9 روش آسان و طبیعی برای تمیز کردن اجاق گاز کثیف و فر، بدون نیاز به تمیز کننده های شیمیایی

9 روش آسان و طبیعی برای تمیز کردن اجاق گاز کثیف و فر، بدون نیاز به تمیز کننده های شیمیایی یکی از ساده ترین روش های برای تمیز کردن اجاق گاز و فر کثیف، استفاده از آب جوش است. برای اینکار کافی است یک قابلمه آب در حال جوش را در فر قرار دهید و بعد از یک ساعت فر را با یک پارچه تمیز کنید.

آیا تاکنون از پاک کننده های قوی اجاق گاز استفاده کرده اید؟ پس باید با بو مواد شیمیایی و دودهای نامطبوعی که آزاد می کنند، آشنایی داشته باشید. این نمی تواند برای سلامتی شما مفید باشد، درست است؟ خوشبختانه، برای تمیز کردن اجاق گاز خود نیازی به تمیز کننده های شیمیایی اجاق گاز ندارید. در این قسمت راه حل های بسیار ساده و ارزان تری ارائه شده و برخی از آنها سالم تر نیز هستند. ما فهرستی از 9 مورد از ساده ترین روش های تمیزکننده اجاق گاز را جمع آوری کردیم. برخی از این روش ها بسیار قدرتمند هستند، در حالی که برخی دیگر بسیار ملایم تر هستند. روش ترجیحی شما برای تمیز کردن اجاق گاز چیست؟

9 دست ساخته و روش آسان برای تمیز کردن اجاق گاز کثیف

1. جوش شیرین و هیدروژن پراکسید

در یک ظرف مقداری جوش شیرین را با هیدروژن پراکسید و مقدار کمی صابون مخلوط نمایید. خمیر غلیظی از این مواد تهیه کنید و آن را روی قسمت های کثیف اجاق گاز خود بمالید. مدتی صبر کنید تا خیس خورده و سپس مقدار کمی سرکه سفید را روی آن بپاشید. از دستکش های پلاستیکی و یا یک برس یا پارچه برای ساییدن اجاق گاز جهت تمیز کردن استفاده نمایید.

روش های تمیز کردن اجاق گاز کثیف

2. سنگ پا

به سادگی از سنگ پا و مقداری آب گرم استفاده نمایید. به این ترتیب، مشکلی با دود یا صابون باقی مانده بر روی اجاق گاز خود، نخواهید داشت. استفاده از آنها می تواند باعث شود هنگام روشن کردن اجاق گاز، اثر لک بر روی آن ایجاد شود، که البته شما نمی خواهید این اتفاق بیافتد.

3. پاک کننده حمام

بسیاری از تمیزکننده های حمام به شکل اسپری کف آلود هستند. هدف آنها از بین بردن لکه های صابون و کلسیم باقی مانده پس از تبخیر شدن آب است، اما آنها برای از بین بردن چربی ها نیز فوق العاده عمل می کنند! آن را بر روی اجاق گاز کثیف اسپری کرده و قبل از ساییدن گاز جهت تمیز کردن آن، صبر کنید تا برای چند ساعت خیس بخورد.

4. آمونیاک و کیسه های زباله

برای تمیز کردن سینی های پخت و قفسه های فر، می توانید یک کیسه محکم زباله را با آمونیاک و آب پر کنید. سینی یا قفسه های پخت فر را برای چند ساعت در داخل کیسه قرار داده تا خیس بخورد. کیسه را باز کرده (برای جلوگیری از آسیب دودها از یک ماسک یا یک دستمال خشک کن ظروف استفاده کنید) و سینی یا قفسه ها را کاملا با آب بشوئید.

روش های طبیعی برای تمیز کردن انواع اجاق گازها

5. آب جوش

یک قابلمه آب را جوش آورده و هنگامی که پر از حباب و در حال سر ریز شدن است، بلافاصله آن را در داخل فر قرار دهید. در فر را ببندید و صبر کنید تا بخار کار خود را انجام دهد. برای یک ساعت صبر کنید تا بخار کرده و سپس فر را با یک پارچه تمیز کنید.

6. جوش شیرین و سرکه

خمیری از جوش شیرین و صابون مایع تهیه کنید. در صورت لزوم، می توانید آن را با آب رقیق نمایید بنابراین، پخش خمیر راحت تر خواهد بود. از یک اسفنج یا پارچه کهنه استفاده کنید و خمیر را در تمام اجاق گاز بمالید. یک پیمانه آب را با یک پیمانه سرکه مخلوط کنید، آن را در داخل یک بطری اسپری کننده قرار داده و سپس این مخلوط را بر روی خمیر جوش شیرین اسپری کنید. برای 10 دقیقه صبر کنید تا خیس بخورد و سپس آن را با یک پارچه کهنه یا حوله کاغذی تمیز کنید.

7. جوش شیرین و سرکه به روش دوم

جوش شیرین و سرکه را با هم مخلوط کرده و یک خمیر تهیه کنید. این خمیر را بر روی اجاق گاز بمالید و اجازه دهید که یک شب باقی بماند. در روز بعد آن را تمیز کنید.

بهترین راه های طبیعی تمیز کردن اجاق گاز

8. آمونیاک

یک کاسه آمونیاک را در درون اجاق گاز قرار داده و یک شب صبر کنید. در روز بعد آن را تمیز نمایید.

9. پوست پرتغال و سرکه سیب

سرکه سیب و پوست پرتغال را در داخل ظرف اسپری کننده قرار دهید. صبر کنید تا برای چهار روز خیس خورده تا به درستی فعال شود. جوش شیرین را در داخل اجاق گاز پاشیده و مخلوط پوست پرتغال و سرکه سیب را بر روی آن اسپری نمایید. برای 20 تا 30 دقیقه صبر کنید تا خیس بخورد و سپس آن را تمیز نمایید.

منبع: tips-and-tricks

از
4
رای