جاهای دیدنی مشهد؛ 43 مکان دیدنی، گردشگری و تاریخی مشهد با آدرس

جاهای دیدنی مشهد؛ 43 مکان دیدنی، گردشگری و تاریخی مشهد با آدرس جاهای دیدنی مشهد با آدرس و عکس ؛ با مکان های دیدنی، گردشگری و تاریخی مشهد در بهار، تابستان، پاییز، زمستان و در شب و جاهای تفریحی مشهد، طرقبه در سلام دنیا آشنا شوید.

مشهد به دلیل حضور امام رضا (ع) پایتخت معنوی ایران لقب گرفته است، اما این شهر در کنار زیارت امام رضا ع جاهای دیدنی و تفریحی هم دارد که می توانید با خواندن این مطلب سلام دنیا در سفر به مشهد از این مکان ها هم دیدن کنید.

مکان دیدنی مشهد 

1. آرامگاه فردوسی

آرامگاه باشکوه فردوسی شاعر بزرگ ایرانی یکی از جاهای دیدنی شهر مشهد است که دیدن از این مکان خالی از لطف نیست.


حتما بخوانید: بهترین سوغات و صنایع دستی مشهد چی بخرم 


 • آدرس: مقبره‌ی شاعر فارسی زبان حدود 30 دقیقه فاصله از مرکز شهر مشهد قرار گرفته است و بین روستای اسلامیه و توس در نزدیکی دروازه رزان شهر طابران قرار دارد.

مکان دیدنی مشهد :آرامگاه فردوسی

2. موزه نادری

مجموعه‌ی تاریخی نادری قسمت ارزشمند از تاریخ را نشان می‌دهد. در این موزه مجسمه‌ی نادرشاه که سوار بر اسب است به همراه عده‌ای از سربازانش به چشم می خورد.

 • آدرس: مشهد، چهارراه شهدا، تلفن:تلفن: 05132224888 – 05132215468

مکان دیدنی مشهد :موزه نادری

3. گنبد هارونیه

گنبد هارونیه یکی از آثار تاریخی به جامانده در شهر توس است که قدمت آن مربوط به دوران پیش از اسلام است. در محوطه‌ی بیرونی گنبد هارونیه، سنگ یادبود امام محمد غزالی قرار دارد.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، جاده مشهد-قوچان، سه راه فردوسی، حاشیه بلوار شاهنامه، نرسیده به آرامگاه فردوسی، بقعه هارونیه

مکان دیدنی مشهد :گنبد هارونیه

4. خانه‌ی ملک

خانه‌ی ملک یکی از بناهای تاریخی مربوط به دوره قاجار و متعلق به حاج حسین ملک بوده است.قسمت هایی از خانه تخریب شده اما طراحی خاص و اسلامی بنا هنوز هم زیبایی خاص خود را دارد. دیدن از این جاذبه گردشگری رایگان است.


حتما بخوانید: آدرس های خانه معلم مشهد


 • آدرس: خراسان رضوی، مشهد، ضلع‌ شرقی خیابان امام خمینی، مقابل ساختمان دارایی، تلفن: +98 51 3851 8386

مکان دیدنی مشهد :خانه ی ملک

5. خانه‌ی اردکانی

خانه‌ی اردکانی مشهد که به خانه‌ی «دولابیان» هم معروف است، مربوط به آثار و بناهای اواخر دوره‌ی قاجار است. این خانه با گذشت این همه سال دستخوش تغییرات نشده و بنا بکر و اصیل باقی‌مانده است.

 • آدرس: خانه اردکانی در بلوار وحدت، خیابان وحدت 21 (شهید سالاری مقدم) است و ورودی خانه تاریخی اردکانی در انتهای یک کوچه‌ی بن‌بست قرار دارد.

مکان دیدنی مشهد :خانه ی اردکانی

6. حمام مهدی قلی بیک

حمام مهدی قلی بیک یک آثار تاریخی و به جا مانده از عصر صفویه است. حمام در سال های اخیر مورد مرمت واقع شده و با همکاری آستان قدس رضوی در سال 85  تبدیل به موزه‌ی مردم‌شناسی شده است.

آدرس: مشهد، انتهای خیابان اندرزگوی سیزده، انتهای بازار فرش فروش ‌ها.

مکان دیدنی مشهد : حمام مهدی قلی بیک

7. خانه‌ی داروغه

خانه‌ی داروغه در اواخر دوران قاجار به دستور آخرین داروغه ی شهر، یعنی یوسف خان هراتی احداث شده است. معماران روسی این خانه را طراحی کرده اند.

