جاهای دیدنی شیراز ؛ 23 جاذبه گردشگری، تاریخی و تفریحی با عکس و آدرس

جاهای دیدنی شیراز ؛ 23 جاذبه گردشگری، تاریخی و تفریحی با عکس و آدرس بهترین جاهای دیدنی شیراز کجاست ؛ با جاذبه های گردشگری، تاریخی و تفریحی و بهترین مکان و جاهای دیدنی شیراز در بهار، پاییز و تمام فصول را به همراه عکس و آدرس آنها در سلام دنیا آشنا شوید

شهر شیراز به دلیل داشتن جاذبه های گردشگری، تاریخی و تفریحی به یکی از مقصد های جذاب برای مسافران و توریست ها تبدیل شده است. شهر شیراز به شهر باغ، گل و بلبل، شهر شاعران، دیار عاشقان، شهر بهار نارنج ها، شهر عشق، شهر راز، شهر شعر و ادب پارسی و ... مشهور است. شیراز شهر بهار نارنج و باغ های دلگشاست. این شهر پر است از مساجد و خانه های قدیمی است که آنها را به مکان های دیدنی برای بازدید مسافران تبدیل کرده است. دراین مطلب سلام دنیا، ما به معرفی 23 جاذبه گردشگری، تاریخی و تفریحی که بهترین و معروف ترین جاهای دیدنی شیراز هستند، به همراه عکس و آدرس آنها پرداختیم. با ما همراه باشید.

23 جاذبه گردشگری، تاریخی و تفریحی و جاهای دیدنی شیراز

1. جاهای دیدنی شیراز : آرامگاه حافظ (حافظیه) (Tomb of Hafez)

حافظیه شهر شیراز یکی از دیدنی های شهر شیراز است که مقبره شاعر بزرگ حافظ در آن واقع شده است، خواندن غزلی از دیوان حافظ در کنار مقبره این شاعر بزرگ بسیار دلنشین است. خواندن غزلی زیبا از حافظ حتی برای افرادی که علاقه ای به خواندن شعر و ادبیات ندارند هم جذاب است، عاشق اشعار دلنشین آن می شوید.

 • آدرس: آرامگاه حافظ، در منطقه شمالی شهر شیراز، بلوار آزادی مابین چهار راه حافظیه و چهار راه ادبیات قرار دارد.

جاهای دیدنی شیراز : آرامگاه حافظ

2. جاهای دیدنی شیراز : آرامگاه سعدی (سعدیه) (Tomb of Saadi)

یکی از جاهای دیدنی شیراز، سعدیه است؛ جایی که مقبره سعدی شاعر بزرگ در آن قرار دارد. سعدی شاعر سرشناس قرن هفتم هجری است، مسافران و گردشگران زیادی همه سال از مقبره این شاعر بزرگ دیدن می کنند. در این باغ زیبا علاوه بر درختان و گل های رنگارنگش حوضی هم وجود دارد که بازدیدکنندگان سکه ای را در آن می اندازند.


حتما بخوانید: جاذبه های طبیعی و تاریخی تنگه ساواشی


 • آدرس: مقبره شاعر بزرگ سعدی در چهار راه دلگشا، بلوار بوستان، حوالی باغ دلگشا و پارک کوهستان قرار دارد.

جاهای دیدنی شیراز : آرامگاه سعدی

3. جاهای دیدنی شیراز : باغ ارم (Eram Garden)

یکی از باغ های ایران که نامش در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده باغ ارم است، این باغ، از باغ های شناخته در کشورمان است که بازدیدکنندگان هر سال در سفر به شیراز از این مکان زیبا دیدن می کنند. باغ ارم با فضای زیبا و بی نظیرش و معماری تاریخی که دارد لحظات زیبایی را برای شما رقم می زند. در سفر به شیراز از این مکان دیدنی هم دیدن کنید.

 • آدرس: شیراز، بلوار ارم، میدان ارم، خیابان ارم، نزدیک مجموعه دانشگاه شیراز

جاهای دیدنی شیراز : باغ ارم

4. جاهای دیدنی شیراز : مسجد نصیر الملک (Nasir al-Mulk Mosque)

یکی از مسجد های دیدنی در شهر شیراز مسجد نصیرالملک است، شیشه‌های رنگی پنجره های این مسجد، با انعکاسی که از تابش نور در این فضا ایجاد می کند، باعث شهرتی جهانی آن شده است. این مسجد تاریخی یکی از 10 مسجد زیبا در دنیا شناخته شده است،

 • آدرس: این مسجد در محله گود عربان و در جنوب خیابان لطفعلی خان زند و در نزدیکی امامزاده شاه چراغ قرار گرفته است.

