برای رشد مجدد موهای از دست رفته چه راهکارهایی وجود دارد؟

برای رشد مجدد موهای از دست رفته چه راهکارهایی وجود دارد؟ دیدن موهای ریخته شده همواره با آه و افسوس همراه است و تمام کسانی که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند به دنبال راهی هستند که تا بتوانند موهای از دست رفته خود را بازیابند

رشد مجدد موها به منشا ریزش آن ها بستگی دارد. به طور مثال اگر مو ها بر اثر مراقبت نکردن و آسیب دیدن ریخته باشند با ماسک های خانگی و رعایت نکات مراقبت از مو، این مو ها دوباره رشد خواهند کرد. اما اگر این ریزش به دلایل بیماری ها و مشکلات ارثی و ژنتیکی باشد، درمان های خانگی که براساس طب سنتی هستند تاثیر زیادی بر رشد مجدد مو های از دست داده شده نخواهند گذاشت.

وقتی از رشد مجدد مو ها حرف می زنیم باید کمی از «فولیکول مو» و ساختار آن کمی اطلاع داشته باشیم.

رشد مجدد موهای ریخته شده

رشد مجدد موهای از دست رفته

فولیکول یک دستگاه پوستی در پستانداران است که وظیفه تولید مو را بر عهده دارد. در بدن انسان حدود 5 میلیون فولیکول مو در سطح بدن وجود دارد که تقریبا 100 هزار تای آن ها مختص موی سر هستند. تعداد و تراکم فولکول های مو در سطح بدن را ژنتیک تعیین می کند، همان طور که می دانید بعضی از افراد به طور ژنتیکی پر مو و بعضی دیگر موهای کمی دارند. ولی رشد، توقف و ریزش آن ها مستقیما تحت تاثیر هورمون هاست.

درمان هایی که برای رشد مجدد مو توصیه می شود خارج از محدوده ژنتیک و هورمون های بدن است و یک توصیه عمومی برای رویش مجدد مو ها است. این درمان ها بیشتر برای افرادی مفید است که مشکل کچلی ارثی ندارند و هورمون های بدنشان متعادل است و می خواهند مو های از دست داده شده ی خود را دوباره احیا کنند.

1 . رشد مجدد مو ها با ماساژ دادن مو ها

روزانه زمانی را به ماساژ دادن مو های خود اختصاص دهید. وقتی مو های خود را با روغن ها و ماسک های مو ماساژ می دهید خون رسانی به فولیکول های مو افزایش می یابد و همچنین مواد مغذی روغن های مخصوص مو بهتر جذب پوست و فولکول مو می شوند و به این ترتیب فاز رشد فولیکول ها طولانی تر خواهد شد.

2 . رشد مجدد موها با استفاده از روغن روزماری

روغن رزماری یکی از روغن های قدیمی برای افزایش رشد مجدد مو، کاهش ریزش مو و افزایش ضخامت آن است. این روغن علاوه بر پرپشت و ضخیم کردن مو ها در درمان بیماری آندروژنتیکی « آلوپسیا » نیز موثر است. برای استفاده از فواید روغن روزماری برای رشد مجدد مو های از دست داده شده و رویش مجدد آن ها، چند قطره از روغن رزماری را با یک روغن دیگر مثل روغن زیتون یا نارگیل مخلوط نمایید و به آرامی بر روی پوست سر ماساژ دهید. برای نتیجه گیری بهتر به طور منظم هفته ای 1 تا 2 بار از این روش استفاده نمایید.

روغن رزماری را به تنهایی بر روی سر استفاده نکنید. این روغن برای استفاده حتما باید با روغن دیگری مخلوط شود. برای استفاده راحت؛ چند قطره از این روغن را به شامپو روزانه خود بیافزایید.

3 . تاثیر آب پیاز بر رشد مجدد مو

«آب پیاز» یکی از درمان های طبیعی موثر در رشد مجدد موها، درمان ریزش شدید مو و پر پشت شدن مو هاست. آب پیاز از سفید شدن زودرس مو ها جلوگیری می نماید و برای رفع بسیاری از مشکلات مو مانند، شوره سر، عفونت‌های مخمری و عفونت‌های قارچی پوست سر یک درمان طبیعی، آسان و موثر است. آب پیاز دارای گوگرد فراوانی است. گوگرد موجود در آب پیاز گردش خون را افزایش می دهد. افزایش گردش خون در پوست سر اهمیت زیادی بر رشد مو ها دارد.

4 . رشد مجدد مو با عناب 

عناب یا خرمای قرمز / خرمای چینی نام درختچه ای با نام علمی: Ziziphus zizyphus است که میوه آن خواص دارویی زیادی برای سلامتی بدن دارد. طبق تحقیقات انجام شده اسانس عناب برای رویش مجدد مو های از دست رفته تاثیر گذار خواهد بود.

5 . استفاده از روغن سیر برای رشد مجدد مو ها

برای استفاده از خواص بی نظیر سیر برای رشد مجدد مو ها می توانید از دستور زیر استفاده نمایید.

