راهنمای سفر به کویر ریگ جن (مثلث برمودای ایران)

راهنمای سفر به کویر ریگ جن (مثلث برمودای ایران) کویر ریگ جن ( برمودای ایران ) مرموزترین منطقه جغرافیایی ایران که حتما باید گروهی و با تجهیزات کامل به آن سفر کرد. سفر بدون راهنما به ریگ جن مترادف سفر بی بازگشت است.

یکی از این جاذبه های عجیب ایران، کویر ریگ جن است که به مثلث برمودای ایران معروف است. بر خلاف مثلث برمودای جهانی و معروف که کشتی ها و هواپیماها را در دل اقیانوس پنهان می کند برای یافتن برمودای ایران باید فرسنگ ها از دریاها و اقیانوس ها فاصله بگیرید و به کویرهای مرکزی ایران سفر کنید. کویری رازآلود به نام "ریگ جن". ما در این مطلب سلام دنیا، به معرفی کویر ریگ جن  از جمله اینکه کویر ریگ جن در کدام استان است، لوازم لازم برای سفر به برمودای ایران و تاریخچه پیدایش بیابان ریگ جن پرداختیم. با ما همراه باشید.

کویر ریگ جن در کدام استان است (ویژگی های منطقه برمودای ایران)

کویر ریگ جن با مساحتی بالغ بر 3800 کیلومتر مربع در جنوب استان سمنان است  که از شرق به شهر گرمسار و در غرب به پارک ملی کویر و از جنوب به انارک منتهی می شود. 


حتما بخوانید: تنگه واشی کجاست


کویر ریگ جن در کدام استان است

  • اختلاف دمای شب و روز کویر ریگ جن اجازه استقامت به هیچ سنگی را نمی دهد و سنگ ها چاره ای بجز تبدیل شدن به ریگ های داغ ندارند.
  • در کویر ریگ جن  چشمه آبی یافت نمی شود و بجز معدودی حیواناتی سر سخت، هیچ موجود زنده ای تاب و توان حیات در این منطقه را ندارد.
  • در کویر ریگ جن هیچ پوشش گیاهی وجود دارد و اندکی در حاشیه آن گیاهانی مانند خارشتر، اشنان و سالسولا وجود دارد. 

افسانه های کویر ریگ جن ایران

مردمان بومی کویر از این منطقه بعنوان سرزمین نفرین شده یاد می کنند. و آن در تسخیر ارواح پلیدی و شیطانی که همساز گرمای آتشین ریگ جن هستند، می دانند. بر همین اساس سفر به ریگ جن را مترادف سفری بی بازگشت می دانند. 

وزش باد از سمت غرب به شرق در مثلث برمودای ایران به گونه ایست که باعث ایجاد شیب های تند در کوه های شنی شرقی ریگ جن شده است و این امر مانع ورود به این منطقه می شوند. بر همین اساس در طول تاریخ هیچ کاروانی از این مسیر عبور نکرده است.

اتفاق وحشتناکی که می تواند در طول سفر به برمودای ایران بیفتد گیر کردن در باتلاق هاست و این موضوع خیلی از مسافران پر دل و جرات خود را به کام مرگ کشانده است. 

راهنمای سفر به کویر ریگ جن

پیشینه شناسایی کویر ریگ جن  (مثلث برمودای ایران کجاست)

 در سال 1900 میلادی در دوره قاجار یک کویر شناس و ایران دوست سوئدی به نام سون هدین که شاید بتوان او را  اولین مسافر  برمودای ایران نامید، منطقه ریگ جن را شناسایی کرد. درست در 100 سال بعد در اوایل قرن بیستم سوئدی دیگری به نام اسون هدینگ قصد عزیمت  به مثلث برمودای ایران را کرد که باتلاق های وحشتناک ریگ جن او را از گذشتن از این منطقه رازآلود منصرف کرد و او به عبور از حاشیه غربی برمودای ایران بسنده کرد. اسون هدینگ کتابی را زمینه آشنایی با کویرهای ایران به نگارش در آورد که نقش اساسی در شناساندن کویرهای ایران به ایرانیان و سایر مردم جهان داشته است. 


حتما بخوانید: معرفی کامل برج خلیفه، بلندترین برج جهان


آلفونس پابریل با ایده گرفتن از کتاب سون هدین به ایران آمد و توانست فقط عرض کویر ریگ جن را بپیماید. 

در سال 1977 علی پارسا کویرشناس ایرانی مقیم آمریکا با یاری گرفتن از رئیس وقت پارک ملی کویر با یک هواپیمای شخصی بر فراز آسمان کویر ریگ جن پرواز کرد و به بررسی برمودای ایران پرداخت. و بعد از آن بارها با خودرو به کویر ریگ جن سفر کرد و سد نفوذناپذیری ریگ جن را شکست.

سفر به کویر ریگ جن

راهنمای سفر به برمودای ایران ( کویر ریگ جن )

فاصله از شهر تهران تا روستای جندق 170 کیلومتر است. اگر قصد سفر به ریگ جن را دارید حتما با راهنما و راهنمای محلی همراه شوید و هیچگاه فکر سفر انفرادی به این منطقه را به ذهن خود راه ندهید. 

  • از وسایل و تجهیزات مسیریابی مانند GPS و Google maps  استفاده کنید.
  • اگر قصد سفر به برمودای ایران را دارید باید حتما تجهیزات کامل را تهیه کنید. سوخت وسیله نقلیه، وسایل فنی ماشین، آب آشامیدنی جزء تجهیزات اصلی سفر به ریگ جن هستند. 
  • بهترین مسیر برای ورود به کویر ریگ جن، عبور از سنگ فرش ملک آباد در منطقه شمال شرقی پارک ملی کویر است. و مسیر پیشنهادی دوم برای سفر به ریگ جن، مسیر جندق است.
  • بهترین وسیله پیشنهادی برای سفر به کویر ریگ جن، جیب های سبک وزن ، و خودروهای 4 دیفرانسیل است. 

نقشه منطقه کویر ریگ جن

سخن آخر

جاذبه های عجیب و زیبای گردشگردی ایران بیشمار است که شاید حتی نام برخی از آنها را نشنیده باشیم. یکی از این جاذبه های عجیب کویر و بیابان ریگ جن است که به مثلث برمودای ایران معروف است. ما در این مطلب سعی کردیم کویر ریگ جن را به شما معرفی کنیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد. تجربیات و سوالات خود را در خصوص کویر ریگ جن و مکان های گردشگری با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.


مطالب مرتبط:

10 جاده زیبای جهان برای یک سفر زمینی به یاد ماندنی

چگونه بدون چادر کمپ بزنیم؛ راهنمای کمپینگ بدون حمل چادر

از
8
رای