دانستنی های علمی و جالبی که پذیرش آنها کمی سخت است!

دانستنی های علمی و جالبی که پذیرش آنها کمی سخت است! خواندن مطالبی که با عنوان دانستنی های جالب شروع می شوند یکی از مفیدترین و سرگرم کننده ترین فعالیت هایی است که یک فرد در ساعات اوقات فراغتش می تواند انجام دهد.

دنیای ما پر از شگفتی های حیرت انگیز است، خیلی وقت ها فکر می کنیم، دیگر چیزی برای کشف کردن وجود ندارد و همه ی راز و رمز های هستی برملا شده است. بدون شک کشف حقایق هستی از بالاترین لذت های دنیاست و همه انسان های دنیا از کشف کردن لذت می برند، اما به هزار و یک دلیل همه انسان ها نمی توانند به سوال های موجود در سرشان پاسخ دهند. دانستنی های علمی می توانند گوشه ای از وجود پرسش گر ما را پاسخ بگویند. تعداد بسیار زیادی از دانستنی های علمی، بسیار عجیب هستند و هنوز توضیح قانع کننده ای درباره آن ها وجود ندارد!

1. گل های آفتابگردان می توانند پسماند های رادیو اکتیو را جذب کنند!

در طی فرایند های هسته ای موادی به وجود می آیند که بسیار مضر هستند و نمی توان آن ها را ازبین برد؛ و این یکی از معایب بزرگ انرژی هسته ای است. اما به تازگی کشف شده است که گل های آفتابگردان توانایی جذب برخی از ایزوتوپ های رادیو اکتیو را دارند. این ایزوتوپ ها شبیه بعضی از مواد مغذی مورد نیاز گیاه آفتابگردان برای رشد هستند، بنابراین جذب این مواد علاوه برپاکسازی محیط به رشد آفتابگردان هم کمک می کند. مفید یا مضر بودن این عمل مشخص نیست.

دانستنی های علمی در مورد گل آفتابگردان

2. استخوان های نوزاد 94 تا بیشتر از بزرگسالان است!

یکی از دلایل انعطاف پذیر بودن نوزادان وجود استخوان های بیشتر در بدن آن هاست. نوزادان 300 استخوان در بدن دارند و در طی رشد و نمو بعضی از استخوان ها با هم ترکیب می شوند به طوری که در بزرگسالی تعداد این استخوان ها به 206 عدد می رسد.

دانستنی های جالب در رابطه با نوزادان

3. حیوانات هم خواب می بینند!

بعضی پژوهش ها نشان داده است که موش ها خواب هایی درباره پیدا کردن غذا و دویدن در «هزار تو یا ماز» می بینند. 

تعداد زیادی از پستانداران در هنگام خوابیدن وارد «مرحله رم» می شوند.

خواب مراحل مختلفی دارد؛ «مرحله رِم» مرحله ای از خواب است که خواب دیدن یا رویا دیدن اتفاق می افتد. این موضوع بسیار شگفت انگیز است زیرا خواب دیدن یک ویژگی منحصر به فرد است که تصور می شد، فقط در انسان وجود داشته باشد.

دانستنی های جالب در مورد حیوانات

4. عقرب ها زیر نور فرابنفش می درخشند!

وقتی عقرب ها را زیر نور فرابنش قرار می دهند. از سطح آنها نور زیبای سبز و آبی منعکس می شود و به شکل حیرت آوری می درخشد. در طی تحقیقات معلوم شد که این نور ناشی از «کوتیکل» های سطح بدن عقرب است. کوتیکل یک ماده سخت است و اسکلت بندی عقرب از آن تشکیل شده است. دانشمندان هنوز کاربرد این ویژگی را نمی دانند. گمان می رود این درخشش شب نما به عقرب ها کمک می کنند تا یکدیگر را پیدا کنند یا از آن ها در مقابل نور های مضر خورشید محافظت می کند و شاید هم می توانند با این ویژگی شکار خود را گیج کنند تا راحت تر به شکار بپردازند.

دانستنی های جالب در مورد عقرب

5. خرس های قطبی با دوربین های مادون قرمز قابل شناسایی نیستند!

هیچ کس فکرش را هم نمی کند که با دوربین مادون قرمز که موجودات و اشیاء را براساس گرمای آنها نمایان می کند، نشود خرس قطبی را شناسایی کرد! برخلاف تصور که فکر می کنیم اگر به بدن خرس قطبی دست بزنیم بسیار گرم است ولی اصلا اینطور نیست. خرس ها به دلیل لایه ضخیم چربی در زیر پوست و مو های پرپشت و متراکم روی پوست مانع خروج گرما از بدن می شوند به طوری که دما خارج بدن آن ها مانند دمای بیرون محیط شان بسیار سرد است، طوری که گرمایی از آن ها ساطع نمی شود تا توسط دوربین شناسایی شود در صورتی که انسان و بسیاری از موجودات به راحتی توسط این دوربین شناسایی خواهند شد! ( اگر شما پشت دیوار پنهان شده باشید به راحتی فردی را که در آن طرف دیوار قرار دارد، می توانید با دوربین مادون قرمز شما را شناسایی کنید.)

دانستنی های جالب در مورد خرس قطبی

6. اسید معده انسان توانایی حل تیغ ریش تراش را دارد!

اگر به مدت 24 ساعت یک تیغ 2 لبه ریش تراش را درون اسید معده قرار دهید به حدی نازک خواهد شد که می توان آن را به راحتی شکست. ( فکر نکنید چون معده شما همچین توانایی دارد می توانید تیغ را ببلعید؛ چون قطعا قبل از رسیدن به معده شما را خواهد کشت! ). اسید معده از اسید های قوی است و PH آن 2 تا 3 است. (قدرت اسیدی مواد را با عدد های بین 1 تا 7 مشخص می کنند؛ عدد 1 به اسیدی ترین ماده و عدد 7 به ماده خنثی تعلق می گیرد. 

