تخت جمشید کجاست و چند سال قدمت دارد و به دستور چه کسی ساخته شد

تخت جمشید کجاست و چند سال قدمت دارد و به دستور چه کسی ساخته شد تخت جمشید کجاست و چند سال قدمت دارد ؛ تخت جمشید چگونه و به دستور چه کسی ساخته شده است ؛ ستون های تخت جمشید چند متر ارتفاع دارد و متن کوتاه درباره تخت جمشید در سلام دنیا بخوانید.

تخت جمشید یا پارسه یا پرسپولیس، نام یکی از شهرهای باستانی ایران است که در زمان امپراطوری هخامنشیان پایتخت آنها بوده‌ است. تخت جمشید کاخی است که در دوران امپراطوری داریوش بزرگ، خشایارشاه و اردشیر اول بنا شده است. در حال حاضر، تخت جمشید نماد عظمت ایران باستان و یکی از مکان های دیدنی شهر  شیراز محسوب می شود که همه ساله مسافران، گردشگران زیادی از نقاط مختلف جهان برای دیدن از این مکان زیبا و با شکوه به شیراز سفر می کنند. ما در این مطلب سلام دنیا، درباره اینکه تخت جمشید کجاست ؛ تخت جمشید چگونه ساخته شد ؛ 

متن کوتاه درباره تخت جمشید

تخت جمشید در سال 518 پیش از میلاد مسیح به عنوان پایتخت جدید سلسله هخامنشیان توسط داریوش هخامنشی ساخته شد. تخت جمشید با نام یونانی «پرسپولیس» در دنیا شناخته شده است. در کاخ تخت جمشید بروی دیوارها و لوحه ها با خط میخی مطالبی حکاکی شده است که امروزه این ستون‌ها، سر ستون‌ها، کتیبه‌ها، کاخ‌ها و دروازه‌های باقی مانده در محوطه تخت جمشید به عنوان آثار تمدن باستانی ایران محسوب می شوند. عظمت و جلال تخت جمشید باعث می شود طراحان و مهندسان با دیدن این بنا شگفت زده شوند؛ چون ساخت چنین مجموعه‌ای با شکوه و بزرگی در عصر جدید امروز با امکاناتش هم کار ساده ای نیست.


حتما بخوانید: جاهای دیدنی شیراز با عکس و آدرس


کتیبه‌های مختلفی که از دوره هخامنشیان از تخت جمشید باقی مانده است، می‌تواند نشان دهنده ایران باستان مترقی و پیشرفته باشد. داریوش کوه های اطراف مرودشت را به دلیل موقعیت مکانی کوه نسبت به طلوع و غروب خورشید، جلگه‌های سرسبز اطراف آن و قرار گرفتن این منطقه در مسیر راه شاهی انتخاب کرده است.  تخت جمشید محل برگزاری جشن های زیادی در طول تاریخ بوده است. اما در زمان حمله اسکندر مقدونی تخت جمشید به آتش کشیده شده و امروزه تنها قسمت هایی از این بنا با شکوه بر جا مانده است.

متن کوتاه درباره تخت جمشید

تخت جمشید کجاست

بنای باشکوه تخت جمشید در شمال شرقی شهر شیراز و مرو دشت واقع شده است و از مکان های دیدنی شهر شیراز محسوب می شود که همه ساله گردشگران داخلی و خارجی برای بازدید از این مکان تاریخی و باشکوه به شهر شیراز سفر می کنند. تخت جمشید در 70 کیلومتر شهر شیراز قرار دارد و مرودشت در 11 کیلومتری جنوب غربی تخت جمشید واقع شده است. پس از عبور از روستاهای هشتیجان و اصطخر، به خروجی‌ تخت جمشید می‌رسید.

تخت جمشید به انگلیسی

تخت جمشید به انگلیسی Persepolis نام دارد.

تخت جمشید چگونه ساخته شد

تخت جمشید سال 518 قبل از میلاد مسیح یعنی در حدود بیش از 2500 سال قبل ساخته شده است. این کاخ با شکوه که در اطراف شهر مرودشت قرار دارد به دستور داریوش اول و سومین پادشاه هخامنشیان ساخته شد؛ اما به علت طولانی شدن مراحل ساخت کاخ ها و مجسمه‌های تخت جمشید ادامه ساخت در زمان پادشاهان بعدی صورت گرفت. کاخ‌ها از سنگ ساخته شدند، یکی از قسمت های جالب و حیرت انگیز بنای تخت جمشید تراشیدن سنگ‌ها و صیقل دادن  قطعات بزرگ و انتقال آن‌ها به بالای کوه است. در کاخ تخت جمشید کتیبه ها و لوح های سنگی وجود دارد با زبان میخی روی آنها اطلاعاتی نوشته شده است، که از بین 16 کتیبه به جا مانده کتیبه داریوش اول معروف ترین آنها است.


حتما بخوانید: جاذبه های طبیعی و تاریخی تنگه ساواشی


تخت جمشید چند سال قدمت دارد

همان طور که در بالا اشاره کردیم، تخت جمشید بیش از 2500 سال قدمت دارد و به طور دقیق 2540 سال از ساخت تخت جمشید می گذرد.

تخت جمشید به دستور چه کسی ساخته شد

تخت جمشید به دستور داریوش اول بنیانگذار سلسله هخامنشی ساخته و به علت بزرگی و طولانی شدن مراحل ساخت در زمان پسرش خشایار و نوادگانش اردشیر اول و دوم ادامه پیدا کرد.

ستون های تخت جمشید چند متر ارتفاع دارد

ستون‌ها و سر ستون‌های تخت جمشید نمادهایی باشکوهی از این بنای تاریخی محسوب می شوند که امروزه از 72 ستون فقط 14ستون باقی مانده است. ارتفاع ستون‌ها تخت جمشید  بین 18 تا 20 متر و وزن آنها 85 تن است.

ستون های تخت جمشید چند متر ارتفاع دارد

ساخت تخت جمشید چند سال طول کشید

همانطور که گفته شد ساخت تخت جمشید در 518 سال قبل از میلاد مسیح آغاز شد و ساخت آن به مدت 188 سال یعنی دوره پادشاهی سه پادشاه هخامنشی طول کشید.

سخن آخر

تخت جمشید یا پارسه یا پرسپولیس، نام یکی از شهرهای باستانی ایران است که در زمان امپراطوری هخامنشیان پایتخت آنها بوده‌ است. تخت جمشید یکی از جاهای دیدنی شهر شیراز است که قدمت 2500 ساله دارد. ما در این مطلب سعی کردیم شما را با تاریخچه تخت جمشید، اینکه به دستور چه کسی ساخته شده، ستون های تخت جمشید چند متر و ... آشنا کنیم؛ امیدوارم برایتان مفید بوده باشد. می توانید سوالات و نظرات خود را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.


مقالات مرتبط:

راهنمای سفر به باتومی گرجستان با 45 نکته برای قبل از سفر

معرفی کامل برج خلیفه، بلندترین برج جهان + خصوصیات و عکس برج
 

از
11
رای