جاهای دیدنی شیراز : مسجد نصیر الملک

5. جاهای دیدنی شیراز : باغ نارنجستان قوام (Narenjestan Ghavam)

یکی از باغ‌های دوران قاجاریه در شهر شیراز باغ نارنجستان قوام است و علت نام گذاری این باغ درختان نارنج بیشمار و نام صاحب باغ یعنی محمدعلی خان قوام‌ الملک بوده است. طراحی منحصر به فرد و قرینه ای که در قسمت ورودی باغ تعبیه شده و دو ستون در ایوان بزرگ عمارت باغ قوام باعث جذابیت و زیبایی دو چندان باغ شده است. معماری این باغ با هنرهایی مانند گچ‌بری، آیینه‌کاری، کاشی‌کاری، منبت کاری، سنگ‌تراشی، مقرنس‌ کاری و نقاشی ترکیب شده است، این باغ مساحتی به حدود 3500 مترمربع  و عمارتی با زیربنای تقریبا 940 مترمربع دارد.


حتما بخوانید: راهنمای سفر به کویر ریگ جن (مثلث برمودای ایران)


 • آدرس: باغ نارنجستان قوام در بلوار زینبیه، خیابان لطفعلی خان زند واقع شده است.

 جاهای دیدنی شیراز : باغ نارنجستان قوام

6. جاهای دیدنی شیراز : بازار وکیل (Vakil Bazaar)

یکی از شناخته شده ترین بازارهای سنتی و تاریخی ایران که شهرت جهانی هم دارد، بازار وکیل شیراز است. کریم خان زند در سال‌های (1172-1193هـ.ق) دستور ساخت این بازار را داده است. بازار وکیل متشکل از حجره‌های سنتی و زیبایی است که در آن کالاهایی مانند فرش، تابلو، طلا، لوازم خانه و سایر اقلام به فروش می رسد، مسافران و گردشگران زیادی به این بازار مراجعه می کند، چون معماری و بافت قدیمی این بازار باعث جذابیت این مکان دیدنی شده است.

 • آدرس: بازار وکیل در مرکز شهر شیراز (شرق میدان شهدا) خیابان زند قرار گرفته است و مسجد و حمام تاریخی وکیل نیز در کنار این بازار قرار دارند.

جاهای دیدنی شیراز : بازار وکیل

7. جاهای دیدنی شیراز : مسجد جامع عتیق شیراز (Jameh Atigh Mosque)

مسجد جامع عتیق یکی از قدیمی‌ترین مساجد در شهر شیراز  و مربوط به دوران صفویه است. این مسجد بین سال‌های 265 و 287 هجری قمری ساخته شده، این قدمت تاریخی مسجد جام عتیق را به یک مکان دیدنی در شهر شیراز تبدیل کرده است. در این مسجد کتیبه‌ای قرار دارد که یکی از خطاطان مشهور زمان شاه اسحق روی آن خطاطی کرده است و در وصف قرآن جملاتی روی آن نوشته است. دیدن از این بنا برای علاقه مندان به بناهای تاریخی خالی از لطف نیست.

 • آدرس: شیراز، ضلع جنوب شرقی شاهچراغ

جاهای دیدنی شیراز : مسجد جام عتیق شیراز

8. جاهای دیدنی شیراز : عمارت شاپوری (Shapouri House)

عمارت شاپوری از بناهای زیبا و تاریخی شهر شیراز و مربوط به اوایل دوران پهلوی است. شخصی به نام عبدالصاحب شاپوری از تاجران بزرگ و ثروتمند شهر شیراز، صاحب این عمارت بوده است، علت نام گذاری عمارت هم همین بوده است. ابوالقاسم مهندسی معماری این عمارت با شکوه را انجام داده است، کاشی‌کاری های این بنا و گچ‌بری ستون در کنار نورپردازی زیبا باعث شده که این مکان به یکی از بناهای دیدنی شهر شیراز تبدیل شود.

 • آدرس: این عمارت در، بلوار کریم خان زند، خیابان انوری قرار دارد.

