خواص سنگ فیروزه اصل برای روح و جسم؛ مشخصات و تشخیص فیروزه زنده

خواص سنگ فیروزه اصل برای روح و جسم؛ مشخصات و تشخیص فیروزه زنده خواص سنگ فیروزه اصل برای سلامت جسم و روح چیست ؛ انواع و مشخصات سنگ فیروزه و از کجا بفهمیم سنگ فیروزه زنده است ؛ ویژگی ها و حدیث درباره فواید سنگ فیروزه در اسلام در سلام دنیا بخوانید.

سنگ فیروزه، یکی از سنگ های پر طرفدار که از قدیم هم مورد استفاده و پر طرفدار بوده است که خواص بسیاری دارد. در این مقاله سلام دنیا، ما می خواهیم  شما را با خواص سنگ فیروزه اصل سلامت روح و جسم، برای زنان و افسردگی و ...، مشخصات و چگونگی تشخیص اصل بودن فیروزه و از کجا بفهمیم سنگ فیروزه زنده است ، آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

سنگ فیروزه چیست

فیروزه کانی از جنس و ماده فسفات آبدار آلومینیوم و مس با ساختار کریستالی یا بلوری است که شفافیت آن چنان ندارد و کدر است ولی نرم و مومی شکل است. این سنگ از رنگ آبی کمرنگ تا پررنگ و سبز کمرنگ تا پررنگ یافت می شود. فیروزه با سختی 6 یک سنگ از نوع آذین است که خواص درمانی خوبی دارد.

انواع سنگ فیروزه 

فیروزه یک سنگ پر طرفدار و گران قیمت است و جزء سنگ های قیمتی به حساب می آید. فیروزه انواع مختلفی دارد به خاطر همین موضوع با ارزش های مختلفی هم سر و کار دارد. اولین نوع، فیروزه هایی هستند که در عمق زمین در آب های زیر زمینی به دلیل اسیدی بودن موجود در آب پدید می آیند دارای اهمیت کمتری هستند. دومین نوع فیروزه هایی هستند که، نزدیک سطح زمین هستند و خشک و با استحکام بالا پدید می آیند که ارزش بسیار بالایی دارد.

انواع سنگ فیروزه 

ویژگی و خصوصیات سنگ فیروزه ای

  • اولین ویژگی رنگ این سنگ فیروزه است که در محدوده آبی تا سبز هم به صورت کمرنگ هم به صورت پررنگ در هر رنگ موجود و پدید می آید.
  • دومین ویژگی که باید به آن اشاره کنیم معادن مهم که در آن فیروزه استخراج می کنند از جمله: ایران، تبت، آمریکا و مصر هستند. از نظر تجاری معدن دامغان و کرمان مهم ترین معادن فیروزه در ایران ولی با ارزش ترین را معادن فیروزه نیشابور استخراج می کنند.
  • از نظر ظاهری فیروزه تنوع زیادی دارد. در کشور های عربی فیروزه عجمی نام دارد که دارای رگه های نسبتا زیادی است ولی یک نوع دیگر فیروزه بدون رگه وجود دارد که به آن فیروزه شجری می گویند که شناخته می شوند. فیروزه هایی که رگه بیشتری دارند یا رگه دارند ارزش بالایی دارد و به علت برداشت و استخراج نادرست به نابودی این نوع فیروزه ها نزدیک میشوند.

روش تشخیص فیروزه اصل

یکی از دغدغه های خرید و فروش برای سنگ های قیمتی پی بردن به اصل بودن یا نبودن آن است. فیروزه اصل که برای نیشابور باشد که شناسنامه دارد که رنگ مات و آبی آسمانی دارد. رگه های سیاه موجود روی سنگ فیروزه می تواند دلیل خوبی برای شناسایی فیروزه نیشابور محسوب می شود. سنگ فیروزه اصل نیشابور با سوزن نمی شود خط های نسبتا عمیقی انداخت و زیر نور آفتاب تغییر رنگ نمی دهد. به این نکته هم اشاره کنیم که فیروزه های دارای رگه طلایی قیمت بیشتر و ارزش بالایی دارند.

خواص سنگ فیروزه

خواص درمانی سنگ فیروزه به سه دسته، که معنوی، جسمی و روحی تقسیم می شود. برخی از خواص درمانی را می توان به آن اشاره کرد درمان درد های شکمی، اصلاح گردش خون، مفید برای گزش حشرات، بهبود و پاکسازی کبد، رفع ویروس های بدن، مفید برای میگرن، درمان درد های معده، رفع یبوست، درمان صرع و جنون، مفید برای سنگ کلیه و طحال برخی خواص مهم این سنگ است.