 • آدرس: خراسان رضوی، مشهد، خیابان نواب صفوی، راسته حوض مسگران، کوچه داروغه.

مکان دیدنی مشهد :خانه ی داروغه

8. مدرسه عباسقلی خان

مدرسه عباسقلی خان یکی دیگر از مکان های دیدنی شهر مشهد است که مربوط به دوران صفویه است. این مسجد به دلیل قدمت تاریخی زیاد و معماری منحصر به فرد به یک مکان تاریخی و دیدنی تبدیل شده است.

 • آدرس: مدرسه عباسقلی خان: ابتدای خیابان نواب صفوی، مدرسه علمیه عباسقلی خان شاملو، شماره تماس : 05133641615

مکان دیدنی مشهد : مدرسه عباسقلی خان

9. گنبد خشتی مشهد

گنبد خشتی یک آثار تاریخی با قدمت 600 ساله است که در حقیقت آرامگاه سلطان محمد، از نوادگان امام موسی کاظم ع هم در ان واقع شده است. این گنبد در دوران صفویه و قاجار دو بار مرمت شده است.


حتما بخوانید: جاهای دیدنی شیراز


 • آدرس گنبد خشتی: خیابان طبرسی، نرسیده به میدان طبرسی، بازارچه احسان، کوچه خشتی، شماره تماس : 05133687732

مکان دیدنی مشهد :گنبد خشتی

بهترین جاهای دیدنی مشهد

11. روستای نغندر

روستای نغندر یکی از مکان های دیدنی شهر مشهد با چشم اندار فوق العاده زیا استو این روستای دیدنی در میان دره‌ای با کوه‌های بلند واقع شده و آب‌و‌هوای ییلاقی دارد.

 • آدرس روستای نغندر: استان خراسان، مشهد، 10 کیلومتری طرقبه.

بهترین جاهای دیدنی مشهد: روستای نغندر

12. چشمه گیلاس

چشمه گیلاس در میان گردشگران و مسافران جایگاه خاصی دارد.این چشمه در تمام ایام سال پر از آب است و فوق‌العاده‌ زیبا است.اگر برای تابستان به مشهد سفر می کنید چشمه گیلاس یکی از بهترین مکان‌هایی است که می توانید به آنجا بروید و از هوای خنک آن لذت ببرید.

 • آدرس چشمه گیلاس: استان خراسان، مشهد، 25 کیلومتری چناران، روستای چشمه علی.

بهترین جاهای دیدنی مشهد: چشمه گیلاس

13. روستای کنگ

یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد که برای ایام تابستان فوق العاده است روستای کنگ می باشد. کنگ به ماسوله استان خراسان  معروف است این روستای پلکانی با معمار خاص‌ش هر ساله میزبان گردشگران زیادی است.

 • آدرس روستای کنگ: استان خراسان، شهرستان طرقبه و شاندیز، 19 کیلومتری غرب طرقبه.

بهترین جاهای دیدنی مشهد: روستای کنگ

14. پارک مینیاتور

پارک مینیاتور یکی از جذاب‌ترین و پرطرفدارترین جاهای دیدنی شهر مشهد است.در این پارک المان هایی از تخت جمشید، پل خواجو، آرامگاه فردوسی، باغ شاهزاده ماهان کرمان، سد کارون، راه‌آهن مشهد، روستای کندوان، فرودگاه بین‌المللی هاشمی‌نژاد و آرامگاه عطار نیشابوری را مشاهده خواهید کرد.

آدرس پارک مینیاتوری: استان خراسان، مشهد، بلوار الهیه، بلوار سجادیه، نبش سجادیه 26.

بهترین جاهای دیدنی مشهد: پارک مینیاتور

15. قصر خورشید

قصر خورشید یکی از جاهای دیدنی مشهد و یادگار دوران نادر شاه افشار است.امروزه این قصر تاریخی، از دیدنی‌ترین جاهای تاریخی در مشهد شناخته می شود،این کاخ درمیان باغ بزرگ واقع شده است.

 • آدرس قصر خورشید: استان خراسان، مشهد، کیلومتر 150 جاده کلات.

بهترین جاهای دیدنی مشهد: قصر خورشید

16. گنبد سبز

گنبد سبز آرامگاه ابدی شیخ محمد مومن است و در یکی از میدان‌های شهر مشهد واقع است. این بنا قدمتش به دوران صفویه باز می گردد و علت نام‌گذاری آن گنبدی فیروزه‌ای است که همیشه به رنگ سبز می‌درخشد.


