روز شیرخوارگان حسینی چند محرم است؛ تاریخ شهادت حضرت علی اصغر 1402

روز شیرخوارگان حسینی چند محرم است؛ تاریخ شهادت حضرت علی اصغر 1402 روز شیرخوارگان حسینی چند محرم است؛ تاریخ دقیق مراسم شیر خوارگان 1402 چه روزی و چند شنبه است، تاریخ شهادت حضرت علی اصغر در تقویم 1402 و علت نامگذاری روز شیرخوارگان را در سلام دنیا بخوانید.

همایش یا روز شیرخوارگان حسینی نام مراسمی است که هر سال در نخستین جمعه ماه محرم به یاد کودکان کشته شده در روز عاشورا برگزار می شود و در حال حاضر به یک همایش جهانی تبدیل شده است.این همایش در کشورهای زیادی از جمله پاکستان، بحرین، عراق، عربستان، ترکیه، ایران و...برگزار می شود و به عنوان روز جهانی حضرت علی اصغر (ع) شناخته می شود. در این مطلب سلام دنیا قصد داریم تا تاریخ دقیق مراسم شیر خوارگان حسینی محرم 1402 و علت نامگذاری روز شیرخوارگان را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

روز شیرخوارگان حسینی چند محرم است

روز شیرخوارگان حسینی هر سال در نخستین جمعه در دهه اول محرم برگزار می شود. امسال این مراسم برابر با جمعه 30 تیر 1402 مصادف با 3 محرم سال 1445 است.


حتما بخوانید: تاریخ دقیق تاسوعا و عاشورا محرم 1402 چه روزی و چند شنبه است


تاریخ دقیق مراسم شیر خوارگان حسینی محرم 1402 چه روزی است

جمعه 30 تیر برابر با 3 محرم 1445 تاریخ دقیق مراسم شیر خوارگان حسینی در سال 1402 می باشد.

تاریخ دقیق مراسم شیر خوارگان حسینی محرم 1402 چه روزی است

تاریخ شهادت حضرت علی اصغر در تقویم 1402

بر اساس نامگذاری که برای روز و شب های محرم انجام شده شهادت حضرت علی اصغر (ع) را روز هفتم محرم دانسته اند و این روز در تقویم سال 1402 برابر با روز سه شنبه 3 مرداد ماه است.


حتما بخوانید: متن تسلیت تاسوعا و عاشورای حسینی با جملات زیبا


روز شیرخوارگان 1402 چه روزی است و علت نامگذاری

همانطور که در قسمت بالاتر نیز توضیح داده شد روز شیرخوارگان حسینی نام مراسمی است که به یاد حضرت علی اصغر (ع) طفل شیرخوار و کودکان کشته شده در روز عاشورا توسط مسلمانان در سراسر جهان برگزار می شود. حضرت علی اصغر نماد مظلومیت در قیام عاشورا هستندT به همین علت این همایش به نام ایشان نامگذاری شده است و این همایش با عنوان روز جهانی حضرت علی اصغر ع شناخته می شود.

این همایش ابتدا در سال 1383 در تهران شروع به کار کرد و به مرور در سایر شهرها نیز برگزار شد؛ در همین راستا مجمع جهانی حضرت علی اصغر برای برگزاری هرچه بهتر این همایش تشکیل شد. این همایش از سال 1390 تا کنون در صبح روز اولین جمعه ماه محرم هر سال در مساجد، حسینیه‌ها و تکایای روستاها، شهرهای ایران برگزار شده است.

البته این همایش در کشورهای دیگر از جمله عراق، عربستان، بحرین،‌ کویت، سوریه، لبنان، کانادا، آمریکا، دانمارک، فرانسه، استرالیا، سوئد و تایلند برگزار شده است. در این همایش بزرگ مادران و کودکان شیرخوار حضور پیدا می کنند و به یاد مادر حضرت علی اصغر (ع) و طفل تشنه لب او سوگواری و مرثیه‌سرایی می کنند و گهواره که نماد کودک شیرخوار است را در مجلس می‌گردانند. لازم به ذکر است که عزاداری و بزرگداشت کودکان روز عاشورا و گهواره گردانی و لالایی خواندن برای کودکان توسط مادران از مراسم مذهبی کهن در ایران بوده است.

روز شیرخوارگان 1402 چه روزی است و علت نامگذاری

سخن پایانی:

روز شیرخوارگان حسینی هر ساله در نخستین جمعه ماه محرم به یاد حضرت علی اصغر ع طفل شش ماهه امام حسین ع برگزار می شود تا مظلومیت و حق طلبی امام حسین در جهان بیشتر از پیش شناسانده شود. در این مراسم مادران و کودکان شیرخوارشان شرکت می کنند و به یاد حضرت علی اصغر ع به سوگواری و مرثیه سرایی می پردازنند.


مطالب مرتبط:

کد آهنگ پیشواز محرم حسینی همراه اول 1402 با پخش آنلاین

اعمال شب و روز عاشورا در مفاتیح

عکس پروفایل اربعین حسینی کربلا، زیبا و دخترانهاز
13
رای