آموزش 4 راه ساده برای پیشگیری از جیب بری و کیف قاپی در سفر

آموزش 4 راه ساده برای پیشگیری از جیب بری و کیف قاپی در سفر برای جلوگیری از قربانی جیب برها شدن، کیف پول خود را در جیب جلوی خود نگه داشته و وسایل خود را تمام مدت نزدیک به خود نگه دارید. در ادامه ترفندهای ساده برای پیشگیری از کیف قاپی و جیب بری بیان شده است.

جیب برها، دزدانی هستند که وقتی گردشگران متوجه نمی شوند، در سرقت از آنها متخصص هستند. پیشگیری از جیب بری، یک چالش است، زیرا دزدها همه تلاش خود را می کنند تا با محیط اطراف خود هماهنگ شده و کسی متوجه حضور آنها نشود. برای جلوگیری از قربانی جیب برها شدن، کیف پول خود را در جیب جلوی خود نگه داشته و وسایل خود را تمام مدت نزدیک به خود نگه دارید. از غریبه های پر حرف دوری کنید که ممکن است تلاش کرده تا شما را گول بزنند و حواس شما را در محل های شلوغ پرت کنند. اگر در هنگام مسافرت به کشورهای دیگر از شما دزدی شده است، فرم پلیس را تکمیل کرده و به سفارت خانه کشور خود بروید تا پاسپورت یا کارت شناسایی جدیدی برای شما صادر شود.

روش های جلوگیری از جیب بری و کیف قاپی در سفر

روش اول: نگهداری و استفاده از کیف پولتان با خیال راحت

1. کیف پول خود را در جیب جلویی تان قرار دهید تا آن را نزدیک به خود نگه دارید

اگر معمولا کیف پول خود را در جیب پشتی تان نگهداری می کنید، با نگه داشتن آن در جیب جلویی خود به گونه ای که نمی توانید آن را ببینید، کیف پول را مخفی نگه دارید. اگر کیف پول، پاسپورت، یا پولتان به راحتی در دسترس کسی از پشت سر می آید نباشد، جیب بری دشوارتر می شود.

 • وقتی برای مدت زمان زیادی پیاده روی می کنید، وسایل می تواند از جیب پشتی شما بیرون بیاید. این کار باعث می شود که دزدیدن وسایل از جیب پشتی شما راحت تر باشد.

حتما بخوانید: خوابیدن در هواپیما با 7 روش متفاوت و راحت


چگونه از دزدیده شدن کیف پول خود جلوگیری کنید

2. یک باند پلاستیکی را در اطراف کیف پول خود ببندید  تا به راحتی به بیرون سر نخورد

آن را در انتهای جیب خود قرار دهید. اگر دزدی تلاش کند تا به آرامی کیف پول شما را بیرون بکشد، برای بیرون کشیدن کیف پولتان تلاش خواهد کرد. این کار باعث می شود تا توجه شما به اندازه کافی جلب شود که کسی در حال سرقت از شما است.

 • اگر حق انتخابی دارید، از کیف پول از جنس ولکرو یا پارچه ای به جای چرم استفاده کنید. برداشتن آنها از جیبتان بدون متوجه شدن دشوارتر است.

راه های پیشگیری از قربانی جیب برها شدن

3. کیف پولتان را در جیب مخفی یا پنهان نگه دارید

اگر لباسی دارید که جیب مخفی دارد، کیف پولتان را در آن نگه دارید. جیب برها تمایل دارند تا مکان های مشخصی را برای اشیاء بدیهی با ارزش یا پول بگردند، و در صورتی که کیف پولتان در داخل کت شما در یک درز مخفی باشد، یا در نزدیکی جیب رو سینه باشد.

 • اگر مجبور هستید چیزی را در جیب خود نگه دارید، آن را در کیف پول ولکرو قرار دهید. اگر کسی سعی کند ولکرو را از داخل جیب تان بردارد، صدا ایجاد می کند.

نکته: لباس هایی با کیف پول و جیب پنهان وجود دارد که به طور خاص برای بی اثر کردن کار جیب برها طراحی شده اند. ExOffico ،Voyager و SCOTTeVEST محبوب ترین مارک های لباس هستند که جیب لباس پنهان می سازند.

