آیا سونا رفتن در بارداری بی خطر است؟

آیا سونا رفتن در بارداری بی خطر است؟ اگر پزشک شما به شما اجازه می‌دهد که هنگام بارداری از سونا استفاده کنید، مقدار زمانی که در داخل آن قرار دارید باید 15 دقیقه یا حتی کمتر از آن باشد. در ادامه تمام مواردی که باید رعایت کنید مطرح شده است.

اگر این مطلب را بخوانید، ممکن است شگفت‌ زده شوید که سونا برای استفاده شما امن و مطمئن است و خطری ندارد. فکر قرار دادن بدن در حمام سونای گرم برای کمک به تسکین دردهای کمر و سایر ناراحتی های عمومی دوران بارداری ممکن است فوق العاده به نظر برسد. اما قبل از این که از سونا استفاده کنید، مهم است که خطرات احتمالی برای خودتان و نوزادتان را درک کنید.

استفاده از یک سونا در هنگام بارداری چه خطراتی دارد؟

حرارت شدید و افراطی نگرانی‌ های اصلی استفاده از سونا در دوران بارداری است. در حالی که این گرما ممکن است آرامش‌بخش باشد و احساس خوبی منتقل کند، ممکن است برای نوزادتان ایمن نباشد. وقتی جنین در رحم است، قادر به تنظیم دمای بدن خود نیست. این به این معنی است که آن‌ها نمی‌توانند گرمای شدید یک سونا را تحمل کنند.

مطالعات نشان می‌دهد که برخی از کودکان که در طول سه‌ ماهه اول در معرض دماهای بالا (مانند یک وان آب‌ گرم یا سونا) بوده اند در معرض عوارض جدی برای مغز و یا نخاع قرار دارند. همچنین این امکان وجود دارد که قرار گرفتن در معرض گرمای شدید باعث سقط‌ جنین یا نقایص هنگام تولد مانند نقص سپتوم بطنی و شریانی شود. تحقیقات بیشتر در حال انجام است. گرمای شدید سونا در دوران بارداری می‌تواند برخی از شرایط پزشکی موجود را پیچیده کند.

آیا استفاده از سونا در دوران بارداری ایمن است؟

اگر پزشک شما به شما اجازه می‌دهد که هنگام بارداری از سونا استفاده کنید، مقدار زمانی که در داخل آن قرار دارید باید 15 دقیقه یا حتی کمتر از آن باشد. برخی پزشکان توصیه می‌کنند که در دوران بارداری به طور کامل از رفتن به سونا اجتناب شود. حتی مدت زمان محدود در سونا می تواند عوارضی برای کودک شما ایجاد کند. اگر شروع به احساس ضعف یا حالت تهوع کردید باید فوراً سونا را ترک کنید. این ممکن است نشانه این باشد که بدن شما بیش از حد گرم شده است. مهم است که توجه داشته باشید همه سونا ها یکسان نیستند. برخی از آن‌ ها در دماهای مختلف نگه‌ داشته می‌شوند و به شکل متفاوتی گرم می‌شوند. همه این عوامل می توانند بر مدت زمانی که بدن شما را گرم می کند تا آن دما برای کودک شما مضر باشد تأثیر بگذارد.

سونا چیست؟

سونا یک اتاق با چوب ساخته شده‌ است که گرمای خشک و با رطوبت کم تولید می‌کند. اکثر سوناها در محدوده دمایی 180 تا 195 درجه فارنهایت (82 تا 90 درجه سانتی گراد)نگه‌داشته می‌شوند. رطوبت نیز زیر 15 درصد نگه‌ داشته می‌شود.

آیا استفاده از سونا برای سلامتی مفید است؟

برای آن‌هایی که باردار نیستند، فواید استفاده از یک سونا شامل:

  • سم زدایی
  • تسکین استرس
  • تسکین درد
  • درد ماهیچه بعد از یک ورزش سخت

دفع کردن نا خالصی‌ ها چیزی است که شما می‌توانید در سونا تجربه کنید. این مشابه زمانی است که ورزش می‌کنید. حتی اگر باردار نیستید، مهم است که با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که استفاده از سونا برای شما ایمن است. گرمای شدید می‌تواند برخی شرایط پزشکی موجود را پیچیده کند.

استفاده از وان‌ آب‌ گرم در طول دوران بارداری

آیا استفاده از وان‌ های آب‌ گرم در طول دوران بارداری ایمن است؟

خطرات نشستن در یک وان داغ در دوران بارداری مثل سونا است. اما یک وان داغ می‌تواند دمای بدن شما را سریع‌تر بالا ببرد. این به این دلیل است که شما با آب‌گرم پوشانده شده‌اید. یک وان داغ، اگر در کنار یا در مقابل دهنه (جت) قرار گیرید، دمای خود را سریع‌تر افزایش خواهد داد. این محل معمولا جایی است که آب داغ وارد وان آب گرم می‌شود. برخی پزشکان توصیه می‌کنند که دمای آب زیر 95 درجه فارنهایت (35 درجه سانتی گراد) در دوران بارداری باقی بماند.

اگر پزشک شما به استفاده از یک وان داغ در دوران بارداری شما موافقت می‌کند، باید اقدامات احتیاطی ویژه‌ای انجام دهید. این موارد عبارتند از:

  • بیش از 10 دقیقه در آن نمانید
  • به طور مکرر یا روزانه از وان داغ استفاده نکنید.
  • در نزدیکی جت هایی که آب گرم را وارد میکنند ننشینید.
  • اگر احساس ضعف یا سرگیجه کردید فورا از وان داغ خارج می‌شوید

مانند سونا، همه وان‌ها با هم یکسان نیستند. آن‌ها همیشه در همان درجه‌حرارت نگهداری نمی‌شوند و ممکن است بسته به این که چقدر دقیق هستند، گرم‌تر یا سردتر شوند.

قدم های بعدی

استفاده از سونا در طول بارداری، به ویژه در طول سه‌ماهه اول، یک ریسک است. بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که از استفاده از آن اجتناب شود. به خاطر داشته باشید که برای برخی زنان باردار، حتی قرار گرفتن در یک زمان کوتاه در سونا می‌تواند خطرناک باشد. ارزش ریسک کردن برای نوزادتان را ندارد. همیشه قبل از استفاده از یک سونا یا وان داغ در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید.

استفاده از سونا در دوران بارداری

سوال:
به جای استفاده از سونا یا وان داغ، چه روشهای جایگزینی برای تسکین دردهای بارداری وجود دارد؟

جواب:
بارداری گاهی اوقات می‌تواند خیلی راحت باشد، به خصوص در سه‌ماهه سوم وقتی که وزن کودک بسیار زیاد شده است. ماساژهای قبل از تولد، مانند یوگا قبل از تولد ، گزینه ای عالی برای تسکین است. ورزش در استخر به شما کمک می کند تا ضمن کم کردن وزن از روی مفاصل خود، در فرم خود باقی بمانید. در خانه می توانید از بسته های گرم یا از حمام گرم (نه خیلی گرم!) استفاده کنید. استفاده از کمربند محافظتی برای کمک به حمایت از شکم رو به رشد خود و یا خوابیدن با یک بالش بدنی طبی را امتحان کنید.

منبع: healthline

از
1
رای