جاهای دیدنی شیراز : عمارت شاپوری

9. جاهای دیدنی شیراز : حمام وکیل (Vakil Bath)

یکی دیگر از مکان های دیدنی شهر شیراز حمام وکیل است، این حمام تاریخی یکی از حمام‌های پیشرفته و شناخته شده در تاریخ ایران به شمار می آید. این حمام به فرمان کریم خان زند در سال 1187 ساخته شده است. قسمت های مختلف حمام وکیل شامل شاه‌ نشین، گرم‌خانه، رخت‌کن و خزینه است که قسمت شاه‌نشین این حمام مهمترین قسمت آن محسوب می شود.

 • آدرس: شیراز، خیابان طالقانی

جاهای دیدنی شیراز : حمام وکیل

10. جاهای دیدنی شیراز : ارگ کریم خان زند (Karim Khan Citadel)

ارگ کریم خان زند در دوره سلسله زندیه احداث شده‌ است و کریم خان بعد از انتخاب شهر شیراز به عنوان پایتخت، ارگ را به عنوان مکان زندگی مشخص کرد، این بنا که با آجر ساخته شده نمای بسیار زیبایی هم دارد. ارگ کریم خان شکل مربعی دارد و در چهار گوشه آن چهار برج استوانه‌ای قرار دارد که ارتفاع هر یک از این برج ها 12 متر است.


حتما بخوانید: معرفی کامل برج خلیفه، بلندترین برج جهان


 • آدرس: ارگ کریم خان درشمال شرق شیراز در میدان شهدا واقع شده است.

جاهای دیدنی شیراز : ارگ کریم خان زند

11. جاهای دیدنی شیراز : مسجد وکیل (vakil mosque)

یکی از بناهای تاریخی شهر شیراز که از دوران حکومت زندیه باقی مانده است، مسجد وکیل شیراز می باشد، این مسجد تاریخی با معماری و نوع ساخت جالب توجهی که دارد یکی از مکان های دیدنی شهر شیراز برای گردشگران است. با اینکه مسجد وکیل معماری و طراحی ساده ای دارد، اما به دلیل استفاده از هنر میناکاری و رنگ‌های سبز و قرمز بر جلوه زیبا و چشم نوازی دارد.

 • آدرس: این مسجد در غرب بازار وکیل و در خیابان آیت الله طالقانی شیراز قرار دارد.

جاهای دیدنی شیراز : مسجد وکیل

12. جاهای دیدنی شیراز : باغ دلگشا (Delgosha Garden)

باغ دلگشا که در نزدیکی سعدیه قرار دارد، از باغ های دیدنی شهر شیراز محسوب می شود. این باغ که در دوران ساسانیان احداث شده مساحتی در حدود 7.5 (هفت و نیم) هکتار دارد. درختان و گل های زیبا در  باغ دلگشا وجود دارد که اکثر درختان آن میوه می‌دهند اما درختان نارنج بیشماری که در این باغ وجود دارد، باعث شده در فصل بهار عطر بهارنارنج در این باغ بپیچد.

 • آدرس: باغ دلگشا در محله سعدیه جنوبی، بلوار هفت تنان، خیابان نارنجستان قرار دارد.

 جاهای دیدنی شیراز : باغ دلگشا

13. جاهای دیدنی شیراز : شاهچراغ

آرامگاه حضرت میر سید احمد فرزند امام موسی کاظم (ع) معروف به شاه چراغ و برادر امام رضا (ع) در شاهچراغ واقع شده است. این آرامگاه به دلیل داشتن کاشی‌کاری، آینه‌کاری و گچ‌بری‌های مکان بسیار زیبایی برای مسافران شهر شیراز محسوب می شود. شاهچراغ کاشی‌های فیروزه‌ای بسیار زیبایی دارد که نورپردازی آن در شب جلوه بی نظیری به این فضا می بخشد.

 • آدرس: این آرامگاه در خیابان لطفعلی خان زند، در کنار میدان احمدی شیراز قرار دارد.

 جاهای دیدنی شیراز : شاهچراغ

14. جاهای دیدنی شیراز : دروازه قرآن (Quran gate)

دروازه قرآن بنای کوچک اما با فضای زیبایش یکی از مکان های دیدنی شهر شیراز محسوب می شود، در دوران کریم خان دروازه قرآن باسازی شد و کریم خان فرمان ساخت یک اتاقک در بالای این دروازه و قرار دادن دو قرآن نفیس را داد. دروازه شیراز در شمال شرقی و بین دو کوه چهل مقام و باباکوهی واقع شده است.

