سیاهی دور چشم: 18 علت شایع گودی و سیاهی زیر چشم

سیاهی دور چشم: 18 علت شایع گودی و سیاهی زیر چشم نداشتن خواب مناسب، شایع ترین دلیل ایجاد سیاهی زیر چشم است، اما دلایل بسیار دیگری نیز برای آن وجود دارد. در این مقاله 18 علت بروز گودی های سیاه زیر چشم بیان شده است.

ما هم این شرایط را تجربه کرده ایم، بعد از یک شب خواب بد داشتن از تختخواب بیرون آمده تا فقط متوجه شویم که با دیدن چهره خود در آینه چه احساسی داریم! اگرچه ممکن است این گودی ها نگران کننده به نظر برسند، اما تیرگی های زیر چشم دلیلی برای نگرانی بابت بیماری محسوب نمی شوند. نداشتن خواب مناسب، شایع ترین دلیل ایجاد سیاهی زیر چشم است، اما دلایل بسیار دیگری نیز برای آن وجود دارد. آنها می توانند نشانه ای از عادات نامناسب و یا ژنتیکی باشند و یا به این دلیل باشند که بدن از کمبود ماده خاصی رنج می برد. در این مقاله، دلایل احتمالی ناشی از ایجاد گودی های سیاه در زیر چشم ذکر شده است.

علل شایع سیاهی زیر چشم

1. آلرژی

آلرژی ها می توانند عوارض زیادی برای بدن ما داشته باشند- که از عطسه کردن و اشک ریختن شروع شده تا اینکه می تواند باعث سوزش گلو و سینوس ها شود. گرفتگی بینی (کیپ شدن بینی) یکی از عوارض شایع آلرژی فصلی است، و ممکن است در ایجاد گودی تیره در زیر چشم نقش داشته باشد. بر اساس گفته های WebMD، «بینی کیپ شده می تواند منجر به تورم در رگ های خونی در اطراف چشم ها و بینی شود، که باعث تیره تر شدن پوست می شود». خارش یا مالش چشم نیز می تواند باعث افزایش تغییر رنگ پوست شود. این منبع در ادامه می گوید: تیرگی دور چشم ممکن است در فصل تب یونجه بیشتر باشند.

علل تیرگی دور چشم

2. استرس

استرس عامل طیف گسترده ای از بیماری ها در بدن، از جمله حلقه های سیاه در زیر چشم است. اگر استرس مزمن را تجربه می کنید، این امر می تواند بر میزان خواب مناسب شما تاثیرگذار باشد. WebMD می گوید: کمبود استراحت کافی «می تواند باعث شود پوست رنگ پریده به نظر برسد و چشم ها دچار گودی بیشتری می شوند، که هر دو این موارد می تواند وجود گودی های سیاه در زیر چشم را برجسته تر کند». علاوه بر این، هنگامی که بدن دچار استرس می شود، خون بیشتری به اندام های حیاتی بدن ارسال می شود، که می تواند باعث شود پوست رنگ پریده تر به نظر برسد- وجود گودی های سیاه زیر چشم بیشتر نمایان می شود. استرس زیاد همچنین می تواند باعث آسیب به مویرگ های اطراف چشم شود که منجر به پخش شدن خون در این نواحی می شود. از آنجایی که خون اکسید می شود، به رنگ بنفش تیره به نظر می رسد.

علت سیاهی زیر چشم

3. کم آبی بدن از علل رایج تیرگی دور چشم

کمبود خواب، تنها کمبودی در بدن نیست که منجر به گودی های تیره در زیر چشم می شود. هنگامی که آب کافی ننوشیم، سلول های پوستی جمع می شوند که منجر به خشکی و عدم خاصیت ارتجاعی پوست می شود. وبسایت لیورسترانگ می گوید: از آنجا که پوست در زیر چشم بسیار نازک است، «وقتی آب بدن شما کم است، سیاهی زیر چشم بیشتر نمایان می شود».

