شپش موی سر کودکان و بزرگسالان؛ علائم، درمان و داروهای شپش مو

شپش موی سر کودکان و بزرگسالان؛ علائم، درمان و داروهای شپش مو اگر در کنار شخصی قرار گرفتید که شپش سر دارد، موهای خود را برای وجود تخم ها و شپش های بالغ بررسی کنید؛ اما درمان سر را شروع نکنید؛ مگر اینکه از وجود شپش ها در سر مطمئن شوید.
 • شپش موی سر، انگل هایی هستند که بر روی سر انسان یافت می شوند. کلمه شپش جمع کلمه شپشه است.
 • شپش سر از طریق تماس مستقیم سر با موهای شخص آلوده به آن، از انسانی به انسان دیگر منتقل می شود. اگرچه زیاد شایع نیست، اما شپش سر می تواند از طریق تماس انسان ها، استفاده از شانه، برس، کلاه و سایر لباس های مشترک منتقل شود.
 • شپش سر یک مشکل شایع در کودکان دبستانی و پیش دبستانی است.
 • شپش سر باعث احساس خارش ناشی از حرکت چیزی در داخل موها می شود، که باعث خارش و زخم هایی بر روی سر می شود.
 • اگر شخص به آن مبتلا شود، اعضای خانواده او نیز به این بیماری مبتلا می شوند و خانه آنها نیز باید پاکسازی شود.
 • به خاطر داشته باشید: یک شپش سر + یک شپش سر = دو تا شپش سر = شروع عفونت شپش موی سر
 • كودكان بسیار كوچک، باید قبل از شروع داروها توسط یک متخصص پوست و مو ارزیابی شوند.

شپش موی سر و بهترین راه درمان آن چیست

شپش موی سر و بهترین راه درمان آن چیست

شپش سر چیست؟

شپش سر (Pediculus humanus capitis)، انگل هایی هستند که بر روی سر افراد یافت می شوند. پدیکولوز (Pediculus)، اصطلاح عفونت با شپش سر است. شپش سر، با شپش های نقاط شرمگاهی (شپش عانه)، که باعث عفونت موهای نقاط شرمگاهی می شود و شپش بدن متفاوت است.

عفونت شپش سر چقدر شایع است؟

عفونت شپش سر بسیار شایع است و از زمان های بسیار قدیم وجود داشته است. اگرچه تعداد افرادی که به این عفونت دچار شده اند مشخص نیست، اما به صورت تخمینی در محدوده ای بین 6 تا 12 میلیون نفر در سال متغیر است.

چه کسی در معرض ابتلا به شپش موی سر است؟

هر شخصی که در تماس نزدیک با شخص آلوده به این عفونت باشد، یا حتی با لباس ها و سایر وسایل آلوده آن شخص در تماس مستقیم باشد، در معرض ابتلا به عفونت شپش موی سر است. بنابراین انتقال شپش سر از یک فرد به فرد دیگری آسان است. کودکان پیش دبستانی و دبستانی (سنین 3-11 سال) و خانواده های آنها بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به این عفونت هستند. دختران بیشتر از پسران، و و زنان بیشتر از مردان به شپش سر مبتلا می شوند.

شپش سر چیست؟

چطور ممکن است یک کودک به شپش سر دچار شود؟

کودک می تواند به چند روش در معرض آلودگی شپش سر قرار بگیرد.

 • تماس با شخصی که قبلا به آن آلوده شده است (تماس شخصی ممکن است در حین بازی، در مدرسه، در فعالیت های ورزشی، موقع خوابیدن در خانه شخص دیگر، یا در اردوهای مدرسه اتفاق بیافتد).
 • پوشیدن لباس های آلوده مانند کلاه، روسری ها، کت، لباس ورزشی، یا روبان های مو.
 • استفاده از شانه ها، برس، حوله های آلوده
 • دراز کشیدن روی تخت خواب، بالش، فرش، یا حیوانات عروسکی که اخیرا با شخص مبتلا به شپش در ارتباط بوده اند (اگرچه شواهدی وجود دارد که نشان می دهد اگر بیش از 48 ساعت از زمان قرار گرفتن در معرض عفونت گذشته باشد، خطر ابتلا بسیار کم است).

