نگهداری از لاک پشت: شرایط، تکنیک های مناسب تغذیه و روش مراقبت از لاک پشت

نگهداری از لاک پشت: شرایط، تکنیک های مناسب تغذیه و روش مراقبت از لاک پشت اگر دوست دارید که از یک لاک پشت مراقبت نمایید؛ باید روش های آماده سازی زیستگاه مناسب و همچنین نکات مهم درباره تغذیه و روش های تمیز کردن و مراقبت از لاک پشت را بیاموزید. در ادامه این تکنیک ها آموزش داده شده است.

گونه های خاصی از لاک پشت های آبزی و لاک پشت های زمینی می توانند برای مدت طولانی زندگی کنند، حتی عمری بیشتر از انسان داشته باشند. اگر می خواهید بیاموزید که از این حیوانات خانگی سرگرم کننده و دوست داشتنی مراقبت کنید، می توانید یاد بگیرید که یک زیستگاه مناسب را برای آسودگی لاک پشت خود آماده کنید. همچنین می توانید تکنیک های مناسب تغذیه، تمیز کردن و مراقبت از لاک پشت خود را در دراز مدت بیاموزید.

چگونه از یک لاک پشت مراقبت کنیم

الف: آماده سازی زیستگاه یک لاک پشت

1. اطمینان حاصل کنید که واقعا یک لاک پشت آبزی گرفته اید

لاک پشت های آبزی دارای انگشتان پا به هم چسبیده و در درجه اول خزندگان آبزی هستند، در حالی که لاک پشت های زمینی دارای پاهای گردتر «شبیه به فیل» هستند و اکثر وقت خود را در خشکی سپری می کنند. آنها به زیستگاه های مشابهی نیاز دارند، اما چند تفاوت اساسی بین آنها وجود دارد که باید از آنها مطلع باشید، بنابراین اطمینان حاصل کنید که با حیوان خود به درستی رفتار می کنید.

 • لاک پشت های معروفی که به عنوان حیوانات خانگی نگهداری می شوند شامل لاک پشت لجنیان، لاک پشت جنگلی، لاک پشت نقش دار، لاک پشت برکه ای غربی و لاک پشت های خزنده هستند.
 • لاک پشت های محبوب، شامل: لاک پشت های پا قرمز، لاک پشت یونانی، لاک پشت روسی هستند.

روش نگهداری از لاک پشت

2. لاک پشت را در آکواریوم نگهداری کنید

لاک پشت ها حیوانات آبزی هستند، بنابراین نیاز دارند تا در آکواریوم زندگی کنند. اگر لاک پشت نسبتا کوچک باشد، یک مخزن 5 گالنی برای او مناسب است. اگر از نژاد کمی بزرگتر باشد، حداقل به مخزن 10 تا 20 گالنی آب نیاز دارد. تمام اکواریوم ها باید دارای شبکه توری باشند تا گردش هوا مناسب صورت گرفته و  لاک پشت ها را در داخل آکواریوم نگه دارید.

 • شما به بیش از یک کاسه و سنگ برای اطمینان از سلامت مناسب و طول عمر لاک پشت نیاز دارید. آن «تالاب های لاک پشت» کوچک که هنوز هم می توانید در فروشگاه های حیوانات خانگی پیدا کنید، کافی نیستند و گاهی اوقات نگه دارندگان با تجربه لاک پشت ها، آنها را «کاسه های مرگ» می نامند.
 • لاک پشت ها رشد می کنند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که در مورد نژاد خاص لاک پشت خود با فروشنده لاک پشت یا حیوانات خانگی صحبت می کنید، و در مورد گونه های آنها و اینکه چقدر احتمال بزرگتر شدن آنها وجود دارد، اطلاعات بیشتری کسب می کنید. یک مخزن به اندازه کافی بزرگ برای سایز نهایی لاک پشت انتخاب کنید، نه اندازه ای که لاک پشت در حالت فعلی دارد.