روش تهیه روغن سیر در خانه برای رشد موها:

یک حبه سیر را رنده کنید و با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون گرم مخلوط نمایید. روغن نباید داغ باشد! اگر روغن داغ باشد سیر داخل آن سرخ می شود و خاصیت آن از بین می رود. این ترکیب را درون یک ظرف شیشه ای تیره رنگ بریزید و در یخچال نگهداری کنید. شما می توانید این ترکیب را 1 تا 2 هفته در یخچال نگهداری کنید.

تاثیر روغن سیر بر رشد مجدد موها

ترکیب روغن سیر با روغن های مو:

با ترکیب روغن های مفید مانند، روغن نارگیل، روغن کرچک و رزماری با هم و استفاده منظم و مستمر از این ترکیب، مو های شما پرپشت، ضخیم می شود و رشد آن افزایش می یابد. استفاده از روغن سیر با سایر روغن های تقویت کننده مو باعث رشد مجدد مو ها و افزایش ضخامت مو های ضعیف شده می شود.

مواد لازم

روغن سیر ( تهیه شده به روش بالا ): 5 قاشق غذاخوری 

روغن نارگیل: 1 قاشق غذا خوری 

روغن کرچک: 1 قاشق غذا خوری

اسانس رزماری: نصف قاشق چای خوری

روغن درخت چای: 10 قطره

 این ترکیب را در یک ظرف شیشه ای تیره رنگ درون یخچال نگهداری کنید. هفته ای 1 تا 2 بار در هفته از این ترکیب بر روی مو های خود استفاده نمایید.

6 . رشد مجدد مو با حنا

حنا خاصیت ضد قارچی و ضد میکروبی دارد و با تنظیم اسیدآلکالین پوست سر به تعادل اسید - باز پوست سر کمک می کند. چون حنا گذاشتن به مو ها امروزه خیلی مرسوم نیست، بسیاری از افراد از خواص این گیاه بی نظیر بهره نمی برند. اگر رنگ حنا را دوست ندارید می توانید، حنا را با رنگ های گیاهی دیگر موجود در بازار مخلوط و بعد از آن استفاده نمایید. حنا با تقویت فولیکول های مو به رویش مجدد، مو های ریخته شده کمک زیادی می نماید.

رشد مجدد موها با حنا

7 . رشد مجدد مو های ریخته شده با گیاه گزنه

گزنه با نام علمی (Urtica dioic) یکی از درمان های گیاهی بسیار موثر در رشد مجدد مو های از دست رفته است. استفاده از جوشانده این گیاه برای رشد سریع مو های ریخته شده از نسخه های مهم، در طب سنتی است.

روش اول:

6 گرم از سر شاخه ها و ریشه گیاه گزنه را به تنهایی و یا با 30 گرم چای کوهی در یک لیتر آب بجوشانید. صبر کنید تا حجم آب به نصف برسد. این جوشانده را شب ها روی سر خود ماساژ دهید و صبح ها آن را بشویید.

روش دوم:

ریشه گزنه را در الکل 60 درجه خیس نمایید و آن را به مدت پانزده روز زیر آفتاب قرار دهید. بعد از 15 روز این ترکیب را صاف نمایید. 3 قاشق از این مایع را به آب مخلوط کنید و شب ها به سر بمالید. این ترکیب از ریزش مو جلوگیری می نماید.

پاسخ به 2 پرسش متداول در مورد رشد مجدد موها

در مورد رشد مجدد مو ها سولات متعددی وجود دارد که ما به بررسی 2 تا از سولات رایج در این مورد می پردازیم.

آیا امکان رشد مجدد مو ها پس از لیزر مو های زائد وجود دارد؟

در لیزر مو های زاید، فولکول های مو را با کمک تکنولوژی لیزر گرما می دهند تا رشد آن متوقف شود. رفع مو های زاید با لیزر درمانی صد در صد و قطعی نیست. بعد از گذشت مدتی ممکن فولکول های مو دوباره فعال شوند و دوباره به رشد خود ادامه دهند. رشد مجدد مو ها بعد از لیزر در همه افراد یکسان نیست. لیزر درمانی رفع مو های زاید در 3 گروه ممکن است به خوبی جواب ندهد.

پوست های سبزه:

در لیزر مو های زاید در افرادی با پوست سبزه، باید از لیزر با انرژی پایین استفاده کرد. بدیهی است که در این صورت گرمای کم تری به فولیکول های مو می رسد و فولکول های مو به طور کامل غیر فعال نمی شوند و امکان رشد مجدد آن ها افزایش می یابد.

مشکلات هورمونی:

اختلالات و مشکلات هورمونی تاثیر مستقیمی روی عملکرد فولکول های مو دارند. یکی از مشکلات رایج هورمونی «سندرم تخمدان پلی کیستیک» است. برای نتیجه گیری خوب از لیزر مو های زاید، بهتر است اول هومون های بدن متعادل شود و بعد لیزر درمانی انجام شود. 

علت های ژنتیکی:

برخی افراد از لحاظ ژنتیکی، مو های زاید فعالی دارند و به بسیاری از درمان ها جواب نمی دهند. این گونه افراد ممکن است لازم باشد، هر 2 یا 3 سال یکبار، لیزر درمانی را تکرار کنند.

از
18
رای