آیا ابتلا به شپش سر به مفهوم بهداشت ضعیف است؟

خیر. ابتلا به بیماری شپش سر هیچ ربطی به بهداشت شخصی ندارد. هر کسی می تواند به شپش سر دچار شود.

شپش موی سر چه شکلی است؟ عمر یک شپش سر چقدر است؟

سه نوع مختلف از شپش سر موجود است، که با نام های نیت (nit)، نیمف (nymph)، و شپش بالغ (adult louse) شناخته می شود.

نیت: نیت ها تخم های شپش هستند. دیدن نیت ها دشوار است و اغلب آنها را با شوره یا قطرات اسپری مو اشتباه می گیرند. نیت ها به صورت محکم به ساقه مو وصل شده اند. آنها به شکل بیضی بوده، دو تا سه میلی متر طول داشته و معمولا سفید یا زرد رنگ هستند. حدود یک هفته طول می کشد تا از تخم بیرون بیایند.

نیمف: نوزادانی که تازه از تخم (نیت) بیرون آمده اند را نیمف می نامند. آنها مانند یک شپش بالغ به نظر می رسند، اما اندازه آنها کوچک تر است. نیمف ها حدود هفت روز پس از بیرون آمدن از تخم، بالغ می شوند. برای زندگی، نیمف ها از خون بدن انسان تغذیه می کنند.

شپش بالغ: شپش بالغ اندازه دانه های کنجد است، 6 پا داشته و رنگ برنزی تا سفید مایل به خاکستری دارد. در اشخاصی با موهای تیره، شپش های بالغ تیره تر به نظر می رسند. شپش های ماده تخم گذاری می کنند (نیت)؛ که آنها معمولا بزرگ تر از شپش های نر هستند. شپش های بالغ می توانند تا 30 روز روی سر شخص زندگی کنند. برای زندگی کردن، شپش های بالغ باید از خون بدن انسان تغذیه کنند. اگر شپش از روی سر شخص به پایین بیافتد، ظرف مدت 2 روز می میرد.

چرخه زندگی شپش: نیت ها از تخم خارج شده و نیمف ها متولد می شوند، که تبدیل به شپش های بالغ می شوند. برای تولید نیت های بیشتر، شپش های بالغ باید جفت گیری کنند.

شپش سر چه شکلی است؟ عمر یک شپش سر چقدر است؟

شپش های سر به طور معمول در کجا یافت می شوند؟

شپش سر اغلب در پوست سر در پشت گوش و در نزدیکی دور گردن و در پشت گردن قرار دارد. شپش های سر با پنجه های قلاب مانند که در انتهای هر 6 پا آنها یافت می شود، به موها می چسبند. شپش های سر به ندرت روی بدن، مژه ها یا ابرو دیده می شوند.

مقایسه شپش سر و شوره سر

شپش های سر اغلب با شوره سر اشتباه گرفته می شوند. شوره سر را می توان به سادگی با شانه کردن موها یا حتی فقط مالیدن موها مشخص کرد. شوره سر باید به راحتی برداشته شود، اما نیت های شپش به طور محکم به تار مو وصل شده اند.

علائم و نشانه های آلودگی به شپش موی سر چیست؟

 • احساس خارش ناشی از حرکت چیزی در داخل موهای سر
 • خارش (ناشی از واکنش آلرژی زا به گزش ها)
 • زخم بر روی سر (ناشی از خاراندن)
 • عفونی شدن زخم های موجود در سر 
 • تند مزاجی

چگونه آلودگی به شپش سر تشخیص داده می شود؟

با نگاه دقیق به موها و پوسته سر، نیت ها، نیمف ها و شپش های بالغ تشخیص داده می شود. یافتن یک نیمف یا شپش بالغ می تواند دشوار باشد؛ معمولا فقط تعداد کمی از آنها موجود است و آنها با جست و جو به وسیله انگشتان دست، سریع حرکت می کنند. با این وجود، حضور نیت ها نزدیک به پوسته سر تایید می کند که فرد به این عفونت مبتلا شده است. اگر نیت ها بیش از 6.35 میلیمتر (یک چهارم اینچ) از پوسته سر فاصله داشته باشند، احتمالا این آلودگی قدیمی است. اگر مطمئن نیستنید که فرد به شپش مبتلا شده است با خیر، تشخیص باید توسط یک متخصص پوست، پرستار مدرسه یا یک متخصص از بخش بهداشت محلی یا خدمات کشاورزی انجام شود. نیت های شپش سر به راحتی با میکروسکوپ قابل رویت هستند. دکتر ایوف اوسپنسکی مطالعه‌ای را انجام داد که نشان داد استفاده از یک شانه شپش به هنگام تشخیص آلودگی، بهتر از معاینه چشمی در هنگام هجوم شپش ها است.