شرایط نگهداری از لاک پشت در آکواریوم

3. از لامپ های حرارتی فرابنفش استفاده کنید و از دماسنج برای کنترل دما استفاده کنید

لاک پشت ها به میزان 12 تا 14 ساعت نور خورشید در روز برای مقدار مناسب ویتامین D نیاز دارند. برای مخزن لاک پشت، یک لامپ حرارتی فرابنفش با کیفیت بالا تهیه کنید. یک زمان سنج خودکار بر روی آن تنظیم کنید تا اطمینان حاصل کنید که لاک پشت، نور مناسبی که نیاز دارد را دریافت می کند.

 • برای اکثر لاک پشت ها، نیاز است تا اکواریوم را در دمای حدود 78 درجه فارنهایت (25 درجه سانتی گراد) نگه دارید، اما برخی از لاک پشت ها ممکن است در دمای کمی بالاتر یا پایین تر از این مقدار زندگی کنند.
 • لامپ های حرارتی به طور کلی می توانند به لبه مخزن وصل شده و زاویه به سمت پایین داشته باشند. یک دماسنج به راحتی قابل نصب را که به گوشه مخزن چسبیده باشد، نصب کنید تا اطمینان حاصل کنید که دما ثابت باقی می ماند.

روش آماده سازی زیستگاه لاک پشت

4. ترکیبی از ناحیه خشک و مرطوب را برای لاک پشت فراهم کنید

بسته به گونه خاص، روش های مختلفی برای تزئین و پر کردن زیستگاه لاک پشت ها وجود دارد. لاک پشت های آبزی به محیط مرطوب بیشتری نیاز دارند، در حالی که لاک پشت های زمینی و سایر ساکنان خشکی به یک منطقه خشک بیشتر نیاز دارند. با این وجود، هر دو نوع لاک پشت به تنوع نیاز دارند.

 • برای لاک پشت های آبزی یک شیب سنگی ایجاد کنید تا برای آنها یک مکان خشک فراهم کرده که بتواند آفتاب گرفته و گرم شود. یک محفظه بزرگتر تهیه کرده و سنگ با طولی در حدود 4 اینچ (10.2 سانتی متر) داشته باشد. سنگ را با آب تصفیه نشده تمیز کنید.
 • تخته های چوبی یا آجر یک منطقه زمینی عالی برای آنها فراهم می کنند، زیرا به راحتی می توان آنها را تمیز کرد. تنها کافی است اطمینان حاصل کنید که این نواحی خشک باقی می مانند و برای دسترسی آسان، شیب راحتی به سمت آب دارند. تراشه های چوب و پوست درختان می تواند کپک زده یا قارچ در آن رشد کند. لاک پشت ها نیز گاهی اوقات آنها را می خورند و باعث ایجاد مشکلاتی می شوند. بهتر است از قرار دادن این مواد اجتناب کنید.
 • برخی از پناهگاه های خاک رس یا پلاستیکی ایده مناسبی است. یک اندازه مناسب آن را از فروشگاه های حیوانات خانگی محله خود پیدا کرده یا با چند سنگ، یک پناهگاه درست کنید.
 • اگر در داخل مخزن گیاهان را قرار می دهید، اطمینان حاصل کنید که آنها با لاک پشت سازگار هستند و در صورتی که لاک پشت شما تصمیم گرفت چند برگ از این گیاهان را بخورد، مریض نمی شود. گیاهان واقعی مناسب هستند، اما در مدت چند روز خورده می شوند. مگر اینکه حوضچه ای برای پرورش گیاهان داشته باشید، در غیر این صورت به خرید گیاهان مصنوعی جهت تزئین مخزن فکر کنید.

محیط مناسب برای مراقبت از لاک پشت

5. مقدار زیادی آب چشمه طبیعی تصفیه نشده برای لاک پشت فراهم کنید

آب مقطر حاوی مواد معدنی نیست، و برای سالم نگه داشتن لاک پشت مناسب نیست. آب شیر حاوی کلر و احتمالاً فلوراید است که می تواند تعادل pH زیستگاه لاک پشت را مختل کند. از آب چشمه فاقد کلر باید برای ناحیه شنا لاک پشت استفاده شده و آب تصفیه شده برای نوشیدن لاک پشت مناسب است.