راه حفاظت از کیف پول در مقابل جیب برها

4. از زیر و رو کردن کیف پولتان برای محاسبه پول اجتناب کنید

در صورت امکان، برای نگه داشتن پول یا نگهداری آن در کیف مطمئن، آن را در یک کیف مجزا نگه دارید. به این ترتیب، نیازی نیست که کیف پول خود را برای جست جو کردن جهت پرداخت قبض ها بیرون بیاورید. اگر پول خود را در کیف پولتان نگه می دارید، فقط در صورتی که حتما نیاز به پرداخت قبضی است، کیف پولتان را بیرون بیاورید. کیف پولتان را با هر دو دست نگه دارید تا به دزد فرصت طلب، امکان ربودن کیف را در صورت حواس پرتی تان ندهید.

 • اگر پول را در جیبتان نگهداری می کنید، جیب جلو شلوار یا کت خود را انتخاب کنید. چیز دیگری را در جیب خود ذخیره نکنید، تا سارق تصور کند که جیب شما خالی است.

از زیر و رو کردن کیف پولتان برای محاسبه پول اجتناب کنید

5. یک کیف پول جعلی درست کنید و برای فریب دادن دزدها، آن را در جیب پشتی خود نگه دارید

یک کیف پول بخرید و کارت و پول خود را در یک کیف پول جدید نگهداری نمایید. کیف پول قدیمی خود را با تکه های کاغذ، کارت های هدیه خالی و رسیدهای تصادفی پر کنید. در هنگام سفر، کیف پول تزئینی خود را نزدیک به خود نگه دارید. اگر کسی از شما دزدی کرد و یا تلاش کند که از شما دزدی کند، کیف تزئینی خود را بیرون آورده و پرت کنید، و در مسیری مخالف بدوید.

 • کیف پول جعلی خود را از جیبتان بیرون نکشید تا کاملا مشخص نباشد. نمی خواهید مردم را تشویق کنید که از شما دزدی کنند!

حتما بخوانید: جاذبه های طبیعی و تاریخی تنگه ساواشی


ترفندهای پیشگیری از کیف قاپی

روش دوم: کیف پول یا کیف خود را امن نگه دارید

1. کیفی با قفل پیچیده را انتخاب کنید که کار جیب برها را دشوار کند

اگر عموما از کیف پولی بدون قفل مکانیزه استفاده می کنید، از یک کیف با قفل پیچی یا زیپ استفاده کنید. باز کردن این کیف ها دشوارتر است و احتمالا یک جیب بر به خودش زحمت نمی دهد که دستش را داخل کیف شما کند. در صورت امکان، از یک کیف دستی با قفل استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که در هنگام مسافرت چیزی گم نمی شود.

 • هر چه کیفتان کوچک تر باشد، بهتر است. کیف های بزرگ تر امکان بیشتری را برای یک دزد فراهم می کنند.

راه های امن نگهداشتن کیف پول و مدارک

2. بند کیف را کوتاه تر کنید تا آن را نزدیک به خود نگه دارید

برای جلوگیری از پاره شدن کیف در کنارتان، کیف و کوله پشتی تان را نزدیک به خود نگه دارید. بند کیف یا کوله پشتی خود را کشیده تا آن را کوتاه تر کنید و کیف را نزدیک تر به بدن خود نگه دارید. این کار در هنگام سفر، دسترسی به کیفتان را بسیار دشوارتر می کند.

 • اگر واقعا نمی خواهید به جیب بر برای دزدیدن کیفتان فرصت دهید، می توانید به جای پشت، کیف را در نزدیک قفسه سینه خود نگه داشته و راه بروید.

تکنیک های ساده برای در امان ماندن در مقابل کیف قاپ ها

3. کیف یا کوله پشتی خود را در هنگامی که نشسته اید، به جای زمین، در بغل خود نگه دارید

اگر در داخل یک رستوران نشسته اید و یا بر روی صندلی اتوبوس نشسته اید، کیفتان را به دور شانه بچرخانید و آن را بر روی دامن خود نگه دارید. اگر بر روی کف زمین نشسته اید یا کیف را بر روی دسته صندلی آویزان کرده اید، هدف راحتی برای سارقان خواهد بود. اگر بر روی زمین نشسته باشید، در هنگام بلند شدن با احتمال بیشتری کیف خود را فراموش می کنید.

