طرز تهیه آش شله ماشکی خوشمزه و ساده یاسوجی به سبک سنتی لری

طرز تهیه آش شله ماشکی خوشمزه و ساده یاسوجی به سبک سنتی لری آش شله ماشکی، یکی از انواع آش های ساده و خوشمزه محلی یاسوج است و به آن آش شله ماش هم می گویند. طرز تهیه آش شله ماشکی با برنج و ماش و تره کوهی به سادگی و سبک لری را در سلام دنیا ببینید.

آش شله ماشکی یکی از انواع آش های خوشمزه و سنتی یاسوج می باشد. این آش در بین مردم یاسوج بسیار معروف است و آش شله ماشکی همان آش شله ماش می باشد ولی لرها در تلفظ به ماش، ماشک می گویند. به همین دلیل اسم این آش به این اسم تغییر کرده است. همانطور که می دانید در فصل و سرمای زمستان آماده سازی آش و خوردن آن بسیار دلچسب است. علاوه بر این که لذت خوردن یک کاسه آش داغ بسیار زیاد می باشد، ولی در کنار آن فواید زیادی برای بدن و سیستم ایمنی بدن دارد. امروز قصد داریم طرز تهیه آش شله ماشکی را برای شما در سلام دنیا آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

مواد لازم برای آش شله ماشکی یاسوجی ساده و خوشمزه با روش اصیل لری

برنج1 پیمانه
تره کوهی1.2 پیمانه
کنجد1.2 پیمانه
ماش2 پیمانه
دنبه1.2 پیمانه
عدس1.3 پیمانه
پیاز1 عدد
قلم گوساله1 عدد
توت خشکبه مقدار لازم
نمک، فلفل سیاه، زرد چوبهبه مقدار لازم

دستور پخت آش شله ماشکی یاسوجی ساده و خوشمزه با روش اصیل لری

1

طرز تهیه آش شله ماشکی یاسوج خوشمزه

مرحله اول، آماده سازی مواد: ابتدا دنبه، برنج، ماش و عدس را بشورید و اجازه دهید تا آب آن کشیده شود. پیاز را بشورید و پوست کنید و روی تخته برش نگینی خرد کنید. کنجد ها را در غذاساز یا آسیاب کن، آسیاب کنید.

طرز تهیه آش شله ماشکی ساده
2

مرحله دوم: پخت قلم

ابتدا قلم را در قابلمه ای همراه با آب بریزید و روی حرارت قرار دهید و به آن نمک و فلفل و زردچوبه اضافه کنید و اجازه دهید تا آب به جوش آید. بعد از به جوش آمدن درب قابلمه را بگذارید و اجازه دهید قلم پخته شود.

3

مرحله سوم: اضافه کردن ماش و عدس و برنج

بعد از پخته شدن قلم نوبت اضافه کردن ماش و عدس می باشد. ماش را اضافه کنید و اجازه دهید 15 دقیقه در قابلمه نیم پز شوند. بعد این زمان نوبت اضافه کردن عدس می باشد. عدس و برنج را به قابلمه اضافه کنید و هم بزنید و درب قابلمه را بگذارید تا مواد با شعله کم پخته شوند.

طرز تهیه آش شله ماش
4

مرحله چهارم: آماده سازی آش شله

در تابه ای مناسب روغن بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید، سپس پیاز ها را اضافه کنید و تفت دهید. سپس دنبه را خرد کنید و همراه با تره به تابه اضافه کنید و تفت دهید. سپس کنجد آسیاب شده را به تابه اضافه کنید و هم بزنید تا از خامی خارج شود. بعد از طلایی شدن مواد زیر شعله را خاموش کنید. یک ملاقه از مواد آش بردارید و با گوشت کوب برقی بکوبید و آن را همراه با کنجد و دنبه به قابلمه اضافه کنید.

5

مرحله آخر: سرو آش شله ماشکی

بعد از اضافه کردن مواد اجازه دهید تا آش با حرارت ملایم روی حرارت جا افتاده شود. و مواد باهم ترکیب و به غلظت برسند. بعد از به غلظت رسیدن توت های خشک را به قابلمه اضافه کنید و بعد از چند دقیقه زیر شعله را خاموش کنید. سپس آش را در ظرف مناسب سرو کنید. نوش جان.

نکات مهم برای تهیه آش شله ماشکی یاسوجی ساده و محلی

  • اضافه کردن دنبه به مواد اولیه اختیاری می باشد در صورت دوست نداشتن می توانید حذف کنید.
  • در صورت تمایل می توانید مقدار پیاز را بیشتر کنید و آش را لذیذتر کنید.
  • می توانید قلم گوساله را حذف کنید و از عصاره گوشت استفاده کنید.
  • دقت کنید که هر چند دقیقه آش را هم بزنید تا ته نگیرد.
از
4
رای