چطور یک سایت ویکی شخصی بسازیم؟

چطور یک سایت ویکی شخصی بسازیم؟ وبگاه ها می توانند نقش های مختلفی داشته باشند، می تواند کاملا شخصی باشند و یا مربوط به یک سازمان غیرانتفاعی و یا دولتی باشد.

یکی از موفق ترین و بزرگترین نمونه های سایت ویکی، ویکی پدیا است که محتوای آن توسط داوطلبان از نقاط مختلف جهان گردآوری شده است. همچنین توسط داوطلبان نگهداری و ویرایش می شود، در واقع به هر کسی اجازه داده می شود تا در این سایت همکاری داشته باشد. این موضوع باعث شده است که ویکی پدیا یکی از ده سایت محبوب در سراسر جهان باشد، با صدها میلیون خواننده در هر ماه و میلیون ها مقاله به بیش از 250 زبان.

ویکی یک ابزار عالی برای برقراری ارتباط و کار کردن با افراد دیگر روی یک پروژه است. به وسیله آن، تیم ها و سازمان ها اطلاعات را جمع آوری و ضبط می کنند و محتوا را از منابع متعدد بدست می آورند، در عین حال ایده و طرح ها را نیز به اشتراک می گذارند. اگر قصد دارید چه برای ویکی شخصی خودتان یا برای ویکی سازمانی به طور فعالی اطلاعات را جمع آوری و آماده سازی کنید، در اینجا به شما می گوییم چطور یک سایت ویکی برای خودتان بسازید.

راه اندازی سایت ویکی

گزینه های مختلفی وجود دارد که می تواند به شما در راه اندازی سایت ویکی کمک کند. در میان گزینه های میزبان ویکی، شما می توانید از Windows SharePoint، MediaWiki و Wikia کمک بگیرید که استفاده از آنها رایگان است و به شما اجازه می دهد تا سایت ویکی خود را بسازید.

سرویس های غیر رایگان مانند Same Page، قالب ها و ابزار را برای شروع به شما ارائه می دهند. آنها همچنین با شما همکاری می کنند تا سایت ویکی خود را گسترش دهید و آن را نگه داری کنید. گزینه های دیگری مانند TikiWiki وجود دارد که به شما اجازه می دهد که یک ویکی خصوصی در اینترانت شرکت خود را میزبانی کنید.

چه سرویس های میزبانی رایگان یا غیر رایگان را انتخاب می کنید، این مسائل را در نظر داشته باشید:

برای چه منظوری به سایت ویکی نیاز دارید؟

تعداد افرادی که در پروژه شرکت دارند چند نفر است؟

چقدر زمان برای راه اندازی و نگهداری از سایت می خواهید؟ 

همچنین چه سطحی از امنیت لازم است؟

ساخت سایت ویکی  

ساده ترین و آسانترین راه برای ساخت یک سایت ویکی، استفاده از Google Sites است. شما نیازی به داشتن دانش فنی ندارید، به علاوه این گزینه دارای یک رابط کاربر پسند است که به شما اجازه می دهد تا ویکی ای با قابلیت استفاده آسان و دارای جذابیت بصری ایجاد کنید. مراحل کار به این صورت است:

1. برای یک حساب کاربری در گوگل ثبت نام کنید تا با Google Sites، ویکی سایت بسازید.

2. به Google Sites بروید.

3. برای ایجاد سایت ویکی روی علامت + در پایین سمت راست کلیک کنید.

ساخت اکانت ویکی پدیا

4. یک قالب طرح بندی برای سایت خود انتخاب کنید

ساخت سایت ویکی

5. یک نام که توضیح دهنده هدف سایت باشد انتخاب کنید و آن در گوشه بالا سمت چپ در قسمت "Untitled Site" تایپ کنید.

مراحل ساخت سایت ویکی

6. شما می توانید انتخاب کنید که آن را به صورت عمومی یا با گروهی از افراد که با آنها کار می کنید به اشتراک بگذارید. به آیکون "Share With Others" در منوی بالا سمت راست بروید و روی آن کلیک کنید.

 گام به گام ساخت سایت ویکی

7. در اینجا مشخص کنید که چه کسانی به ویکی دسترسی داشته باشند و بر اساس انتخاب خود آن را تغییر دهید، و اجازه هر دو "can view" و "can edit" را بدهید.

تمام مراحل ساخت سایت ویکی

8. اگر می خواهید افراد خاصی به آن دسترسی داشته باشند، "Draft" را انتخاب کنید و روی "Change" کلیک کنید.

ساخت اکانت ویکی

9. "Anyone with the link" را انتخاب کنید و افرادی که شما لینک را در اختیارشان بگذارید قادر به دسترسی به آن ویکی خواهند بود.

آموزش ساخت سایت ویکی

10. تم ویکی خود را سفارشی کنید.

آموزش مرحله به مرحله ساخت سایت ویکی

11. روی منو "Color and Fonts" کلیک کنید و هدر، پس زمینه، رنگ فونت و تصویر مورد نظرتان را انتخاب کنید.

12. برای دیدن سایت خود قبل از انتشار، روی علامت Preview در بالا سمت راست کلیک کنید.

ساخت سایت ویکی مرحله به مرحله

13. Google Sites به شما اجازه می دهد تا از طریق تب Insert، اسناد مانند ارائه ها، صفحه گسترده یا آلبوم عکس را در سایت ویکی خود درج کنید.

ساخت گام به گام سایت ویکی

14. وقتی سایت به شکلی که می خواستید درآمد.  حالا روی Publish کلیک کنید.

از
7
رای