حتما بخوانید: جاهای دیدنی دبی


 • آدرس گنبد سبز : مشهد، میدان گنبد سبز.

بهترین جاهای دیدنی مشهد: گنبد سبز

جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم

17. خانه کوزه کنانی

این خانه یکی از خانه‌های قدیمی و تاریخی در شهر مشهد است که قدمت آن مربوط بهدوران قاجار و سال 1247 است. معماری این خانه برای طراحی آن از آثار یونان باستان الهام گرفته‌اند.

 • آدرس خانه کوزه کنانی : مشهد، خیابان شیرازی

جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم: خانه کوزه کنانی

18. مسجد 72 تن

مسجد 72 تن که به نام مسجد شاه نیز معروف است،جزو آخرین ابنیه مربوط به دوره میرزا شاهرخ بشمار می آید. مسجد 72 تن  آثار ملی ایران محسوب می شود و بازدید از آن بعد از زیارت امام رضا ع خالی از لطف نیست.

 • آدرس: استان خراسان رضوی، مشهد، خیابان خسروی، ابتدای بازار بزرگ

جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم: مسجد 72 تن

19. باغ خونی

باغ خونی یکی دیگر از مکان های تاریخی و دیدنی شهر مشهد است، علت نام گذاری باغ این است که ارتش روسیه از این مکان مسجد گوهرشاد را به توپ بست. این رویداد مربوط به در دوران قاجار است.

 • آدرس: خراسان رضوی، مشهد، ضلع شمال شرقی میدان بسیج، محدوده خیابان نواب صفوی

جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم: باغ خونی

20. مجتمع گردشگری بابا قدرت

مجتمع گردشگری بابا قدرت محیطی تاریخی، سنتی با انواع غذاهای اصیل ایرانی دارد که مکان زیبایی برای حضور با خانواده است. مجتمع گردشگری بابا قدرت متعلق به دوران قاجار است و در سال 1380 توسط سازمان میراث فرهنگی  ثبت ملی شد.

 • آدرس: انتهای بازار امام رضا (ع)، میدان 17 شهریور، بلوار صدر، نبش صدر 16
 • تلفن تماس: 4- 05133440803

جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم: مجتمع گردشگری بابا قدرت

21. مسجد گوهرشاد

گوهرشاد مسجدی با قدمت تاریخی و مربوط به دوران تیموری است و در حرم مطهر امام رضا ع واقع شده است. مسجد گنبدی زیبا و مناره‌هایی با ارتفاع چهل‌وسه متر دارد.

جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم: مسجد گوهرشاد

22. کلیسای مسروپ مقدس

از  حرم که به سمت میدان ده دی حرکت می کنید و به خیابان جانبازان می‌رسید دو گنبد میبینید که دو صلیب روی آنها قرار داد این مکان کلیسای مسروپ مقدس است که توسط ارامنه‌ی مشهد در سال 1941 میلادی ساخته شد.

 • آدرس: خراسان رضوی، مشهد، میدان دهم دی

جاهای دیدنی مشهد نزدیک حرم: کلیسای مسروپ مقدس

مکان تفریحی مشهد

23. بند گلستان

بند (سد) گلستان که 4 کیلومتری طرقبه و بر روی رودخانه گلستان واقع شده است. بنای تارریخی است که قدمت 500 سال دارد و مربوط به دوران تیموریان است.در این مکان امکانات تفریحی مانند قایق سواری وجود دارد علاوه براین رستوران ها و کافه ها این سد تاریخی را به یک مکان تفریحی برای گردشگران تبدیل کرده است.


حتما بخوانید: جاذبه های طبیعی و تاریخی تنگه ساواشی


 • آدرس: ایران، خراسان رضوی، 8 کیلومتری غرب مشهد.بعد از پارک جنگلی وکیل آباد، بر روی رودخانه گلستان.
 • مسیر دسترسی: برای رسیدن به بند گلستان باید از انتهای بزرگراه وکیل آباد حرکت و بعد وارد جاده طرقبه شوید. بند گلستان در سمت چپ این جاده واقع شده است و حدود 4 کیلومتری طرقبه قرار دارد.

