7 علامت هشدار دهنده در رابطه با تومور مغزی که باید از آن مطلع باشید!

7 علامت هشدار دهنده در رابطه با تومور مغزی که باید از آن مطلع باشید! تومور مغزی یک توده غیر طبیعی در مغز یا رشد غیر طبیعی سلول های این قسمت است که دارای دو نوع خوش خیم و بدخیم است و درمان تومور تا حد زیادی به نوع و اندازه و محل قرار گرفتن آن بستگی دارد.

تومورهای مغزی در هر شکل و اندازه ای وجود دارند و علائم آن ها نیز متفاوت است. تئودور شوارتز، پزشک و جراح مغز و اعصاب در مرکز مغز و ستون فقرات ویل کورنل می گوید: «علائم تومور واقعا به محل آن بستگی دارد». شوارتز می گوید، به عنوان مثال اگر توموری در نزدیکی بخشی از مغز خود دارید که بازو یا بینایی شما را تحت کنترل گرفته است، علائم شما می تواند شامل ضعف اندام یا تاری دید باشد. او همچنین می گوید، باتوجه به این که هر سلولی می تواند به یک تومور تبدیل شود علائم نشان دهنده تومور می تواند هر چیز قابل تصوری باشد. اما هنوز هم برخی از نشانه ها و علائم شایع تر از سایر نشانه هاست. در این متن به چیزهایی که باید مراقب آن ها باشید و نکاتی که باید آن ها را رعایت کنید، اشاره شده است.

شایع ترین علائم تومر مغزی

شایع ترین علائم تومور مغزی

1. تشنج

بدون توجه به نوع تومور، تشنج اغلب یکی از اولین علائم تومورهای مغزی است. شوارتز می گوید: «تحریک های ناشی از تومور، نرون ها (مغز) را از کنترل خارج کرده و حرکات شما را غیر طبیعی می کند». مانند تومور، تشنج نیز انواع زیادی دارد. ممکن است دچار گرفتگی کامل بدن، تکان های ناگهانی، خم شدن یکی از اندام های بدن یا یک قسمت از صورت شوید.  

2. سر به هوا شدن (دست و پا چلفتی شدن)

شوارتز می گوید، اگر متوجه شدید که نمی توانید با کلید درب را باز کنید و نیاز دارید تا بقیه شما را در این کار کمک کنند، یا برای حفط تعادل خود با مشکل مواجه هستید و علائمی مانند ضعف در بازوها، پاها یا دست های خود احساس می کنید، این می تواند نشانه ای از این مشکل باشد. وی در ادامه می گوید: مشکل در صحبت کردن، بلعیدن، یا کنترل حالات صورت می تواند راه هایی برای نشان دادن ناهنجاری در ناحیه سر یا اطراف سر باشد.

علل به وجود آمدن تومور مغزی

3. بی حسی

شوارتز می گوید: از دست دادن حس بخشی از بدن یا صورت، از علائمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. به خصوص اگر تومور در ساقه مغز تشکیل شده باشد (جایی که مغز به نخاع مرتبط می شود) ممکن است بی حسی یا کنترل نداشتن در برخی از قسمت های بدن را تجربه کنید.

4. تغییر در حافظه یا فکر

شوارتز می گوید، اگرچه این مسئله درست است که تورموها می توانند باعث تغییراتی در رفتار یا شخصیت فرد شوند، اما نوع تحولات بنیادی که گاهی اوقات در مورد آن می شنوید یا در فیلم ها می بینید، بسیار نامحتمل است. وی می گوید، افراد مبتلا به تومور احتمالا با مشکلاتی چون عدم به خاطر آوردن برخی از مسائل، احساس گیجی، مشکلات فکری مواجه می شوند.

5. حالت تهوع

شوارتز می گوید که داشتن احساس حالت تهوع یا استفراغ، به خصوص اگر طولانی باشند و دلیلی برای آن وجود نداشته باشد، می تواند نشانه ای از تومور باشد.

علائم تومور مغزی

6. تغییر در بینایی

شوارتز می گوید، تغییر در بینایی، دوبینی و نابینایی می تواند به تومور مرتبط باشد. همچنین ممکن است شما نقاط یا اشکال مختف را به شکل شناور ببینید یا هاله ای را در اطراف اجسام مشاهده کنید.

7. در مراحل اولیه معمولا سردرد ندارید

به راحتی نفس بکشید. بر خلاف آن چه که اکثر ما تصور می کنیم، سردرد اغلب نشانه اولیه تومور مغزی نیست. شوارتز می گوید: «سردرد می تواند با تومورهای بسیار بزرگ اتفاق بیافتد، اما این معمولا جزء اولین علائمی نیست که رخ می دهد».

سردرد های ناشی از تومور مغزی

موراد دیگری که نیاز است در رابطه با تومر های مغزی بدانید

  • چه عاملی باعث ایجاد تومورهای مغزی می شود؟

شوارتز می گوید که اختلالات ژنتیکی می توانند باعث آسیب مغزی و ایجاد تومورها شوند. او در ادامه توضیح می دهد: «اما اکثر تومورها در افرادی که هیچ عامل خطر شناخته شده یا عوامل مستعد کننده ای ندارند، بروز می کند». کودکان و بزرگسالان بالای 60 سال با احتمال بیش تری به تومور مبتلا می شوند، اما «همه در هر سنی در معرض خطر هستند».

  • او می گوید، علی رغم آن چه شنیده اید، تلفن های همراه یک عامل خطر در ایجاد تومورها محسوب نمی شوند. وی می گوید: «این یک باور غلط است و هیچ مدرک قانع کننده ای وجود ندارد که ما را وادار کند تا بین تلفن های همراه و تومورها ارتباط برقرار کنیم».
  • برای تومورهای بزرگ یا بدخیم مغز، درمان ها می توانند شامل جراحی، داروها، پرتو درمانی یا شیمی درمانی باشند. خبر خوب این است که: همه تومورهای مغزی جدی نیستند. «بسیاری از تومورها نیز کوچک و خوش خیم هستند، و به درمان نیازی ندارند». وی گوید: «اگر متوجه یکی از این تومورها شدید، ما فقط آن را برای جلوگیری از تغییرات یا رشد کنترل می کنیم».

چه عاملی باعث ایجاد تومورهای مغزی می شود؟

منبع: meyercancer

از
1
رای