علائم و نشانه های آلودگی به شپش سر چیست؟

آیا بلک لایت (نورسیاه) به تشخیص عفونت شپش های موی سر کمک می کند؟

اگر نیت هایی با شپش زنده در داخل آنها وجود داشته باشد، استفاده از بلک لایت برای دیدن آنها مناسب است. برخی از گزارش ها حاکی از آن است که نیت هایی با شپش زنده، فلورانس می شوند (نور مهتابی از خود ساطع می کنند).

درمان عفونت شپش سر (شپش زدگی) چیست؟

برای از بین بردن موثر، فرد آلوده و اشخاص خانواده او که به این عفونت دچار شده اند، باید درمان شده و خانه آنها پاکسازی شود. مهم است که به خاطر داشته باشید که در صورت مشخص شدن وجود شپش های زنده، درمان باید شروع شود. به گفته آکادمی اطفال آمریکا در یک گزارش بالینی اخیر، "درمان ایده آل برای شپش ها باید ایمن، عاری از مواد شیمیایی سمی، به راحتی و بدون نسخه، آسان برای استفاده و موثر و ارزان باشد."

درمان فرد و اعضای خانواده شخص آلوده به شپش موی سر

داروهای بدون نسخه (OTC) یا داروهای تجویزی برای درمان افراد مبتلا و اعضای خانواده آنها مورد استفاده قرار می گیرد. مراحل درمانی زیر را دنبال کنید:

 1. تمام لباس های خود را از تن خود در بیاورید.
 2. مطابق با دستورالعمل های برچسب دارو، داورهای از بین برنده شپش را که همچنین با نام پدیکولیساید (pediculicide) شناخته می شوند، اعمال کنید. اگر موهای کودک بیش از اندازه بلند است، ممکن است به یک بطری دوم از این دارو نیاز داشته باشید. هشدار: قبل از استفاده از داروهای شپش، از ترکیبات شامپو یا نرم کننده مو سر استفاده نکنید. بعد از درمان، مجددا موهای خود را به مدت یک تا دو روز نشویید.
 3. اجازه دهید که فرد آلوده به عفونت، پس از درمان از لباس های جدید استفاده کند.
 4. اگر هنوز شپش ها بعد از 8 تا 12 ساعت از شروع درمان یافت می شوند، اما آهسته تر از قبل حرکت می کنند، مجددا از داورها استفاده نکنید. با استفاده از یک شانه ریز دندانه دار (شانه شپش)، شپش های زنده و باقی مانده از مو را شانه کنید. گاهی اوقات از بین بردن شپش ها با این دارو بیشتر طول می کشد.
 5. اگر هیچ شپشی مرده ای پیدا نکردید و شپش ها بعد از 8 تا 12 ساعت از شروع درمان، فعال به نظر می رسند، ممکن است این دارو موثر نباشد. برای یک داروی متفاوت به یک متخصص پوست مراجعه کنید و دستورالعمل های درمانی آنها را دنبال کنید.
 6. شانه شپش، معمولا در بسته بندی داروهای شپش موجود هستند و از آنها برای از بین بردن شپش ها و نیت ها از تارهای مو استفاده می شود. بسیاری از شانه های کک برای گربه ها و سگ ها نیز موثر هستند.
 7. بعد از درمان اولیه، مو ها را بررسی کرده، شانه کرده و نیت ها و شپش ها را هر دو تا سه روز یک بار از موهای خود جدا کنید.
 8. این عفونت ظرف مدت 7 تا 10 روز درمان می شود.
 9. تمام افراد تحت درمان را به مدت 2 تا 3 هفته کنترل کنید تا مطمئن شوید که همه شپش ها و نیت ها از بین رفته اند.