مکان تفریحی مشهد: بند گلستان

24. چالیدره

سد چالیدره یکی از مناطق تفریحی و گردشگری اطراف شهر مشهد و طرقبه است. منطقه‌ی گردشگری چالیدره با داشتن امکانات رفاهی جدید و آب هوای کوهستانی گردشگران زیادی را به این منطقه جذب کرده است. از جمله امکانات تفریحی و رفاهی این منطقه می توان به رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها، تله کابین، اسکله ی تفریحی، زیپ لاین، بانجی جامپینگ، عکاسخانه و...اشاره کرد.

 • آدرس: ایران، استان خراسان رضوی، جاده طرقبه، به سمت میدان طرقبه و کیلومتر دو جاده نغندر.

مکان تفریحی مشهد: چالیدره

25. سرزمین موج های آبی

این مکان تفریحی یکی از هیجان انگیز ترین مکان های تفریحی شهر مشهد است،این مجموعه تفریحی امکانات آبی متنوع برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان دارد.سرزمین موجهای آبی مشهد دو پارک آبی مجزا و درکنار مخصوص آقایان و بانوان دارد.

 • آدرس: مشهد، بزرگراه امام علی - بلوار اندیشه - نبش اندیشه 81تلفن: 051-36008

مکان تفریحی مشهد: سرزمین موج های آبی

26. پیست اسکی روی یخ

اگر به ورزش های شاد و هیجان انگیز علاقه دارید حتما به پیست اسکی روی یخ سر بزنید ید. پیست اسکی روی یخ مشهد بزرگ ترین پیست اسکی روی یخ در خاورمیانه است.

مکان تفریحی مشهد: پیست روی یخ

27. مجموعه سوارکاری و کارتینگ ارشاد مشهد

یکی از بهترین جاذبه های تفریحی مجموعه سوارکاری و کارتینگ است، این پیست برای انجام ورزش مهیج و سوارکاری پاتوق جوانان مشهدی و مسافران این شهر شده است.

مکان تفریحی مشهد:مجموعه سوارکاری و کارتینگ ارشاد مشهد

جاهای دیدنی مشهد با مترو

28. ایستگاه مترو شهدا

از طریق ایستگاه مترو شهدا می توانید از آرامگاه نادر شاه و موزه نادری بازدید. این مکان دیدنی در نزدیکی ایستگاه متروی شهدا واقع شده است.

جاهای دیدنی مشهد با مترو: ایستگاه مترو شهدا

29. ایستگاه مترو پارک ملت

پارک ملت، از جاهای دیدنی و تفریحی مشهد است که با مترو، می‌توان به آنجا بروید. پارک ملت دارای امکانات متنوعی مانند وسائل بازی، شهربازی، کتابخانه، فرهنگسرا، رستوران و... است.

جاهای دیدنی مشهد با مترو: ایستگاه متروپارک ملت

30. ایستگاه هفده شهریور

هفده شهریور در نزدیکی حرم مطهر قرار دارد و علاوه بر زیارت می توانید به مراکز خرید اطراف آنجا یعنی بازار رضا و مجتمع تجاری آسمان هم سری بزنید.

جاهای دیدنی مشهد با مترو: ایستگاه 17 شهریور

31. ایستگاه وکیل آباد

باغ وکیل آباد هم یکی دیگر از جاهای دیدنی مشهد است که امکان بازدید از طریق مترو وجود دارد. باغ وحش که در این باغ وجود دارد فاصله‌ی بسیار کمی از مترو دارد و از جاهای دیدنی شهر مخصوصا برای کودکان و نوجوانان است.

جاهای دیدنی مشهد با مترو: ایستگاه وکیل آباد

32. ایستگاه متروی خیام

با رفتن به ایستگاه مترو خیام می توانید از جاهای دیدنی مشهد که در اطراف این ایستگاه قرار دارد، دیدن کنید. بعد از خارج شدن از ایستگاه مترو با تاکسی به «منطقه گردشگری سپاد» بروید. در این منطقه می توانید از مکان ها و مراکز خریدی مانندمجتمع الماس شرق،پارک علمی پروفسور بازیما، برج پرواز صبا، شهربازی بزرگ سپاد، باغ پرندگان و پارک ساحلی آفتاب دیدن کنید.

جاهای دیدنی مشهد با مترو: ایستگاه مترو خیام

33. ایستگاه شریعتی

از جمله جاهای دیدنی که می توانید با ایستگاه مترو شریعتی به آنجا بروید پارک کوهسنگی، زیست خاور، سینما آفریقا، برج آلتون و  پردیس سینمایی هویزه...است.بعد از پیاده شدن از ایستگاه مترو مجمتع زیست خاور،سینما آفریقا و پردیس سینمایی هویزه در نزدیکی شما قرار دارند اما برای رفلتن به کوه سنگی می توایند با تاکسی به آنجا بروید.

