روش تشخیص و درمان قرمزی و عفونت چشم سگ + راه پیشگیری از آن

روش تشخیص و درمان قرمزی و عفونت چشم سگ + راه پیشگیری از آن سگ مبتلا به عفونت چشم، چشمانی دارای خارش، متورم و قرمز شده و ترشحات دارند. این عفونت ها می توانند به چشم سگ شما آسیب رسانده و منجر به نابینایی شوند. تنها راه اطمینان از عفونت چشم سگ مراجعه به دامپزشک است.

سگها می توانند عفونت چشم را از طریق ویروس یا باکتری دریافت کنند. سگ مبتلا به عفونت چشم، چشمانی دارای خارش، متورم و قرمز شده و ترشحات دارند. این عفونت ها می توانند به چشم سگ شما آسیب رسانده و منجر به نابینایی شوند. شما باید سگ خود را به دامپزشک ببرید تا تشخیص رسمی و معالجه پزشکی دریافت کند تا از بدتر شدن عفونت جلوگیری شود. 

روش های تشخیص، درمان و جلوگیری از عفونت چشم سگ

بخش 1: دریافت یک تشخیص از دامپزشک

1. در مورد تفاوت بین ترشحات چشم و عفونت چشم از دامپزشک سؤال کنید

اگرچه ترشحات چشم و سایر علائم چشم تحریک شده ممکن است برای سگ شما ناخوشایند یا ناراحت کننده به نظر برسند، اما آنها نشانه روشنی از عفونت چشم نیستند. سگ شما ممکن است به دلیل وجود ماده خارجی در چشم، آلرژی، خراش بر روی چشم یا وضعیتی به نام خشکی چشم، ترشحات چشم داشته باشد. او همچنین می تواند انسداد مجرای اشک، زخم یا تومور در چشم خود داشته باشد، یا یک مسئله ژنتیکی که در آن چشم هایش بیرون زده یا پلک هایش به داخل برگشته است.

 • تنها راهی که شما می توانید به طور یقین بدانید که آیا سگ شما مبتلا به عفونت چشمی است یا نه این است که چشم سگ توسط دامپزشک معاینه شود.

تفاوت بین ترشحات چشم و عفونت چشم در سگ

2. بگذارید دامپزشک چشم سگ شما را معاینه کند

دامپزشک شما ابتدا دمای سگ شما را می گیرد و هنگام راه رفتن یا دور زدن در اتاق تست، او را زیر نظر میگیرد. این به دامپزشک کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا مشکل در بینایی وی به دلیل عفونت چشم است یا خیر. دامپزشک سپس چشم یا چشمهای تحریک شده سگ را با استفاده از دستگاه چشم پزشکی، که یک ابزار سبک است و به دامپزشک کمک می کند تا ساختارهای چشمان سگ شما را معاینه کند، معاینه می کند. سپس دامپزشک می تواند متوجه شود که آیا اشیاء خارجی، تومورها یا ناهنجاری هایی در چشم او وجود دارد یا خیر.

 • دامپزشک برای مسائل اطراف چشم، مانند تورم یا فلج، چشم او را معاینه می کند. سپس، دامپزشک برای هر گونه قرمزی در سفیدی چشم یا بافت اطراف چشمش چشم او را نگاه می کند و بررسی می کند که ترشحات رنگی است یا ضخیم.
 • دامپزشک همچنین بررسی می کند که آیا سگ شما به طور عادی پلک می زند و به حرکات جلوی صورتش پاسخ می دهد یا خیر، مانند دستی که به سمت او حرکت می کند. دامپزشک شما باید همچنین متوجه شود که آیا توله سگ شما به صورت نرمال به نور و تاریکی پاسخ می دهد یا خیر.