نکات کلیدی برای جلوگیری از کیف قاپی

4. محتویات کیف خود را به کیف کمری منتقل کنید

بند کیف می تواند بریده شود، که این کار را برای قاپیدن کیف از شما در کمتر از چند ثانیه ساده می کند. با این وجود بریدن یک کیف کمری سفت که محکم در دور کمر شما قرار می گیرد، سخت تر است. کیف پول خود را برداشته و کارت ها و پول نقد را به داخل کیف کمری منتقل کنید. بند آن را در دور کمر خود محکم کرده و کیف را بچرخانید تا کیف آن دقیقا در زیر ناف شما قرار بگیرد. این کار محافظت از وسایل ارزشمندتان را راحت تر می کند.

 • از کیف کمری با سگک پلاستیکی استاندارد استفاده نکنید. در عوض، یک کیف کمری ضد سرقت را به صورت آنلاین خریداری کنید. این کیف ها دارای سگک های سخت تری هستند و اغلب می تواند قفل شوند تا از دسترسی سارقان به آن جلوگیری شود.

روش پیشگیری از قاپیدن کیف پول

روش سوم: جلوگیری از جیب بری با دور نگه داشتن لوازم با ارزشتان از چشم دیگران

1. آنچه را که لازم دارید برداشته و مواردی که نیاز ندارید را در هتل امن نگه دارید

اکثر هتل ها گاو صندوق دارند، پس مسافرین می توانند چیزهای گران قیمت خود را در هنگام تمیز کردن اتاق وقتی که بیرون هستند، امن نگه دارند. قبل از بیرون رفتن، پاسپورت، کلیدهای خانه و پول نقد اضافی و جواهرات گران قیمت خود را امن و در گاو صندوق نگه دارید. اگر از شما جیب بری شود، تنها مقداری از پول و لوازم خود را از دست می دهید.

 • همیشه پول اضافی خود را در هتل امن نگه دارید. در صورتی که از شما جیب بری شود، شما قبل از اصلاح کردن اوضاع، هنوز هم قادر خواهید بود از وسایل نقلیه استفاده کرده و شکم خود را سیر کنید.

جلوگیری از جیب بری

2. تلفن همراه خود را در جیب پنهان خود نگه دارید و از بیرون آوردن آن اجتناب کنید

تلفن همراه خود را در جیب داخلی لباستان قرار دهید که به راحتی در دسترس جیب برها قرار نداشته باشد. تمام تلاش خود را بکنید تا از بیرون کشیدن آن به طور مکرر اجتناب کنید، به خصوص هنگامی که بر روی یافتن مسیرها تمرکز می کنید. اگر لازم است تلفن همراه خود را بیرون بیاورید، آن را محکم با دو دست خود نگه دارید و هر بار به آن برای بیش از 5 تا 10 ثانیه خیره نشوید.

 • هنگامی که تلفن خود را از جیبتان بیرون می آورید تا عکس بگیرید، هنگامی که کارتان به اتمام رسید، همیشه آن را به جیب خود برگردانید. از غریبه ها نخواهید که از شما عکس بگیرند.
 • نقشه ای که نیاز دارید را در هتل چاپ کرده تا از استفاده از تلفن همراه برای درک اینکه کجا هستید، اجتناب کنید.
 • حتی اگر نمی خواهید از آن استفاده کنید، هنوز هم ایده خوبی است که تلفن تان را نزدیک به خود نگه دارید. هیچ وقت نمی دانید که چه زمانی قرار است یک تماس اضطراری برقرار کنید.

حتما بخوانید: راهنمای سفر به کویر ریگ جن (مثلث برمودای ایران)


راه های مانع شدن از کیف قاپی

3. گردنبند خود را در داخل پیراهن خود قرار داده و ساعت خود را در هتل بگذارید

اگر جواهرات به همراه خود دارید، گردنبند خود را در داخل پیراهنتان قرار داده تا نتوانند از گردنتان آن را جدا کنند. اگر قیمت ساعتتان از چند دلار بیشتر است، آن را با خود به بیرون نیاورید. از آوردن جواهرات با سنگ های قیمتی بر روی آنها، صرف نظر از اینکه اصل باشند یا خیر، اجتناب کنید.

