7 عفونتی که ممکن است در آرایشگاه به آن مبتلا شوید؛ توصیه های مهم قبل از رفتن به آرایشگاه

 7 عفونتی که ممکن است در آرایشگاه به آن مبتلا شوید؛ توصیه های مهم قبل از رفتن به آرایشگاه به دلیل اینکه آرایشگاه یک مکان عمومی است، خطرات احتمالی از جمله ابتلا به عفونت های مختلف مانند: زرد زخم، کچلی و... وجود دارد. در ادامه راجع به خطرات احتمالی و چگونگی حفظ امنیت خود در آرایشگاه بخوانید

آرایشگاه همیشه مکانی محبوب برای اغلب افراد بوده است. اما همچنین یک کارخانه میکروب مخفی است. شما به آرایشگاه می روید تا پیراسته شوید، نه با انبوهی از عفونت های جدید بیرون بیایید. اما مانند هر مکان همگانی، آرایشگاه محلی شما، می تواند برخی چیزهای ناخوشایند را در خود داشته باشد. در ادامه راجع به خطرات احتمالی و چگونگی حفظ امنیت خود در آرایشگاه بخوانید.

7 عفونت که می توانید در آرایشگاه به آنها مبتلا شوید

1. فولیکولیت

آنتونی ام روسی، متخصص پوست و مو، جراحی پوست، زیبایی و لیزر می گوید: فولیکولیت التهاب فولیکول مو است که بیشتر در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شود و شبیه یک جوش های چرکی سفید است. این بیماری معمولاً در اثر باکتری های استاف ایجاد می شود که می تواند از طریق شستشوی نادرست شانه ها، قیچی ها یا وسایل اصلاح منتقل شود.

عفونت های قابل انتقال در آرایشگاه

2. خارش آرایشگر

اگر تا به حال دیده اید که آرایشگرتان یک شانه یا تیغ را در محلولی انداخته است، این نشانه خوبی است از اینکه آنها به درستی ابزار خود را استریل می کنند. اگر این کار را نکنند، ممکن است شما به خارش آرایشگر دچار شوید. جاشوا زایزنر پزشک متخصص پوست در بیمارستان Mount Sinai می گوید: خارش آرایشگر نوعی فولیکولیت است که بعد از آلوده شدن از طریق ابزار ضد عفونی نشده در ناحیه ریش یا سر ایجاد می شود. باکتری های به فولیکول های مو حمله می کنند و منجر به برجستگی های قرمز و جوش های چرکی می شوند که ممکن است خارش به همراه داشته باشند. در موارد خفیف، خارش آرایشگر می تواند با یک آنتی بیوتیک موضعی درمان شود. در موارد شدیدتر، ممکن است به یک درمان با آنتی بیوتیکی خوراکی نیاز داشته باشد.

توصیه های مهم قبل  از رفتن به آرایشگاه باید بدانید

3. قارچ کچلی سر

دکتر ورسی می گوید: قارچ کچلی سر (Tinea capitis) یک عفونت قارچی است که می تواند به شکل کچلی (لکه قرمز با کچلی در اطراف آن) یا شبیه یک لکه خارش پوستی قرمز باشد. در آرایشگاه می تواند از طریق شانه یا حوله های ضد عفونی نشده منتشر شد و در موارد شدید، منجر به زخم دائمی و ریزش مو می شود. قارچ کچلی سر اغلب نیاز به درمان با داروی ضد قارچی دارد. دکتر زاینر عقیده دارد قارچ ها به عمق فولیکول مو نفوذ می کنند، بنابراین درمان تنها با روش موضعی ممکن است دشوار باشد.

روش های انتقال عفونت در آرایشگاه ها

4. زرد زخم

زرد زخم (Impetigo) یک عفونت باکتریایی است که عمدتاً توسط باکتری های استاف یا استرپ ایجاد می شود. در حالی که این موارد در کودکان خردسال شایع تر است، ممکن است در هر سنی به آن مبتلا شوید و بیشتر از طریق تماس پوست به پوست، لباس یا حوله پخش می شود (چیزی که باید در مورد شستشوی موها در آرایشگاه به آن توجه کنید). دکتر می گوید: بیماری به شکل لکه های زرد روی پوست ایجاد می شود. درمان آن بسیار مهم است برای اینکه شدیداً مسری است. خوشبختانه، این بیماری معمولاً با پماد موضعی آنتی بیوتیک به راحتی قابل درمان است.