 • آدرس: این مکان تاریخی در آزاد راه شیراز، بلوار امام رضا، ورودی شهر شیراز واقع شده است.

جاهای دیدنی شیراز : دروازه قرآن

15. جاهای دیدنی شیراز : آرامگاه خواجوی کرمانی (Khwaju Kermani Tomb)

خواجوی کرمانی از شاعران به نام قرن هفتم و هشتم هجری قمری است. اگرچه این شاعر در استان کرمان متولد شده اما بعد از سفرهای بیشمار به استان های مختلف، سرانجام در شهر شیراز درگذشت.

 • آدرس: آرامگاه این شاعر بزرگ در دامنه کوه صبوی، ابتدای جاده شیراز به اصفهان، تنگ الله اکبر قرار دارد.

جاهای دیدنی شیراز : آرامگاه خواجوی کرمانی

16. جاهای دیدنی شیراز : خانه زینت الملوک (Zinat Al-Molk Historical House)

یکی دیگر از عمارت های مربوط به دوران قاجار در شهر شیراز خانه زینت‌ الملوک است. این عمارت در سال 1290 هجری قمری ساخته شده است. علی‌محمد خان قوام‌الملک دوم نام صاحب این عمارت تاریخی بوده، علت نام گذاری آن نام زینت‌ الملوک قوامی دختر قوام‌الملوک چهارم بوده است. خانه زینت الملوک به دلیل داشتن معماری زیبایش به عنوان یک مکان دیدنی در شهر شیراز شناخته شده است، در وسط حیاط عمارت یک حوض مستطیل‌ شکل زیبا قرار دارد, علاوه بر این معماری تالار شاه نشین منحصر به فردی هم دارد.


حتما بخوانید: زیباترین جاده های جهان برای یک سفر زمینی به یاد ماندنی


 • آدرس: این خانه تاریخی در خیابان لطفعلی خان زند بعد از بلوار زینبیه واقع شده است.

جاهای دیدنی شیراز : خانه زینت الملوک

17. جاهای دیدنی شیراز : تخت جمشید

تخت جمشید یا عنوان یونانی آن، پرسپولیس، بنایی است که بیشتر ‌از 2500 سال قدمت دارد و یکی از بهترین جاهای دیدنی شهر شیراز محسوب می‌شود. ستون های بلند با نقش ها و طرح های گوناگون، همه نشان دهنده داستان های قدیمی هستند. بقایای این شهر هنوز هم در شمال شهرستان مرودشت، شمال استان فارس (شمال شرقی شیراز) مشاهده می شوند و  به عنوان دیدنی ترین جاذبه های تاریخی شهر شیراز محسوب می شود.

 •  آدرس: تخت جمشید در نزدیکی شیراز ( 55 کیلومتری) واقع شده است. مرودشت در 40 کیلومتری شهر شیراز است.

جاهای دیدنی شیراز : تخت جمشید

18. جاهای دیدنی شیراز : باغ جهان نما (Jahan Nama Garden)

یکی دیگر از باغ‌های زیبا و بی نظیر شهر شیراز باغ جهان‌نما است. باغ جهان‌نما با قدمت تاریخی که دارد، در نزدیکی حافظیه واقع شده است. یکی از پررونق‌ترین و زیبا ترین باغ‌های شهر شیراز در دوران صفوی باغ جهان نما بوده است؛ اما با پایان این حکومت این باغ هم از بین رفت، اما کریم‌خان زند دوباره آن را باسازی کرد و دستور داد عمارتی هم در باغ ساخته شد.

 • آدرس: باغ جهان نما در چهار راه حافظیه، خیابان حافظ بعد از مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس واقع شده است.

جاهای دیدنی شیراز : باغ جهان نما

19. جاهای دیدنی شیراز : باغ عفیف آباد (Afif Abad Garden)

یکی دیگر از باغ های باصفای شهر شیراز که در جنوب خیابان قصرالدشت واقع شده، باغ گلشن یا همان باغ عفیف‌ آباد است. میرزا علی محمد خان، در سال 1284 هجری قمری در این باغ عمارتی هم بنا کرد. در حال حاضر در مجموعه باغ عفیف آباد ، یک کاخ سلطنتی، موزه سلاح‌های قدیمی و یک باغ بسیار زیبا مشاهده می کنید ، گردشگران و علاقه‌مندان زیادی هرسال از این باغ زیبا دیدن می کنند. این باغ  مساختی به حدود 127 هزار مربع دارد.