دانستنی های جالب در مورد انسان

7. امکان ندارد بتوانید در فضا آروغ بزنید!

آروغ زدن عملی است که گاز موجود در معده از مواد جامد و مایع آن جدا می شود و از طریق دهان خارج می گردد. این عمل یعنی جدا شدن گاز از مایع و جامد فقط در حضور جاذبه امکان پذیر است، بنابراین در فضا که نیروی جاذبه وجود ندارد آروغ زدن فقط با استفراق امکان پذیر است.

دانستنی های جالب در مورد فضا

8. کدام یک از عضو های بدن تا آخر عمر رشد می کنند؟

بینی و گوش انسان هرچند آهسته ولی تا آخر عمر به رشد خود ادامه می دهند، حتی اگر رشد تمام اعضای دیگر متوقف شده باشد.

دانستی های جالب بدن انسان

9. آیا باران الماس شدنی است؟

بله، همچنین چیزی امکان دارد؛ اما نه در روی زمین، بلکه در سیاره هایی با اتمسفر بسیار غلیظ با فشار اتمسفر بالا، مثل سیاره مشتری، زحل، اورانوس و نپتون. فشار اتمسفر در این سیارات به حدی است که اگر گرد های کربن (مغز مداد از کربن تشکیل شده است) را در هوای این سیارات پخش نمایید به کریستال های الماس تبدیل خواهند شد.

دانستنی های جالب در مورد سیارات

10. 99 % فضای اتم ها، فضای خالی است!

اتم ها به عنوان کوچکترین واحد ساختاری مواد تشکیل دهنده هستی و کائنات، دارای یه هسته کوچک و یک ابر الکترونی در اطراف آن است. فاصله بین هسته و الکترون های اتم بسیار زیاد است به طوری که اگر این فاصله حذف شود، حجم همه ی 7 میلیارد انسان کره ی زمین به اندازه یک حبه قند خواهد شد! (البته همچین چیزی امکان پذیر نیست)

دانستنی های جالب و عجیب و غریب

11. آب داغ زودتر منجمد می شود یا آب سرد؟

احتمالا اشتباه پاسخ دادید! این هم یکی از شگفتی های علم است. این پدیده با « اثر امپمبا » توضیح داده می شود؛ شتاب ذرات آب داغ بیشتر از آب سرد است و در آب گرم تا حد زیادی ساختار مولکول ها برهم خورده است بنابراین تشکیل آرایش مولکولی جدید برای آب داغ راحت تر خواهد بود و زودتر به شکل جامد در می آید.

دانستنی های جالب در مورد آب

12. موز ها خاصیت پرتوزایی دارند!

موز سرشار از پتاسیم است و پتاسیم موجود در آن خاصیت پرتوزایی به آن می دهد. البته اصلا نگران نباشید، چون بدن شما به راحتی با این مسئله کنار می آید و هیچ مشکلی برای آن به وجود نمی آید. مسمومیت در اثر پرتو های رادیو اکتیو موز زمانی جان شما را تهدید می کنند که 10 میلیون موز را یک جا خورده باشید!

دانستنی های جالب در مورد موز

13. چه شباهتی بین خون انسان و آب دریا وجود دارد؟

مقدار نمک موجود در دریا با نسبت آن در خون سالم یکسان است. خیلی ها این موضوع را به آغاز حیات از دریا نسبت می دهند، اما این هم یک استدلال برای این موضوع مهم است ولی استدلال های بسیار قوی تری در این رابطه وجود دارد.

دانستنی های جالب

14. طول DNA انسان چقدر است؟

بدن انسان از واحد های ساختاری به نام سلول تشکیل شده است. تعداد این سلول ها به 37 تریلیون می رسد. درون این سلول ها هسته یا هسته هایی وجود دارد که 23 جفت DNA دو رشته ای در آن قرار دارند. اطلاعات ژنتیکی هر کس درون ساختاری به نام DNA کد نویسی شده است. 

اگر رشته های DNA انسان را باز کنیم و آن ها را به متصل نماییم، طول آن 17 برابر فاصله خورشید تا سیاره پلوتون خواهد شد. یعنی طولی DNA انسان معادل 34 میلیارد مایل است.

دانستنی های جالب و شگفت انگیز

15. یک روز سیاره زهره به اندازه 243 روز زمین است!

یک روز هر سیاره = یک دور چرخش کامل به دور خودش

یک سال هر سیاره = یک دور چرخش کامل سیاره به دور خورشید

اگر در سیاره زهره زندگی می کردید باید 243 روز منتظر می ماندید تا شب فرا برسد. این در حالی است که یک سال آن 225 روز به طول می انجامد. یعنی تا قبل از شب شدن یک دور، دور خورشید می چرخد و سال نو فرا می رسد! (سرعت چرخش سیاره زهره به دور خودش بسیار زیاد است)

دانستنی های جالب نجوم

16. خاک جایگاه جانداران میکروسکوپی

دانستن مطالب جالب درباره خاک و ویژگی های خاص آن به مواد تشکیل دهنده و موجودات درون آن بستگی دارد. به طور مثال در یک قاشق خاک، بیشتر از تعداد افراد روی زمین موجود زنده (میکروب ها) وجود دارد. شاید این موضوع اصلا برای شما جالب نباشد! ولی تنوع این همه جاندار متفاوت در یک زیستگاه کوچک با تنوع مواد؛ به نظر یکسان، بسیار شگفت انگیز است.

دانستنی های جالب در مورد خاک

از
50
رای