دعای شرف شمس ؛ خواص، مضرات و راز حکاکی شرف الشمس در 19 فروردین

دعای شرف شمس ؛ خواص، مضرات و راز حکاکی شرف الشمس در 19 فروردین آیا می دانید دعای شرف الشمس چیست؟ انگشتر شرف الشمس چه خواصی دارد؟ و علت نوشتن دعای شرف الشمس در نوزدهم فروردین چیست؟ پاسخ این سوالات را می توانید در سایت سلام دنیا مشاهده کنید.

اکثر مردم گمان می‌کنند که "شرف الشمس" عقیق زرد رنگ انگشتر است که برای افزایش رزق و روزی و دوری از بلایا به دست می‌کنند. اما این دعای شرف الشمس است که پشت عقیق زرد حکاکی می‌شود و باعث نسبت دادن این نام به انگشتر شده است. ما در سایت سلام دنیا مطالبی از دعای شرف شمس چیست، خواص حرز شمس الشمس و مضرات آن برای شما گردآوری کرده‌ایم.

دعای شرف شمس چیست

نوزدهم فروردین برای منجمان مسلمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. بنا به گفته آنها، این روز خاص بنا به محاسبات نجومی خوش یمن است و در ساعات خاصی از این روز از سال، خورشید در بهترین موقعیت خود در کهکشان خواهد بود. در این روز دعای شرف الشمس با آدابی خاص روی انگشتر عقیق زرد حک می‌شود تا بتوان از برکات آن بهره برد. دعای شرف الشمس عبارتی با این مضمون است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

اَللّهُم اِنّی اَسئَلُکَ بِالهاءِ مِنْ اِسمِکَ الْاَعظَم و بالثَلآثِ العِصّیِ و بالالَفِ المُقَّّوِم و بِالمِیمِ الطَمیس الاَبتَر و بالسِّلمِ و بالاَربَعَه الَتِی ه ‍ ِی کالکَفِ بِلا مُعصَم و بِالهاءِ المَشقُوقَه و بالواوِ المُعظَّم صوره اِسمکَ الشَّریفِ الاَعظَم اَن تُصَلِیَ علی سَیِّدِنا مُحمَّدِ وَ آلِهِ بعدد حروف ماجری بِالقلم و اَن تَقضِی حاجَتِی.

متن فارسی دعای شرف الشمس

خداوندا از تو می خواهم با عظمت و بزرگی خود ای قادر مطلق و الله و اعلی حضرت و معصومان و ارادتمندان او و معاشرت او و ارادتمندان او و وصی او و اوست. و بخصوص او، و عالی ترینها و عالی ترین جانشین او، بر مولای ما محمد و آل او صلوات فرست و حاجت من را برطرف کن.


حتما بخوانید: متن کامل دعای سحر ماه رمضان با ترجمه + pdf


خواص دعای شرف الشمس

حرز شرف الشمس

البته این دعا به طور کامل روی عقیق زرد نوشته نمی‌شود و با اشکال خاصی ترسیم می‌شود. این اشکال شامل 5 اسم اعظم خداوند است؛ "الله، جمیل، رحمان، مومن و نور" در حکاکی روی عقیق پنج حرف نخست اسامی خداوند یعنی "ا. ج. ر. م. ن" ترسیم می‌شود. برای نقش کردن شرف الشمس از 13 حرف استفاده می‌شود چهار حرف از تورات، 4 حرف از انجیل و 5 حرف از قرآن مجید گرفته شده است.

معنی دعای شرف الشمس

خواص دعای شرف الشمس

شرف الشمس دعایی است که در بعضی کتب به امام علی (ع) نسبت داده می‌شود و نوشتن آن در روز شرف الشمس خواص ویژه‌ای برای حمل کننده دعا به همراه دارد. همانطور که پیش از این گفتیم شرف الشمس از علوم غریبه است و بعضی آن را ماخوذ از اسم اعظم می‌دانند و دارای آثاری است همچون:

 • دفع فقر
 • دفع بلا از جان و مال
 • افزایش رزق و روزی
 • رفع چشم زخم
 • برآورده شدن حاجات و گشایش در امور
 • دفع بیماری
 • درمان بدن و روح
 • حفاظت در برابر جانوران و ایمنی از بلایا و دشمنان
 • کسب عزت و مقام

اهل فن می‌گویند اگر شرف الشمس یکبار به طریق مخصوص نوشته شود دیگر احتیاجی به تکرار آن در سال بعد نیست و اثرش باقی می‌ماند.


