روز دانشجو سال 1402 چه روزی است؛ تاریخ دقیق و علت نامگذاری روز دانشجو

روز دانشجو سال 1402 چه روزی است؛ تاریخ دقیق و علت نامگذاری روز دانشجو روز دانشجو سال 1402 چه روزی است؛ تاریخ دقیق روز دانشجو در تقویم شمسی، قمری، میلادی و علت نامگذاری روز دانشجو و بررسی واقعه 16 آذر 1332 و روز جهانی روز دانشجو را در سلام دنیا بخوانید.

در ایران، شانزدهم آذر ماه، به نام روز دانشجو نام‌گذاری شده است. در این روز در سراسر دانشگاهای کشور جشن گرفته می شود و دانشجویان در این مراسم مسائل و مشکلات خود را با مسئولان و اساتید در میان می گذارند. اما آیا از تاریخ دقیق روز دانشجو 1402، علت نام گذاری و اتفاقات 16 آذر 1332 اطلاعی دارید؟ ما در این مطلب سلام دنیا پاسخ همه این سوالات را برای شما عزیزان آماده کرده ایم.

روز دانشجو چه روزی است 1402

روز دانشجو، در ایران به 16 آذر ماه گفته می‌شود، در این تاریخ سه تن از دانشجویان وطن پرست ایرانی در اثر شلیک تیر در دانشکده فنی تهران به شهادت رسیدند. به همین دلیل این روز در تقویم ایرانی به نام روز دانشجو نام گذاری شده است.در این روز از مقام و جایگاه ویژه دانشجو در جامعه قدردانی می شود. حالا روز دانشجو در سال 1402 با روز پنجشنبه 16 آذر مصادف شده است.

روز دانشجو چه روزی است 1402

تاریخ دقیق روز دانشجو در تقویم 1402 کی و چند شنبه است

همانطور که در قسمت بالا نیز گفته شد تاریخ دقیق روز دانشجو در تقویم 1402 برابر با روز پنجشنبه 16 آذر است.


حتما بخوانید: تبریک روز دانشجو به دختر و پسر


تاریخ دقیق روز دانشجو در ایران در تقویم هجری شمسی

تاریخ دقیق روز دانشجو در تقویم شمسی برابر است با : روز پنجشنبه 16 آذر سال 1402

تاریخ دقیق روز دانشجو در ایران در تقویم هجری شمسی

تاریخ دقیق روز دانشجو در ایران در تقویم هجری قمری

تاریخ روز دانشجو در تقویم قمری برابر است با : روز پنجشنبه 23 جمادی الاول سال 1445

تاریخ دقیق روز دانشجو در ایران در تقویم میلادی

تاریخ دقیق روز دانشجو در تقویم میلادی برابر است با : روز پنجشنبه 7 دسامبر سال 2023


حتما بخوانید: روز خیاط چه روزی است


روز جهانی دانشجو 2023 چه روزی است

در 17 نوامبر 1939، مقاومت دانشجویان در خیابان‌های پراگ علیه اشغال نازی‌ها، الهام‌بخش ایجاد یک ائتلاف دانشجویی ضد نازی شد. در سال 1941، 17 نوامبر به عنوان روز جهانی دانشجو توسط شورای بین المللی دانشجویان در لندن اعلام شد که نقطه شروع تأسیس اتحادیه بین المللی دانشجویان شد. امروز، روز جهانی دانشجو به‌عنوان یک جشن بین‌المللی از فعالیت‌های دانشجویی، به شیوه‌ای متفاوت از معنای اصلی آن تلقی می‌شود. این روز در سال 2023 مصادف با 17 نوامبر یعنی روز جمعه است.

روز جهانی دانشجو 2023 چه روزی است

16 آذر امسال [1402] چند شنبه است

16 آذر امسال در تقویم سال 1402 برابر با روز پنجشبه می باشد.

علت نامگذاری روز دانشجو (چرا 16 آذر روز دانشجو است)

 روز 16 آذر به دلیل شهادت تعدادی از دانشجویان وطن پرست ایرانی که به بهانه دیدار معاون ریئس جمهور آمریکا با شاه پهلوی متعرض بودند به عنوان روز دانشجو نام گذاری شده است. در حقیقت این روز به دلیل مقاومت و ایستادگی دانشجویان در برابر ظلم و ستم دنیای غرب به نام روز دانشجو اعلام شد.

واقعه 16 آذر 1332 چه بوده است

همانطور که گفته شد دانشجویان در روز 16 آذر 1332 به دلیل دیدار رسمی نیکسون معاون رئیس جمهور آمریکا با شاه پهلوی آن هم بعد از مدت کوتاهی که از کودتای ننگین آمریکایی 28 مرداد در سال 1332 نگذشته بود، به اعتراض برخاستند. در اثر درگیری دانشجویان معترض با نیروهای شاهنشاهی این واقعه به شهادت، دستگیری و مجروح شدن عده ای از دانشجویان ختم شد. در این واقعه دانشجویان احمد قندچی، آذر (مهدی) شریعت رضوی و مصطفی بزرگ نیا بر اثر  شلیک تیر نیروهای شاهنشاهی در دانشکده فنی تهران به شهادت رسیدند.

واقعه 16 آذر 1332 چه بوده است

سخن پایانی:

هر ساله 16 آذر را به عنوان روز دانشجو گرامی می داریم. زیرا دانشجویان آینده یک کشور هستند. دانشجویان و افکارشان باعث پیشرفت و ترقی کشور می شوند. صرف نظر از پیشینه یا رشته تحصیلی آنها، ما همواره باید از کسانی که می خواهند دانش خود را بیشتر کنند، تجلیل کنیم.


مطالب مرتبط:

متن و اس ام اس تبریک روز حسابدار (15 آذر)

اس ام اس تبريك فارغ التحصيلي از
2
رای