ازدواج سفید چیست؟ حکم شرعی، معایب و اثرات مخرب آن برای زنان

ازدواج سفید چیست؟ حکم شرعی، معایب و اثرات مخرب آن برای زنان اگر بخواهیم ازدواج سفید را به شکل ساده تعریف کنیم، زمانی است که بگوییم زن و مرد بدون هیچ گونه چارچوب قانونی، حقوقی و شرعی و عرفی تشکیل پیوند زناشویی می دهند. در این ازدواج هیچگونه تعهد قانونی وجود ندارد.

ازدواج از عالی ترین و مقدس ترین پیوندها است و ازدواج سفید در نوعی ازدواج است که در آن زوجین از کنار هم بودن در قالب شرعی و قانونی امتناع می کنند. در واقع نوعی رابطه عاطفی و جنسی است. اما آیا این ازدواج از لحاظ قانوعی «زنا» محسوب می شود؟ حکم شرعی چنین ازدواجی چیست؟ این نوع ازدواج چه معایبی دارد؟ در مورد جایگاه این ازدواج در قانون و فرهنگ ایرانی چه می دانید؟ آیا در ازدواج سفید زنان آسیب بیشتری از مردان می بینند؟ با ما همراه باشید تا پاسخ تمام این سوالات را پیدا کنید.

ازدواج سفید چیست؟

اگر بخواهیم ازدواج سفید را به شکل ساده تعریف کنیم، زمانی است که بگوییم زن و مرد بدون هیچ گونه چارچوب قانونی، حقوقی و شرعی و عرفی تشکیل پیوند زناشویی می دهند. در واقع بدون اینکه این ازدواج در جایی ثبت شده باشد، زندگی زن و مرد بر پایه یک تفکر بی اساس شکل می گیرد. در واقع در این ازدواج هیچ گونه تعهد قانونی وجود ندارد و مرد و زن نمی توانند هیچ گونه ادعای قانونی نسبت به هم داشته باشند. بنابراین مشخص است که ازدواج سفید به صورت غیر رسمی و بر خلاف آداب و رسوم و عرف جامعه شکل می گیرد. این نوع ازدواج باعث نگرانی ها و کشکمش های زیادی شده و تاثیرات مخرب زیادی به همراه دارد.

ازدواج سفید از کجا نشات می گیرد؟

این سبک از زندگی زناشویی یکی از شیوه های مرسوم زندگی در جوامع غربی است و نخستین بار در ایالات متحده پس از جنبش «آزادی زن» ایجاد شد. هدف از این جنبش برابری حقوق زنان و مردان و بروز تحول اجتماعی و اقتصادی و سیاسی در ایالات متحده بود. اما به دنبال آن رفتارهای نامتعارف و ناهنجاری های جنسی زیادی شکل گرفت. در ادامه در این خصوص توضیحات بیشتری ارائه می کنیم.

ازدواج سفید از کجا نشات می گیرد؟

حکم شرعی ازدواج سفید چیست؟

از نظر شرعی و قانونی و مطابق با ماده 1062 قانون مدنی، رابطه دو نفر در صورتی قابل تایید است که هر دو طرفین تمام شروط ازدواج را پذیرفته و تعهد قانونی داده باشند. در نتیجه ازدواج سفید که در آن طرفین قصد ازدواج رسمی با هم را ندارند، وجاهت قانونی ندارد. با این تفاسیر، آیا ازدواج سفید، نامشروع و در صورت اثبات حکم زنا دارد؟ از نظر قانونی و شرعی، رابطه ای که خارج از شرع و قانون باشد، مورد پذیرش نیست. در واقع از لحاظ قانونی ازدواج سفید نامشروع و در صورت اثبات حکم «زنا» دارد و فرزند حاصل از این ازدواج نامشروع تلقی می شود.

حکم آن بر اساس قانون مجازات اسلامی چیست؟

رابطه نامشروع برای هر دو طرفین مجازات به همراه دارد و در صورتی که زنا ثابت شود، 99 ضربه شلاق به عنوان مجازات قانونی در نظر گرفته می شود. اما اگر یکی از طرفین متاهل باشد، زنای محصنه محسوب شده و مجازات خاص خود را دارد.

از نظر اسلام، ازدواج سفید چه حکمی دارد؟

ازدواج سفید در واقع زندگی زن و مرد بدون جاری شدن صیغه عقد است. ازدواج بدون صیغه عقد شرعی، باطل است و رابطه زن و مرد حرام محسوب می شود.