حتما بخوانید: سوره و دعای رزق و روزی و گشایش کار 


مضرات سنگ شرف الشمس

طلسم شرف الشمس از علوم غریبه برگرفته شده است و این چیزی نیست که عموم مردم اجازه ورود به آن فضا را داشته باشد و این مباحث ممکن است اثرات منفی و جبران ناپذیری بر زندگی افراد بگذارد. گفته می‌شود که نوشتن این دعا آداب و رسوم خاصی دارد و اگر طبق این آداب خاص و در ساعات مشخص نوشته نشود، می‌تواند منجر به مشکلاتی شود از جمله:

 • آسیب به سلامت انسان
 • به وجود آمدن مشکل و گره در زندگی و کار افراد
 • بروز اختلاف خانوادگی و زناشویی
 • اثرات منفی و ناگوار
 • و موارد دیگر

انگشتر شرف الشمس

انگشتر شرف الشمس

در اسلام برخی دعاها و سنگها به جهت از بین بردن بلایا، حوادث و طلسم‌ها سفارش شده‌اند. یکی از آنها دعای شرف الشمس است که روی انگشتر عقیق حک می‌شود که می‌توان از آن به عنوان یک سنگ ضد طلسم و سنگ شانس هم استفاده کرد. از آنجاییکه سنگ عقیق به خصوص زرد رنگ آن دارای خواص زیادی برای روح و بدن است در روایات و احادیث برای این کار توصیه شده است.


حتما بخوانید: دعا و سوره ای برای باز شدن شانس


راز نوشتن دعای شرف الشمس در 19 فروردین چیست

روز 19 فروردین برای ستاره شناسان مسلمان اهمیت ویژه‌ای دارد. روزی که خورشید 19 درجه در برج حمل قرار می‌گیرد و به آن روز شرف الشمس گفته می‌شود. منجمان این روز را بنا به محاسبات نجومی خوش یمن می‌دانند؛ در این روز خورشید در نقطه خاصی از آسمان قرار می‌گیرد که نسبت به سایر ستارگان موجود در کهکشان انرژی و قدرت بیشتری دارد.

این موقعیت خورشید باعث شده که این روز برای نوشتن دعای شرف الشمس تعیین شود. دقت شود که دعا از ساعت 11 صبح تا 23 شب نوشته شود. در مورد حکاکی روی سنگ نیز تنها باید در یک روز از سال آن هم در 19 فروردین انجام شود.

حرف آخر

با وجود مطالب گفته شده در این پست از وب سایت سلام دنیا، برخی از علما و اساتید حوزه دانشگاهی از جمله حجت الاسلام و المسلمین مهدی طائب اعتقاد زیادی به حکاکی شرف الشمس روی عقیق ندارد. او معتقد است برخی مطالب ممکن است به شکل خرافه وارد مسائل دینی شده باشد که تشخیص آن به عهده علما است. در این مورد هم حکاکی شرف الشمس به قرن های اخیر برمی‌گردد و در کتب روایی متقدم روایتی با این مضمون وجود ندارد. در واقع قدیمی ترین مطلب در این مورد هم به حداکثر 4 قرن پیش برمی‌گردد و هیچ نشانه‌ای از آن در کتاب‌های متقدم به خصوص کتب اربعه شیعه پیدا نمی‌شود.


مقالات مرتبط:

بهترین دعاها برای شفای انواع دردها و بیماری صعب العلاج و لاعلاج

تاثیر و نقش دعا در سلامت روح، روان و جسم و درمان افسردگی

دانلود دعای سحر ماه رمضان با صدای موسوی قهار ؛ دعای سحر صوتی

از
27
رای