتب با توپ پنبه ای خیس شده روی چشم را پاک کنید، و ترشحات را از گوشه داخلی چشم به سمت گوشه بیرونی پاک کنید. در این زمان با استفاده از یک انگشت و شست دست دیگر، فشار ملایمی را بر روی پلک های بالا و پایین اعمال کنید تا پلک ها را باز کنید.

بچه گربه های مبتلا به عفونت چشم

3. چشمان گربه را از تحریک کننده ها دور نگه دارید

موهای بلند اطراف چشم ها را کوتاه کرده و صورت گربه را تمیز نگه دارید. همچنین این ایده خوبی است که از استفاده از ذرات معلق در هوا در نزدیکی گربه خودداری کنید، زیرا چشمان گربه بسیار حساس است و ممکن است باعث اشک ریختن گربه شود.

راه نگهداری از عفونت چشم گربه

بخش سوم: درمان عفونت چشم گربه توسط پزشک

1. واکسن های گربه را به موقع تزریق کنید

ممکن است تعجب آور باشد اما واکسیناسیون می تواند از بروز برخی از عفونت های چشم جلوگیری کند. آنفولانزای گربه و کلامیدیا دو عامل شایع عفونت چشمی هستند که با واکسیناسیون می توان از بروز آنها جلوگیری کرد.

راه جلوگیری از عفونت چشم گربه

2. گربه خود را نزد دامپزشک ببرید تا عفونت تحت بررسی قرار گرفته و درمان شود

عفونت های چشم معمولا با باکتری و ویروس ایجاد می شوند. عفونت ویروسی خود به خود برطرف می شود و سیستم ایمنی بدن خود گربه با عفونت مبارزه می کند. عفونتهای باکتریایی با پمادهای موضعی چشم یا قطرات حاوی آنتی بیوتیک درمان می شوند.

 • ویروس هایی که روی چشم تأثیر می گذارند شامل تبخال و کالیسی ویروس هستند. برخی از دامپزشکان حتی اگر مشکوک به عفونت ویروسی باشند، آنتی بیوتیک موضعی را تجویز می کنند، زیرا این عفونت ها می توانند با باکتری های پیچیده ای که باعث عفونت ثانویه می شوند، ترکیب شوند.
 • باکتری هایی که ممکن است در چشم ساکن شده و باعث عفونت شوند، شامل استافیلوکوک، اشریشیا کلی، پروتئوس و سودوموناس هستند. بسیار مهم است که همیشه بعد از دست زدن به گربه با چشمان چسبناک، دستان خود را کاملاً بشویید، زیرا این عفونت ها می توانند به شما سرایت کنند.

گربه خود را نزد دامپزشک ببرید تا عفونت تحت بررسی قرار گرفته و درمان شود

3. داروها را مطابق با تجویز دامپزشک استفاده کنید

بسته به نوع فرمولاسیون، درمان با آنتی بیوتیک می تواند در هر قسمت از بدن به صورت دو مرتبه در روز تا هر ساعت در روز باشد. معمولاً آنتی بیوتیک های خوراکی برای عفونت های چشمی تجویز نمی شود، مگر اینکه به دلیل خلق و خوی گربه، استفاده از پماد موضعی امکان پذیر نباشد.

 • معمولاً درمان به مدت حداقل 5 روز طول می کشد و نباید قبل از این به دلیل خطر ایجاد مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها قطع شود.

درمان عفونت چشم گربه توسط دامپزشک

از
27
رای