جاهای دیدنی مشهد با مترو: ایستگاه مترو شریعتی

جاهای دیدنی مشهد در زمستان

34. پارک طبیعی هفت حوض

یکی از مکان های دیدنی مشهد در زمستان پارک طبیعی هفت حوض است، این منطقه به دلیل داشتن خاک آهکی بر اثر باران فرسایش پیدا کرده و به شکل حوضچه در آمده است. این پارک در فاصله 7 کیلومتری از مشهد در میان کوه‌های خلج قرار دارد.

جاهای دیدنی مشهد در زمستان: پارک هفت حوض

35. پارک ملت

پارک ملت یکی از قدیمی‌ترین پارک‌های مشهد است که در زمستان مناظر بسیار زیبایی دارد.

جاهای دیدنی مشهد در زمستان: پارک ملت

36. روستای زشک مشهد

روستای زشک است یکی از جاهای دیدنی اطراف مشهد در زمستان، است. زشک از دو کلمه «زو» و «اشک» به معنی چشمه‌های جوشان گرفته شده است. این روستا در فاصله 20 کیلومتری از شهر و در شهر شاندیز قرار دارد.

جاهای دیدنی مشهد در زمستان: روستای زشک

37. غار مغان

یکی دیگر از جاهای دیدنی اطراف مشهد در زمستان غار مغان است غار مغان به دوره دوم زمین شناسی باز می گردد و قدمت بیشتری  از البرز و دماوند دارد.این غار در جنوب شهر و کوه خلج واقع شده است.

جاهای دیدنی مشهد در زمستان: غار مغان

جاهای دیدنی مشهد در شب

38. کوه سنگی

یکی از قدیمی ترین مکان های تفریحی و دیدنی شهر مشهد کوه سنگی است. نلم کوه سنگی از دو کوه سنگی کم ارتفاع که در این مکان قرار دارد گرفته شده است. کوه سنگی هم فضای زیبا و دلنشین هم مناظر سرسبز دارد.علاوه براین، این مکان برای شب گردی در مشهد مکان بسیار مناسبی است.

جاهای دیدنی مشهد در شب: کوه سنگی

39. طرقبه

گردش شبانه دسته جمعی در آسمان پر ستاره طرقبه واقعا دیدنی است. طرقبه مجموعه ای از امکانات رفاهی و تفریحی مانند رستوران ها و کافی شاپ ها را دارد. طرقبه در شب حال و هوای بسیار دل انگیزی دارد.

جاهای دیدنی مشهد در شب: طرقبه

40. زیارت امام رضا

شهر زیارتی مشهد با وجود بارگاه ملکوتی امام رضا به عنوان شهری زنده شناخته شده است.زیارت و حال و هوای شب حرم فضای معنوی برای شما فراهم می کند.حتما زیارت حرم امام رضا در شب را تجربه کنید.

جاهای دیدنی مشهد در شب: زیارت امام رضا

41. بام مشهد

قدم زدن در بام های مشهد در شب بسیار دلپذیر و خاطره انگیز است. اگر با گروهای مختلف خانوادگی و دوستانه به مشهد سفر کردید حتما از بام هاشمیه در شب دیدن کنید.

جاهای دیدنی مشهد در شب: بام مشهد

42. پارک بابا کوهی

پارک پلکانی بابا کوهی یکی دیگر از مکان های دیدنی و مناسب برای شب گردی های مشهد است البته این پارک به نام کوه‌های آب و برق یا بام هفت تیر نیز شناخته می شود.

جاهای دیدنی مشهد در شب: پارک پلکانی

43. کوهستان پارک خورشید

کوهستان پارک خورشید یکی دیگر از بام‌ های مشهد است که برای گشت و گذارهای شبانه دلپذیر است. البته این پارک با نام های بام مشهد یا بام هاشمیه شناخته می‌شود.

جاهای دیدنی مشهد در شب: کوهستان پارک خورشید

سخن پایانی:

امیدواریم با اطلاعاتی که در این مطلب درباره مکان های دیدنی و تفریحی شهر مشهد برای شما ارائه کردیم سفر خاطره انگیزی به شهر مشهد داشته باشید.


مطالب مرتبط:

32 مکان دیدنی، گردشگری و تاریخی سمنان با آدرس

معرفی کامل برج خلیفه، بلندترین برج جهاناز
6
رای