درمان عفونت شپش سر (Pediculosis) چیست؟

پاکسازی کل خانه یک کار دشوار، اما مهم است. این مراحل را دنبال کنید:

 1. ماشین لباسشویی و ملحفه های قابل شستشو را که فرد آلوده در طی دو روز قبل از درمان لمس کرده است (برای کشتن شپش ها و لانه ها) بشویید. برای شستشوی لباس از چرخه (دور) آب گرم (55 درجه سانتیگراد) استفاده کنید. لباسشویی را با استفاده از چرخه گرم حداقل 20 دقیقه خشک کنید.
 2. لباس های تمیزی که قابل شست و شو نیست را خشک کنید (پالتوها، کلاه ها، روسری ها و غیره)، یا کلیه لباس ها، حیوانات عروسکی، پتوها و ... که قادر به شست و شو یا خشک شویی نیستند را در داخل یک کیسه پلاستیکی قرار داده و برای دو هفته آنها را مهر و موم کنید. (در طول این مدت، هر نیتی که زنده مانده باشد، از تخم بیرون آمده و نیمف ها بدون هیچ گونه منبع تغذیه ای می میرند).
 3. شانه و برس را به مدت یک ساعت با الکل یا لیسول (Lysol) خیس کرده، یا با صابون و آب گرم (55 درجه سانتیگراد) بشویید و سپس داخل کیسه قرار دهید و به مدت دو روز در فریزر بگذارید.
 4. کف خانه و مبلمان را جارو برقی بکشید. از اسپری های کنترل آفات استفاده نکنید. (آنها در صورت استنشاق می توانند سمی باشند).

درمان عفونت شپش سر چیست؟

من نمیدانم فرزندم به شپش موی سر مبتلا شده یا نه. آیا برای جلوگیری از آلوده شدن "خودم"، باید درمان را شروع کنم؟

خیر. اگرچه هر شخصی که با فرد آلوده به شپش سر زندگی می کند، می تواند به آن مبتلا شود؛ اما شما نیازی به درمان ندارید. هر دو تا سه روز یک بار اعضای خانه را برای داشتن نیت و شپش کنترل کنید. در صورت یافتن نیت ها یا شپش ها، درمان را شروع کنید.

آیا حیوانات خانگی نیز برای عفونت شپش موی سر باید درمان شوند؟

خیر. شپش سر بر روی حیوانات خانگی زندگی نمی کنند.

فرزند من زیر دو سال سن دارد، و مشخص شده که به عفونت شپش موی سر مبتلا شده است. آیا می توانم فرزند خود را با داروهای تجویزی یا فاقد نسخه (OTC) درمان کنم؟

برای کودکان زیر دو سال، نیت ها، نیمف ها (شپش های نابالغ) و شپش های بالغ را با دست از سر او جدا کرده و به یک متخصص پوست مراجعه نمایید. استفاده از پرمترین (Permethrin) برای کودکان بزرگ تر از دو ماه تایید شده است؛ با این وجود، این کار باید پس از مشورت با پزشک صورت گیرد.

چه داروهای بدون نسخه ای برای درمان شپش موی سر وجود دارد؟

بسیاری از داروهای شپش موی سر در داروخانه ها موجود است. هر داروی بدون نسخه (OTC)، معمولاً حاوی یکی از عناصر فعال زیر است:

پیرترین (Pyrethrins) (که اغلب با پیپرونیل بوتوکساید ترکیب شده است، با نام های تجاری: A-200 ،Pronto ،R&C ،RID، تریپل ایکس): پیرترین ها، عصاره طبیعی گل های داودی هستند. اگرچه ایمن و موثر است، اما پیرترین ها اگزوزال (از بین برنده تخم های حشره) نیستند و تنها می توانند شپش هایی که در موها می خزند را بکشند و قادر به کشتن نیت هایی بیرون نیامده از تخم نیستند. این ماده بر روی موهای خشک اعمال می شود و اجازه دهید که به مدت 10 دقیقه بر روی موها باقی بماند. بعد از ده دقیقه، موها باید با کف صابون و آب گرم شسته شده و با آب پاک شود. در نهایت موها را با حوله خشک کنید (از سشوار استفاده نکنید). درمان دوم به مدت 7 تا 10 روز از درمان اولیه پیشنهاد می شود تا هر نوع شپش تازه از تخم در آمده را نیز از بین ببرد. عدم موفقیت در این درمان، تا حدودی به دلیل افزایش مقاومت شپش ها است. این داروها نباید در افرادی که به گل داودی یا گیاه کهنه واش حساسیت دارند مورد استفاده قرار بگیرد. پیرترین ها برای استفاده در افراد بزرگ تر از دو سال تایید شده است.