 • برای انگشترها مشکلی پیش نمی آید، مگر اینکه زیاد شل باشند. قاپیدن آنها بدون متوجه شدن تقریبا سخت است. اگرچه باید از استفاده از انگشترهایی با سنگ های قیمتی بر روی آنها آگاه باشید. اگر جواهرات زیادی به همراه دارید، جیب برها با احتمال بیشتری تصور می کنند که شما پول زیادی به همراه دارید.
 • در صورت امکان، هیچ گونه جواهراتی در سفر به همراه خود نداشته باشید. مگر اینکه به یک رستوران گران قیمت یا یک نمایش بروید، در غیر این صورت نیازی نیست تا آنها را به همراه داشته باشید.

چگونه مانع از جیب بری شویم

روش چهارم: اجتناب از کلاه برداری های شایع

1. از استفاده از دستگاه های خودپردازی که در مکان های تجارت خصوصی نیستند، خودداری کنید

دستگاه های خود پرداز، جیب برها را جذب خود می کنند. برخی از دزدها با هم کار می کنند تا یکی از آنها حواس شما را پرت کرده و دیگری در حالی که حواستان پرت است پول شما را می قاپد. سایر مجرمان شماره رمز شما را زیر چشمی نگاه کرده تا رمز شما را مشاهده کرده و سپس کیف پولتان را دیرتر از شما بدزدند. اگر از دستگاه خودپرداز استفاده می کنید، وارد یک مغازه قابل اطمینان شوید که از بیرون قابل دسترس نبوده تا بتوانید پول نقد خود را در جایی امن برداشت کنید.

 • دستگاه های خودپرداز که در رستوران ها و هتل ها و یا داخل مکان درب بسته قرار دارند، برای جیب برها سخت ترین مکان برای دزدی محسوب می شوند.

روش های کلاهبرداری شایع کدامند

2. پس از برخورد با کسی جیب خود را برای وجود تلفن همراه و کیف پول تان کنترل کنید

برخی از سارقان وانمود می کنند که در حین قدم زدن در خیابان با سوار شدن در اتوبوس به طور تصادفی با شما برخورد می کنند. وقتی به شما برخورد می کنند، به راحتی به جیب شما دسترسی پیدا کرده و یک چیز ارزشمند را از آن خارج می کنند. بعد از اینکه به کسی برخورد کردید، به آرامی جیب های خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که چیزی از وسایل شخصی شما دزدیده نشده است.

 • از آهسته گذشتن از بین شلوغی جمعیت یا خیابان های تنگ خودداری کنید. سارقان اغلب بر روی جمعیت شلوغ تمرکز می کنند تا از جلب توجه کردن خودداری کنند. وقتی در داخل اتوبوس هستید، سوار قطار شده اید، یا در یک کلان شهر سرگردان هستید، وسایل خود را نزدیکتان نگه دارید و هوشیار باشید.
 • در مورد مصاحبه کنندگان، جمع آوری کننده های کمک های مالی یا غریبه های پرحرف هوشیار باشید. جیب برها در اغلب موارد به صورت تیمی کار می کنند و وقتی کسی از پشت سر از شما دزدی می کند، سایر دزدها سعی می کنند تا حواستان را پرت کنند.

پس از برخورد با کسی جیب خود را برای وجود تلفن همراه و کیف پول تان کنترل کنید

3. وقتی کسی شما را در مورد راه راهنمایی می کند، فاصله سالم را با او حفظ کنید

وقتی از یک غریبه راهنمایی می گیرید، حداقل 2 تا 3 فوت (0.61 تا 0.91 متر) در تمام مدت از او فاصله بگیرید. تمام مدت به نقشه نگاه نکنید تا محل مورد نظر را پیدا کرده یا خم نشوید تا از نزدیک گوش کنید. جیب برهای باهوش سعی می کنند که یک نقشه یا جزوه را نگه داشته تا چیزی را به شما نشان دهند، در حالی که به جیب یا کیف شما دسترسی پیدا می کنند.

 • در پذیرش کمک های ناخواسته محتاط باشید. اکثر افراد فقط قصد کمک کردن دارند، اما جیب برها اغلب کمک داوطلبانه می کنند تا شما احساس راحتی کنید.