 • افزودن یک قاشق غذا خوری نمک به ازای هر گالن آب، سطح باکتری های بد موجود در آب را کاهش داده و به گونه بهتری از لاک پشت در برابر بیماری صدف و بیماری پوستی محافظت می کند.
 • مرتبا بطری اسپری را در نواحی خشک اسپری کنید تا این ناحیه را مرطوب نگه دارید. باز هم، این مساله بسته به نوع خاص گونه متفاوت خواهد بود.

تکنیک های آماده سازی زیستگاه مناسب

6. یک فیلتر آب تهیه کنید

لاک پشت های آبزی به آب بیشتری در داخل آکواریوم نیاز دارند، و این کار شما را بسیار آسان تر می کند که یک فیلتر آب خریداری کرده تا آب را به طور کلی پمپاژ کرده، گردش آب را منظم کرده و آن را تمیز کند. از آنجا که لاک پشت ها هم زمان در مخزن می خورند و می نوشند و مدفوع می کنند، بسیار مهم است که برای حفظ سلامت لاک پشت، مخزن را تمیز نگه دارید.

 • فیلترهای آب به طور کلی بی صدا و مقرون به صرفه هستند و یک چاهک کوچک دارند که آب را مکیده و به واسطه فیلتر، تصفیه کرده و مجددا به مخزن باز می گرداند.
 • هنوز هم نیاز است تا آب را عوض کرده و مخزن را هر ماه تمیز کنید، اما باید آب را بیشتر (هر 2 تا 3 روز) از یک مرتبه عوض کنید.

اصول نگهداری از لاک پشت در خانه

ب: تغذیه لاک پشت ها

1. به لاک پشت ها، دو تا سه بار در هفته غذا بدهید

نیازهای غذایی بسیار متفاوت است و بسته به نوع حیوانی که شما دارید، فرق می کند، بنابراین مهم است که تحقیقات خود را انجام داده و با فروشنده لاک پشت در محله خود صحبت کنید. اکثر لاک پشت ها باید هر سه روز یک بار یا با فاصله بیشتر تغذیه شوند.

 • لاک پشت های آبزی عمدتا گوشت خوار هستند، در حالی که لاک پشت های زمینی عمدتا گیاه خوار هستند. لاک پشت ها از خوردن کرم های میل ورم و سوپر ورم، حلزون، کرم حشره و سایر انواع حشرات لذت می برند. لاک پشت های زمینی از خوردن میوه ها و سبزیجات از جمله سبزیجاتی با برگ های تیره مثل کلم پیچ، شلغم و همچنین ذرت و هندوانه لذت می برند.
 • غذا دادن بیش از حد به لاک پشت ها و یا دادن انواع غذاهایی که برای این گونه ها مناسب نیست، می تواند عواقب جدی برای سلامتی آنها داشته باشد. لاک پشت ها معمولا مدت طولانی عمر می کنند، بنابراین مهم است که حیوان خانگی خود را تامین کرده و اطمینان حاصل کنید که مقدار کافی مواد مغذی را در یک بازه زمانی منظم برای او تهیه می کنید.

غذاهای مناسب لاک پشت

2. به لاک پشت های آبزی و لاک پشت های زمینی، مکمل های غذایی بدهید

گونه های مختلف، نیازهای غذایی خاصی دارند، بنابراین در مورد نیازهای دقیق غذایی لاک پشت تان باید تحقیقاتی صورت گیرد. ورق های مراقبت (برگه های نوشته شده در مورد مراقبت از حیوانات) که معمولا می توان از فروشگاه های حیوانات خانگی تهیه کرد، به شما کمک می کند تا در مورد حیوانات خود بیشتر بیاموزید.

