طرز تهیه مربا کامکوات حلقه ای خوشمزه و خوشرنگ خانگی بدون آهک

طرز تهیه مربا کامکوات حلقه ای خوشمزه و خوشرنگ خانگی بدون آهک مربا کامکوات یکی از انواع مربا های خوشمزه بین المللی است که می توان با دستور پخت ساده و با میوه کامکوات و شکر به شکل درسته، نصف شده، گل یا حلقه ای با یا بدون آهک در خانه تهیه کرد.

مربای کامکوات یکی از انواع مرباهای بین المللی و محبوب در سراسر دنیا است که بسیار پر طرفدار بوده و طعم و مزه آن نیز بسیار دلچسب و لذت بخش است. شما می توانید این مربای لذیذ و خوشمزه را تنها با چند قلم مواد اولیه بسیار ساده در منزل تهیه کنید و سپس آن را یا به صورت تنها و یا به صورت ترکیب شده با کره به همراه نان موردعلاقه خود میل کنید و از خوردن آن لذت ببرید. این مربا علاوه بر طعم و مزه منحصر به فردی که دارا است به دلیل استفاده از میوه کامکوات در آن به عنوان اصلی ترین مواد اولیه آن دارای خواص زیادی همچون درمان فشار خون، درمان دیابت و کاهش پوکی استخوان و... است که تمامی این موارد از دلایل پر طرفدار بودن این مربای دلچسب محسوب می شوند. امروز در سلام دنیا طرز تهیه مربای کامکوات حلقه ای را به شما آموزش خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

مواد لازم برای مربا کامکوات حلقه ای و خوشرنگ و خانگی

میوه کامکواتنیم کیلو
شکرنیم کیلو
آب1 لیوان
جوهر لیمو1/8 قاشق چای خوری

دستور پخت مربا کامکوات حلقه ای و خوشرنگ و خانگی

1

طرز تهیه مربای کامکوات خوشرنگ خانگی بدون آهک

مرحله اول: آماده سازی کامکوات ها ابتدا تمامی آن ها را با آب سرد خوب بشویید و بعد آن ها را به شکل حلقه ای شده برش دهید و خرد کنید و بعد از برش دادن و خرد کردن کامکوات ها هسته آن ها را هم به وسیله چاقو خارج کنید و هسته ها را دور بریزید و به همین شکل تمامی کامکوات ها را آماده کنید و کنار بگذارید.

طرز تهیه مربا کامکوات
2

مرحله دوم: گرفتن تلخی کامکوات ها

برای گرفتن تلخی کامکوات ها لازم است قابلمه ای برداشته و کامکوات های حلقه ای شده را به آن اضافه کنید و سپس تا جایی که روی آن ها را آب بپوشاند، به آن ها آب اضافه کنید و بعد قابلمه را روی حرارت گاز قرار دهید و زمان دهید تا آب شروع به جوشیدن کند و از زمان جوشیده شدن آب به کامکوات ها 5 دقیقه زمان دهید تا آن ها نیز داخل آب شروع به جوشیدن کنند و سپس آن ها را آبکش کرده و کمی آن ها را با آب سرد بشویید و بعد برای بار دوم نیز همین کار را مجدد تکرار کنید تا تلخی آن ها به مقدار زیادی گرفته شوند. پس از بار دوم ظرفی جداگانه ای را برداشته و داخل آن مقداری آب خنک را به همراه چند قالب یخ بریزید و بلافاصله بعد از آبکش کردن و شست و شوی مجدد کامکوات ها آن ها را داخل ترکیب آب و یخ بریزید و به آن ها 20 دقیقه ای زمان دهید تا داخل آب و یخ استراحت کرده و شکل و فرم خود را حفظ کنند.

3

مرحله سوم: آماده سازی آب و شکر

قابلمه ای جدا برداشته و داخل آن آب و شکر را بریزید و سپس قابلمه را روی حرارت متوسط گاز قرار داده و اجازه دهید تا شکر داخل آب به آرامی شروع به حل شدن و جوشیدن کند و زمانی که شروع به جوشیدن کرد؛ جوهر لیمو را هم به قابلمه اضافه کنید و خوب آن را با مواد هم بزنید و مخلوط کنید و اجازه دهید تا هم شکر کاملاً داخل آب حل شود و هم به قوام بیاید.

4

مرحله آخر: آماده سازی نهایی و سرو مربای کامکوات

در این مرحله نوبت اضافه کردن کامکوات ها به شیره شما است پس آن ها را در این مرحله به شیره ای که تهیه کرده اید اضافه کنید و سپس حرارت را روی کم قرار دهید و اجازه دهید تا تقریباً 40 دقیقه ای کامکوات های شما داخل شیره شروع به جوشیدن و به قوام آمدن کنند. بعد از آن که مربای شما به قوام آمد و قوام آن را تست کردید و به قوام مورد نظر رسید، مربای کامکوات خوشمزه شما آماده شده است، آن را از روی حرارت برداشته و زمان دهید تا در دمای محیط خنک شود و بعد آن را در ظرف شیشه ای تمیز و درب دار و داخل یخچال نگه داری کنید و هر زمان که دوست داشتید آن را میل کنید و از خوردن آن لذت ببرید. نوش جان

طرز تهیه مربا کامکوات

نکات مهم و فوت و فن های طرز تهیه مربای کامکوات حلقه ای

  • در صورت تمایل می توانید از کامکوات ها به صورت درسته نیز برای تهیه این مربا استفاده کنید.
  • شیشه ای که برای نگه داری این مربا استفاده می کنید باید استریل شده و تمیز بوده باشد و به هیچ عنوان بوی چیز دیگری را ندهید تا مربای شما در طول نگه داری خراب نشود و کپک نزند.
  • جوهر لیمویی که در این مربا استفاده می کنید هم از کپک زدن و شکرک زدن آن تا حد زیادی جلوگیری می کند و هم باعث براق شدن مربای شما می شود.
  • در صورت تمایل می توانید به جای جوهر لیمو از آبلیمو هم برای تهیه این مربا استفاده کنید.
  • برای تست قوام شیره مربا کافی است یه قطره از آن را بعد از سرد شدن روی نوک انگشت خود بریزید و اگر شیره آن بین انگشتان شما کش آمد یعنی این که شیره مربای شما به قوام رسیده است.

همچنین بخوانید:

طرز تهیه مربای آلبالو خانگی خوشمزه و خوشرنگ مجلسی

طرز تهیه مربای گل محمدی خوشمزه و خوشرنگ تبریزاز
3
رای