عوامل بروز گودی تیره زیر چشم

4. وراثت

آیا آنها گودی های تیره زیر چشم هستند؟ ممکن است آن را از مادر خود به ارث برده باشید. بر اساس مجله سلامت زنان، گودی های تیره زیر چشم ممکن است نتیجه یک بیماری ژنتیکی به نام «هیپرپیگمانتاسیون دور چشم» باشد. این منبع می گوید که این بیماری به ویژه در بین افرادی که پوست تیره تری دارند، بسیار شایع است؛ زیرا آنها « ملانین بیشتر در پوست، و گاهی اوقات رنگدانه های بیشتری در زیر چشم خود دارند».

علل سیاهی دور چشم چیست

5. قرار گرفتن در معرض خورشید

قرار گرفتن در معرض برخی از پرتوها، ممکن است به پوست شما درخشندگی زیبایی ببخشد، اما همچنین ممکن است علت وجود حلقه های تیره در زیر چشم باشد. کلینیک مایو می گوید، این امر به این دلیل است که قرار گرفتن در معرض نور آفتاب «بدن را وادار به تولید ملانین بیشتر می کند، این رنگدانه ای است که به پوست رنگ می بخشد». مجله سلامت زنان می افزاید: قرار گرفتن بیش از حد در معرض پرتوهای نور خورشید همچنین می تواند «به DNA پوست آسیب رسانده و آنها را از بین ببرد». به دلیل این آسیب به عروق سیاه زیر چشم، تیرگی در زیر چشم آشکارتر می شوند.

دلایل حلقه های تیره زیر چشم

6. پوست نازک

پیری نیز نقش مهمی در وجود گودی های سیاه زیر چشم ایفا می کند. همانطور که سن شما بالا می رود، پوست به طور طبیعی مقداری چربی و کلاژن که منجر به تقویت پوست می شوند را از دست می دهد، که رگ های خونی در زیر چشم ها را آشکارتر می کند. مجله بهداشت زنان خاطر نشان می کند که خاصیت ارتجاعی پوست تضعیف می شود که منجر به از فرم افتادن پوست و مشخص شدن بیشتر تیرگی های زیر چشم می شود.

علت های سیاهی دور چشم

7. عادت های ناسالم از عوامل سیاهی دور چشم

کبد تنها بخشی از بدن نیست که تحت تاثیر الکل قرار می گیرد. WebMD می گوید که ممکن است این گودی های تیره زیر چشم برجسته تر شوند؛ زیرا «الکل به رنگ های خونی در پوست اجازه می دهد منبسط شده یا بزرگ تر شوند». سیگار کشیدن یک عادت ناسالم دیگر است که می تواند این گودی های زیر چشم را نمایان تر کند. این منبع می گوید این مساله صرف نظر از اینکه شخص سیگار سنتی یا الکترونیکی می کشد، اتفاق می افتد.

عادت های ناسالم از عوامل سیاهی دور چشم

8. کم خونی

گودی های تیره همچنین ممکن است یک نگرانی اساسی در مورد سلامتی مانند کم خونی- عدم وجود گلبول های قرمز خون سالم یا هموگلوبین که اکسیژن را به سلول ها منتقل می کند- را نشان می دهد. کم خونی در اکثر مواقع به علت کمبود آهن رخ می دهد که WebMD  می گوید: «بر گردش خون اثر می گذارد و می تواند باعث بروز گودی های تیره در زیر چشم شود». خانم ها به طور ویژه به علت دوره های قاعدگی و نبود مواد مغذی کافی در رژیم غذایی خود دچار کم خونی ناشی از فقر آهن می شوند».