راه تشخیص عفونت چشم در سگ

3. مطمئن شوید که دامپزشک آزمایشات چشم را روی سگ شما انجام می دهد

دامپزشک شما همچنین ممکن است آزمایش های چشم را برای تأیید عفونت چشم سگ شما انجام دهد. این آزمایشات عبارتند از:

 • لکه های فلورسانس: در این آزمایش، دامپزشک شما از نوار کاغذ شیمیایی شده روی چشم سگ شما استفاده خواهد کرد. این ماده شیمیایی، فلورسئین، در مناطقی از چشم که با خراش یا زخم آسیب دیده اند ،سبز به نظر می رسد.
 • نوار تست اشک (آزمایش شیرمر ): این آزمایش میزان تولید اشک چشم سگ شما را اندازه گیری می کند. در این آزمایش سریع و آسان، دامپزشک شما نوار تست را روی چشم سگ شما قرار می دهد تا میزان تولید اشک را اندازه گیری کند. این به دامپزشک کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا چشم سگ شما به اندازه طبیعی اشک ایجاد می کند یا این که به دلیل عفونت بسیار افزایش یافته یا کاهش یافته است.

آزمایشات تشخیص عفونت چشم سگ

قسمت 2: درمان عفونت چشم سگ

1. از یک کیسه (لیف) گرم برای پاک کردن ترشحات از چشم سگ خود استفاده کنید

شما باید ترشحی را که از موی اطراف چشم آلوده سگ شما جمع شده است با یک کیسه گرم پاک کنید.

 • با این وجود، شما نباید از پارچه برای تمیز کردن چشم استفاده کنید، زیرا می توانید مردمک چشم سگ را خراشیده و احتمالاً به چشم او آسیب وارد کنید.

درمان عفونت چشم سگ

2. چشم سگ خود را با محلول نمکی شستشو دهید

محلول نمکی کمک می کند چشم سگ خود را شستشو دهید و همچنین هر گونه تحریک و سوزش چشم را کاهش می دهد. از یک قطره چشمی استفاده کنید تا سه تا چهار بار در روز محلول را در چشم سگ بریزید.

درمان عفونت چشم سگ با محلول نمکی

3. به سگ خود آنتی بیوتیک های تجویز شده بدهید

دامپزشک شما برای کمک به درمان عفونت چشم باید آنتی بیوتیک تجویز کند. ممکن است به شما آنتی بیوتیک به صورت قطره یا پماد داده شود، که باید سه تا چهار بار در روز به چشم آلوده تزریق شود.

 • دامپزشک ممکن است به شما آنتی بیوتیک خوراکی بدهد، که باید از طریق غذایش به سگ خود بدهید.
 • هنگام دادن قطره یا پماد دارویی به سگ خود، این روش را دنبال کنید:
 • از کسی بخواهید سگ را ثابت نگه دارد.
 • همه چیز را آماده کنید.
 • پلک را باز نگه دارید.
 • از پشت چشم سگ به او نزدیک شوید تا سگ نترسد.
 • از لمس سطح چشم با نوک قطره چکان یا لوله خودداری کنید.
 • اجازه دهید سگ پلک بزند تا پماد پخش شود.
 • در فاصله زمانی معین تکرار کنید.

روش دادن قطره یا پماد دارویی به سگ

4. اگر سعی دارد چشمش را خراشیده یا پنجه ای به چشم خود بکشد، سگ خود را در مخروط قرار دهید

مهم است که از چشم سگ خود در برابر خراشیده شدن یا مالش دادن محافظت کنید. اگر او سعی کند چشم خود را با پنجه مالش دهد یا آن را در برابر سطوح دیگر مالش دهد، ممکن است نیاز باشد که در مخروط یا قلاده الیزابت قرار داده شود تا از آسیب بیشتر چشم او جلوگیری شود.

 • همچنین نباید اجازه دهید سگتان هنگام حرکت اتومبیل، سر خود را از پنجره اتومبیل بیرون بیاورد، زیرا حشرات و زباله ها می توانند به چشم آلوده او برخورد کرده و آن را تحریک کنند.

نکات مهم در زمان درمان عفونت چشم سگ

5. سگ را از محیط های گرد و غبار دور نگه دارید

سعی کنید در حالی که چشم آلوده در حال بهبود است، اجازه ندهید سگ خود در اتاق ها و مناطقی که غبار آلود هستند قرار بگیرد. برای جلوگیری از ایجاد عفونت چشم همچنین باید از ورود او به محیط های گرد و غبار جلوگیری کنید. 

جلوگیری از ایجاد عفونت چشم سگ

از
25
رای