نکاتی که باید در مورد شستشوی موها در آرایشگاه به آن توجه کنید

5. شپش

در حالی که ابتلا به شپش از شستشو و اصلاح معمولی به ندرت اتفاق می افتد، اما بی سابقه هم نیست. دچار شدن به شپش از طریق یک شانه یا تماس با شخصی که شپش دارد، امکان پذیر است. وجود شپش در پوست سر شایع است، اما می تواند در ریش هم باشد. دکتر زاینر می گوید: شایع ترین علائم آن خارش زیادی است که ایجاد می شود. علاوه بر آن، گره هایی روی سر پیدا می شود که تخم شپش ها هستند. روش های مختلفی برای درمان شپش وجود دارد که رایج ترین آنها استفاده از داروی موضعی ضد شپش روی مو برای کشتن آنها است. همچنین ممکن است نیاز به درمان جداگانه برای از بین بردن تخم حشره نیز داشته باشید.

خطرات احتمالی رفتن به آرایشگاه

6. کزاز

وقتی به کزاز فکر می کنید، احتمالاً اتفاقی شبیه به پا گذاشتن روی یک میخ زنگ زده را در نظر می گیرید. اما این مسئله می تواند از طریق زخمی شدن با ابزار آرایشگری زنگ زده نیز برایتان اتفاق بیفتد. دکتر روسی می گوید: کزاز یک عفونت باکتریایی است که معمولاً بعد از پاره شدن پوست اتفاق می افتد. این عفونت می تواند از باکتری های موجود در خاک بوجود آید، اما همچنین ممکن است از ابزار زنگ زده نیز ایجاد شود.

عفونت هایی که که ممکن است در آرایشگاه مبتلا شوید

7. تبخال

اگر برای وکس به آرایشگاه مراجعه می کنید، تبخال چیزی است که باید مراقب آن باشید. دکتر روسی می گوید: در طول وکس کردن اتفاقاتی می افتد که موجب انتقال تبخال یا عفونت های باکتریایی می شود. مطمئن شوید مومی که برای شما استفاده می شود باقیمانده ظرف شخص قبلی نباشد.

عفونت های شایع آرایشگاه ها

چگونه سالم بمانیم (روش های جلوگیری از ابتلا به عفونت)

1. اطمینان حاصل کنید که ابزارها به طور مرتب ضد عفونی می شوند

آیا آن محلول آبی که شانه ها در آن قرار می گیرند را می شناسید؟ این محلول barbicide است و برای ضد عفونی کردن لوازم آرایشگاه ضروری است. دکتر روسی می گوید: آلکیل بنزیل دی متیل آمونیوم کلراید یک ماده موثر برای کشتن باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها است. از همه مهمتر، اطمینان حاصل کنید که آرایشگر وسایلش را از داخل آنها برمی دارد. برخی سالن ها و آرایشگاه ها ممکن است دارای اتوکلاو یا دستگاه هایی باشند که با استفاده از بخار با فشار بالا، ابزار را استریل می کنند. خجالت نکشید و بپرسید که وسایل درون اتوکلاو قرار می گیرند یا برای هر اصلاح از تیغه جدید استفاده می شود.

راه های جلوگیری از ابتلا به عفونت در آرایشگاه

2. قبل از رفتن پوست خود را چک کنید

دکتر زاینر می گوید: برای به حداقل رساندن خطر ابتلا به هر گونه عفونت، در صورت داشتن زخمی روی پوست که می تواند خطر ابتلا به عفونت را افزایش بدهد از رفتن به آرایشگاه اجتناب کنید. عارضه روی پوست می تواند هر چیزی باشد، از یک خراش گرفته تا تاول تبخالی.

3. پوست آرایشگر خود را نیز بررسی کنید

دکتر زاینر می گوید: اطمینان حاصل کنید که آرایشگر شما هیچ گونه بریدگی یا زخمی روی دستان خود نداشته باشد، زیرا می تواند موجب انتقال عفونت شود.

4. توجه کنید که سالن چطور نگهداری می شود

اگر فضای آرایشگاه کثیف به نظر برسد، احتمالاً آلودگی وجود دارد. دکتر روسی می گوید: نواحی کثیف، گیره های مو، ابزار زنگ زده، لکه های خون و حوله های لکه دار هم زنگ خطر هستند.

چگونه در آرایشگاه از شر عفونت ها در امان بمانیم

5. درباره مجوزهای کار و بهداشت سوال کنید

اکثر آرایشگران ملزم به داشتن مجوز فعالیت هستند و هر گونه شکایت و تخلف به سازمان های بازرسی قابل انتقال است. بسته به جایی که می روید ممکن است مجوزها در مغازه قابل رویت باشند یا نه.

منبع: menshealth

از
3
رای