 • غذاهای آماده فروش لاک پشت ها به طور معمول خوب است. این غذاها به صورت گندله موجود هستند که ترکیبی از میگو خشک شده، جیرجیرک و انواع ویتامین ها و مواد معدنی لازم برای شاد نگه داشتن لاک پشت است. هر گونه غذای لاک پشتی که می توانید از فروشگاه های حیوانات خانگی خریداری کنید، مناسب است. مقدار آن بسته به اندازه لاک پشت متفاوت خواهد بود.
 • توصیه نمی شود که وعده های غذایی لاک پشت را با هم ترکیب کنید. با این وجود، سبزیجات برگ دار و سبز رنگ گاهی اوقات برای لاک پشت ها و لاک پشت های زمینی توصیه می شوند و میان وعده های غذایی سالمی برای لاک پشت ها محسوب می شوند. و اگر مخالف نیستید، لاک پشت ها عموما طرفدار پروپاقرص کرم های مختلف و حلزون هایی هستند که در داخل مخزن آنها ریخته می شوند.

نکات تغذیه ای لاک پشت

3. یک ناحیه مخصوص غذا خوردن برای لاک پشت فراهم کنید

در اکثر مخازن، استفاده از یک ظرف پلاستیکی کوچک که از آن برای تهیه غذا استفاده می شود، ایده خوبی است این ظروف عمدتا در فروشگاه های حیوانات خانگی به فروش می رسند، اما می توانید از هر بشقاب پلاستیکی یا شیشه ای استفاده کنید.

 • اکثر لاک پشت ها کمی بعد از غذا خودن، مدفوع می کنند. اگر مدت کمی بعد از غذا خوردن آنها را در ظرف غذا نگهداری کنید، در ظرف مدفوع خواهند کرد. با این روش، در داخل مخزن زباله کمتری ایجاد می شود. عدم تغذیه بیش از حد نیز باعث کاهش زباله ها خواهد شد.

تکنیک های مناسب تغذیه لاک پشت

4. «کف دریا» (بخش مستحکم از ساختار درونی بدن جانوران) را برای لاک پشت تهیه کنید

مانند پرندگان، برخی از لاک پشت ها از وجود کف دریا برای گاز گرفتن و کمک به تامین کلسیم و سلامت دندان (پوزه لاک پشت) قدردانی می کنند. آنها به طور معمول در بیشتر فروشگاه های حیوانات خانگی پرندگان، خرچنگ ها و لاک پشت ها فروخته می شوند.

غذای لاک پشت خانگی

ج: مراقبت از لاک پشت ها

1. آب آنها را عوض کرده و هر 2 تا 3 روز یک بار مواد غذایی قدیمی را دور بریزید

هر گونه مواد غذایی قبلی را دور ریخته و با استفاده از یک توری یا پارچه کوچک، مواد زائد از مخزن خارج کنید. مهم است که محل غذا خوردن لاک پشت و ناحیه ای که در آن زندگی می کند را تمیز از مواد زائد نگه داشته تا لاک پشت را خوشحال کنید.

 • به طور مرتب آب آشامیدنی را عوض کنید و در هنگام انجام این کار، آب جدید برای او قرار دهید. اگر از فیلتر آب استفاده می کنید، تنها کافی است تا چند هفته یک بار آب را عوض کنید.

روش مراقبت از لاک پشت خانگی

2. هر دو تا سه هفته یک بار مخزن لاک پشت را تمیز کنید

لاک پشت را از مخزن خارج کرده و برای مدتی او را در یک ناحیه با دمای کنترل شده قرار دهید و در عین حال مخزن را به طور کامل با آب چشمه بشوید. برای شستن مخزن لاک پشت، نیازی به استفاده از صابون نیست. تنها کافی است تا از یک برس تمیز کننده مناسب استفاده کنید تا جلبک و چیزهای دیگری که در مخزن رشد می کنند را از مخزن تمیز کنید.

 • آب، نور، وسایل دیگر و دماسنج را به جای قبلی خود بازگردانید و لاک پشت را به زیستگاه تازه تمیز شده منتقل کنید.