حتما بخوانید: برای درمان میگرن چی بخوریم


خواص سنگ فیروزه در زنان

سنگ فیروزه برای زنان باردار با ایجاد آرامش هم روی مادر و هم روی جنین تاثیر گذار است. با انداختن این سنگ مادر روحیه خود را بالا نگه می دارد و این یک خواص مهم برای زنان باردار است.

خواص سنگ فیروزه در زنان

خواص سنگ فیروزه برای افسردگی

سنگ فیروزه با ترکیب رنگ فوق العاده به مغز حکم می دهد و همین عوامل بقل این را (سنگ صلح و خوش یمن) به یاد می آورند. با دور کردن انرژی های منفی و چشم زخم با داشتن این سنگ می توان از اظطراب دوری کرد و آرامش را در زندگی به جریان انداخت. سنگ فیروزه به کسب و کار فردی که از این سنگ دارد رونق داده و اعتماد به نفس انسان را بالا می برد. با افزایش انرژی به شادی فرد اضافه می کند و به کاهش بیماری های اعصاب و افسردگی کمک شایانی می کند.


حتما بخوانید: قوی ترین داروی گیاهی و مکمل ضد افسردگی


خواص سنگ فیروزه برای تقویت چشم

سرمه ای که از سنگ فیروزه بدست می آید به کسانی که مشکلات بینایی در شب دارند کمک می کند. در برخی داستان های گذشته گفته می ود که با گذاشتن این سنگ بر روی چشم به بیماری های چشمی کمک می کند تا بهبود پیدا کنند و با نگاه کردن به سنگ فیروزه به تقویت بینایی نیز کمک می شود.

سنگ فیروزه در روایات

حدیث درباره فیروزه از امام رضا (ع): 

خداوند ولایت امیر مومنان (ع) را بر ساکنان طبقات هفتگانه آسمان نشان داد و همچنین ولایت حضرت علی (ع) را بر کوهها عرضه کرد، اولین کوه‌ هایی که به ولایت امام علی (ع) شهادت دادند سه کوه عقیق، فیروزه و یاقوت بودند.

  • سنگ فیروزه که جبرئیل به رسول خدا هدیه کرده و رسول خدا (ص) به امام علی (ع) هدیه داده.
  • امام علی (ع) که در 4 انگشت خود 4 تا انگشتر داشته و یکی از آن انگشتر ها فیروزه بوده که ان را برای پیروزی در برابر به انگشت می انداخته.

سنگ فیروزه در روایات

حدیث درباره فیروزه از پیامبر (ص)

همانا خداوند به گفت که: ای پیامبر من حیا می کنم از این بنده ای که در دستش انگشتر فیروزه باشد و دستش را به دعا بلند کند و من دعای او را مستجاب نکنم و دست خالی بر گردم.

از کجا بفهمیم سنگ فیروزه زنده است

برای فهمیدن این که توجهات لازم و مراقبت هایی که برای سنگ فیروزه انجام شده است یا به اصطلاح سنگ فیروزه نمرده و زنده است کافی است به رنگ فیروزه نگاه کنید که اگر شفافیت کامل آبی و یا سبز را که تیره نشده بود داشته باشد یعنی سنگ فیروزه شما زنده است.

قیمت سنگ فیروزه اصل

سنگ فیروزه همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم انواع مختلفی دارد که هر کدام از یک قیمتی که حتی از چند هزار تومان تا چند میلیون تومان نیز بفروش می رسد و خریداری می شود. این قیمت ها را با توجه به نوع ظاهری و جنس و ابعاد و برخی دلایل دیگر پایه گذاری می کنند.

سخن آخر

سنگ فیروزه با خوردن حرارت تغییر رنگ داده و بعد از اینکه این سنگ رنگ خود را از دست بدهد تمام نیروی موجود درون این سنگ از بین رفته و بعد از این کار باید آن را در خاک قرار داده تا در آن استراحت کند. در گذشته به دلیل خواص پیروزی بر دیگران به اسم پیروزه از این سنگ یاد میشده و بخاطر همین اسم آن پیروزه بوده ولی الان به فیروزه تغییر یافته. فیروزه نیشابور بهترین فیروزه را دارد و خراسان رضوی یکی از جاهای دیدنی فیروزه های نادر است.


مقالات مرتبط:

سنگ یاقوت قرمز با خواص درمانی 

خواص، مضرات و راز حکاکی شرف الشمساز
10
رای