پرمترین Permethrin درصد (NIX): پرمترین ها مشابه با پیرترین های طبیعی هستند. پرمترین ها در سال 1986 معرفی شدند و بی خطر و موثر هستند و ممکن است کشتن نوزادان شپش تازه از تخم بیرون آمده برای چند روز بعد از شروع درمان طول بکشد. فرد ابتدا باید موهای خود را با شامپو بدون نرم کننده شسته و با حوله تا زمانی که هنوز خیس باشد، اما آب از موها نمی چکد، خشک کند . NIX را بر روی موهای مرطوب و پوسته سر اعمال کنید. حتما در اعمال دارو، قسمت های پشت گوش و گردن را نیز پوشش دهد. اجازه دهید تا NIX به مدت 10 دقیقه بر روی موها باقی بماند، اما طولانی تر از ده دقیقه نشود. موها را کاملا شسته و با حوله خشک کنید. درمان مرحله دوم آن طی 7 تا 10 روز پس از درمان اولیه صورت می گیرد تا هر شپشی که تازه از تخم بیرون آمده را از بین ببرد. موثر نبودن این درمان شایع است، اما NIX می تواند برای کودکان با دو ماه سن، مورد استفاده قرار بگیرد.

دایمتیکون (Dimethicones) (LiceMD، روغن سیلیکون، Hedrin ،NYDA): دایمتیکون ها نوعی روغن های سیلیکونی هستند. اعتقاد بر این است که این محصولات با پوشاندن سطوح و به عنوان یک مانع جسمی که باعث صدمه زدن به شپش می شود، عمل می کنند. متأسفانه، تحقیقات بسیار محدودی در مورد اثر بخشی آنها صورت گرفته است. با این وجود، برخی مطالعات محدود، میزان نسبتاً خوب کشتن شپش را نشان داده اند. این دایمتیکون ها از نظر بیولوژیکی بی اثر هستند و در انسان غیر سمی محسوب می شوند. در انگلستان تقریباً به طور انحصاری مورد استفاده قرار می گیرند و توسط بسیاری از پزشکان بسیار مؤثر تلقی می شود.

سایر داروها: تعدادی عوامل دیگر نیز وجود دارد که از آنها برای درمان شپش استفاده می شود. برخی از این داروها از ترکیب روغن نارگیل و درخت چای با پرمترین ها یا پریترین ها تهیه می شود. هنوز مشخص نیست که آیا این عوامل به تنهایی یا فقط در ترکیب با سایر پدیکولیساید ها (pediculocides) اثر می کنند. سایر داروهای خانگی شامل استفاده از روغن زیتون، مایونز و حتی سرکه است. با این حال، هیچ مطالعه ای اثر بخشی آنها را تایید نکرده است.

چه داروهای تجویزی، شپش موی سر را درمان می کنند؟

مالاتیون 5 درصد (Ovide): مالاتیون یک حشره کش ارگانو فسفات (ماده ی آلی دارای فسفات) است که فقط به صورت تجویزی در دسترس است و شپش های زنده (pediculicidal) و شپش های موجود در تخم یا نیت ها (ovicidal) را می کشد. این دارو در واقع به علت نگرانی های ایمنی آن از بازار خارج شده است؛ اما به دلیل افزایش مقاومت شپش های سر به سایر درمان ها، در سال 1999 در ایالات متحده مجددا به بازار عرضه شد. فرمولاسیون موجود در ایالات متحده حاوی ترپینئول دیپنتن، ایزوپروپیل الکل و روغن کاج سوزنی برگ است که هر دو خاصیت ضد عفونی کننده دارند. این محصول متفاوت از سایر ترکیبات است. این محصول بسیار قابل اشتعال است و هرگز نباید در اطراف گرما، سشوار و یا اتوهای مو قرار داشته باشد. این محصول روی موهای خشک تا زمانی که پوست سر و مو را کاملا بپوشاند، اعمال می شود. مطمئن شوید که از این محصول در ناحیه پشت گوش و پشت گردن استفاده شده است. صبر کنید تا موها به طور طبیعی خشک شوند (بدون سشوار). این محصول به مدت 8 تا 12 ساعت بر روی موها باقی می ماند. بعد از 8 تا 12 ساعت، موها را با شامپو بشویید و با آب پاک کنید. از یک شانه شپش (شانه دندانه دار) برای از بین بردن هرگونه نیت شپش استفاده کنید. اگر شپش های زنده بعد از هفت روز مشاهده شدند، مجددا درمان را تکرار کنید. در حال حاضر این درمان فقط برای افراد 6 تا 60 سال توصیه می شود.