عوامل ایجاد تیرگی دور چشم

9. خستگی

خستگی ناشی از بیش از حد خوابیدن یا بیدار ماندن تا دیر وقت یکی از شایع ترین دلایل وجود سیاهی در زیر چشم است. این احتمالا اولین علتی است که مردم برای گودی های تیره در زیر چشم شخص در نظر می گیرند. بر اساس گفته های Healthline، «کمبود خواب می تواند باعث خستگی و رنگ پریده به نظر رسیدن پوست شما شود و این امر باعث می شود که بافت های تیره و رگ های خونی زیر پوست شما نمایان شود». این منبع همچنین حاکی از آن است که سایه های تیره ای که اشخاص در زیر چشم ها مشاهده می کنند، ممکن است باعث ورم کردن (پف کردن) پلک های آنها باشد. پف کردن ناشی از کمبود خواب است که باعث تجمع مایعات در زیر چشم می شود.

شایع ترین دلایل وجود سیاهی در زیر چشم

10. فشار به چشم

آن دسته از ما که تمام روز برای کار به صفحه نمایش کامپیوتر خیره می شویم، درباره فشار به چشم یک یا دو نکته می دانیم. خیره شدن به صفحه نمایش، چه صفحه نمایش کامپیوتر باشد، یا حتی تلویزیون، می تواند باعث فشار به چشم شود. «این فشار می تواند باعث بزرگ شدن رگ های خونی در اطراف چشم ها شود. در نتیجه، پوست اطراف چشم می تواند تیره تر شود».

دلیل گود افتادن زیر چشم

11. مصرف بیش از حد سدیم یا کافئین

تصور می کنید که چون کافئین چیزی است که باعث افزایش انرژی در هنگام صبح می شود، می تواند در درمان گودی های تیره زیر چشم مفید باشد، اما کافئین در واقع می تواند یکی از علل وجود لکه های تیره زیر چشم باشد. Reader’s Digest می گوید، افرادی که غذاهایی با نمک زیاد می خورند، با وجود گودی هایی در زیر چشم از خواب بیدار می شوند. این منبع توضیح می دهد: «غذاهای خاصی با میزان بالایی از سدیم و کافئین باعث می شوند که بدن آب را حفظ کند، که پوست در زیر چشم ها را بدتر کرده و تیرگی ها بیشتر نمایان می شود».

بسیاری از مردم از جمله خود من، ننوشیدن یک فنجان قهوه در صبح را بسیار سخت می دانیم. برای آن دسته از اشخاصی که نمی توانند از نوشیدن فنجان قهوه در صبح خودداری کنند، امی مالون که مربی شرکت «Osmosis Skincare» است به Reader’s Digest می گوید که نیاسینامید (نوعی ویتامین B) می تواند راه حلی برای حفظ مصرف کافئین باشد و در عین حال تیرگی زیر چشم را از بین ببرد. وی گفت: «این کار به افزایش جریان خون در قسمت هایی در بدن که قبل از آن بی حرکت بوده، کمک می کند». نیاسینامید همچنین دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است. «عصاره بلوبری همچنین یک نرم کننده فوق العاده و طبیعی پوست است و می تواند به درخشان شدن پوست زیر چشم شما کمک کند».

رایج ترین علت های بروز سیاهی دور چشم

12.  آرایش از عوامل حلقه های سیاه دور چشم

درست مانند قهوه، آرایش چشم نیز عموما به عنوان نوعی درمان برای وجود گودی های سیاه زیر چشم در نظر گرفته می شود؛ زیرا این کار به ما فرصتی می دهد که زیر چشم های خود را بپوشانیم! اگرچه آرایش برای پوشاندن آن کمبودها و نقص هایی که نمی خواهیم به نمایش بگذاریم بسیار عالی است، اما همچنین می تواند بدترین دشمن پوست ما محسوب شود. بسیاری از محصولات در بازار در دسترس بوده و همه آنها مناسب نیستند. گاهی اوقات مساله کیفیت آنها است، اما می تواند به علت حساسیت پوست شخص نیز باشد. هر شخصی منحصر به فرد است، پس چیزی که برای یک شخص اثر گذار است، ممکن است برای شخص دیگر موثر نباشد.