از نظر اسلام، ازدواج سفید چه حکمی دارد؟

معایب ازدواج سفید

  • زندگی که بدون هیچ گونه پایه و اساسی شکل گرفته است باعث می شود که این نوع ازدواج عمر کوتاهی داشته باشد.
  • در روابط خانوادگی دچار مشکل می شوند.
  • عدم وفاداری زوجین به یکدیگر و خیانت های مکرر
  • ترویج فساد و بی بند و باری در کشور
  • جایگزینی زندگی زناشویی با تفریح و خوشگذرانی
  • عدم حمایت اقتصادی و اجتماعی از طرف خانواده ها
  • کم اهمیت شدن ازدواج های رسمی
  • کاهش جذابیت ازدواج های رسمی

اثرات زیان آور ازدواج سفید برای زنان:

ازدواج سفید چه از لحاظ روحی و چه از لحاظ جسمی به زن آسیب می رساند و این آسیب به مراتب شدیدتر و زیان آورتر از تاثیرات مخرب ازدواج سفید برای مردان است. اولین و مهم ترین دلیل ازدواج برای زن، داشتن یک تکیه گاه است. این معیار نقش مهمی در زندگی زن ایفا می کند. این مساله حتی می تواند عشق و علاقه زن نسبت به مرد را تحت تاثیر قرار دهد. یک تکیه گاه مطمئن در غم ها و مشکلات، یک منبع آرامش در هنگام سختی ها و مشکلات، شانه هایی برای گریه کردن از مهم ترین دلایل زن برای ازدواج است. اما در ازدواج سفید زن از وجود تکیه گاه بی بهره است. زنی که در کنار یک مرد به شکل غیر قانونی و غیر شرعی زندگی می کند، مدام نگران است و اضطراب دارد. به دلیل عدم تعهد به یکدیگر، امکان خیانت به میزان زیاد وجود داشته و هر لحظه ممکن است زن تکیه گاه زندگی خود را از دست بدهد. از آنجایی که ازدواج سفید از طرف خانواده ها نیز حمایت نمی شود، زن از نعمت تکیه گاه پدر و مادر خود نیز بی بهره خواهد بود.

در واقع در شرایط ازدواج سفید، نه از طرف خانواده اش تایید می شود و نه جایگاه اجتماعی مورد پذیرش دارد. در نهایت این زنان به افرادی مطرود و منزوی تبدیل می شوند که برای تامین هزینه های زندگی شان دچار مشکل شده و به دلیل بحران های روحی که تجربه کرده اند، به مواد مخدر، مصرف مشروبات الکلی و قرص های روان گردان و روابط نامشروع بیشتر روی می آورند. این زنان بدون اینکه هیچ گونه هدفی برای خود داشته باشند، در نهایت آواره خیابان ها و پارک ها شده و به گدایی می پردازند.

اثرات زیان آور ازدواج سفید برای زنان

علل گرایش به ازدواج سفید چیست؟

دلیل ازدواج سفید در واقع عدم مسئولیت پذیری حداقل از سوی یکی از طرفین در رابطه است. عدم مسئولیت پذیری یک فاکتور خطرپذیر اساسی در زندگی محسوب شده، زیرا در این گونه روابط اشخاص مسئولیت کارهای خود را به عهده نمی گیرند. از دیگر دلایل ازدواج سفید می توان به وجود مشکلات متعدد اقتصادی، بالا رفتن سن ازدواج در جوانان، افزایش آمار طلاق، عدم اعتقاد به مساله ازدواج اشاره کرد.  

نتیجه گیری

ازدواج سفید در واقع یک تهدید جدی برای کانون گرم خانواده ها و ویران کردن سبک زندگی اسلامی در کشورمان است. این نوع از ازدواج نه توسط خانواده و اجتماع تایید شده و نه از لحاظ قانونی و شرعی پذیرفته شده است. با توجه به تاثیرات مخربی که ازدواج سفید در سنت و فرهنگ ما ایرانی ها دارد، بهتر است با رفع مشکلات متعدد اقتصادی و نیازهای جوانان، امر ازدواج را برای آنها تسهیل کرده تا شاهد چنین ناهنجاری هایی در جامعه خود نباشیم.  

از
15
رای