بنزیل الکل 5 درصد (Ulesfia): بنزیل الکل به عنوان یک لوسیون 5٪ در ایالات متحده موجود است. این محصول روی موهای خشک تا زمانی که پوست سر و مو کاملاً پوشانده شود، اعمال می شود. مطمئن شوید که در ناحیه پشت گوش و پشت گردن نیز کاملا از این دارو استفاده شده است. تنها اجازه دهید که این محصول به مدت 10 دقیقه بر روی موها باقی بماند و سپس کاملاً در یک سینک، موهای خود را بشویید. برای جلوگیری از تماس محلول با سایر قسمت های بدن، از دوش استفاده نکنید. بلافاصله می توانید موهای خود را با شامپو معمولی بشویید. این محصول تخم های شپش را از بین نمی برد. در صورت وجود شپش های زنده بر روی مو بعد از یک هفته، درمان  باید مجددا صورت گیرد.

اسپینوساد (Natroba): اسپینوساد از باکتری های خاک ساخته شده است. هم ضد شپش است (شپش های زنده را می کشد) و هم اویسیدال (شپش های زنده موجود در تخم ها یا نیت ها را می کشد) می باشد. این دارو به طور متوسط از داروهای فاقد نسخه، موثرتر عمل می کند، اما تنها به صورت تجویزی موجود بوده و گران قیمت است. اگر شپش های زنده بعد از هفت روز مشاهده شدند، درمان باید مجددا صورت گیرد. استفاده از این دارو همچنین برای کودکان 6 ماهه و بزرگ تر تایید شده است و حاوی بنزیل الکل است.

ایورمکتین (Sklice): ایورمکتین، هم به صورت لوسیون 5 درصدی و هم به صورت داروی خوراکی وجود دارد. از این دارو سال ها است که برای درمان عفونت های هلمینتیک (helminthic infestations) (کرم ها) استفاده می شود. به طور کلی فقط یک درمان مورد نیاز است. این دارو شپش کش است (شپش های زنده را می کشد). اگرچه نمی تواند تخم های شپش را از بین ببرد (شپش هایی که در داهل تخم ها یا نیت ها زندگی می کنند)، اما به نظر می رسد که مانع از زنده ماندن نیمف ها (شپش هایی که تازه از تخم بیرون آمده اند) می شود. از لوسیون موضعی ایورمکتین ممکن است برای درمان شپش در کودکان شش ماهه و بزرگ تر استفاده شود. اگرچه ایورمکتین خوراکی معمولاً در سایر کشورها برای درمان عفونت شپش استفاده می شود، اما در حال حاضر برای معالجه شپش ها در ایالات متحده آمریکا تایید نشده است. در کشورهایی که مصرف خوراکی آن تایید شده است، دوز دارو معمولا یک واحد دوز است که اغلب طی 9 روز متوالی مصرف می شود.

گامابنزن هگزاکلراید یا لیندان (Kwell): توجه به این نکته ضروری است که لیندان یک درصد (Kwell) به دلیل سمی بودن آن برای کودکان، دیگر به عنوان گزینه درمانی برای شپش سر توصیه نمی شود. اما هنوز هم می توان این دارو را تجویز کرد، اگرچه اکثر متخصصان استفاده از آن را تجویز نمی کنند.

سایر روش های درمانی مانند پرمترین 5٪، کروتامیتون 10٪ و سولفامتوکسازول-تری متوپریم (Bactrim)، در حال حاضر توسط سازمان غذا و داروی آمریکا برای استفاده در درمان شپش سر تأیید نشده است.

داروهای درمان شپش موی سر

کدام داروی شپش موی سر برای من مناسب است؟

اگر مطمئن نیستید، با یک داروساز یا متخصص پوست و مو مشورت کنید.

در مورد داروهای شپش موی سر چه قوانینی وجود دارد؟

هنگام استفاده از داروهای شپش سر، مانند هر داروی دیگری، همیشه از دستور العمل های ارائه شده تبعیت نمایید.