وی افزود: «آرایش با این فرض استفاده می شود که تغییر رنگ و نواقص را بپوشاند، اما اگر پوستتان قادر به تحمل برند تجاری لوازم آرایشی مصرفی شما نباشد، می تواند دقیقا عکس این مساله اتفاق بیافتد. چه خط چشم باشد و چه ریمل و یا کانسیلر یا کرم پودر، می تواند باعث تحریک و واکنش آلرژی زا پوستی شود». اگر متوجه شدید که در زیر چشمان شما گودی های تیره وجود دارد و این مشکل به دلیل دلایل دیگر موجود در این فهرست نیست، تغییر لوازم آرایشی خود را امتحان کنید.

گودی های تیره زیر چشم و دلایل بروز آن

13.  ساختار استخوان

متاسفانه، ساختار استخوان چیزی نیست که انسان بتواند آن را تغییر دهد، بنابراین اگر دلیل این مساله باشد، کار زیادی نمی توان در مورد آن انجام داد. بر اساس گفته های وبسایت Good Housekeeping که با بروس کتز که پزشک و مدیر مرکز «لیزر پوستی جوواr» در نیویورک است، صحبت کرده است، فرم صورت شخص می تواند دلیلی برای ایجاد این گودی های تیره در زیر چشم باشد. کاتر می گوید: «هنگامی که اشخاص ترک های عمیقی در زیر چشمان خود دارند، سایه و تو رفتگی می تواند باعث وجود تیرگی در زیر پوست شود، اما در واقع به علت وجود رنگدانه یا رگ ها نیست». تنها راه برای حل این مشکل، پر کردن این قسمت های پوست توسط یک متخصص معتبر است».

گودی های تیره در زیر چشم

14.  رگ ها

ما قبلا در مورد این موضوع صحبت کرده ایم؛ زیرا بسیاری از عوامل ذکر شده در این مقاله مربوط به رگ های خونی است، اما از آنجا که ما یک پارگراف بزرگ در این مقاله را به آن اختصاص داده ایم، رگ ها می توانند به خودی خود دلیلی برای این مشکل باشند. «رگه های آبی رنگ در زیر چشم نیز تیره به نظر می رسند؛ بنابراین باعث می شود پلک ها و زیر چشم ها با گودی های تیره تری به نظر برسند، اما در واقع این فقط رگ زیر پوست است».

شایع ترین عوامل ایجاد تیرگی دور چشم

15.  مالیدن چشم ها

بدیهی است که هر گونه مالش یا خراش زیر چشم ها باعث برخی تحریکات می شود که می تواند منجر به گودی های تیره در زیر چشم شود. Tsippora Shainhouse که پزشک متخصص پوست در بورلی هیلز است به وبسایت Reader’s Digest می گوید که اشخاص می توانند از کرم های بواسیر در زیر چشم های خود استفاده کنند تا رگ های خونی که ممکن است در اثر مالش یا خراش بزرگ تر به نظر برسند را کوچک تر کند. اگرچه این ترفند چندان جالب به نظر نمی رسد، اما مطمئن باشید که این روش زمان های زیادی آزمایش شده و مدل ها قبل از عکس انداختن از آن استفاده می کنند. این روش یک صرفه جویی در زمان فوق العاده است. اگر زمان بیشتری در اختیار دارید، می توانید مقداری خیار سرد را بر روی چشم های خود بگذارید. Reader’s Digest توضیح می دهد که از آنجا که خیار حاوی سدیم زیادی است، آنها آب را از قسمت های زیرین پوست خارج کرده و باعث می شوند که کمتر پف کرده به نظر برسند.

