طرز تهیه ترشی موسیر خانگی خوشمزه و ساده با موسیر تازه و خشک

طرز تهیه ترشی موسیر خانگی خوشمزه و ساده با موسیر تازه و خشک ترشی موسیر، از انواع ترشی خوشمزه با خواص عالی است که با چند قلم مواد در دسترس مثل موسیر تازه یا خشک، سرکه و نمک به راحتی می توان در منزل تهیه و در کنار انواع غذاها میل کرد.

ترشی موسیر یک نوع ترشی است که از موسیر تازه تهیه می‌شود. موسیر، یک نوع سبزی تازه و خوشمزه است که در فصل بهار رشد می‌کند. این سبزی دارای طعم تند و ترش است و معمولاً در تهیه ترشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ترشی موسیر به عنوان یک مکمل غذایی در سالادها، ساندویچ‌ها و غذاهای دیگر استفاده می‌شود. طعم تند و ترش آن به غذاها عمق و تنوع می‌بخشد و برای علاقه‌مندان به طعم‌های ترش می‌تواند بسیار خوشمزه باشد. طبع موسیر گرم و خشک می باشد و برای رفع تنگی نفس، فراموشی‌ مفید است و همچنین قاعده آور و ادرارآور می باشد، در بخش آشپزی امروز سلام دنیا علاوه بر طرز تهیه ترشی موسیر تازه، نکات مهم و فوت و فن تهیه آن را آورده ایم که خواهید خواند. با ما همراه باشید.

مواد لازم برای ترشی موسیر تازه و خشک خانگی خوشمزه و ساده همدانی

موسیر تازه یا خشک۵۰۰ گرم
سرکه سفید۲ لیتر
نمکبه مقدار لازم

دستور پخت ترشی موسیر تازه و خشک خانگی خوشمزه و ساده همدانی

1

طرز تهیه ترشی موسیر تازه و خشک خانگی ساده و خوشمزه

برای آماده کردن مواد ابتدا موسیر تازه را ورقه ورقه می کنیم و سپس داخل آب سرد می ریزیم و این کار را چند مرتبه انجام می دهیم و در طی دو تا سه روز آب آن را عوض می کنیم تا تندی آن کم شود، سپس آن ها را روی پارچه ای تمیز پهن می کنیم تا خشک شود. اگر از موسیر خشک استفاده میکنید باید از آب جوش برای نرم شدن و رفع تلخی موسیر استفاده کنید.

طرز تهیه ترشی موسیر تازه
2

مرحله دوم: آماده کردن شیشه ترشی

ظرفی که قرار است ترشی را درون آن بریزیم را شسته و کاملا خشک می کنیم.

3

مرحله سوم: اضافه کردن نمک

موسیرها را درون شیشه ریخته و نمک را به آن اضافه می کنیم نگران نباشید کمی رنگ آن تغییر می کند و مجدد به رنگ سابق باز می گردد.

4

مرحله چهارم: اضافه کردن سرکه

در این مرحله سرکه را به مواد اضافه کرده و درب شیشه را محکم می بندیم.

5

مرحله پنجم: نگهداری ترشی موسیر

شیشه را برای مدت دو هفته در دمای محیط قرار می دهیم، بعد از باز شدن درب شیشه و مصرف باید در یخچال نگهداری شود.

ترشی موسیر خانگی

نکات مهم و فوت و فن تهیه ترشی موسیر تازه

  • برای تهیه ترشی موسیر از موسیرهای با کیفیت و تازه استفاده کنید. مطمئن شوید که پوست بیرونی آنها صاف و بدون علائم خرابی است.
  • زمانی که از موسیر تازه استفاده می کنید باید موسیرهای تازه را ورقه ورقه کنید و سپس داخل آب سرد بریزید و این کار را چند مرتبه انجام دهید و در طی دو تا سه روز آب آن را عوض کنید تا تندی آن کم شود.
  • حتما قبل از شروع فرآیند تهیه ترشی، دستانتان را به خوبی بشویید و از وسایل تمیزی برای مخلوط کردن استفاده کنید. همچنین، بشقاب یا ظروفی که از آنها استفاده می‌کنید، باید تمیز و ضدعفونی شده باشند.
  • در صورت تمایل، می‌توانید به ترشی موسیر تازه ادویه‌ها یا سبزیجاتی مثل ریحان، نعناع یا زردچوبه اضافه کنید تا به طعم و عطر آن افزوده شود.
  • اگر ترشی را با طعم ملایم می‌پسندید می‌توانید سرکه را با مقداری آب را مخلوط کنید.
  • پس از آماده شدن مواد، ترشی را در ظروف شیشه‌ای دربسته قرار دهید و در یخچال نگهداری کنید.
  • ترشی موسیر تازه در یخچال تا حدود چند هفته قابل استفاده و نگهداری است.
  • ترشی موسیر تازه را می‌توانید به عنوان یک مکمل در سالادها، ساندویچ‌ها و غذاهای دیگر استفاده کنید. همچنین، می‌توانید به عنوان یک افزودنی در غذاهای گوشتی و سبزیجاتی استفاده کنید.

همچنین ببینید:

طرز تهیه ترشی پیاز قرمز ترد و خوشمزه خانگی مرحله به مرحله

طرز تهیه ماست موسیر خانگی خوشمزه با پودر موسیر و ماست چکیده

طرز تهیه بورانی کنگر ماست خانگی خوشمزه و ساده با موسیراز
2
رای