برای سفر به برمودای ایران (کویر ریگ جن) چه چیزهایی باید بدانیم؟

برای سفر به برمودای ایران (کویر ریگ جن) چه چیزهایی باید بدانیم؟ کویر ریگ جن ( برمودای ایران ) مرموزترین منطقه جغرافیایی ایران که حتما باید گروهی و با تجهیزات کامل به آن سفر کرد. سفر بدون راهنما به ریگ جن مترادف سفر بی بازگشت است.

بر خلاف مثلث برمودای جهانی و معروف که کشتی ها و هواپیماها را در دل اقیانوس پنهان می کند برای یافتن برمودای ایران باید فرسنگ ها از دریاها و اقیانوس ها فاصله بگیرید و به کویرهای مرکزی ایران سفر کنید. کویری رازآلود به نام "ریگ جن".

برمودای ایران

ویژگی های منطقه برمودای ایران

کویر ریگ جن با مساحتی بالغ بر 3800 کیلومتر مربع در جنوب استان سمنان است  که از شرق به شهر گرمسار و در غرب به پارک ملی کویر و از جنوب به انارک منتهی می شود. 

اختلاف دمای شب و روز کویر ریگ جن اجازه استقامت به هیچ سنگی را نمی دهد و سنگ ها چاره ای بجز تبدیل شدن به ریگ های داغ ندارند.

در کویر ریگ جن  چشمه آبی یافت نمی شود و بجز معدودی حیواناتی سر سخت، هیچ موجود زنده ایی تاب و توان حیات در این منطقه را ندارد.

در کویر ریگ ریگ جن هیچ پوشش گیاهی وجود دارد و اندکی در حاشیه آن گیاهانی مانند خارشتر، اشنان و سالسولا وجود دارد. 

مردمان بومی کویر از این منطقه بعنوان سرزمین نفرین شده یاد می کنند. و آن در تسخیر ارواح پلیدی و شیطانی که همساز گرمای آتشین ریگ جن هستند، می دانند. بر همین اساس سفر به ریگ جن را مترادف سفری بی بازگشت می دانند. 

وزش باد از سمت غرب به شرق در مثلث برمودای ایران به گونه ایست که باعث ایجاد شیب های تند در کوه های شنی شرقی ریگ جن شده است و این امر مانع ورود به این منطقه می شوند. بر همین اساس در طول تاریخ هیچ کاروانی از این مسیر عبور نکرده است.

اتفاق وحشتناکی که می تواند در طول سفر به برمودای ایران بیفتد گیر کردن در باتلاق هاست و این موضوع خیلی از مسافران پر دل و جرات خود را به کام مرگ کشانده است. 

کویر ریگ جن

پیشینه شناسایی کویر ریگ جن 

 در سال 1900 میلادی در دوره قاجار یک کویر شناس و ایران دوست سوئدی به نام سون هدین که شاید بتوان او را  اولین مسافر  برمودای ایران نامید، منطقه ریگ جن را شناسایی کرد.

درست در 100 سال بعد در اوایل قرن بیستم سوئدی دیگری به نام اسون هدینگ قصد عزیمت  به مثلث برمودای ایران را کرد که باتلاق های وحشتناک ریگ جن او را از گذشتن از این منطقه رازآلود منصرف کرد و او به عبور از حاشیه غربی برمودای ایران بسنده کرد. اسون هدینگ کتابی را زمینه آشنایی با کویرهای ایران به نگارش در آورد که نقش اساسی در شناساندن کویرهای ایران به ایرانیان و سایر مردم جهان داشته است. 

آلفونس پابریل با ایده گرفتن از کتاب سون هدین به ایران آمد و توانست فقط عرض کویر ریگ جن را بپیماید. 

در سال 1977 علی پارسا کویرشناس ایرانی مقیم آمریکا با یاری گرفتن از رئیس وقت پارک ملی کویر با یک هواپیمای شخصی بر فراز آسمان کویر ریگ جن پرواز کرد و به بررسی برمودای ایران پرداخت. و بعد از آن بارها با خودرو به کویر ریگ جن سفر کرد و سد نفوذناپذیری ریگ جن را شکست.

سفر به کویر ریگ جن

راهنمای سفر به برمودای ایران ( کویر ریگ جن )

فاصله از شهر تهران تا روستای جندق 170 کیلومتر است.

اگر قصد سفر به ریگ جن را دارید حتما با راهنما و راهنمای محلی همراه شوید و هیچگاه فکر سفر انفرادی به این منطقه را به ذهن خود راه ندهید. 

از وسایل و تجهیزات مسیریابی مانند GPS و Google maps  استفاده کنید.

اگر قصد سفر به برمودای ایران را دارید باید حتما تجهیزات کامل را تهیه کنید. سوخت وسیله نقلیه، وسایل فنی ماشین، آب آشامیدنی جزء تجهیزات اصلی سفر به ریگ جن هستند. 

بهترین مسیر برای ورود به کویر ریگ جن، عبور از سنگ فرش ملک آباد در منطقه شمال شرقی پارک ملی کویر است. و مسیر پیشنهادی دوم برای سفر به ریگ جن، مسیر جندق است.

بهترین وسیله پیشنهادی برای سفر به کویر ریگ جن، جیب های سبک وزن ، و خودروهای 4 دیفرانسیل است. 

نقشه منطقه کویر ریگ جن

از
2
رای