مالیدن چشم از علل بروز تیرگی زیر چشم

16.  اگزما

این مورد تا حدودی مربوط به توضیحات قبلی در مورد مالش و خراشیدن چشم است. اکثر افراد از اگزما رنج می برند، اختلالی است که باعث قرمزی و خارش پوست می شود. اگرچه این مساله در کودکان شایع تر است، اما ممکن است در بزرگسالان نیز رخ دهد. وبسایت "خانه داری خوب" خاطر نشان کرد که اگرچه اگزما به تنهایی باعث بروز گودی تیره در زیر چشم نمی شود، اما ساییدگی و خارش مداوم می تواند دقیقا مانند آنچه پیشتر توضیح داده شد، منجر به این مشکل شود. "دیوید ای بانک" که پزشک و متخصص پوست و مو در « مرکز امراض پوستی، زیبایی و جراحی لیزر» واقع در Mt. Kisco, N.Y است، به این منبع می گوید: «مالش زیاد می تواند منجر به تورم، التهاب و پارگی رگ های خونی در ناحیه چشم شود، که می تواند ظاهر تیره و تقریبا کبودی به پوست ببخشد».

اگزما از دلایل گودی تیره زیر چشم

17.  پوزیشن خواب 

این دلیل ممکن است کمی دور از ذهن به نظر برسد، اما هارولد لانسر که پزشک و یک متخصص پوست مشهور است، می گوید: پوزیشن های خاص خواب می توانند منجر به شکل گیری گودی های تیره در زیر چشم شوند. فراموش کنید که کمبود خواب باعث گودی تیره در زیر چشم می شود، شکل خوابیدن نیز یک مشکل دیگر است! لنسر به Reader’s Digest  می گوید، کسانی که بر روی شکم خود یا به سمت پهلوها می خوابند، به دلیل شکلی که صورتشان بر روی بالش قرار می گیرد و فشار به اطراف چشم آنها وارد می کند، با احتمال بیشتری دچار سیاهی دور چشم می شوند.

او در صورت امکان، اشخاص را به خوابیدن به پشت تشویق می کند. او می گوید: «سعی کنید به پشت بخوابید، که فقط به نفع صورت شما نیست، بلکه مانع از ایجاد چین و چروک بر روی قفسه سینه می شود. همچنین ممکن است هنگامی که چشمان شما به شدت پف کرده است، خوابیدن با یک بالش اضافی را در نظر بگیرید؛ زیرا بالا بردن سر باعث می شود تا مایعات از پلک های چشم دور شوند».

عوامل تیرگی و سیاهی دور چشم

18. احتباس مایعات از علل شایع سیاهی زیر چشم

ما قبلا یک پارگراف را به خستگی اختصاص دادیم، اما پوست در اطراف چشم در واقع می تواند مایعات را در خود نگه دارد. این همان مساله ای است که باعث می شود چشمان ما بعد از کمبود خواب، پف کرده به نظر برسد. مجله Reader’s Digest با محمود خطاب که پزشک و متخصص است صحبت کرده و او اظهار می کند که احتباس مایعات فقط نتیجه خستگی نیست. وی می گوید: «دلایل زیادی وجود دارد که بدنتان ممکن است مایعات را در خود نگه دارد: سطح هورمون به طور موقتی در اثر دوره قاعدگی، پیری، یک رژیم غذایی با نمک زیاد، داروهایی که باعث احتباس مایعات در بدن می شوند، و تغییر در آب و هوا (او می گوید به خصوص هوای گرم و مرطوب)، نوسان می کند».

علاوه بر نوسانات هورمونی، احتباس مایعات می تواند در اثر اختلالات مزمن مانند بیماری تیروئید، بیماری کلیوی و بیماری های قلبی ایجاد شود. این اختلالات می توانند احتباس مایعات را افزایش داده که باعث می شود پلک پایین کمی افتاده تر به نظر برسد. مجله Reader’s Digest می نویسد که  هر شخصی که بعد از مصرف داروی جدید متوجه این اتفاق شود باید برای تغییر نسخه با پزشک خود مشورت کند.

احتباس مایعات از علل شایع سیاهی زیر چشم

منبع: activebeat

از
7
رای