راه جلوگیری از کلاهبرداری در سفر

4. به طور نامحسوس لباس بپوشید تا مانند جمعیت محلی آن ناحیه به نظر برسید

اگر در حال سفر هستید، تمام تلاش خود را بکنید که مانند محیط پیرامون خود لباس بپوشید. از لباس های درخشان که باعث جلب توجه سایرین شده و از پوشیدن لباس های توریست ها اجتناب کنید تا مشخص نباشد که شما یک گردشگر هستید. دزدها با احتمال کمتری از کسی که در نزدیکی آنها زندگی کرده، دزدی می کنند.

 • اگر شما یک بریتانیایی با موهای قرمز باشید که به کشور هند سفر می کند، این کار فایده ای ندارد. اگر واقعا از خانه خود دور هستید، ممکن است به سادگی نتوانید مثل مردم محلی شوید.

چطور در سفر مانع از جیب بری شویم

5. کیف های خود را از خیابان دور کنید تا از دزدان سوار بر وسایل حمل و نقل دور بمانید

در بسیاری از کشورها، جیب برها از یک موتور سیکلت یا دوچرخه استفاده کرده، در کنار شما قرار گرفته و قبل از ترک سریع محل، کیسه یا کیف های شما را از شانه های شما می کشند. برای جلوگیری از دادن این فرصت به دزد، کیسه های خرید و کیف خود را در نزدیکی شانه خود و به دور از خیابان نگهداری نمایید.

 • این حالت در کشورهایی که تعداد زیادی موتور سوار وجود دارد، شایع است. به عنوان مثال در ایالات متحده، این یک روش شایع دزدی نیست.
 • بر خلاف جریان ترافیک حرکت کنید، تا بتوانید موتورسیکلت ها یا دوچرخه ها را که به سمت شما می آیند، ببینید.

کیف های خود را از خیابان دور کنید تا از دزدان سوار بر وسایل حمل و نقل دور بمانید

6. هنگام تماشای مجریان خیابانی، از اطراف خود آگاه باشید

جیب برها علاقمند به مناطقی با جمعیت زیاد هستند و اجرا کننده های خیابانی مردم بسیار زیادی را به دور خود جمع می کنند. علاوه بر این، مردم اغلب کیف پول خود را بیرون آورده تا به اجرا کنندگان خیابانی چند دلار پول بدهند. هیچ ایرادی در زمینه پرداخت پول به اجرا کنندگان خیابانی وجود ندارد، اما بیرون آوردن کیف پولتان به این مفهوم است که شما کیفتان را در کجا نگه می دارید. در هنگام لذت بردن از یک اجرای خیابانی، لوازم با ارزش خود را نگه داشته و هوشیار باشید.

 • اگر می خواهید به یک اجرا کننده خیابانی پول بدهید، چند دلار یا پول خرد را در داخل جیبی نگه دارید که کیف پولتان را در آنجا نمی گذارید تا به اجرا کننده خیابانی بدهید. در این صورت، سارقان احتمالی متوجه نمی شوند که وقتی می خواهید پول اهدا کنید، کیف خود را در کجا نگه می دارید.

استراتژی های پیشگیری از کیف قاپی

7. کمک غریبه هایی که می خواهند چمدانتان را برای شما حمل کنند، رد کنید

اگر شما در حال حمل چمدان خود به داخل قطار هستید و یا آن را از تاکسی بیرون می آورید، همیشه کمک های غریبه ای که پیشنهاد می کند در زمینه حمل کیف ها به شما کمک کند را رد کنید. حتی اگر چمدان سنگین باشد، هرگز نمی دانید که چه کسی می خواهد لوازم شما را بدزدد. برخی از افراد ممکن است عمیقا قصد کمک داشته باشند، اما دارایی های شما ارزش خطر کردن ندارد.

 • ممکن است آزار دهنده باشد، اما بهتر است که 5 تا 10 دقیقه بیشتر را برای حمل چمدان ها توسط خودتان صرف کنید.

آموزش ساده ترین راه های برای جلوگیری از جیب بری

منبع: wikihow


مطالب مرتبط:

چگونه بدون چادر کمپ بزنیم

راهنمای سفر به باتومی گرجستان با 45 نکته برای قبل از سفر

از
8
رای