 1. هنگام درمان شپش سر، از مقادیر اضافی داروهای شپش استفاده نکنید.
 2. فرد آلوده را بیش از دو بار با همان دارو درمان نکنید (اگر استفاده از یک دارو کارساز نیست، به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنید).
 3. داروهای مختلف شپش سر را با هم مخلوط نکنید.

آیا درمان های خانگی جهت خلاص شدن از شر شپش های موی سر موثر هستند؟

ثابت نشده است که درمان انسدادی (Occlusion therapy)، شانه کردن نیت ها، و کوتاه کردن موها در ریشه کن کردن کامل شپش های سر موثر است. درمان های خانگی که برای این منظور امتحان شده اند، عبارتند از: سرکه، سس مایونز، ژله پترولیوم، روغن زیتون، کره، مالش با الکل و خیس کردن طولانی مدت موها در آب. این روش های درمانی برای از بین بردن شپش سر موثر نبوده اند، زیرا این روش های درمانی همه تخم ها یا شپش ها را از بین نمی برد. اعتقاد بر این است که این، به دلیل روش ویژه انگل، "نفس کشیدن" (breathes) است. هیچ گاه ثابت نشده است که کوتاه کردن موها در از بین بردن شپش موثر است؛ اما از آنجا که شپش برای تخم گذاری خود نیاز به ساقه مو دارد، این کار احتمالا مانع از تخم گذاری شپش می شود. این روش همیشه برای بسیاری از کودکان یک گزینه مطلوب محسوب نمی شود. همچنین دستگاهی وجود دارد که از هوای گرم برای از بین بردن شپش ها استفاده می کند. این دستگاه که OneCure نامیده می شود. در حال حاضر، هیچ مطالعه منتشر شده ای در مورد اثربخشی این محصول وجود ندارد.

آیا برای از بین بردن شپش های بالغ موی سر، می توان از سم پاش های خانگی استفاده کرد؟

خیر. سم پاشی در خانه توصیه نمی شود. مواد ضد عفونی کننده و اسپری ها در صورت استنشاق می توانند سمی باشند.

آیا باید از شرکت کنترل آفات بخواهم که برای خلاص شدن از شر شپش های موی سر، خانه من را سم پاشی کنند؟

خیر. جارو برقی کردن کف خانه و مبلمان برای پاکسازی خانه کافی است.

آیا می توان از ابتلا به عفونت شپش موی سر جلوگیری کرد؟

از آنجایی که این بیماری یک عفونت شایع است، پیشگری از ابتلا به آن به طور 100 درصد همیشه آسان نیست. هر زمان که ممکن باشد، کلاه و هد بند خود را به کسی ندهید تا استفاده کند. همچنین از شانه ها و برس ها به طور مشترک با اشخاص دیگر استفاده نکنید، زیرا این عفونت می تواند از این طریق منتقل شود. اگر در کنار شخص دیگری قرار گرفتید که دچار عفونت شپش سر است، موهای خود را به طور مدام برای وجود تخم ها و شپش های بالغ بررسی کنید، اما درمان سر را شروع نکنید؛ مگر اینکه از وجود شپش ها در سر مطمئن شوید.

شپش سر در زنان

آیا مدارس و کودکستان ها، باید از پذیرش کودکان تا زمانی که تخم شپش های موی سر (نیت ها) موجود هستند، خودداری کنند؟

آکادمی اطفال آمریکا دیگر سیاستی که به اصطلاح "بدون نیت" نامیده می شود را در برخی از مدارس و کودکستان ها توصیه نمی کند. احتمال بسیار کمی وجود دارد که شپش در داخل کلاس پراکنده شود و نیت ها ممکن است نشان دهنده ادامه حضور شپش های زنده نباشند.

آیا برگشت مجدد شپش های موی سر، شایع است؟

اگرچه کودک می تواند در صورت تماس با شخص آلوده به عفونت شپش، مجددا به این عفونت دچار شود؛ اما هجوم مجدد شپش ها به صورت خود به خودی برای عود کردن مجدد بیماری، شایع تر است. مرکز کنترل بیماری ها توصیه می کند تا فرد را به مدت دو تا سه هفته کنترل کنید تا اطمینان حاصل شود که هیچ شپش و یا نیتی وجود ندارد.

منبع: medicinenet

از
6
رای