شرایط نگهداری از لاک پشت

3. چند بار در سال لاک پشت را تمیز کنید

هنگامی که کل مخزن را تمیز می کنید، شستن لاک پشت ایده خوبی است و هر گونه علائم آسیب یا بیماری را در او بررسی کنید. مطبوع کننده صدف لاک پشت را می توانید از فروشگاه های حیوانات خانگی تهیه کنید، و با استفاده از مسواک بر روی صدف لاک پشت اعمال کنید.

 • با استفاده از مسواک، هر نوع جلبک و مواد دیگر رشد کننده را به آرامی تمیز کنید. بسیاری از لاک پشت ها، حس مسواک زدن صدفشان را دوست دارند، بنابراین باید تجربه خوبی برای حیوان خانگی شما باشد.

چگونه از لاک پشت نگهداری کنیم

4. حیوان خانگی را وقتی از زیستگاهش بیرون می آورید، تنها در دمای مشابه زیستگاه قرار دهید

لاک پشت ها خونسرد هستند، به این معنا است که مدت زیادی طول می کشد تا به تغییرات دمایی عادت کنند. اگر حیوان خانگی خود را از مخزن بیرون آوردید تا بازی کند، اطمینان حاصل کنید که اتاق نیز دمای مشابهی با زیستگاه لاک پشت دارد. تغییرات ناگهانی باعث ایجاد استرس در لاک پشت شده و احتمالا به سیستم ایمنی او آسیب می رسانند.

نکات مهم درباره مراقبت از لاک پشت در خانه

5. همیشه قبل و بعد از دست زدن به لاک پشت، دستان خود را بشوئید

لاک پشت ها اغلب حامل باکتری سالمونلا هستند، پس مهم است که بعد از دست زدن به لاک پشت، دستان خود را بشوئید. آب موجود در مخزن را تازه نگه دارید و مواد زائد را به سرعت خارج کنید که به کنترل باکتری ها در زیستگاه آنها نیز کمک می کند. نصب سیستم تصفیه آب نیز می تواند به این مساله کمک کند.

 • هر زمانی که به لاک پشت دست می زنید، دست خود را از دهان او دور نگه دارید. گاز گرفتن او حتی اگر تصادفی باشد، می تواند به شما آسیب برساند.

اقدامات بهداشتی نگهداری از لاک پشت

6. اکثر اوقات لاک پشت را تنها بگذارید

لاک پشت ها مانند گربه و سگ نیستند. لاک پشت ها از راه رفتن لذت نبرده و علاقه ای ندارند که به آنها دست بزنید. برخی از نگهداران لاک پشت ها به لاک پشت های خود اجازه می دهند که بر روی کف خانه راه بروند، یا آنها را برای راه رفتن به بیرون می برند یا با خود حمل می کنند. این چیزی نیست که لاک پشت های شما از آن لذت ببرند و همچنین برای آنها خوب نیست. این کار باعث استرس غیر ضروری و در نهایت منجر به مشکلات سلامتی در لاک پشت می شود.

چگونه می توان لاک پشت ها را خوشحال کرد؟

آنها را در زیستگاه خود بگذارید و مراقب شنا کردن، غذا خوردن، آفتاب گرفتن و جابه جایی زیستگاهی که برایش تهیه کرده اید، باشید. آنها بسیار خوشحال تر خواهند بود و شما نیز همین طور.

 • اکثر مردم تصور می کنند که لاک پشت های زمینی از بیرون رفتن از منزل و تحت نظارت پرسه زدن لذت می برند، در حالی که لاک پشت ها ترجیح می دهند در زیستگاه خود باقی بمانند و کسی به آنها دست نزند. با این وجود، به طور کلی هنوز هم خوب است تا تماس مستقیم با لاک پشت خود را محدود کنید.

چگونه می توان لاک پشت ها را خوشحال کرد؟

منبع: wikihow

از
6
رای