 • آدرس: این باغ در انتهای خیابان عفیف‌ آباد قرار دارد.

جاهای دیدنی شیراز : باغ عفیف آباد

20. جاهای دیدنی شیراز : باغ جنت (Jannat garden)

باغ جنت یا پارک جنت شیراز، یکی دیگر از مکان ‌های دیدنی شهر شیراز شناخته می شود. در گذشته یک عمارت از بناهای مشیرالممالک در این باغ واقع بوده است که متاسفانه در حال حاضر دیگر وجود ندارد. درختان کاج و سرو و وجود آبنماهای متعدد در این باغ زیبا جلوه خاصی به این باغ می بخشند.

 • آدرس: این باغ در ابتدای ورودی غربی شیراز، اول جاده بوشهر در بلوار امیرکبیر واقع شده است.

جاهای دیدنی شیراز : باغ جنت

21. جاهای دیدنی شیراز : سرای مشیر یا سرای گلشن (Saraye Moshir)

یکی دیگر از آثار به جا مانده از دوره قاجاریه در شیراز سرای مشیر یا سرای گلشن است، این سرا در انتهای جنوبی بازار وکیل در گوشه شرقی آن واقع شده است. سرای مشیر طرح و نقشه ای دایره ای (هشت گوش) بسیار زیبایی دارد، و  توسط میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک ساخته شده است.

 • آدرس: سرای مشیر در ظلع جنوبی بازار وکیل در گوشه شرقی آن قرار گرفته است.

جاهای دیدنی شیراز : سرای مشیر یا سرای گلشن

جاهای دیدنی شیراز در بهار و پاییز

22. جاهای دیدنی شیراز : دشت ارژن (Dasht Arjan)

دشت ارژن منطقه‌ محافظت شده با حضور گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری یک مکان جذاب دیدنی برای گردشگران و مسافران شهر شیراز محسوب می شود. این دشت همه زیبایی‌ها را در خود جای داده است، در فصل بهار این دشت از شقایق‌های وحشی پر می شود و در فصل تابستان نسیم دلنواز و خنکی دارد.

 • آدرس: دشت ارژن تنها 60 کیلومتر با شیراز فاصله دارد. این منطقه که در حاشیه جاده اصلی شیراز – بوشهر قرار دارد.

جاهای دیدنی شیراز : دشت ارژن

23. جاهای دیدنی شیراز : پاسارگاد (pasargadae)

یکی از جاهای دیدنی شیراز که از دوران هخامنشی به یادگار مانده است و دارای اهمیت تاریخی و فرهنگی است، پاسارگاد شیراز است که به دستور شخص کوروش کبیر بنا شد و آرامگاه ایشان نیز در این مکان است. پاسارگاد مجموعه ای از سازه هایی مانند: کاخ دروازه، قصر اختصاصی، سازه های مسجد، آب نمای باغ شاهی، دو کوشک، کاخ بار عام، آرامگاه کمبوجیه و کاروانسرای مظفری است. از اصلی ترین جاذبه گردشگری پاسارگاد، آرامگاه کوروش کبیر است. 

در قدیم ، نام پاسارگاد به مشهد مادر سلیمان، بوده است. بهترین زمان برای رفتن و بازدید از مجموعه پاسارگاد، فصل بهار و پاییز است که عظمت و شکوه آن فوق العاده است.

آدرس: این شهر بین اصفهان و شیراز و در فاصله 21 کیلومتری از سعادت شهر واقع شده است.

جاهای دیدنی شیراز : پاسارگاد

سخن آخر

شیراز، یکی از شهرهای زیبا و توریستی ایران است که جاذبه های گردشکری و تفریحی بسیاری دارد. ما در این مطلب تنها به معرفی 23 جاذبه گردشگردی و جاهای دیدنی شیراز پرداختیم. و عکس و آدرس آنها را برای شما قرار دادیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد. می توانید سوالات و پیشنهادات خود را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.


مطالب مرتبط:

11 مورد از کثیف ترین نقاط و آلوده ترین وسایل در هتل ها که باید مراقب آنها بود

لیست و آدرس خانه های معلم در استان مازندران و حومه

آموزش 4 راه ساده برای پیشگیری از جیب بری و کیف قاپی در سفر
 
 
 

از
15
رای